Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Przyjmowanie sprawozdań finansowych

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2013-11-25

Temat: Przyjmowanie sprawozdań finansowych
Autor: Młoda [37.225.191.171]
Data: 2013-11-25 19:41:32

Witam serdecznie!

Czy w którymś z Waszych oddziałów, zdecydowano się na przyjęcie zmiany w statucie polegającej na rozszerzeniu kompetencji Zjazdu Walnego o uprawnienie polegające na podejmowaniu uchwał o przyjęciu rocznych sprawozdań finansowych?

Ja razem z kolegami zastanawiam się nad zaproponowaniem takiej właśnie zmiany w statucie.
Trochę dla mnie niezrozumiałe jest to, że zarząd sam przygotowywuje sprawozdanie finansowe, a potem sam nad nim głosuje.

Mój oddział jest stosunkowo mały, stąd też zorganizowanie corocznego zjazdu sprawozdawczego nie jest wielkim problemem.
Po drugie myślę, że dzięki takiemu uprawnieniu mamy lepszą możliwość zapoznania się z finansami oddziału, bo z tą wiedzą u nas członków jest dość krucho.

Pozdrawiam i proszę o opinie.

Temat: Re: Przyjmowanie sprawozdań finansowych
Autor: Zawrat [178.37.44.72]
Data: 2013-11-25 23:34:13

Przeciw takiemu rozwiązaniu przemawia na ogół trudność w zwoływaniu co rok Walnego Zjazdu Oddziału. Jeśli jak piszesz wasz Oddział jest mały to pomysł wydaj się dobry. Sprawozdanie finansowe może przygotować Prezydium Zarządu jako organ wykonawczy zresztą na ogół taki bilans roczny robi księgowy Oddziału. Przy okazji uchwalania nowego Statutu PTTK była dyskusja o tym, że np. ZG PTTK jest jednocześnie władzą uchwałodawczą i wykonawczą. Podobnie można było problem odnieść do oddziałów. Wprowadzenie Prezydium Zarządu jako władzy wykonawczej a Zarządu jako uchwałodawczej na każdym szczeblu władz towarzystwa wydaje się wyjściem z tego problemu.