Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 11
data najnowszej wiadomości: 2013-07-10

Temat: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Łukasz Aranowski [213.241.35.242]
Data: 2013-07-04 15:55:36

Cześć.

Z wielką przyjemnością donoszę, że delegatami na XVIII WZ PTTK jest aż dwóch członków naszego oddziału. Piszę "naszego", bo to właśnie Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie sprawuje patronat nad naszym Forum.

Kolegom Rafałowi i Szymonowi serdecznie gratuluję.

Specjalnie dla Was piosenka.
"Łubu dubu, łubu dubu,
niech żyje nam prezes naszego klubu!
Nieeech żyje naaaam!"
:-)

Zarejestrowałem również fakt, że na 16 delegatów z województwa mazowieckiego jest aż 5 pracowników biura ZG PTTK. Czy to oznacza, że w "dorosłym" PTTK-u działają aktywnie już przede wszystkim osoby związane z nim zawodowo? Źle to wróży Towarzystwu...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: z.klose [31.133.22.4]
Data: 2013-07-04 21:12:13

Pożyjemy, zobaczymy czy XVIII Walny Zjazd PTTK coś zmieni. Z tego co zauważyłem w śląskim to w wielu Oddziałach nastąpiła zmiana prezesów - często nie związanych z dotychczasowym składem. Podczas Konferencji Regionalnej też wybrano wielu nowych, młodych delegatów. Czy to znak czasu? Na zmiany na lepsze - oczywiście.
pozdrawiam z.klose

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Krzyś [82.143.185.103]
Data: 2013-07-05 09:21:55

Uczestników forum tez jest pewnie kilku ja w każdym razie wiem o jednym (wywodzącym się z SKPSu ale reprezentującym inny dolnośląski oddział).

Krzyś

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Amotolek [89.67.118.194]
Data: 2013-07-05 15:19:54

"Uczestników forum tez jest pewnie kilku ..."

I co z tego? działając w kompletnej rozsypce niczego nie załatwią na Zjeździe, nawet skutecznie nie oprotestują nadania CH Pani A. Kirchner z GSK? jak przypuszczam?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Radwa [164.127.225.135]
Data: 2013-07-06 08:15:04

Dołączam się do gratulacji.
Może ruszy się coś w ZG PTTK:-)
Czego Wam i sobie życzę.

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Paweł Zań [89.67.158.240]
Data: 2013-07-06 12:56:26

Zarejestrowałem również fakt, że na 16 delegatów z województwa mazowieckiego jest aż 5 pracowników biura ZG PTTK. Czy to oznacza, że w "dorosłym" PTTK-u działają aktywnie już przede wszystkim osoby związane z nim zawodowo? Źle to wróży Towarzystwu... :-(
Łukasz, czy mam to odebrać jako personalny wyrzut? Bo jestem delegatem oraz pracownikiem ZG.
Co złego jest w tym, że ktoś pracuje w trzecim sektorze i jednocześnie aktywnie w nim działa? Taka specyfika. Wystarczy popatrzeć jak to wygląda w szerszym kontekście, nie tylko w PTTK. Obracam się w środowisku osób z różnych ngosów. To nie jest miejsce pracy dla osób które pracują od 8 do 16. W niektórych krajach Europy Zachodniej, w trzecim sektorze zatrudnionych jest nawet 10% ogółu pracujących. W Polsce jest to około 1%. Czy się z tym zgadzamy, czy nie, w tym kierunku zmierzamy. Państwo coraz więcej spraw z zakresu działalności socjalnej będzie oddawać do prowadzenia fundacjom i stowarzyszeniom.
Delegaci wiedzieli gdzie pracuję ja, czy pozostałe osoby o których piszesz. Wiedzieli też, że zarówno ja, jak i inne wybrane osoby łączą pracę zawodową z działalnością społeczną. Nikt mi tego nie zabroni. Bardzo dobrze orientuję się w prawie z tego zakresu. Ani prawo polskie, ani tym bardziej wewnętrzne uwarunkowanie prawne PTTK nie zabraniają mi łączyć pracy zawodowej w biurze ZG PTTK z działalnością społeczną w klubie, oddziale czy MFO PTTK. Startując na delegata na WZ PTTK, sądziłem że mam szansę na kilkanaście głosów. Liczyłem się też z niestety z tym, że członkiem oddziału z terenu województwa mazowieckiego jestem od jesienie 2012. Delegaci mogli mnie potraktować jako osobę z zewnątrz i nie zagłosować na mnie.
Dzień przed RKO, były wybory do Władz MFO PTTK. Do MFO PTTK startowałem mając świadomość że to funkcja na cztery lata, a nie wyjazd na kilka dni na WZ PTTK. Funkcja w Zarządzie MFO PTTK wiąże się z odpowiedzialnością majątkową, konkretnymi zadaniami do wykonania. Jednak dla mnie, przede wszystkim daje możliwość realizacji inicjatyw na szczeblu wojewódzkim. Daje okazję do realizacji pomysłów, które nie w każdym oddziale byłby do zrealizowania. Udało się i wszedłem na pierwszym miejscu. Więc... „niech się dzieje wola nieba [oraz moja wola i działania w kierunku dostania się do MFO:-)], z nią się zawsze zgadzać trzeba.”
Nie spodziewałem się jednak tego, że na WZ PTTK delegaci wybiorą również mnie. A tak się stało.
Kompletnym zaskoczeniem było dla mnie jednak to, że zdobyłem więcej głosów niż Kol. Andrzej Gordon. Osoba najlepiej znana w Towarzystwie, nie tylko mi ale i wielu innym członkom PTTK! W najśmielszych oczekiwaniach przez myśl mi nawet nie przeszło, że otrzymam największą ilość głosów w pierwszej turze. Łukaszu, sądzisz może że było mnie stać na to, by przekupić 48 z 63 delegatów, by głosowali właśnie na mnie?
W moim przekonaniu, delegatami z Mazowsza zostały osoby, które są znane ze swojej aktywnej działalności. Chciałbym wierzyć, że podobnie było w innych województwach.
Ale… hmmm… Jeżeli mnie pamięć nie myli, to jeszcze niedawno Łukaszu sam byłeś delegatem i jednocześnie pracownikiem ZG PTTK? Czyżbym tu widział rozumowanie Kalego?
---
Paweł Zań

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Amotolek [89.67.118.194]
Data: 2013-07-06 18:23:36

"Może ruszy się coś w ZG PTTK:-)"

Przypuszczam, że wątpię. Ruchy jak będą, to raczej w miejscu, albo pozorowane?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Jacek Potocki [78.10.99.4]
Data: 2013-07-06 22:22:28

Pawle, nie gorączkuj się. :-) Przecież Łukasz w ogóle nie wymienił Twojego nazwiska. Zasugerował tylko, że niepokoi go PROPORCJA między liczbą delegatów będących zarazem pracownikami biura ZG i działaczami niezwiązanymi etatowo z Towarzystwem (swoją drogą ciekawe czy w pozostałej jedenastce delegatów z województwa mazowieckiego są pracownicy innych jednostek PTTK). Masz rację, że bycie jednocześnie działaczem i pracownikiem organizacji ma swoje plusy. Ale ma i minusy. Na przykład w sprawie sudeckiej spółki schroniskowej mogę sobie pozwolić na więcej (ale to w oddzielnym wątku ;-) ). Nikt z PTTK bowiem nie może zwolnić mnie z pracy. Jedyne co może, to skreślić mnie na Zjeździe (przy założeniu, że do czegoś bym kandydował) ...i szczęść mu Boże. :-))))) Przecież ja nic nie muszę.

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Paweł Zań [89.67.158.240]
Data: 2013-07-06 23:43:32

Wygląda na to że wśród delegatów z Mazowsza, tylko 5 osób jest pracownikami PTTK.
Ciekawie to natomiast wygląda w innych województwach, jak się popatrzy na listę delegatów. Tylko w obecnym składzie ZG PTTK, połowa osób to etatowi pracownicy PTTK. Są tego plusy, są minusy. Co przeważa? Nie wiem czy tak łatwo da się to ocenić.
---
Paweł Zań

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Łukasz Aranowski [213.241.35.242]
Data: 2013-07-07 10:30:47

Cześć.
Łukasz, czy mam to odebrać jako personalny wyrzut? Bo jestem delegatem oraz pracownikiem ZG.
Pawle, Pawle... :-)
Za dużo w PTTK jest obrażania się i brania do siebie personalnie krytyki.
Pisałem o tym po raz pierwszy z 10 lat temu i - jak widzę - nic się w tej materii nie zmieniło. No, może poza tym, że zapadają na tę chorobę coraz to młodsze pokolenia działające w PTTK (tak, tak, to już tym razem była personalna aluzja do Ciebie)... :-)
Co złego jest w tym, że ktoś pracuje w trzecim sektorze i jednocześnie aktywnie w nim działa?
Nic.

Mam złą nowinę. Namęczyłeś się na darmo. Bowiem napisałeś długiego posta polemizując z tezami, których ja nigdy nie wygłosiłem. Wręcz odwrotnie - na tym Forum wielokrotnie broniłem tezy przeciwnej.

Przeczytaj proszę ten wątek (a raczej jego pierwszą połowę):
http://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=12261
Startując na delegata na WZ PTTK, sądziłem że mam szansę na kilkanaście głosów. (...) W najśmielszych oczekiwaniach przez myśl mi nawet nie przeszło, że otrzymam największą ilość głosów w pierwszej turze. Łukaszu, sądzisz może że było mnie stać na to, by przekupić 48 z 63 delegatów, by głosowali właśnie na mnie?
Tobie również chcę pogratulować wyniku. :-)

Przepraszam, że tego nie zrobiłem w pierwszym poście w wątku, ale po namyśle uznałem, że może to być dla Ciebie "pocałunek śmierci". Skoro jednak poczułeś się dotknięty moim brakiem uznania (a Twój bardzo emocjonalny post o tym świadczy) - jeszcze raz przepraszam. I z serca gratuluję.

Życzę także powodzenia na samym Zjeździe. :-)
Ale… hmmm… Jeżeli mnie pamięć nie myli, to jeszcze niedawno Łukaszu sam byłeś delegatem i jednocześnie pracownikiem ZG PTTK? Czyżbym tu widział rozumowanie Kalego?
Mam nadzieję, że w świetle powyższych wyjaśnień już na te pytanie nie muszę odpowiadać.

Co nie zmienia faktu, że jako młody delegat 8 lat temu miałem nieco więcej do powiedzenia o Towarzystwie od Ciebie i raczej nie znajdziesz na tym forum mojego posta, że szkoda mi klawiatury na jakąkolwiek dyskusje, czy - co gorsza - że z pewnych względów wolałbym się nie wypowiadać.

* * *

A jaką tezę wygłosiłem?

Otóż zauważyłem, że niebezpiecznie zaburza się proporcja we władzach i w delegacji na Zjazd pomiędzy pracownikami, a osobami działającymi w Towarzystwie wyłącznie społecznie. Jedna trzecia delegatów na WZ z woj. mazowieckiego jest pracownikami biura ZG. Patrząc od ich strony - mają prawo, więc OK. Patrząc od strony uczestników RKO - mieli prawo ich (Was) wybrać, więc też OK. Patrząc z szerszej perspektywy interesu i przyszłości Towarzystwa - jest bardzo daleko od OK.

A jaka część członków ZG jest związana zawodowo z Towarzystwem? I czemu w miarę przesuwania się do góry ta proporcja rośnie? Odpowiedz sobie na te pytania, a zrozumiesz moje wątpliwości. Wątpliwości, które - co ponownie podkreślę - nie mają nic wspólnego z oceną Twojej działalności jako pracownika i działacza czy z Twoimi prawami jako członka PTTK.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Delegaci na XVIII WZ z OM PTTK
Autor: Zawrat [87.205.135.164]
Data: 2013-07-10 20:54:06

Bardzo podobało mi się wystąpienie młodych delegatów z oddziału w Częstochowie (jak się nie mylę) na RKO woj. Śląskiego. Narobiło sporo, ale jak sądzę pozytywnego zamieszania. Wniosek o wprowadzenie w ordynacji wyborczej zapisów dających większy udział osobom młodym, rozbił się o podejrzenie chęci wprowadzenia niezgodnych z prawem parytetów.
Trochę szkoda, że nie został sformułowany inaczej, ale i tak brawo, że się młodzi odważyli. Szkoda też, że formalna niepoprawność wniosku została skwapliwie wykorzystana by go w zarodku zmiażdżyć.

Dokonała się jednak bardzo ważna rzecz. Problem młodych odbił się echem i sądzę, że echa te dotrą do Warszawy na WZ dzięki dużej liczbie bo aż 28 delegatów ze Śląska.
Dotrą także dzięki bardzo mądremu i grzecznemu sformułowaniu wniosku. Nie było w wypowiedzi młodych ludzi często spotykanej pogardy dla starszych. Był natomiast duży szacunek i chęć współpracy oraz uczenia się od starszych a nie spychania ich na margines. Teraz piłka po stronie starszych.