Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Komunikacja ze społecznością

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2013-07-04

Temat: Komunikacja ze społecznością
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2013-07-04 11:26:56

Cześć!

Przy okazji sprawy "Samotni" poruszyłem kwestię zewnętrznej i wewnętrznej komunikacji PTTK. Opisałem szczegółowo jakie błędy popełniło Towarzystwo (http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=41514, http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=41536, http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=41539). Dałem też wskazówki jak się powinno zachować (http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=41541).

Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów otrzymałem fragment wewnętrznej korespondencji polemicznej w stosunku do moich tez. Otrzymałem zgodę adresata na publikację dwóch fragmentów. Pokażę Wam zatem jak i co myślą działacze wysokiego szczebla. Autorem zacytowanych słów jest działacz wysoko osadzony w strukturach sudeckiej turystyki.
A już zupełnie nie zgadzam się z gołosłownym stwierdzeniem, że Towarzystwo nie ma sensownej polityki w sprawie szlaków turystycznych w Sudetach. To bezpodstawny, populistyczny i nieodpowiedzialny slogan, typowy w polemikach na forach.
Tłumacząc słowa działacza z "petetekowskiego" na polski:
1) Nie ważna jest merytoryczna treść zarzutu. Natomiast fakt, że został postawiony na Forum czyni go nieważnym.
2) Nie ważne są fakty. Nie przytoczę na obronę swojej tezy żadnego argumentu. Jestem ponad to.
3) Totalnie mam w nosie to, że równolegle do dyskusji o "Samotni" toczy się na Forum wątek o szlakach sudeckich, który pokazuje totalną bezradność i degrengoladę panującą w oddziałach odpowiedzialnych za znakowanie szlaków. I w kontekście tego wątku słowa o bezpodstawności brzmią po prostu śmiesznie.

Tyle w temacie krytycznego myślenia o swoich działaniach.

Wróćmy teraz do głównego tematu. Komunikacja. Zastanówmy się czemu ten działacz nie zalogował się na Forum i publicznie nie przedstawił swoich zarzutów o tym, że wygłaszam "bezpodstawne, populistyczne i nieodpowiedzialne slogany"? Przecież to jest kwestia wizerunkowa. Wydawało by się, że dla Towarzystwa to krytycznie ważne, aby bronić swoich racji. Czemu zatem tego nie robi?
Nie bawię się w spory na forach, wolę zrobić coś pożytecznego, np. przeczytać książkę lub napisać kolejny komunikat przewodnicki, chociaż nie muszę.
Widzicie już dlaczego Towarzystwo toczy rak?

Arogancja, przekonanie o własnej wyższości, nieumiejętność dyskusji, lekceważenie zasad komunikacji, ostentacyjne ignorowanie zmian cywilizacyjnych i technologicznych - to wszystko są bardzo poważne grzechy, które koledzy działacze ciągle popełniają. Co gorsza, nawet nie zdają sobie sprawy, że mają problem.

Jak się to skończy? Ano prosto. Marginalizacja PTTK do roli jednego z wielu towarzystw zajmujących się turystyką. Następnie Towarzystwo zacznie przegrywać konkurencję z prężnymi towarzystwami lokalnymi i działaniami osób prywatnych. Kolejnym krokiem będzie obstrukcja urzędów, w których coraz więcej pracuje osób młodych, kojarzących PTTK wyłącznie z "leśnymi dziadkami". Skończą się wtedy dofinansowania do szlaków, imprez, regionalnych pracowni krajoznawczych itd.
I stopniowo PTTK zacznie znikać.

A koledzy nadal będą "czytać książki" i "pisać komunikaty przewodnickie" zamiast zniżać się do przedstawiania swoich racji w "polemikach na forach".

Pozdrawiam i gratuluję dobrego samopoczucia,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikacja ze społecznością
Autor: Basia Z.
Data: 2013-07-04 13:04:11

Nie wytrzymałam i po pięciu latach rozstania z forum zalogowałam się ponownie.
Jak chcesz Łukasz to połącz moje nicki (pod tym starym) i podaj mi na priv jakie mam hasło lub lepiej umożliw mi jego zmianę, bo niestety dawno nie pamiętam hasła.

Pamiętam oczywiście nasze dawne dyskusje, kiedy mieliśmy nadzieję, że coś da się zmienić "od wewnątrz" w gronie nie koniecznie młodych ale za to prężnych "działaczy".
Niestety - nie da się.
Mój macierzysty klub wyłączył się z PTTK, powstało niezależne stowarzyszenie, w którym do PTTK należy jeszcze może ze 20 % członków. W ten sposób da się zrobić znacznie więcej i lepiej. Wszelkie decyzje podejmujemy samodzielnie i od razu je realizujemy, nie ma "obstrukcji" np. takiej, kiedy to po zmianie zarządu władze Oddziału PTTK nie potrafiły przez dwa lata zmienić zapisu w KRS, co uniemożliwiało współpracę z władzami uczelni i pozyskanie jakichkolwiek funduszy.

Znam jednak wiele osób, które w PTTK rzeczywiście sporo robią, które szkolą młodzież czy organizują liczne ciekawe imprezy, dzieje się tak zazwyczaj na szczeblu oddziałów, często z nimi współpracuję.
Natomiast faktycznie - komunikacja z ogółem tzw. "internautów" w tej konkretnej sprawie - to jest "Samotni" jest tragiczna, zarząd PTTK nie chce lub nie potrafi w przekonywujący sposób przedstawić swoich racji. A może ich nie ma ?

Temat: Re: Komunikacja ze społecznością
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2013-07-04 14:00:41

Cześć.
Nie wytrzymałam i po pięciu latach rozstania z forum zalogowałam się ponownie.
Wiedziałem, że wrócisz...
A co to jest marne 5 lat w 11-letniej historii Forum? :-)
Jak chcesz Łukasz to połącz moje nicki (pod tym starym) i podaj mi na priv jakie mam hasło lub lepiej umożliw mi jego zmianę, bo niestety dawno nie pamiętam hasła.
Nie było co łączyć, bo Twój stary profil nie został przepisany do nowej bazy użytkowników podczas awantury w 2009 roku. Odtworzyłem co mogłem. Login taki jaki Twój stary nick, hasło takie jak założyłaś w nowym profilu. Wejdź i wszystko ogarnij.
A może ich nie ma?
Ma, ma. Tylko uparli się jak osły uznając, że media i turyści mogą im "skoczyć".
Niestety koledzy zapomnieli, że mają służyć, a nie autorytarnie rządzić.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski