Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Wypadek z licencją...

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2012-09-13

Temat: Wypadek z licencją...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2012-09-12 13:51:49

Spadły ze skoczni

Wczoraj (niedziela, 9 września) około południa siedmioro dzieci w wieku od 9 do 12 lat spadło ze skoczni w Lubawce. Wszyscy trafili do szpitala.
Poszkodowani to uczestnicy 24-osobowej wycieczki ze Szkoły Podstawowej w Szarocinie. Dzieciom towarzyszyli dwaj opiekunowie oraz 36-letni przewodnik sudecki. Jednym z punktów wycieczki po rezerwacie Kruczy Kamień było pamiątkowe zdjęcie na lubawskiej skoczni. Dzieci weszły na podest, z którego stratują skoczkowie, pomimo wywieszonych tablic informujących o zakazie wstępu na skocznię. Konstrukcja zawaliła się. Dzieci spadły z różnej wysokości. Siedmioro z nich zostało przewiezionych do szpitala. Czworo w wieku 11-12 lat zostało wypisanych jeszcze tego samego dnia. Kolejna trójka pozostała w lecznicy na obserwacji.
Opiekunowie wycieczki byli trzeźwi.
> http://rti24.pl/aktualno%C5%9Bci/1373-spad%C5%82y-ze-skoczni
Poważny wypadek podczas szkolnej wycieczki

Siedmioro dzieci trafiło wczoraj do szpitala, po tym jak przewodnik PTTK pozwolił im wejść na zamkniętą skocznię narciarską w Lubawce, z której spadli.


24-osobowa grupa ze szkoły Podstawowej w Szarocinie (powiat kamiennogórski) wybrała się wczoraj w popularnie nazywane w tym regionie Krucze Skały. Wycieczka dobiegała już końca, kiedy przewodnik PTTK wpadł na pomysł zrobienia dzieciom grupowego zdjęcia na zamkniętej skoczni narciarskiej w Lubawce. Jedna z opiekunek wyraźnie się temu sprzeciwiała, bo przed wejściem na felerny podest wisiała tabliczka z zakazem wstępu. W międzyczasie siedmioro z dzieci zdążyło się już wdrapać na skocznię, z której po chwili spadły, bo załamały się pod nimi szczebelki.(...)
Więcej > http://www.nj24.pl/article/powazny-wypadek-podczas-szkolnej-wycieczki

O tym również tu > http://www.ogorzelec.com/2012/09/09/spadli-ze-skoczni/
tu > LINK
i tu > LINK

Temat: Re: Wypadek z licencją...
Autor: Krzyś
Data: 2012-09-12 20:45:46

Hmm nie wiem po co tyle linków do mniej więcej takich samych opisów tego samego wypadku.

Wypadek był nie z licencją ze ze skocznią

A trzeba się przygotować do większej ilości takich wypadków bo zgodnie z założeniami deregulacji znosi się jakiekolwiek wymogi dotyczące wykształcenia co może spowodować iż Przewodnikami Górskimi zostaną osoby które nie umieją czytać więc taka tabliczka z zakazem wstępu może zostać niewłaściwie zinterpretowana.

Krzyś

Temat: Re: Wypadek z licencją...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2012-09-12 21:40:38

Widać, że sam nie umiesz czytać, bo wypadek zdarzył się grupie dzieci prowadzonych przez przewodnika sudeckiego z licencją przewodnicką na skoczni, a nie ze skocznią. To po pierwsze. A po drugie w Polsce jest obowiązek szkolny i czytać powinien potrafić każdy. Ty również.

Temat: Re: Wypadek z licencją...
Autor: Amotolek
Data: 2012-09-13 09:01:32

Żeby uzyskać jakiś konsensus - proponuję w szerszym zakresie stosować na szlakach piktogramy, czyli pismo obrazkowe. Zgrabny rysunek ukazujący osobę spadającą na łeb ze skoczni do przepaści -może być pożyteczniejszy od pisanych tam na desce elaboratów. oraz będzie czytelniejszy dla turysty/tki , przewodnika a nawet nauczyciela:-)!

Z zasady ludność olewa wszelkie zakazy pisane począwszy od nie deptania trawników i nie karmienia zwierząt.

Taką mamy wolność po latach okupacji , zaborów, niestety!

"A po drugie w Polsce jest obowiązek szkolny i czytać powinien potrafić każdy."

Teoretycznie Lechu masz rację. Ale żadna szkoła nie uczy czytania ze zrozumieniem, czego przykładów znajdziesz wiele nawet na tut forum:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć