Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Most Grunwaldzki

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2012-08-31

Temat: Most Grunwaldzki
Autor: SzaraMyszka
Data: 2012-08-31 18:16:49

Witam! :-)

Od jakiegoś czasu zbieram Kanon Krajoznawczy Polski. Zainteresowało mnie, lubię zwiedzać, dość dużo jeżdżę po Polsce, więc czemu nie :-) Właśnie jestem we Wrocławiu i w wolnych chwilach odwiedzam miejsca z Kanonu. Zaciekawił mnie Most Grunwaldzki. Most jak most, zwłaszcza dla warszawiaka ;-), co w nim takiego nadzwyczajnego, że trafił na listę Kanonu? Jest z początku ubiegłego wieku, ale raczej bywają starsze od niego przecież. Ładny, owszem, ale i ładniejsze, większe itd można znaleźć. Czy ktoś zna powód jego "sławy" i umieszczenia wśród najważniejszych zabytków i obiektów Polski? Przepraszam z góry, jeśli ktoś uzna moje pytanie z głupie, ale po prostu zaintrygowało mnie to.

A teraz idę szukać miejsca, gdzie można zdobyć potwierdzenie terenowe z owego mostu, bo za pierwszym podejściem nie udała mi się ta sztuka :-)

Pozdrawiam :-)

Temat: Re: Most Grunwaldzki
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-08-31 23:19:10

Koniec Googlika za przewodnika.
http://www.wroclaw.pl/most_grunwaldzki_ma_juz_100_lat.dhtml
Cytat z artykułu:
"Już 10 października 2010 r. najważniejszy z nich, Most Grunwaldzki będzie obchodzić okrągłą rocznicę urodzin. ... Most Grunwaldzki (niem. Kaiserbrücke) jest jedynym wiszącym mostem drogowo-tramwajowym w Polsce, a oryginalne rozwiązania konstrukcyjne jakie zastosowano przy budowie uczyniły go wyjątkowym w skali światowej."
Do niedawna mosty wiszące były w Polsce rzadkością, a tu proszę ... na dodatek jeszcze z tramwajem.