Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Turystyka górska dla dzieci

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2012-05-27

Temat: Turystyka górska dla dzieci
Autor: pinia_aw
Data: 2012-05-27 12:22:04

Witam !
Jakie macie propozycje wycieczek górskich dla różnych grup wiekowych dla dzieci. Jakie są bezpieczne odległości i różnice wzniesień wg Was? Opinie są bardzo różne. Czy odległość ok. 10-12 km dla siedmiolatka jest rozsądna czy może można się pokusić o dłuższą trasę?

Pozdrawiam
pinia_aw

Temat: Re: Turystyka górska dla dzieci
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-05-27 19:56:41

Z własnej obserwacji wypraktykowałem, że trasa wycieczki pieszej nie powinna mieć większej długości, niż dwukrotność wieku dziecka, czyli dla dziecka siedmioletniego max. 14 km. Lepiej zaplanować 10-12 km, bo w trakcie wycieczki może okazać się, że trzeba zrobić jakieś obejście i rezerwa może się przydać.
Przede wszystkim nalezy pamiętać, że dzieci nie męczą się, a nużą. Wycieczka pod żadnym pozorem nie może być monotonna z punktu widzenia dziecka. Zalecam wąskie i kręte ścieżynki, a na których dziecko samo włączy przysłowiowy piąty bieg. Przeciwieństwem jest asfaltowa szosa, na której dziecko od razu zabolą nogi.
Dobrą wskazówką jest punktacja do GOT, w której każde 100 m podejścia przelicza się na dodatkowy 1 km.
Długie trasy są dla dzieci niewskazane. Młody organizm rośnie i łatwo go uszkodzić w przypadku przeciążenia nadmiernym wysiłkiem. Lepiej nie ryzykować.