Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Niejasności związane z OTP

wszystkich wiadomości w wątku: 22
data najnowszej wiadomości: 2018-08-05

Temat: Niejasności związane z OTP
Autor: paweldudek [46.205.46.35]
Data: 2012-03-18 21:57:36

Witam,

Zaczynam zdobywać odznakę OTP. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy można zdobywać OTP na terenie powiatu radomszczańskiego, który teoretycznie znajduje się na małych wyżynach (tzw. Wzgórza Radomszczańskie)?

2. Wypełnianie książeczki. Jeśli idę na wycieczkę z instruktorami harcerskimi to jeden z instruktorów ma się wpisywać (dla potwierdzenia) do kolumn "Imię i nazwisko przodownika wycieczki. Nazwa i adres organizatora", "Podpis przodownika. Potwierdzenia na trasie" oraz "Zalicz. pkt.", czy też te pola zostawiam do weryfikacji w oddziale? Proszę o odpowiedź w sprawie każdego z wymienionych pól.

3. Czy odznakę popularną osoba dorosła może zrobić w dwa dni (30 pkt razy 2)?

4. Czy zdobywając odznakę można całkowicie pominąć zwiedzanie miast?

5. Czy można w tym samym roku kalendarzowym zdobyć popularną i małą brązową OTP (tak jak analogicznie w GOT)?

Z góry dzięki za odpowiedzi! :-)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-03-18 23:53:15

Ad.1. Kłania sięznajomośc geografii. Pkt. 6 regulaminu PTP wyraźnie wymienia Góry Świętokrzyskie, które sięgają aż do powiatu radomszczańskiego. :-)
Ad.2. Prawdę powiedziawszy wzór książeczki jest nieco archaiczny. Zazwyczaj wystarczy pieczątka i podpis organizatora wycieczki, natomiast zainteresowany zdobyciem odznaki musi sam wypełnić rubryki z datą, przebiegiem trasy i jej kilometrażem, zanim uzyska potwierdzenie organizatora. Osobiście jestem za oszczędzaniem papieru, a pieczątki zawsze zajmują dużo miejsca i najlepiej przybijać je tak, aby przypadkiem nie zmarnować całej książeczki na jedną wycieczkę. Najważniejsze, aby wszystkie wpisy były przejrzyste i nie było wątpliwości, które potwierdzenia są do której wycieczki.
Ad.3. Oczywiście, że może, chociaż rzadko się zdarza.
Ad.4. Jak najbardziej można pominąć. Na ogół spora część osób woli zwiedzać, stąd limity punktów za zwiedzanie w pkt. 29 i 32 regulaminu.
Ad.5. Przeczytaj pkt. 11 regulaminu, gdzie wyraźnie pisze, że w przypadku tych dwóch stopni można.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: paweldudek [83.30.192.182]
Data: 2012-03-19 08:44:19

Co do Ad. 1 to naprawdę nie byłem pewien, bo Góry Świętokrzyskie to sięgają według mojej wiedzy na pewno do terenów Przedborskiego Parku Krajobrazowego, a to co jest między Przedborzem a Radomskiem trudno mi było zakwalifikować do nizin oraz do wspomnianych gór.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :-)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Tomek Dygała [80.238.102.178]
Data: 2012-03-19 09:05:01

Co do Ad. 1 to naprawdę nie byłem pewien, bo Góry Świętokrzyskie to sięgają według mojej wiedzy na pewno do terenów Przedborskiego Parku Krajobrazowego, a to co jest między Przedborzem a Radomskiem trudno mi było zakwalifikować do nizin oraz do wspomnianych gór.
To może raz jeszcze, bo nie otrzymałeś jednoznacznej odpowiedzi.

Sięgamy zatem do Regulaminu OTP:

6. Na OTP zalicza się wycieczki piesze (1 km = 1 punkt) odbywane na terenach nizinnych i wymienionych terenach wyżynnych kraju: Góry Świętokrzyskie, Masyw Ślęży, Pogórze Karpackie i Sudeckie, Góry Stołowe, Opawskie i Kaczawskie oraz na terenach kotlin: Jeleniogórskiej, Kłodzkiej, Żywieckiej, Nowotarskiej i Sądeckiej.

Czyli...
MOŻESZ zdobywać OTP na wszystkich terenach nizinnych oraz ww. wyżynnych i górskich obszarach kraju.
Twórcy chodziło o to żeby wyeliminować zdobywanie OTP w górach.

Czyli wracając do Twojego problemu: TAK możesz zdobywać OTP w okolicach Radomska.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-03-19 15:09:54

Faktycznie ten punkt regulaminu jest mocno problematyczny i niefortunny. Zamiast napisać wprost, że chodzi o tereny poza górami, a w górach też określone pasma i kotliny, to jest w nim jakaś dyletancka wzmianka o wyżynach, z której można wywnioskować, że OTP nie można zdobywać np. na Jurze i Wyżynie Śląskiej, bo nie zostały wymienione. Poprzedni mój tekst pisałem o północy, nie zerkając do żadnej ściągi i odpisałem niezbyt ściśle, bo według Kondrackiego Góry Świętokrzyskie są tak samo jak Wzgórza Radomszczańskie na Wyżynie Małopolskiej.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: paweldudek [83.30.3.61]
Data: 2012-03-20 12:34:17

Jeszcze pytanie do Ad. 2.:
W rubryce "Zalicz. pkt." może się podpisać np. instruktor harcerski czy to już jest rubryka dla kogoś kto weryfikuje odznakę w oddziale?

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-03-20 16:54:29

W zasadzie to powinien wypełniać weryfikator, ale jak jesteś pewien, że trasa zostanie zaliczona, to możesz sam wypełnić. W zasadzie nie zalicza się powtórzeń tras na ten sam stopień odznaki, albo powtórzeń fragmentów tras i odcinków ponad limit. Jeżeli zdobywasz punkty za zwiedzanie, to w tej samej miejscowości nie możesz równolegle liczyć punktów za kilometry, a jeżeli już musisz chodzić po jednej miejscowości, to muszą to być jakieś sensowne wycieczki między dzielnicami połączone z jakimś zwiedzaniem lub rekreacją.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek [95.41.235.149]
Data: 2012-03-21 11:12:45

Jeżeli zdobywasz punkty za zwiedzanie, to w tej samej miejscowości nie możesz równolegle liczyć punktów za kilometry, a jeżeli już musisz chodzić po jednej miejscowości, to muszą to być jakieś sensowne wycieczki między dzielnicami połączone z jakimś zwiedzaniem lub rekreacją.
Czy mógłbyś wskazać punkt regulaminu OTP, który o tym mówi? Nieznalazłem takich zapisów w aktualnej wersji zamieszonczej na stronie KTP ZG PTTK http://ktpzg.pttk.pl/otp/regotp.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-03-21 15:58:15

Czy jakikolwiek regulamin mówi, że obowiązuje logiczne myślenie i zdrowy rozsądek? Ponieważ nie wszyscy dają sobie z tym radę, napisałem o tym kawa na ławę. Już się spotkałem z róznymi przypadkami kombinowania. Zdarzyli się nawet sportowcy, którzy do OTP koniecznie chcieli wpisać trasy ze swoich zawodów, chociaż trudno tu uchwycić jakikolwiek związek z turystyką.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek [83.142.199.226]
Data: 2012-03-22 12:10:43

Odznaka przyznawana jest za spełnienie wymogów zgodnie z regulaminem. Jeśli są jakieś wątpliwości, co do interpretacji to rozstrzyga je weryfikujący. Takie wątpliwości mogą dotyczyć tylko kwestii, które nie są jasno sprecyzowane w regulaminie np. zasięgu poszczególnych pasm górskich, w których można zdobywać OTP.

W kwestii zawodów to temat jest dyskusyjny. Sam fakt przebycia trasy podczas zawodów nie powoduje tego, że nie można zaliczyć punktów. Przecież podczas zawodów InO potwierdzane są punkty do OTP. Regulamin mówi, że „odznakę zdobywa się za przejścia piesze”. Pytanie, czy bieg traktujemy jako „przejście piesze”. Tu moim zdaniem jest pole do interpretacji do weryfikującego, bo nie jest to jasno sprecyzowane w regulaminie.

W przypadku zdobywania punktów za przejścia w miastach, zapytałem jaki punkt regulaminu porusza tę kwestię. Piszesz stanowczo, że nie można tego robić, więc chciałem się dowiedzieć na jakiej podstawie przyjąłeś takie założenie. Jeśli nie ma takich zapisów w regulaminie, to znaczy, że zdobywanie punktów za przejścia podczas zwiedzania jest dozwolone. W takim przypadku nie ma żadnego miejsca na interpretację weryfikującego.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Monika Pszczółkowska [178.73.51.8]
Data: 2012-03-23 08:44:58

Witam po bardzo długiej przerwie :-)

Spróbuję wyjaśnić.
1. Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście. To jest zwiedzanie miasta i tylko za zwiedzanie wpisuje się punkty.
2. Rubryka 5 w książeczce OTP jest przeznaczona tylko dla weryfikatora danego stopnia odznaki. Zdobywający jej nie wypełnia!
3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.

Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone, inaczej regulamin byłby dziesięciokrotnie większy. Czy oto nam chodzi?
Zapisy w regulaminie są wyważone i jednoznaczne. Trzeba czytać ze zrozumieniem.

Pozdr. Monika P.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi [77.79.214.200]
Data: 2012-03-23 09:47:44

Szanowni,

pisząc tak autorytarnie:
Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście
mam nie odparte wrażenie, że ma zrozumienia pojęcia miasto. Bo co to jest? Teren zwartej zabudowy? Granice administracyjne miasta? Czy inna cholera wymyślona przez Szacowne Grono Zasłużonych Weryfikatorów?

A teraz przykład, że powyższa teza jest zupełnie bez sensu:

Czy można nie zaliczyć do OTP następujących wycieczek po terenie miasta stołecznego Warszawa? I jeśli nie można to dla czego?

1. Falenica PKP - jez. Torfy - Wawer PKP
2. Wilanów - Wał Zawadowski - Fort Augustówka - Cypel Czerniakowski
3. Gagarina - Łazienki - Park Rydza - Aleja Na Skarpie - Stare Miasto - Nowe Miasto - Park Traugutta - Cytadela
Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone
A może jednak najważniejszy jest zdrowy rozsądek...

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-03-23 10:32:36

Dudi! Mniej więcej w tym duchu odpowiedziałem już wcześniej. Tradycyjnie zaliczamy wycieczki między dzielnicami, zwłaszcza na peryferiach, gdzie te dzielnice znajdują się w granicach miasta często przez przypadek, które nawet zamiast rady dzielnicy lub rady osiedla mają sołtysa :-)
Monice miasto myli się z centrum, gdzie zazwyczaj koncentruje się prawie wszystko, co jest ciekawe, aby zdobywać premię za zwiedzanie.
Zarówno zdobywający odznakę, jak i weryfikator muszą mieć trochę zdrowego rozsądku, żeby turystyka kojarzyła się z rekreacją, a nie masochistycznym wędrowaniem po zwartej zabudowie miejskiej.
Spotkałem w życiu różnych kombinatorów. Niedawno miałem do czynienia z "biednym" emerytem, który sobie ubzdurał, żeby zdobyć OTP chodząc szosami między dwoma miastami. Z trudem przekonałem go, że turystyka, to nie tylko chodzenie wokół własnego domu i czasem trzeba kupić jakiś bilet na autobus. Potem okazało się, że chce zostać przodownikiem i znów musiałem go przekonywać, że co to będzie za przodownik, który ogranicza swoją znajomość terenu do 20 km od domu i jak chce zostać przodownikiem, to przynajmniej musi poznać wszystkie regiony własnego województwa. Na koniec okazało się, że blacha przodownicka była mu potrzebna nie do tego, aby działać w PTTK, ale by zaszpanować przed znajomymi. Najciekawsze jest to, że kilku wielkich działaczy skakało na paluszkach wokół tego dziwaka, żeby mu dogodzić, chociaż nigdy wczesniej nie zrobił niczego pozytecznego i efekt od początku był do przewidzenia.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Amotolek [178.73.50.75]
Data: 2012-03-23 19:06:17

" Najciekawsze jest to, że kilku wielkich działaczy skakało na paluszkach wokół tego dziwaka, żeby mu dogodzić,....."

Typowe dla PTTK. Może miał jakieś jeszcze inne zalety , jak odnośna Prezesa i donosił na swoich kolegów do prokuratury?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek [83.142.199.226]
Data: 2012-04-06 10:17:35


1. Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście. To jest zwiedzanie miasta i tylko za zwiedzanie wpisuje się punkty.
Czy możesz podać jakieś źródło, które określa takie zasady? Nie musi być regulamin OTP może być np. komunikat KTP ZG.

3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.
Na stronie KTP znalazłem treść takiego komunikatu http://ktpzg.pttk.pl/aktualnosci/komunikat_20120309.php
Reasumując, na imprezie InO można zdobyć dowolną liczbę punktów do OTP. Jedyne ograniczenie odnosi się do tego, że liczba tak zdobytych punktów nie może przekroczyć 50% ogólnej liczby punktów na dany stopień odznaki. Np. na odznakę popularną wymaga się zdobycia 60 punktów, na tą odznakę można zdobyć maksymalnie 30 punktów na imprezach InO.

Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone, inaczej regulamin byłby dziesięciokrotnie większy. Czy oto nam chodzi?
Zapisy w regulaminie są wyważone i jednoznaczne. Trzeba czytać ze zrozumieniem.
Regulamin OTP jest jednym z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych regulaminów odznak, a mimo to nie precyzuje tak podstawowych spraw jak zdobywanie punktów za wycieczki piesze w miastach. Jeśli jest taka intencja, to wystarczy dopisać jedno zdanie do regulaminu: „Punkty za przejścia piesze nie mogą być zdobywane na ternie miejscowości z załącznika 1”.

Pytanie zatem dlaczego regulamin OTP jest tak długi, a i tak pozostawia sporo niejasności? Porównajmy regulamin OTP do regulaminu InO, który jest dużo krótszy i dużo bardziej precyzyjny - regulamin InO (10 punktów), regulamin OTP (ponad 60). Różnica jest w podejściu do zdobywania odznak. Regulamin InO zakłada dobrą wolę zdobywającego i nie wprowadza masy różnych restrykcji w formie oraz sposobie zdobywania punktów. Regulamin OTP zaś próbuje kodyfikować masę różnych ograniczeń (np. limity wieku), które powodują, że staje się on długi i mało przejrzysty. Przykładem są treści zapisów w obu regulaminów dotyczące potwierdzania punktów.

Niemniej regulamin OTP też zmienia się w dobrym kierunku. Np. usunięte zostały limity czasu zdobywania poszczególnych stopni odznaki. Ograniczenie niewiele wnosiło merytorycznie, a wydłużało regulamin i powodowało utrudnienia dla zdobywających.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-04-06 22:57:00

Regulamin OTP jest jednym z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych regulaminów odznak, a mimo to nie precyzuje tak podstawowych spraw jak zdobywanie punktów za wycieczki piesze w miastach.
Wydaje mi się, że największym problemem jest to ciągłe kombinowanie, jak zdobyć OTP, nie uprawiając turystyki pieszej. Jak zaczynałem uprawiać turystykę, to nikomu by nie przyszło do głowy, żeby w ogóle stawiać tak sprawę, że można nazywać turystyką kwalifikowaną to, co nią być nie powinno. Równie dobrze możesz sobie kupić przyrząd do spacerowania po pokoju i liczyć wirtualne kilometry łudząc się, że to też turystyka. Brakuje jeszcze pytań od kelnerów, czy krążenie miedzy kuchnią a salą to też turystyka, bo regulamin tego nie zakazuje.
Dla tych, co upierają się, że koniecznie chcą spacerować po terenie zabudowanym, dopisano do regulaminu trochę najciekawszych miejscowości, ale od razu podano zamiast kilometrów ryczałty punktów i ich limity do poszczególnych stopni OTP.
Jest jeden wyjątek. Możesz zaliczać kilometry w mieście wtedy, gdy wychodzisz z niego poza to miasto albo przynajmniej do innej dzielnicy.
Swoją drogą dziwię się, że zamiast podać proste reguły, to regulamin zawiera kupę dydrymałów, z których nic nie wynika.
3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.
Co do imprez na orientację, to pierwotnie przypominały rajdy piesze, na których zamiast opisu trasy otrzymywało się mapę z zaznaczonymi punktami. Można było wtedy bez oporów zaliczać te imprezy do OTP. Obecnie to zazwyczaj czyste krążenie po lesie bez żadnej turystyki. Te 50 % to chyba z litości do tych, co łudzą się, że to też turystyka piesza.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Amotolek [178.73.50.75]
Data: 2012-04-07 09:32:56

"Swoją drogą dziwię się, że zamiast podać proste reguły, to regulamin zawiera kupę dydrymałów, z których nic nie wynika."

Nie tylko ten jeden. Rozbudowa regulaminów jest cechą charakterystyczną dla ich twórców nie mających zaufania samym do siebie oraz nawiedzonych weryfikatorów.

Jestem głęboko przekonany, ze jest to wynik ciągłego kombinowania "tfurcuf" tych regulaminów, jak utrudnić życie przeciętnemu turyście. Bo przeciętny turysta szuka radości na szlaku, a kombinatorzy to wyjątki.

Tymczasem regulaminy w PTTK są pisane pod takie wyjątki, niepotrzebnie. Dowód: regulamin odznaki motorowej , gdzie zaufany rzecznik KTM ZG czyli przodownik może potwierdzać tylko 20 % czegoś tam, co uważam za kompletnie chore.

Albo regulamin "funkcjonowania" Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK, który stanowi wszystko co możliwe, a najmniej, że to jest sąd koleżeński, może co najwyżej "główny",
jeżeli już:-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek [79.188.186.26]
Data: 2016-01-09 23:30:28

Odgrzewam temat bo też mam kilka niejasności.
1. W regulaminie stoi: "Małą OTP w stopniu srebrnym należy zdobywać co najmniej na terenie dwóch województw. W każdym z nich należy uzyskać co najmniej 50 pkt (...)" Czyli województwo zamieszkania i jakieś inne, skoro nie jest napisane: "na terenie dwóch województw poza woj. zamieszkania"? Jeśli tak jest jak myślę, to chyba bardziej poprawnie powinno być: "również na terenie co najmniej jednego woj. poza miejscem zamieszkania", bo wszak wszystkie punkty zdobywamy na terenie województw. W Polsce innych równoprawnych jednostek administracyjnych nie ma.
2. Czy przy zdobywaniu małych OTP nadwyżka pkt przechodzi na kolejny stopień, tak jak np. w KOT? Jeśli uzyskam odpowiedź "nie" to żeby nie tracić pkt i czasu, w takim razie wolę uzbierać od razu 910 pkt na popularną i wszystkie małe, i raz wybrać się do weryfikatora bo jak mówi regulamin: "Za zdobycie odznaki przyjmuje się spełnienie warunków jej warunków zdobycia niezależnie od daty weryfikacji". Czy dobrze rozumuję? A jeśli dobrze rozumuję to przy weryfikacji 910 pkt od razu, to czy pkt za zwiedzanie, w sumie max 185 na cztery stopnie, muszą być rozbite czasowo, czyli 15 w czasie wycieczek na stopień popularny, 20 w czasie wycieczek na st. brązowy itd, czy mogę tą zbiorczą liczbę 185 pkt zdobyć kiedy bądź?
Wiem wiem, szczególarz jestem jak komisarz Przygoda no ale myślę, że moje pytania nie są pozbawione sensu. Zacząłem się bawić w OTP więc chcę mieć jasność, której to regulamin mi nie zapewnia.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski [88.156.134.41]
Data: 2016-01-14 22:43:06

Rozumiem, że omawiamy regulamin zamieszczony na stronie http://ktpzg.pttk.pl/
Ad.1. Warunek jest jednoznaczny. Aby zdobyć małą srebrną OTP wycieczki muszą być co najmniej w dwóch województwach (dowolnych dwóch, jednym z nich może być miejsce zamieszkania, ale nie musi), a w każdym z nich wycieczki muszą liczyć łącznie co najmniej 50 km. Pozostałe 150 km można zdobyć w dowolnych województwach, tych samych lub pozostałych.
Ad.2. Pkt. 10 regulaminu mówi wyraźnie, że na różne stopnie odznaki można zaliczać tylko całe dni wycieczkowe. Jeżeli np. mamy 99 pkt na brązową OTP, a następnego dnia przejdziemy np. 30 km, to te 29 pkt nie zalicza się na następny stopień. Jeżeli planujesz wycieczki, to należy o tym pamiętać. Jest też limit czasowy. W ciągu roku można zdobyć tylko jeden stopień, a w przypadku popularnej i brązowej oba te stopnie w ciągu roku. Pozostałe wycieczki odbyte w danym roku kalendarzowym (między 1 stycznia a 31 grudnia) po prostu przepadają. Weryfikować można hurtem kilka stopni, ale tylko w przypadku, gdy ktoś prowadził własną kronikę, a np. nie wiedział o istnieniu takiej odznaki i z zapisów w kronice wynika, że w poszczególnych okresach spełniał warunki na kolejne stopnie OTP.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek [79.188.186.26]
Data: 2016-01-19 00:14:37

Ad.1 Rozumiem. Wychodzi na to, że się przyczepiłem jedynie stylistyki.
Ad.2 Rozumiem pierwszą część. Przy drugiej części mam niejasność, którą przedstawię na konkretnym, moim przypadku. Zdobywanie OTP zacząłem w roku ubiegłym. W bieżącym miesiącu - styczniu, wyrobiłem normę na stopień brązowy. W/g tego co piszesz to mogę sobie darować wpisywanie kolejnych wycieczek aż do końca roku. Mnie osobiście się wydaje, że tak nie jest, i że nie mogę jedynie do końca roku przekroczyć limitu 250 pkt potrzebnych do stopnia srebrnego, a już w styczniu 2017 mogę oddać książeczkę do weryfikacji.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Travelkasia [37.47.41.74]
Data: 2016-01-25 17:43:55

Moim zdaniem Babek ma rację. W regulaminie jest napisane w pkt 11 " W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki.(...) Za zdobycie odznaki przyjmuje się spełnienie warunków jej zdobycia niezależnie od daty weryfikacji."

Zdobycie odznaki to akt jednorazowy, spełniłeś warunki - biegnij z książeczką do weryfikacji po odznakę. Raz w roku kalendarzowym. Natomiast zdobywanie odznaki to proces rozciągnięty w czasie, często wieloletni. Nie słyszałam, żeby ktoś ograniczał możliwość zdobywania kolejnych punktów w okresach czasu. To znaczy kiedyś tak było, ale się zmieniło zgodnie z nowym regulaminem.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek [77.115.6.51]
Data: 2018-08-05 01:08:04

Po raz kolejny odgrzewam temat. Tym razem pytanie odnośnie pierwszego stopnia "za wytrwałość". Czy dobrze rozumiem, że każda z rocznych norm na ten stopień, to inne niepowtarzające się trasy? Czyli trasy z jednego roku nie mogę powtórzyć w roku następnym. A dopiero przy zdobywaniu "za wytrwałość II stopnia", będę mógł powtórzyć jakąś wycieczkę.