Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

"Rachunek za ratunek"

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2012-03-29

Temat: "Rachunek za ratunek"
Autor: Krzyś
Data: 2012-02-27 11:55:33

Tekst z dziś
Turyści będą płacić rachunki za drogie akcje ratownicze w polskich górach?
Akcja ratunkowa w polskich górach kosztuje aż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale nawet najbardziej lekkomyślni turyści nie ponoszą żadnych konsekwencji finansowych. W innych krajach Unii dostają słony rachunek. Płaci ich ubezpieczyciel - pisze "Gazeta Wyborcza".
Ratownicy GOPR i TOPR od początku roku przeprowadzili kilkadziesiąt kosztownych akcji poszukiwawczych. Koszty tylko jednej nocy - z 20 na 21 stycznia - Grupa Beskidzka GOPR wycenia na blisko 200 tys. zł. Turyści nie ponieśli żadnych konsekwencji finansowych, nie płacił też ich ubezpieczyciel, bo w Polsce nie trzeba mieć polisy na wypadek akcji ratunkowej w górach.

Posłowie myślą o wprowadzeniu "modelu słowackiego". Na czym on polega? Od sześciu lat za wszystkie akcje ratunkowe i poszukiwawcze w górach muszą płacić uratowani. Turyści, narciarze, taternicy, aby uniknąć płacenia z własnej kieszeni, przed wyjściem w góry kupują ubezpieczenie.

Najniższa dzienna stawka ubezpieczenia górskiego na Słowacji to ok. 1,5 zł. Taka polisa zapewnia pokrycie wydatków za akcję ratunkową do ok. 30 tys. zł. Ubezpieczenia można wykupić w hotelach i schroniskach. Wystawiane ubezpieczycielom rachunki pokrywają ok. 15 proc. rocznego budżetu słowackich ratowników.
Źródło:LINK

W szerszej wersji http://wyborcza.pl/1,75478,11239208,Rachunek_za_ratunek.html

Temat: Re: "Rachunek za ratunek"
Autor: franek31
Data: 2012-03-29 07:27:10

W uzupełnieniu dodam, że ubezpieczenie górskie na Słowację można wykupić przez internet płacąc kartą kredytową, więc nie trzeba nigdzie za nim chodzić.

A czy ktoś wie, jak jest na Słowenii z ratownictwem, opłatami, ubezpieczeniem?