Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Oddział Żoliborski

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2011-01-05

Temat: Oddział Żoliborski
Autor: orzech571
Data: 2010-12-26 16:49:48

Z tego co się dowiedziałem to Oddział Żoliborski PTTK został postawiony w stan likwidacji przez Zg PTTK. Zaległości do ZUS i Urzędu Skarbowego wynoszą podobno ok 800tys zł. Długi rosły już od wielu lat jednak ZG nie reagował na nie ( a powinien bo jest do tego zobowiązany przez statut). Smutne jest to że za długi spowodowane przez byłego prezesa oddziału muszą zapłacić wszyscy członkowie zarządu oddziału. Wezwania do zapłaty otrzymali solidarnie wszycy członkowie. Zarząd Główny umywa ręce. Tak więc społecznicy zapłacą za coś co nie powstało z ich winy oraz bez ich wiedzy.

Temat: Re: Oddział Żoliborski
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-12-26 21:13:52

Witam!

Nie wiem czy ta informacja jest prawdziwa. Nie jestem w stanie zweryfikować jej w święta. Jeżeli jednak jest jak piszesz, to jest to bardzo dobra lekcja dla innych.

1) Prowadzenie działalności gospodarczej bezpośrednio przez oddziały może skutkować takimi sytuacjami. Ostrzegałem przed tym już wiele lat temu. Działalność gospodarczą powinny prowadzić podmioty przewidziane prawnie do tego typu działań (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Oddział może być właścicielem lub współwłaścicielem takiej osoby prawnej.

2) Członkostwo w zarządzie oddziału prowadzącego działalność gospodarczą, to nie tylko profity, ale i odpowiedzialność. Przykro mi to pisać, ale mam nadzieję, że sąd wyegzekwuje jak największą część tej kwoty od członków zarządu oddziału. Da to wiele do myślenia innym.

3) Wielokrotnie pisałem, że nadzór w PTTK to kpina. Główna Komisja Rewizyjna nie reaguje od lat na różnego rodzaju nieprawidłowości, a akcje nadzorcze są często uniemożliwiane poprzez koleżeńskie relacje pomiędzy kontrolowanym, a kontrolującym. A tam gdzie w grę wchodzą pieniądze nie ma mowy o towarzystwie, co najwyżej o koterii. Wszechmocni prezesi oddziałów i różnego rodzaju "święte krowy" - często nieudolne, ale za to lubiane - to zmora PTTK. I nie jest to wcale wina tych ludzi - ktoś ich wszak wybiera w bezpośrednich wyborach. Oczywiście zdarzają się sytuacje patologiczne - jak np. wybór obecnej prezeski GSK na ostatnim Walnym Zjeździe, która wczołgała się do składu tego gremium w kolejnej dogrywce, a potem wbrew woli delegatów, została wybrana na najwyższą funkcję - ale to wcale nie one nadają ton Towarzystwu. Decydujące są codzienne wybory działaczy niższego szczebla, którzy na zarządców niemałego często majątku wybierają osoby lubiane, a nie kompetentne. Ma to zresztą związek z punktem 1.

Smutna to nowina świąteczna, ale pamiętajmy, że mądrzy ludzie uczą się na cudzych błędach. Niech będzie to przestrogą dla pozostałych oddziałów.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Oddział Żoliborski
Autor: Dudi
Data: 2010-12-26 22:54:16

dodałbym od siebie jeszcze inne refleksje:

uwielbiam osobiście argument "od wielu lat było be..., a zarząd teraz za to płaci" - wykazuje bowiem tylko jedno - absolutny brak wyobraźni u kandydujących do Zarządu - dlaczego przejmując władze w oddziale nie przeprowadzili pełnej inwentaryzacji i audytu księgowego?

jeżeli nowy zarząd zdawał sobie sprawę z nieprawidłowości w działaniach poprzedniego zarządu powinien sprawę skierować do odpowiednich organów (karnych lub skarbowych) i jeżeli towarzyskie układy "nie pozwoliły" na rozliczenie przewalaczy - to cóż trzeba za te towarzyskie układy w końcu zapłacić

okazuje się po raz kolejny że dla każdego z oddziałów PTTK najistotniejszym elementem powinna być jawność działania i finansów - to jest w tej chwili "pięta achillesowa" Towarzystwa - wszystko niby jest wiadome a jak przyjdzie co do czego to nie wiadomo: kto, co, kiedy i za ile - przykład niestety idzie z góry - to co po niektóre z komisji ZG wyprawiają można sprowadzić do stwierdzenia - pod szyldem Towarzystwa kręcimy własne prywatne geszefty i nikt na to nie reaguje (jeśli skarbówka lub prokurator się nie wtrąci)

pozdrawiam

Dudi

PS

naprawdę bardzo istotne jest na kogo głosujecie - na każdym szczeblu

P.
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Oddział Żoliborski
Autor: paweldudek
Data: 2011-01-02 22:51:10

A ja mam takie pytanie - czy każdy oddział musi działać jako firma?

Zastanawiam się w kontekście oddziału, który kiedyś działał w moim mieście.

Temat: Re: Oddział Żoliborski
Autor: Dudi
Data: 2011-01-03 09:06:58

czy każdy oddział musi działać jako firma?
1. Stowarzyszenie z definicji nie powinno być firmą - czyli firmą prowadzącą działalność gospodarczą nastawioną na zysk

2. Zyski z ew. działalności gospodarczej powinny byc w całości przeznaczane na działalność statutową oddziału

3. istotnym problemem są koszty prowadzenia tej działalności i wielkości kwot odprowadzanych do oddziału - znam przypadki kiedy oddział:
a. nie ma żadnych korzyści finansowych z udziału w spółce - mimo udostępniania np. lokalu
b. zyski z działalności wielokrotnie przekraczają kwoty jakie można uzyskać za wynajem lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą
c. całość przychodów jest "przejadana" przez pensje (i inne wątpliwe "wynagrodzenia" dla prominentnych działaczy oddziału)

4. Istnieją oddziały nie prowadzące działalności gospodarczej - całkiem nieźle się z tym mają

5. osobiście uważam, że ZG powinno zobligować każdy oddział PTTK do umieszczania w internecie sprawozdań finansowych - w szczególności zestawienie przychodów i zysków z działalności gospodarczej oraz środków przekazywanych na działalność statutową
Zastanawiam się w kontekście oddziału, który kiedyś działał w moim mieście
A możesz podać jakieś szczegóły?

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Oddział Żoliborski
Autor: paweldudek
Data: 2011-01-05 21:50:01

Oddział w Radomsku (woj. łódzkie). W spisie na www.pttk.pl on figuruje, ale o jego działalności nigdy nie słyszałem, oprócz jakiejś informacji sprzed kilku lat, że upadł.