Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Pochwała i nagana - schroniska

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2012-01-15

Temat: Pochwała i nagana - schroniska
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-11-15 17:44:19

Witam!

W ostatni "długi weekend" nocowałem m.in. w dwóch schroniskach PTTK.

Hala Rysianka
Zawsze urzekało mnie to schronisko - pięknym położeniem i klimatyczną jadalnią stworzoną wręcz do rajdowych śpiewanek. Teraz dołączyła do tego wyśmienita obsługa. Już przez telefon wyczułem, że coś się zmieniło - bardzo miły kontakt. Potem było tylko lepiej. Samo schronisko czyściutkie, zadbane, bufet otwarty do 21-szej (nieformalnie wprawdzie, bo był ruch), ciepła woda cały czas, w pokojach ciepło.
Nie wiem czy zmienił się dzierżawca, czy dotychczasowy zmienił pracowników, bo nie śledzę tego od jakiegoś czasu. Ale jeżeli nastąpiło to pierwsze - gratulacje dla Jurka Kalarusa, bo zmierza we właściwą stronę. Niniejszym Hala Rysianka po Rycerzowej i Krawców Wierchu dołączyła do schronisk naprawdę przyjaznym "plecakowcom".

Hala Miziowa
W sumie, to wszyscy już wiedzą czego po niej oczekiwać - kamienny kombinat, zero klimatu. Iść tam musiałem, bo wiodłem 16-osobową grupę i na Krawcowym Wierchu byśmy się już nie zmieścili. Formalnie wszystko jest OK - kuchnia turystyczna, czajnik, dotrzymana rezerwacja (nawet zgodzono się abym nie wpłacał zaliczki), ciepła woda, bardzo umiarkowana cena za nocleg. Trudno się do czegoś doczepić.
Ale! W łazienkach grzyb na ścianach i suficie, zdemolowane sanitariaty (kurek od prysznica został mi w ręku, w umywalce brak było kratki, poobtłukiwane kafelki), łóżka brudne jak siedem nieszczęść - pozalewane czymś materace (i to niemal wszystkie).
Byliśmy grupą i część z nas jadła swoje jedzenie, a część chciała zamawiać gotowe dania z bufetu. Nie da się tego wykonać w tym "schronisku". Nosić na dół do kuchni turystycznej zamówionych potraw się nie da, a z kolei w restauracji nie dają wrzątku i nie pozwalają jeść swojego jedzenia. Po prostu - pat. W końcu, po długich negocjacjach dziewczyna z baru pozwoliła nam siedzieć w restauracji i nawet gotowała nam wrzątek, ale dostała później za to ochrzan od szefa.
W zasadzie ciężko tu winić kogokolwiek. Po prostu Hala Miziowa została pomyślana jako kombinat przetwórstwa narciarzy i z turystyką w "naszym" tego słowa znaczeniu nie ma już nic wspólnego. Zresztą stopniowa dewastacja tego obiektu - będącego jeszcze niedawno "oczkiem w głowie" władz Towarzystwa - już niedługo zniechęci do noclegów nawet narciarzy. Swego czasu ostrzegałem Edka Kudelskiego, że tak właśnie będzie, ale Edek jest otwarty na każdy pomysł, pod warunkiem, że jest jego i w efekcie wyszło jak wyszło. Skądinąd, z internetowych relacji łazików wynika, że na Markowych Szczawinach powtórzono ten uroczy zabieg "zabicia" schroniska dla turystyki plecakowej.
Wniosek? Halę Miziową omijać!

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Pochwała i nagana - schroniska
Autor: pitra
Data: 2011-12-21 19:02:10

Witam,
Czytając ten post wnioskuję, aby na forum stworzyć nieformalny ranking schronisk, oparty na podobnych do powyższej, wypowiedziach. Powstała by baza aktualnych informacji o schroniskach.
Może więc i ja dołożę swoją opinię:
Negatywnie oceniam schronisko na przełęczy Okraj. Podczas próby rezerwacji noclegu (pokój dwuosobowy) nie chciano mi przyznać rabatu. Gdy napisałem skargę do PTTK w Jeleniej Górze, właściciel bezczelnie się wypierał i opowiadał niestworzone bzdury. Nigdy tam nie byłem ale na pewno wiem, że i nigdy nie będę.
Mam nadzieję, że opinie Kożanek i Kolegów przyczynią się do tego, żeby planować tak wędrówki, aby omijać takie miejsca.
Pozdrawiam!
Piotr
Pozdrawiam!
Piotr

Temat: Re: Pochwała i nagana - schroniska
Autor: Rumpelstynsky
Data: 2012-01-15 22:17:37

Wielka pochwała dla Bacówki pod Bereśnikiem. Świetni ludzie, wspaniała górska atmosfera i otwartość gospodarzy jest jednym wielkim plusem dla tego schroniska! Dla tej cudownej atmosfera warto tam przyjść ale i tak samo dla całej masy imprez organizowanej przez gospodarzy. Serdecznie polecam! Jeśli zaś mam napisać coś na minus niekoniecznie dobrym miejscu, w którym byłem to zdecydowanie Klimczok. Sztuczne kwiatki w jadalni, okienko jak za najlepszych czasów PRL-u i nastawienie na grupy zorganizowane typu kolonie, integracje itp. Wysokie miejsce w tegorocznym rankingu NPM to dla mnie nieporozumienie.