Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

turysta przyrodnik zapytanie

wszystkich wiadomości w wątku: 15
data najnowszej wiadomości: 2012-03-11

Temat: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: kamilzsb
Data: 2010-11-10 07:51:36

Mam dylemat. w regulaminie z 2006r nie ma powiedziane ,że raz zaliczony obiekt nie może być zaliczony ponownie (dotyczy odznak małych). pytanie moje brzmi. czy np park krajobrazowy może być zaliczony na stopień popularny, a później ten sam park może być zaliczony na wyższy stopień? Pytanie drugie: Będąc w siedzibie "x" parku krajobrazowego, dowiadując się różnych informacji zdobywam potwierdzenie. Po 1,5 roku znajduję się w tym samym parku, jednak w zupełnie innym miejscu (zakladamy że jest to muzeum etnograficzne). Czy weryfikator zaliczy mi podwójne pkt. z tego samego parku na ten sam stopień odznaki? regulamin chyba tego nie zabrania.

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: Ewa Polańska
Data: 2010-11-13 20:00:25

Nie można zaliczać tych samych obiektów , bo i po co;-)). Chyba ciekawiej będzie jak pojedziesz zobaczyć coś nowego.

Przy powtórnych zwiedzaniu parku krajobrazowego , nie dostaniesz po raz drugi 8 pkt, ale mozesz dostac 3 pkt za udzial w wycieczce przyrodniczej oraz np 5 pkt za zwiedzanie muzeum przyrodniczego.

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: Radwa
Data: 2010-11-14 06:13:28

...Nie można zaliczać tych samych obiektów , bo i po co;-))....
A jeżeli raz odwiedzę to samo miejsce w PK na wiosnę, a następnie wybiorę się jesienią. Kolejnym razem zobaczę jak wygląda dany rejon zimą czy latem. Czy nie jest to ciekawe dla turysty przyrodnika? Niektóre obiekty przyrodnicze inaczej wyglądają rano w dzień, a jeszcze inaczej wieczorem. Wydaje mi się, że ciekawym może być odwiedzanie tego samego miejsca i obserwowanie jego zmian na przestrzeni czasu. Jak ktoś mądry powiedział dwa razy nie wejdzie się do tej samej rzeki tak samo można się odnieść do lasu czy łąki, Parku Narodowego lub Krajobrazowego.

----
Za prowadzenie systematycznych obserwacji przyrodniczych (udokumentowanych) przez cały rok Regulamin Odznaki Turysta Przyrodnik TP w rozdziale IV punkt 16 przewiduje przyznanie 10 punktów.

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2010-11-14 09:53:04

Mam dylemat. w regulaminie z 2006r nie ma powiedziane ,że raz zaliczony obiekt nie może być zaliczony ponownie (dotyczy odznak małych). pytanie moje brzmi. czy np park krajobrazowy może być zaliczony na stopień popularny, a później ten sam park może być zaliczony na wyższy stopień?
Nie można zaliczać tych samych obiektów , bo i po co;-)).
P. 19 regulaminu mówi, że nie można powtarzać obiektów przy dużych odznakach. Ale o małych nie ma mowy, więc, przyjmując, że co nie jest zabronione to jest dozwolone, to można IMO zaliczać dany obiekt 5 razy: do popularnej, małych brązowej, srebrnej i złotej, oraz raz do dużych.
Zastanawiam się nad jeszcze czymś innym: czy dany obiekt np. muzeum, park czy ścieżkę przyrodniczą można zaliczyć kilka razy na ten sam stopień odznaki? Czytam regulamin z 2006 r. i nie znajduję zapisu, że nie można.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek :-)

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: Tomasso1
Data: 2010-12-04 22:21:02

Witam!
Po zmianie regulaminu TP w 2006 rzeczywiście rodziło się pytanie czy można ponownie zaliczać obiekty. W ostatnim regulaminie mowa jest tylko o zakazie powtarzania na duże stopnie więc według mnie interpretacja zgodna z logiką prawa jest oczywista:
- obiektów w ramach jednej odznaki oczywiście się nie powtarza;
- zakaz powtarzania dotyczy tylko dużych, czyli na małe stopnie jak najbardziej wolno.
Pozdrawiam
Tomasz Chadamik
IOP

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: POLO
Data: 2011-07-01 13:20:48

Dopisze się do wątku Turysty Przyrodnika
Czy Park Leśny (obiekt chroniony) jest zaliczany do tej odznaki i za ile pkt.?

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: Barin
Data: 2011-07-01 13:41:24

Zaryzykowałbym wpis "za zwiedzanie innych obiektów przyrodniczych (np. ogrodu dendrologicznego, botanicznego, zoologicznego, muzeum przyrodniczego, parku podworskiego)", czyli 5 pkt., ale myślę, że powinieneś zapytać instruktora ochrony przyrody.

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2011-07-01 17:27:29

Czy Park Leśny (obiekt chroniony)
Zaskoczyłeś mnie tym sformułowaniem. Nie przypominam sobie, aby przepisy wymieniały parki leśne jako formę ochrony przyrody. "Park Leśny" to zapewne nazwa czegoś konkretnego. Na Górnym Śląsku wiele miast posiada lasy komunalne, które z uwagi na charakter nazywane są Parkami Leśnymi i nie są to w żadnym przypadku obiekty chronione, a po prostu zwykłe parki z normalną gospodarką leśną, jak w przeciętnych lasach państwowych.
Chyba nie chodzi Ci o Park Leśny o charakterze komercyjnym, w którym krzyżuje się ZOO i ogród botaniczny z lunaparkiem?

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: POLO
Data: 2011-07-01 20:58:54

No fakt faktem kończę złotą odznakę Tp i lipa nie wiem co z tym było tam jeziorko, ścieżki coś tam mają robić niby ale daruje se to chyba nie wpisuje

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: POLO
Data: 2011-09-24 12:06:13

Dopiszę się do tego wątku bo chodzi o tę samą blachę
Czy prace na rzecz przyrody można zlaiczyć, chodzi mi o np. zrobienie karmników, dokarmianie ptaków, uzupełnianie pokarmu itp. i jak to punktować?

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: POLO
Data: 2011-10-04 17:12:53

Dodatkowo chciałym się zapytać czy przy zdobywaniu Dużej Srebrnej Odznaki Turysta Przyrodnik gdzie jest mowa o 7 parkach narodowych to czy owe parki muszą być zaliczane na nowo (odwiedzane i potwierdzone) czy też zaliczaja się odwiedzenie takiego parku podczas zdobywania kiedyś odznaki - małej srebrnej?

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: zielone ucho
Data: 2012-03-11 05:36:11

Regulamin mówi wyraznie za wykonanie prac na rzecz obiektu przyrodniczego 5 pk

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: zielone ucho
Data: 2012-03-11 05:48:48

Pani Ewo to jest dobra odpowiedz gratuluje

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: zielone ucho
Data: 2012-03-11 05:53:02

Nie można zaliczac tych samych obiektów na tą sama odznakę ale można na kolejne np, malą brązową, srebrna i zlota

Temat: Re: turysta przyrodnik zapytanie
Autor: zielone ucho
Data: 2012-03-11 05:55:43

Pierwsza częsc pytania - P.K. moze byc zaliczany ponownie na kolejne stopnie natomiast w drugiej czesci nie mozna zaliczac kilka razy obiektu na dany stopien