Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Nielegalny zakaz

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2010-07-18

Temat: Nielegalny zakaz
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-07-03 19:16:34

Zakaz fotografowania jest nielegalny

"Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty" - takie zapisy w regulaminach muzeów są nielegalne. Tyle, że w teorii, bo ani zwiedzający, ani też sami muzealnicy nie wiedzą o wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - pisze "Metro".

Muzea otwarte dla fotoamatorów to zasługa jednego człowieka - Michała Kosiarskiego, który złożył pozew w tej sprawie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko Muzeum Regionalnemu im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Zakwestionował w nim zasadność zapisu zakazującego robienie zdjęć bez pozwolenia dyrektora i wniesienia stosownej opłaty. Sąd po wielu miesiącach przyznał mu rację.

Po uprawomocnieniu wyroku decyzja została przesłana do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który niezgodny z prawem zapis umieścił w Rejestrze klauzul niedozwolonych. Muzea powinny znieść zakazy już 25 maja b.r., bo wtedy klauzula została wpisana do rejestru. Muzealnicy mają jedynie prawo ograniczyć robienie zdjęć z lampą błyskową - zaznacza gazeta.

Niestety, tylko nieliczne placówki zniosły opłaty, np. wspomniane muzeum we Wrześni i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie chciało wczoraj komentować sprawy. W biurze prasowym resortu "Metro" usłyszało, że "sprawa jest bardzo skomplikowana i wymaga głębokiej analizy prawnej".
źródło => http://tinyurl.com/37r9mtr

Temat: Re: Nielegalny zakaz
Autor: Tomek Wałbrzych
Data: 2010-07-17 23:49:58

Całkiem interesujący temat. Ciekawy jestem jak się rozwinie i zakończy ta sprawa. Bo niby dla czego Muzeum ma zabronić fotografować coś co jest np. naszym dziedzictwem narodowym? Coś co należy do Państwa, czyli do nas wszystkich bo świadczy o naszej historii, czy kulturze? Z drugiej strony wiadomo, że muzea też chcą z czegoś funkcjonować i czerpać dodatkowy dochód. Po za tym jak taki zapis wszedłby w życie to zawsze przecież muzeum może podwyższyć ceny biletów i tam "ukryć" koszt fotografowania. I czy to faktycznie jest taka pilna sprawa? Czas pokaże...
Tomek

Temat: Re: Nielegalny zakaz
Autor: Krzychu S.
Data: 2010-07-18 14:16:18

A ja się temu nie dziwię. Po to jest muzeum, aby oglądać. Kto chce zobaczyć niech przyjdzie i zapłaci. W przeciwnym razie muzeum odwiedzi najwyżej 30% zainteresowanych. Reszta, nie ruszając się z domu, obejrzy sobie wszystko na zdjęciach...
Pozdrawiam

Temat: Re: Nielegalny zakaz
Autor: Mieszko
Data: 2010-07-18 15:24:17

Reszta, nie ruszając się z domu, obejrzy sobie wszystko na zdjęciach...
po pierwsze na zdjęciach nie można zobaczyć wszystkiego więc kto na prawdę jest zainteresowany to przyjdzie do muzeum.
po drugie wiele muzeów ma zdygitalizowane zbiory na swoich stronach więc kto woli zwiedzać muzea przez zdjęcia to nie będzie miał z tym problemów.
Po trzecie muzea często tłumaczą zakaz fotografowania szkodliwym wpływem światła na zbiory, tylko jakoś bardzo zdjęcie wykonywane bez flesza zdaniem dyrekcji niektórych muzeów szkodzi tak samo (co samo w sobie jest trochę dziwne) a jeszcze dziwniejsze jest założenie niektórych że jeżeli za możliwość zrobienia zdjęć się zapłaci to światło które się przy tej okazji wyemituje szkodzi zdecydowanie mniej.

Temat: Re: Nielegalny zakaz
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-07-18 21:24:01

Witam!
Po to jest muzeum, aby oglądać.
Po to jest muzeum, aby popularyzować.

Jeżeli ktoś chce obejrzeć siedząc w domu przed komputerem, to z punktu widzenia muzeum, cel i tak został osiągnięty. I właśnie dlatego największe światowe muzea oferują wirtualne zwiedzanie swych zbiorów.

A do dobrego muzeum i tak warto przyjść. Wyobrażasz sobie zwiedzanie choćby np. Muzeum Powstania Warszawskiego za pomocą przeglądania zdjęć? I co ciekawe - z reguły w porządnych muzeach nie ma zakazu fotografowania. Zakaz ten jest przestrzegany w muzeach typu "nie ruszaj, nie dotykaj, nie fotografuj, obejrzyj i wynocha". I im bardziej badziewne muzeum tym skrupulatniej ów zakaz jest przestrzegany.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski