Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Szlaki Turystyczne

wszystkich wiadomości w wątku: 32
data najnowszej wiadomości: 2014-08-05

Temat: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2010-06-14 01:42:58

Chciałbym poinformować, że został zmieniony przebieg Szlaku E-3 na odcinku pl. Gedymina w Wałbrzychu - skrzyżowanie ul. Równoległej i Kościuszki w Szczawnie-Zdroju.
Planowana jest również zmiana trasy szlaku Ułanów Legii Nadwiślańskiej.
Szczegóły zmian przebiegu szlaków można uzyskać w Oddziele PTTK "Ziemi Wałbrzyskiej".
Myślę, że nowe mapy turystyczne tego rejonu będą uwzględniały zmiany przebiegu szlaków.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2010-06-17 20:49:20

Dzisiaj zakończyłem zmianę przebiegu szlaku Ułanów Legii Nadwiślańskiej na odcinku od pl. Hauptmana do ul. Kolejowej w Szczawnie-Zdroju oraz szlaku żółtego ze Szczawna-Zdroju na Trójgarb - został przeniesiony punkt początkowy z ronda przy ul. Kolejowej na pl. Hauptmana w Szczawnie-Zdroju.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2010-07-04 16:17:57

Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym
zmieniłem przebieg szlaku E-3 w rejonie Klasztorzyska.
Zmiana polega na tym, że szlak niebieski E-3 przebiega przez szczyt
Klasztorzyska.
Gdyby były jakieś uwagi.
Proszę pisać na ten adres Oddziału PTTK "Ziemi Wałbrzyskiej"
Pozdrawiam słonecznie W. Tumidajewicz.
P.S.
Jeżeli znajdę chwilę czasu to zmienię szlak E-3 na odcinku
Czarny Bór - Gorce PKP - Mniszek - Koło.
Z turystycznym pozdrowieniem
W.T.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Les
Data: 2010-10-07 13:37:31

http://www.ktg.pttk.pl/forum/viewforum.php?id=22
Zamieszczaj także informacje o szlakach na firmowej stronie - Forum Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK.
Jest tam ogólny dział o szlakach.
Les

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2011-05-11 13:21:12

W dniu wczorajszym zakończone zostały prace związane ze zmianą przebiegu szlaku E-3 na odcinku Boracza - PKP Gorce Zachód - Mniszek - Koło.
Więcej informacji można uzyskać w Oddz. PTTK "Ziemi Wałbrzyskiej"

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Jacek Potocki
Data: 2011-05-15 16:48:47

...Więcej informacji można uzyskać w Oddz. PTTK "Ziemi Wałbrzyskiej"...


Może uda mi się do Oddziału zajrzeć (we wtorki przyjeżdżam do Wałbrzycha), ale co Ci szkodzi umieścić te informacje w internecie? Ja w zeszłym roku zrobiłem to odnośnie szlaku Orłowicza (http://www.naszesudety.pl/index.php?p=artykulyShow&iArtykul=7654), więc może informujmy się na wzajem.

Przy okazji wieści z Karkonoszy:
1) W Karpaczu w związku z dziwnym przedsięwzięciem budowlanym p. Sobiesiaka (kolejka krzesełkowa w postaci sześcioosobowej kanapy od przystanku PKS Karpacz Biały Jar do miejsca położonego kilkaset metrów poniżej dolnej stacji kolejki na Kopę) rozp... cały układ szlaków wychodzących od wzmiankowanego przystanku w góry (podziękować za to można władzom Karpacza). Obecnie szlak czerwony i czarny idą na około ul. Olimpijską (szosa dojazdowa do parkingów pod kolejką na Kopę), zaś szlak żółty i zielony też na około, po asfalcie, boczną uliczką do Muzeum Zabawek (razem ze szlakiem niebieskim), dalej koło hotelu Piecucha i ul. Strażacką (szosa dojazdowa do kolejki linowej od strony Karpacza Górnego).

2) Żółty szlak Karpacz - Schr. nad Łomniczką w Wilczej Porębie wydłużono w ten sposób, że obchodzi dookoła (od strony zachodniej) teren Stacji Ekologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Za tę kretyńską zmianę podziękować można uniwersyteckiej administracji. Prywatnie się dowiedziałem, że pewna przedstawicielka UWr., skonstatowawszy, że szlak dotychczas przechodził przez teren uczelni, zażądała jego usunięcia, argumentując to tym, że jak komuś coś się stanie, to może zażądać od uczelni odszkodowania. A w ogóle, to chce, żeby ten kawałek lasu dodatkowo ogrodzić płotem. Po raz kolejny odniosłem wrażenie, że mamy w Polsce za dużo pieniędzy.

3) Lada moment zmieniony zostanie przebieg zielonego szlaku od Jakuszyc w stronę Hali Szrenickiej. Szlak ma schodzić z szosy już w Jakuszycach (koło dawnej leśniczówki), iść w górę drogą prowadzącą doliną Kamiennej do granicy KPN i wzdłuż tej granicy do dotychczasowego przebiegu. Tu zmiana będzie dość poważna, jak już do niej dojdzie, postaram się podać szczegóły.

pozdrawiam

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2011-05-18 13:00:05

...ale co Ci szkodzi umieścić te informacje w internecie?...
A FORUM-PTTK nie jest w internecie? :-)
Uważam, że to co zrobiłem to wystarczy.
Pozostałe działania zostawiam Zarządowi Oddziału PTTK "Ziemi Wałbrzyskiej"
...Ja w zeszłym roku zrobiłem to odnośnie szlaku Orłowicza (http://www.naszesudety.pl/index.php?p=artykulyShow&iArtykul=7654), więc może informujmy się na wzajem....
Nie ma problemu.
Przygotowuję dla prof. M.R. Mazurskiego przebieg zmain wraz ze zdjęciami
Jeżeli się uda to pod koniec tygodnia prześlę informację.
Pozdrawiam serdecznie:-)

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2011-05-18 16:11:30

Cześć!

Sądząc po uwidocznionych tam liczbach wyświetleń, to od początku istnienia Forum to miało tyle gości ile my w niecały tydzień, więc jeżeli komuś rzeczywiście zależy na rozpropagowaniu informacji, to lepiej jednak tutaj.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2011-05-19 07:52:30

Szlaki turystyczne zostaną zamknięte?

Po likwidacji gospodarstw pomocniczych parki narodowe popadły w kłopoty finansowe. W tej sytuacji działające przy nich związki zawodowe postanowiły ogłosić ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Czy w Tatrach szlaki turystyczne zostaną zamknięte?

Pieniądze, które zostają wypracowane przez parki trafiają do budżetu państwa. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom polityków, wcale do nich nie wracają.

Zdaniem Stanisława Skupnia, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych „Solidarność”, problem mogłaby rozwiązać nowa ustawa, która czyniłaby parki państwowymi osobami prawnymi. Wtedy pieniądze pozostawałyby w ich rękach pozwalając na funkcjonowanie. Prace nad tego typu regulacjami prawnymi trwają już od 2008 r.

Związki zawodowe dają czas rządowi na rozwiązanie problemu do 19 maja. Potem strajk przyjmie formę protestu ogólnopolskiego. Możliwe, że związkowcy zablokują „zakopiankę”.

Do końca roku 2010 parki narodowe pozyskiwały fundusze z dwóch źródeł: z budżetu państwa i gospodarstw pomocniczych prowadzących działalność gospodarczą. O ile kwoty z pierwszej kasy były dość niewielkie, to już dochody m.in. ze sprzedaży biletów wstępu czy sprzedaży drewna umożliwiały parkom przeprowadzanie niezbędnych remontów szlaków czy modernizacji mostów. Rocznie gospodarstwo przy TPN przynosiło ok. 12 mln zł dochodu. Do 31 grudnia ub. r. połowa tej kwoty trafiała do budżetu państwa, od 1 stycznia 2011 r. każdy grosz wypracowany przez Park wędruje do stolicy.

Obecna sytuacja może spowodować, że w TPN zostaną wstrzymane wszystkie remonty szlaków i dróg dojazdowych, a co za tym idzie, park nie będzie w stanie zagwarantować bezpieczeństwa turystom. Możliwe, że zostaną one po prostu zamknięte.
http://z-ne.pl/s,doc,48094,1,1530.html

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2011-05-19 22:30:38

...Po likwidacji gospodarstw pomocniczych parki narodowe popadły w kłopoty finansowe....
czym zajmowały się te gospodarstwa pomocnicze?
...Pieniądze, które zostają wypracowane przez parki trafiają do budżetu państwa. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom polityków, wcale do nich nie wracają....
Chciałbym się zapytać w takim razie skąd mają pieniądze?
Z jakich pieniędzy płacone są wynagrodzenia dyrektorów PN?
Może PN mają gdzieś swoje drukarnie pieniędzy, albo gdzieś w którejś piwnicy mają ukryte?:-)
...Obecna sytuacja może spowodować, że w TPN zostaną wstrzymane wszystkie remonty szlaków i dróg dojazdowych, a co za tym idzie, park nie będzie w stanie zagwarantować bezpieczeństwa turystom. Możliwe, że zostaną one po prostu zamknięte....
No i dobrze, zwierzyna odpocznie nie będzie problemów z ruchem na zakopiance. Pieniądze będzie można przeznaczyć na dokończenie budowy obwodnicy Wałbrzucha:-)

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2011-05-20 07:11:58

czym zajmowały się te gospodarstwa pomocnicze?
Jak sama nazwa wskazuje, pewnie zajmowały się gospodarowaniem, czyli robieniem tego, co robi każde nadleśnictwo. Sądzę, że ci sami ludzie robią nadal to samo, a problemem jest tylko to, że pieniądze z tego gospodarowania nie trafiają do parków.
Chciałbym się zapytać w takim razie skąd mają pieniądze?
Poruszasz kolejny problem. Parki Narodowe nie są stworzone w tym celu, aby na siebie zarabiały i zapewne są utrzymywane z budżetu. Problem jest zupełnie inny. Ten budżet był tak skonstruowany, że miał 2 pozycje: pierwszą - pieniądze tylko z budżetu, drugą - pieniądze z gospodarstw pomocniczych. Likwidując gospodarstwa ktoś w ministerstwie finansów zabrał dla ratowania budżetu (a raczej dla ratowania własnej d...) zabrał tą drugą pozycję, pokazując ochronie przyrody typowy gest Kozakiewicza. A mógł np. zmniejszyć kasę na wymachiwanie szabelką w Afganistanie.
Może PN mają gdzieś swoje drukarnie pieniędzy, albo gdzieś w którejś piwnicy mają ukryte? :-)
Dobrze, że sam potraktowałeś to jako dowcip.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: martka1
Data: 2011-05-24 13:11:00

Jak znajdą się następni właściciele bezprawnie wywłaszczeni to TPN będzie miał większe kłopoty.
W 1977 roku dokonano wywłaszczenia dwóch działek o łącznej powierzchni 16 arów w celu "uregulowania stosunków własnościowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego". Poprzedni właściciel wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nieważności tej decyzji, zarzucając m.in., że ubiegający się o wywłaszczenie TPN nie wystąpił do niego o dobrowolne odstąpienie nieruchomości. Nieruchomość nie powinna zostać wywłaszczona, gdyż nie była ona niezbędna na cele użyteczności publicznej.
LINK

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Jacek Potocki
Data: 2011-06-01 13:41:28

...zakończone zostały prace związane ze zmianą przebiegu szlaku E-3 na odcinku Boracza - PKP Gorce Zachód - Mniszek - Koło...
Przeszedłem się na razie odcinkiem Koło - Mniszek - Gorce (na więcej nie wystarczyło mi czasu). I mam poważne wątpliwości czy nowy przebieg jest najszczęśliwszy. Szlak strasznie kluczy, dwa odcinki wyznakowano na przełaj przez las z gęstymi jeżynami w runie, inne prowadzą ścieżkami bardzo stromymi lub wąziutkimi w poprzek stoku (po deszczu może być tam ślisko i niebezpiecznie). Ponadto w Gorcach szlak przechodzi przez teren stadionu, gdzie właśnie zainstalowano eleganckie bramy wjazdowe (czy one nie będą zamykane?).
Dla kogoś kto zaplanuje przejście tym szlakiem z Kamiennej Góry do Wałbrzycha odcinek przez Mniszek może być dobijający - zwłaszcza, że potem czeka go podejście na Chełmiec.

Techniczna strona oznakowania jest generalnie dobra, z jednym wyjątkiem. Brakuje znaków na wyjściu ze stadionu w Gorcach w kierunku Mniszka - a rozchodzą się tam trzy dróżki i szlak idzie tą najmniej wyraźną. I jeszcze jedno - na dawnym przebiegu pozostało sporo nieskasowanych znaków.

pozdrawiam

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2012-06-05 13:06:11

Chciałem poinformować, że wraz z synem Jakubem w dniach 26 i 27. 06 odnowiłem fragment szlaku zielonego na odcinku Nowa Ruda - Świerki.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Jacek Potocki
Data: 2012-06-05 18:57:32

Moi studenci spotkali ostatnio znakarza odnawiającego Szlak Martyrologii koło Kolc. To Ty byłeś czy ktoś inny?

pozdrawiam

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2012-06-05 20:58:41

Nie ostatni raz ten szlak odnawiałem chyba z dziesięć lat temu.
Na Włodzickiej Górze spotkaliśmy wędrowca, pytaliśmy się o oznakowanie,
stwierdził, że jest w porządku. Zasygnalizował tylko, że w rejonie Drogosławia jakieś problemy z oznakowaniem. Rozmawialiśmy również z góralem sudeckim z Dworek, który wypasa tam bydło od 1977 r.
Na pewnym odcinku część oznakowania Głównego Szlaku Konnego została uszkodzona.
Mam pewien pomysł co do zmiany przebiegu szlaku, ale muszę go przejść, żeby zweryfikować pomysł z rzeczywistością.
Kolega Stanisław Junak z Oddziału PTTK "Ziemi Wałbrzyskiej" przygotowuje opracowanie nt znakowanych szlaków turystycznych na terenie działania naszego Oddziału z okazji zbliżającej się 60-tej rocznicy utworzenia pierwszych szlaków turystycznych w okolicy Wałbrzycha po II światowej.
------
Gdyby były jakieś uwagi co do oznakowania proszę o informację. Tylko proszę nie pisać, że brakuje żółtego koloru od stacji do rozejścia się szlaków żółtego i zielonego nie zdążyliśmy wyznakować (ledwo zdążyliśmy na ostatni szynobus - są rewelacyjne, a obsługa wręcz fantastyczna, nie wspomnę o urodzie - do Wałbrzycha)

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2012-06-08 10:11:19

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2012-06-19 19:42:13

Informuję, że na facebooku toczy się ciekawa dyskusja pt. "Szlaki turystyczne a prawo". Oto link > http://www.facebook.com/groups/328194803926861/

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-06-21 08:17:23

Dzięki za informację. Niby jest dyskusja na facebooku, ale żeby zabrać głoś, trzeba by doznać łaski założyciela grupy. Ogólnie zastanawia, że w Pttk i na Forum PTTK nie ma żadnej dyskusji, a tu proszę ... 127 osób zapisanych do grupy na facebooku, a co druga afiszuje się znakiem lub skrótem, że jest z PTTK!
Założyłem tu wątek http://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=40750 o problemach z instrukcją znakarską z zerową reakcją. Środowisko znakarzy jest tak zżyte, że nawet nie wiadomo, kogo by tu zaprosić do takiej dyskusji, a nagle poza PTTK trwa zażarta dyskusja, czy ptaszki na znakach są legalne, jakie duże powinny być i czy w ogóle takie znaki są legalne.
To nie pierwszy przypadek, że społeczeństwo olewa PTTK jako takie. Niedawno pisałem o tym w poscie http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=41019
Dostałem teraz listę uczestników tej konferencji Greenways. Tylko z Polski było 86 osób, do tego kilkanaście zza granicy, a tylko ja z kolegą przyznawaliśmy się do PTTK.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-07-03 07:45:45

Pomimo upływu blisko 2 tygodni nadal nie zostałem przyjęty do fecebookowej grupy sterowanej przez Pana Piotra Cybulę. Pozuje tam na obiektywnego, a w rzeczywistości okazuje się, że cała ta dyskusja jest sterowana.
Chciałem napisać m.in., jak to Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej pod wodzą Jurka Kapłona bimba sobie z instrukcji znakarskiej i znakuje czerwony Karpacki Szlak Rowerowy w poprzek dwóch innych ważnych czerwonych szlaków rowerowych, przecinając w ten sposób trasę nr 1 Śląskiej Sieci Tras Rowerowych z Katowic przez Bielsko-Białą do przełęczy Glinka i trasę nr 24 stanowiącą polską część trasy wokół Śląśka Cieszyńskiego. To śmiałe łamanie instrukcji znakarskiej zostało pobłogosławione przez Edka Kutyłę, członka ZG odpowiedzialnego za turystykę kolarską w PTTK, a zarazem czaynnego znakarza szlaków rowerowych. To z takimi ludźmi PTTK chce tworzyć Prawo Szlaku? Jak na razie mamy do czynienia z bezprawiem szlaku we własnej organizacji. Jestem ciekaw, czy Pan Piotr Cybula zdaje sobie z tego sprawę.
Edek Kutyła zna moje stanowisko w tej sprawie i od jesieni robi uniki, udając, że to nie Jego sprawa.
Jak to jest, że z jednej strony Jurek Kapłon robi bardzo dobrą robotę, organizując wspaniałą konferencję o przepisach jakie obowiązują znakarzy i turystów na szlakach, oraz podejmując się zrobienia porządków ze szlakami w Małopolsce, a z drugiej postępuje zupełnie nieodpowiedzialnie w sprawie Karpackiego Szlaku Rowerowego?

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-07-19 12:49:00

Najwyraźniej ktoś mnie sekuje, żebym przypadkiem nie zabrał głosu w sprawie szlaków na facebooku. Kilka dni temu nagle pojawiła się informacja, że zostałem przyjęty, ale po chwili znikła i pojawił się dla mnie zakaz dostępu do tej grupy. Jak tak wygląda dyskusja o szlakach w wykonaniu osób związanych z COTG i ZG, to strach się bać, że ktoś z kręgów ZG zaczął traktować szlaki jako okazję do kolejnej fuchy, pozoruje jakąś dyskusję i oczyszcza sobie przedpole z innych działaczy, którzy mogliby mu w tym przeszkodzić.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Amotolek
Data: 2012-07-19 22:05:51

".....że ktoś z kręgów ZG"

albo organów satelickich....

".... pozoruje jakąś dyskusję i oczyszcza sobie przedpole z innych działaczy, którzy mogliby mu w tym przeszkodzić."

No tę metodę "działania" w PTTK , to od lat akurat dobrze znamy!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Krzychu S.
Data: 2012-07-20 13:34:51

Podobnie, a może jeszcze gorzej jest w ze szlakami pieszymi. :-(

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Amotolek
Data: 2012-07-20 19:09:42

Szlag by to trafił! Ja pisałem szerzej o kotle PTTK w piekle, gdzie nie potrzeba diabła! Sami się ujajamy pomiędzy sobą! Szczególnie negatywny przykład spływa na nas z góry, to jest od przydatek do ZG , które statutowo powinny świecić przykładem prawa i sprawiedliwości pomiędzy członkami!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Krzychu S.
Data: 2012-07-23 13:15:05

Szczególnie negatywny przykład spływa na nas z góry, to jest od przydatek do ZG , które statutowo powinny świecić przykładem prawa i sprawiedliwości pomiędzy członkami!
I to z samej góry!!! Jest taki szlak pieszy na terenie Puszczy Bydgoskiej...

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2013-01-30 12:57:25

Czy ktoś wie co się dzieje z Ustawa o szlakach turystycznych?

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2013-01-31 12:31:11

Sam chciałbym wiedzieć. Za poprzedniej kadencji Sejmu projekt ustawy był pisany pod dyktando wyciągowego lobby narciarskiego, a po kilku protestach górali zakopiańskich ministerstwo nabrało wody w usta i taki stan trwa do dzisiaj. Wystarczy popatrzeć na stronę Ministerstwa Sportu - niczego tam nie ma. Najwyraźniej jedyną zaletą Pani Minister jest Jej uroda, bo pomysłów na nowe regulacje prawne zupełnie Jej brakuje.
COTG PTTK zorganizował w czerwcu 2012 r. konferencję na temat prawa szlaku LINK i od tego czasu trwa na Facebooku dyskusja na ten temat "Szlaki turystyczne a prawo" http://www.facebook.com/groups/328194803926861/ , ale nie ma tam żadnych konkretów do czego ta dyskusja prowadzi. Plonem tej konferencji jest tom 17 Biblioteki Górskiej COTG.
Dla przypomnienia dostosowanie polskiego Prawa o Ruchu Drogowym do Konwencji Wiedeńskiej trwało tylko 47 lat, a koniec zwieńczył dzieło tylko w wyniku wyjątkowo dużej i skutecznej aktywności środowiska rowerowego. Być może projekt Prawa Szlaku spotka podobny los, o ile działacze turystyczni nie wezmą się do roboty, a aktywność Zarządu Głównego PTTK nie wskazuje na to, aby ktos się tam w ogóle zabierał do tego tematu, nie licząc słownej deklaracji Dyrektora COTG podczas tej konferencji.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2013-04-07 08:17:17

Wciąż nie wiadomo, co się dzieje z ustawą o szlakach, a tym czasem Ministerstwo Transportu podrzuca turystom rowerowym kukułcze jajo, proponując jakieś zupełnie abstrakcyjne wzory znaków tras rowerowych. Można się z nimi zapoznać na stronach:
LINK
i LINK
Ciekawa dyskusja jest na Facebooku w wątku "Szlaki turystyczne a prawo", gdzie można przeczytać"
Katarzyna Kwolek (Wrocław)
A można gdzieś znaleźć uzasadnienie przyjętych kolorów? W "uzasadnieniu" z rozporządzenia nie ma na ten temat chyba nic, ale może się mylę...
Paweł Geppert (Katowice)
Dotychczas kolor pomarańczowy był stosowany w Polsce na znakach drogowych dotyczących przewozu ładunków wybuchowych i niebezpiecznych. Zastanawiam się, kto wybuchnie, jak zobaczy przy drodze znaki oferowane obecnie rowerzystom.
Robert Filipski (Szczecin)
Zaś kolor podkładu treści jest masakryczny. ...
Tutaj trzeba się skonsolidować bez względu na poglądy i pokazać opinię środowiska znakarskiego. I nie wazne czy firm czy organizacji turystycznych. Więc niech śląski klub znakarzy zacznie działać - ja się podłączę.
Paweł Geppert
Dobrymi chęciami - jak powszechnie wiadomo - piekło brukowano. Ministerstwo otrzymało instrukcję ze Śląska, otrzymało też instrukcję z Olsztyna, a także instrukcję proponowaną przez Miasta dla Rowerów i Velopoland. To, co opracowało ma się nijak do tych wszystkich propozycji. Ma się też nijak do instrukcji Europejskiej Federacji Cyklistów, a także sprawnych technicznie i logicznie instrukcji duńskiej, czy choćby czeskiej. Moim zdaniem projekty tych rozporządzeń opracował ktoś, kto zupełnie nie ma pojęcia, nad czym pracował - ot, dostał fuchę od ministra, więc starał się wykazać, jak umiał, a że nie umiał, to wyszedł taki typowy polski potworek legislacyjny.
Co ciekawe w uzasadnieniu do tych projektów rozporządzeń jest długa lista konsultantów - blisko 20 instytucji, które nie zatrudniają żadnych fachowców od szlaków rowerowych, a na koniec PTTK, które jako jedyne ich zrzesza, chociaż formalnie też nie zatrudnia. Między tym balansują organizacje, które próbują coś zrobić w temacie, ale same nie bardzo wiedzą gdzie dzwoni, takie jak Velopoland, czy Miasta dla Rowerów. W ten oto sposób ministerstwo pozoruje, że cokolwiek z kimkolwiek konsultuje. No i ten czas konsultacji - z projektem grzebano się przez kilka lat, a gdy zaczął się palić grunt pod nogami, bo trzeba kończyć projekty Szlaku Ściany Wschodniej, to nagle usiłują szybko wysmażyć jakiś psujący się pasztecik.
Robert Filipski
Więc PTTK i Śląsk jako liderzy niech opracują jakiś podstawowy materiał. Niech oddziały PTTK, kluby, firmy znakarskie (te z pasją) i inne zaprzyjaźnione stowarzyszenia wysyłają i zasypią ministerstwo. Trzeba działać jednolicie !!!!! JA OSOBISCIE WYŚLĘ ZESTAW DO KAŻDEJ Z FIRM WYMIENIONYCH W PROJEKCIE.

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2014-07-08 16:36:06

Chciałbym poinformować, że w zeszłym tygodniu zakończyłem
prace związane z korektą przebiegu szlaku niebieskiego Rozdroże Wiertnicze - Bukowiec.
Po zmianie można przejść przez drugi wierzchołek Bukowca (880 m n.p.m.)
Wydaje mi się, że obecna trasa poprawi atrakcyjność wędrówek na Bukowiec (886 m n.p.m.)
Pozdrawiam

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Krzyś
Data: 2014-07-08 19:43:01

Ja to bym miał prośbę żeby wysłać zmiany do wydawnictw kartograficznych. Mimo że w większości jest na nowych mapach "weryfikowane w terenie" to niestety często szlaki naniesione są błędnie.

Krzyś

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: Radwa
Data: 2014-07-10 00:07:48

Napisz do KTG ZG PTTK, albo delegatury sudeckiej

Temat: Re: Szlaki Turystyczne
Autor: BaZiel
Data: 2014-08-05 11:33:15

Wciąż nie wiadomo, co się dzieje z ustawą o szlakach.
Na tym forum KTG cisza o sprawie;
http://www.ktg.pttk.pl/forum/viewforum.php?id=22