Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Spłonął kościół w Nasalach.

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2010-05-13

Temat: Spłonął kościół w Nasalach.
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-05-12 10:15:24

Witam!

Zła nowina dla krajoznawców. W nocy doszczętnie spłonął drewniany kościów w Nasalach na Opolszczyźnie. Kryty gontem kościół pochodził z XVI wieku. Został przebudowany w 1730 roku. Do Nasali został przeniesiony ze Zdziechowic przed 1939 rokiem. Pierwotnie była to świątynia katolicka (pw. św. Wawrzyńca ), później ewangelicka. Na wyposażenie kościoła składały się między innymi rokokowy prospekt organowy i neogotycki ołtarz.

Więcej informacji o pożarze oraz zdjęcia:
http://www.24opole.pl/?id=wiadomosci_informacje&news=4305
2010-05-12 / 02:32

Spłonął drewniany kościół pod Byczyną

XVI-wieczny drewniany kościół ewangelicki w miejscowości Nasale niedaleko Byczyny, doszczętnie spłonął we wtorek wieczorem podczas pożaru. W akcji gaśniczej brało udział ponad dwadzieścia jednostek straży pożarnej.

Strażacy nie mają wątpliwości, przyczyną pożaru był piorun, który uderzył w wieżę kościoła podczas burzy, jaka przechodziła nad Opolszczyzną.

- Gdy przyjechaliśmy na miejsce, ogień zajmował już ponad połowę kościoła, nie było więc szans na jego ugaszenie - mówi Marek Osada, dowódca OSP Byczyna.

Równolegle strażacy zabezpieczali również pobliski budynek mieszkalny, ponieważ ogień był na tyle duży, że istniało zagrożenie, iż przeniesie się on na domostwa.

Dogaszanie pogorzeliska może potrwać najprawdopodobniej nawet do południa.
Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spłonął kościół w Nasalach.
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2010-05-12 11:03:15

Witam

Nie szanujemy naszych zabytków, nie doceniamy tego co mamy. Brak zabezpieczeń ppoż. dla cennych zabytków jest powszechne. Właśnie w niedzielę wróciłam z majówki po Roztoczu i nie tylko po Roztoczu. W większości zabytkowe cerkwie drewniane nie miały tych zabezpieczeń. W jednym przypadku, cerkwi w Radrużu, Muzeum Kresów w Lubaczowie, do którego nalezy ta cerkiew, wystapiło do Funduszy Unijnych o dofinansowanie zabezpieczeń ppoz. dla tej cerkwi. W odwiedzanych różnych miejscowościach widziałam remonty zabytków z pieniędzy unijnych.
Wg mnie ratowanie zabytków z pieniędzy unijnych powinno być bardziej powszechne, wtedy nie będziemy czytać komunikatów o ich pożarach.

Pozdrawiam
Monika P.

Zapraszam na stronę KTP ZG. Wkrótce bedę umieszczała w miejscach ciekawych mało znanych opisy miejsc z ostatniej majówki.

Temat: Re: Spłonął kościół w Nasalach.
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-05-12 13:10:27

Wkrótce bedę umieszczała w miejscach ciekawych mało znanych opisy miejsc z ostatniej majówki.
Ja też takie opisy zamieszczam, jednak nie na stronach PTTK. Również fotografie z takich wypadów. Z ostatnich trzech można obejrzeć tu =>
http://picasaweb.google.pl/Klubsudecki/WaWydartowski#slideshow/
LINK
http://picasaweb.google.pl/Klubsudecki/WMasywieWiezycy#slideshow/

Temat: Re: Spłonął kościół w Nasalach.
Autor: Les
Data: 2010-05-13 14:18:21

W odwiedzanych różnych miejscowościach widziałam remonty zabytków z pieniędzy unijnych.
Czy w Polsce już nic nie można zrobić bez unijnych pieniędzy ?!

A w kapitalistycznej Drugiej Rzeczpospolitej Polskie Towarzystwo Krajoznawcze prowadziło muzea oraz tka jak Polskie Towarzystwo Tatrzańskie budowało schroniska wytyczało szlaki.

Jak to było możliwe.
Byli tam liberalni (nie wstydźmy się tego słowa) idealiści - ano byli.
Les