Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

"Ziemia"

wszystkich wiadomości w wątku: 19
data najnowszej wiadomości: 2010-07-02

Temat: "Ziemia"
Autor: Jacek Potocki
Data: 2010-03-26 21:50:36

Dostałem dziś nader interesującą informację:

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia „Ziemi”, czasopisma będącego przez lata organem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, niezwykle zasłużonego dla krajoznawstwa wspaniałą niespodziankę przygotowała Centrala Biblioteka PTTK im. K. Kulwiecia, umieszczając w Internecie całą jego zawartość. A jest to nieoceniona kopalnia wiedzy krajoznawczej o Polsce. (...) Każdy numer wydawanego od 1910 r. czasopisma w postaci pliku PDF jest dostępny na stronie http://www.bibliotekapttk.pl/. Umieszczona jest tam też przeglądarka umożliwiająca odnalezienie potrzebnego artykułu po jego tytule, nazwisku autora lub dacie wydania.
(...)
Przez sto lat na kartach „Ziemi” zamieszczali swoje teksty najlepsi przedstawiciele kilku pokoleń krajoznawców polskich, dzięki czemu jej roczniki stały się kopalnią krajoznawczej wiedzy o naszym kraju, prawdziwą skarbnicą, której nie sposób przecenić. Dziś, dzięki Internetowi, każdy może z niej korzystać do woli, mając w zasięgu ręki, bez wychodzenia z domu, komplet jej roczników do dyspozycji. Czy potrafimy to docenić?

Andrzej Wielocha

******************************
Brawo za inicjatywę. Świetnie by było, gdyby podobnie udostępnić zawartość "Pamiętników PTT" i "Wierchów". Ale jednak muszę zwrócić uwagę na jeden mankament - wyszukiwarka jest tak skonstruowana, że jeżeli ktoś chce coś znaleźć, musi wiedzieć konkretnie czego szuka. Nie ma możliwości, by po prostu szybko poprzeglądać zawartość poszczególnych numerów czasopisma i ewentualnie wybrać któryś z artykułów.

pozdrawiam

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Les
Data: 2010-04-06 13:19:43

Świetny katalog.
Wyszukiwarka mogłaby być lepsza - ale to dopiero początek.
A teraz czekamy na Wierchy

Tylko to forum jest skłócone z Władzami PTTK - to pewnie te uwagi i wnioski do nich nie dotrą.
Les

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-25 03:25:34

Witam!
Miło, że inicjatywa Centralnej Biblioteki PTTK w zakresie rozpoczęcia digitalizacji zasobów piśmienniczych została zauważona przez Forumowiczow. Na stronie http://www.bibliotekapttk.pl/ oprócz Ziemi można również znaleźć Orli Lot, Informacje Zarządu Głównego PTTK oraz kilka innych tytułów, których status w myśl obowiązującej ustawy o prawie autorskim pozwolił.
Zgadzam sie z opiniami, że wyszukiwarka nie jest doskonała, ale będziemy nad tym mankamentem pracować. Na razie wyszukiwanie jest dostępne wg kryteriów formalnych, ale też i słów kluczowych występujących w tytułach.
Chciałabym również zwrócić się z propozycją współpracy w powiększaniu tego zasobu informacyjnego do tych klubów, kół i oddziałów PTTK, które wydają własne biuletyny i informatory (a jest ich niemało w skali całego PTTK). Niestety, często zdarza się, że te wydawnictwa nie docierają do Biblioteki PTTK w postaci tradycyjnej z różnych powodów, ale wersja cyfrowa jest mniej kosztowna i możliwa do przesłania e-mailem. A tym samym zasób informacyjny nie tylko powiększa się, ale również ułatwia archiwizację.
Zainteresowanych współpracą proszę o kontakt: cb@pttk.pl
Z pozdrowieniami
Maria Janowicz
Centralna Biblioteka PTTK
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-06-25 10:59:53

Witam z powrotem na naszym Forum po dwóch latach nieobecności!

Podłączyłem stare posty pod nowy profil. Liczę, że zyskamy aktywną dyskutantkę. :-)

* * *

Jak widzę, powolutku to miejsce odczarowuje się w oczach pracowników ZG PTTK. Wróbelki ćwierkają, że niedawno na jednym ze spotkań pracowniczych na Senatorskiej Wojtek Koprowski (będący jednocześnie członkiem obecnej kadencji ZG) pochwalił nasze Forum, gdyż było to jedyne miejsce gdzie zgłoszono jakiekolwiek sensowne uwagi do statusu PTTK. Jeżeli jest to prawda (a źródło jest bardzo wiarygodne) byłby to przełom.

Może nawet Jurek Kalarus odważy się wreszcie bezpośrednio tutaj prostować informacje o schroniskach, a nie wysyłać je mailem do uczestników dyskusji... :-)

* * *

Wracając do tematu.

Cyfryzacja zasobów Biblioteki Centralnej to proces nieunikniony i bardzo potrzebny. Jej funkcjonalność pozostaje wiele do życzenia, co jednak jest chorobą wieku dziecięcego wielu inicjatyw i zapewne da się łatwo naprawić. Z doświadczenia poleciłbym nie naśladować pod tym względem innych bibliotek, tylko popatrzeć jak to robią na rynku komercyjnym. W internetowych księgarniach do wyszukania czegokolwiek wystarcza jedno okienko (vide: http://empik.com/, http://merlin.pl/, http://amazon.com/ itd.). Mistrzem świata jest jak zwykle Google (http://books.google.pl/). Czasy grzebania po katalogach i obowiązkowego podawania numerów katalogowych się nieodwracalnie skończyły. Teraz wszystko frontem do klienta. Jedno okno do wszystkiego; nawet jak klient wpisze z błędem, to znajdziemy czego szukał itd. itp.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz

PS. Widzę, że jest nowa strona CB. Radzę aby przekierować na niego stary adres biblioteki (http://cb.pttk.pl/) - obecnie po jego wpisaniu trafia się na stronę główną PTTK. W wielu miejscach on jeszcze figuruje i pewnie nigdy nie uda się go zupełnie wyrugować z sieci.
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Dudi
Data: 2010-06-25 11:58:29

a czy są jakieś zasobu udostępniane pod adresem
http://www.czasopisma.centralnabibliotekapttk.pl/ ?

bo nie mogę niczego tam znaleźć...

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Paweł Zań
Data: 2010-06-25 12:03:40

Klikasz na nazwę czasopisma,
potem na rok,
a potem na konkretny numer i w nowym oknie otwiera Ci się pdf...

Może masz zablokowane coś w przeglądarce.
---
Paweł Zań

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Dudi
Data: 2010-06-25 12:07:30

Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Les
Data: 2010-06-25 13:58:32

Zgadzam sie z opiniami, że wyszukiwarka nie jest doskonała, ale będziemy nad tym mankamentem pracować.
Od czasu napisania poprzedniego posta jest już wiele zmian in plus - ważne, że już nie trzeba wdychać kurzu w czytelniach :-)
Żeby tak COTG wprowadziło digitalizację "Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego" i "Wierchów" wydania po 1945 roku.

I jeszcze jakby tak w bibliotece internetowej można było czytać niektóre wydawnictwa PTTK - choćby to ostatnie - Władysław Krygowski człowiek gór.
Les

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-25 16:49:46

Soooorki... odkryliśmy, że internet explorer "robi nam schody".
Postaramy się to poprawić. Wszelkie uwagi przyjmujemy z pokorą...

:-):-))))))) ...............aczkolwiek Mili ADWERSARZE, prawdę powiedziawszy wszelki komfort i wygoda kosztują w dzisiejszej dobie, również ta internetowa .... chyba nie muszę tej prawdy przypominać ....... ale jeżeli jesteście Państwo zainteresowani współpracą non-profit............ZAPRASZAM :-) Potrzebujemy wolontariuszy do opracowania rzeczowego artykułów prasowych, gdzie po przeczytaniu artykułu należy określić słowa kluczowe i wprowadzić je w wyszukiwarkę... praca społeczna w pełnym wymiarze na około 3/4 roku.
Zwracam się z tym apelem, ponieważ realia pracy innych bibliotek znam, jak również budżety finansowe, jakimi dysponują........ i tu niestety jako organizacja pozarządowa nie mamy szans................ ale pogdybać można zawsze :-)))))))))))))))

Pozdrawiam milutko :-)))))))))
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-25 17:11:44

Panie Łukaszu... też witam i dzięki za dobre słowo.... miło mi.... pracujemy nad udoskonaleniem strony.... trochę to potrwa, ale na razie dajemy radę :-)))))))))))))))))))))))))
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-25 17:23:34

Na stronie CB PTTK wykaz czasopism wydawanych przez różne struktury PTTK jest dostępny w zakładce "Periodyki" i pod adresem http://centralnabibliotekapttk.pl/index.php?page=periodyki
Pozdrawiam miło :-)
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-28 18:10:30

Witam miło!
W imieniu firmy Mikrofilm Service z Raszyna przekazuję podziękowania za zauważone błędy, które zostały już usunięte (w dniu dzisiejszym otrzymałam tę informację). Będziemy też wdzięczni za zgłoszenie ew. nieprawidłowości pojawiających się przy przeglądaniu strony.

Pozdrawiam serdecznie :-)
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Dudi
Data: 2010-06-29 14:03:14

jednak nie za bardzo się postarali:

http://bczasopisma.pttk.pl/Turysta_1930_01.pdf?i10s3s1
http://ziemia.pttk.pl/Ziemia/Ludzie_i_wspomnienia_1981.pdf
LINK
LINK
LINK

nadal daje błąd 404

może niech Firma poprawi swoje podejście do jakości

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-29 22:07:33

Ok... dziękuję :-)... już przekierowuję informację !
Pozdrowienia
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Maria
Data: 2010-06-30 00:03:57

Przesyłam odpowiedź :-)

1. Tego pliku nie ma i nie było:http://bczasopisma.pttk.pl/Turysta_1930_01.pdf?i10s3s12. Tym plikom zostały zmienione w bazie nazwy z ”kre%EF%BF%BDgu” na „kregu”

LINK
LINK
LINK

Z pozdrowieniami
MarJa

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Dudi
Data: 2010-06-30 14:42:48

Niestety mam przykrą wiadomość:

taki odnośnik istnieje na stronie http://www.centralnabibliotekapttk.pl/czasopisma/

pod pozycją wiadomości krajoznawcze/rok 1930/numer 1

cała sytuacja nie wystawia najlepszej laurki wykonawcom (pewnie za niemałe pieniądze) tego systemu. Warto aby przedstawili jakąś sensowną procedurę kontroli poprawności działania całego serwisu - to naprawdę nie jest trudne.

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-06-30 17:33:22

Witam!
Niestety mam przykrą wiadomość:
taki odnośnik istnieje na stronie http://www.centralnabibliotekapttk.pl/czasopisma/
pod pozycją wiadomości krajoznawcze/rok 1930/numer 1
Potwierdzam - jest link jak byk.

Nasuwają mi się dwie refleksje.

1) Dudi wyjątkowo dokładnie przegląda archiwalne zasoby. Do tej pory myślałem, że tylko ja lubię myszkować po takich rzeczach. :-) Tymczasem Paweł zrobił to skrupulatniej niż osoby odbierające serwis, o mnie już nawet nie pisząc.

2) Wykonawca stosuje dosyć skomplikowaną metodę dostępu do źródeł (po nazwach, a nie po identyfikatorach bazodanowych). Nie jest to błędem, ale jest obarczone sporym ryzykiem. W takiej sytuacji twórca serwisu powinien bardzo dokładnie sprawdzać, czy nie ma błędów. Te ostatnie mogą powstać z byle powodu. Spacja, polski znak, znak specjalny w tytule publikacji - wszystko to może stać się przyczyną złego linku. Sposobem wyjścia z sytuacji jest albo zmiana zasad linkowania materiałów, albo zapuszczenie na serwerze procesu kontrolującego cyklicznie poprawność wszystkich linków.

Generalnie wszystko da się zrobić. Mam nadzieję, że to co widzimy to choroba wieku dziecięcego i zostanie jeszcze poprawione. Mnie w tej chwili brakuje pewnej jednorodności w tych materiałach oraz dobrej wyszukiwarki.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Dudi
Data: 2010-06-30 18:02:03

Dołączając się do dyskusji...
Dudi wyjątkowo dokładnie przegląda archiwalne zasoby
nie ja tylko automat - przy okazji sprawdziłem kilka narzędzi na potrzeby "pracowe"
nie w tej chwili brakuje pewnej jednorodności w tych materiałach oraz dobrej wyszukiwarki
problem jest raczej samo podejście "cyfryzacji" zasobów
należy zwrócić uwagę iż mamy tu do czynienia wyłącznie z obrazem publikacji,
a nie z jego treścią - dla mnie preferowanym rozwiązaniem byłoby powiązanie "obrazu"
strony z jej treścią - tak ja na przykład zrobiło PZA na stronach z archiwum Taternika
http://www.pza.org.pl/taternik/archiwum.acs

oczywiście wymaga to znacznego nakładu pracy na przejrzenia tekstu po OCR, ale moim zdaniem na prawdę warto, wtedy szalenie prosto jest wykonać (zaadoptować) wyszukiwarkę pełnotekstową po zawartości wszystkich publikacji, a nie tylko po spisach treści

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: "Ziemia"
Autor: Amotolek
Data: 2010-07-02 22:59:21


Warszawa, dnia 29 czerwca 2010 r.

CENTRALNA BIBLIOTEKA PTTK
im Kazimierza Kulwiecia
ul. Podwale 23; 00-261 Warszawa;
tel/fax: 22 831-80-65
www.pttk.pl e-mail: cb@pttk.pl

dotyczy: obchodów 60 lecia PTTK

Nawiązując do apelu Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK, przekazanego przez Kol. Jolantę Śledzińską, Sekretarza ZG PTTK ds. Promocji i Kontaktów Zewnętrznych w którym prosi o znalezienie zdjęć, jakie mogłyby uświetnić wystawę z okazji 60 lecia PTTK
- w załączeniu (po wymianie korespondencji z CFK) przekazuję do bezterminowego korzystania, kronikę fotograficzną Oddziału, prowadzoną od 1966 roku (przez 35 lat) do końca ubiegłego wieku.

W skład kroniki wchodzą plansze formatu B3 zawierające zdjęcia z imprez, dokumentację imprez turystycznych, proporczyki, znaczki i plakietki oraz opisy, regulaminy imprez i wycinki prasowe.

Kronika zawiera 118 stron, których układ pozwala na bezpośrednie ich eksponowanie na planszach wystawowych.

Z turystyczno krajoznawczym pozdrowieniem

Dariusz Szewczyk były Prezes Oddziału PTTK – Żerań im. Jerzego Bieleckiego

załącznik - kronika

do wiadomości:

1. Jolanta Śledzińska Sekretarz ZG PTTK ds.Promocji i Kontaktów Zewnętrznych; mail: jsledzinska@pttk.pl

2. CFK PTTK mail: cfk-pttk@wp.pl

Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć