Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Rap NIK o nieprawidłowościach

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2010-03-20

Temat: Rap NIK o nieprawidłowościach
Autor: Paweł Zań
Data: 2010-02-24 17:20:25

Pewnie inne osoby też dostały tego maila, ale wrzucę:

Redakcja TTG Polska jako pierwsza publikuje pełen tekst Najwyższej Izby Kontroli o nieprawidłowościach w egzaminach na przewodnika i pilota oraz kategoryzacji obiektów hotelowych.

Marszałkowie województw, które przygotowują się do organizacji EURO 2012, otrzymali od NIK pozytywną ocenę za realizację zadań wynikających z ustawy o usługach turystycznych. W ramach ustawy m.in. nadawano uprawnienia przewodnika turystycznego i pilota wycieczek, zaszeregowywano do poszczególnych kategorii hotele(m.in. przyznawano im gwiazdki), motele, pensjonaty, campingi, domy wycieczkowe, schroniska, prowadzono rejestry pośredników turystycznych i organizatorów turystyki.

Kontrola wykazała jednak pewnie nieprawidłowości. Prowadzone rejestry były niekompletne. Zdarzało się, że egzaminy na przewodnika i pilota przeprowadzała komisja, w której składzie nie było np. przedstawiciela konserwatora zabytków (na terenie, gdzie egzaminowany pilot czy przewodnik chce działać są muzea lub zabytki - udział konserwatora w egzaminie jest obowiązkowy). NIK stwierdziła też, że niekiedy w komisjach egzaminacyjnych zasiadali wykładowcy, którzy przygotowywali egzaminowanych kandydatów na przewodników i pilotów. Szwankowała także kontrola przewodników i pilotów. Kategoryzacja obiektów hotelarskich, w tym m.in. przyznawanie gwiazdek hotelom, w części przypadków odbyło się z opóźnieniem lub w oparciu o niekompletne wnioski.

NIK zwróciła się do Ministra Turystki i Sportu o (m.in.) rozważenie utworzenia ogólnodostępnej centralnej bazy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.

Aby pobrać pełny raport NIK w tej sprawie kliknij link poniżej
http://www.ttg.com.pl/download/turystyka_informacja.doc
---
Paweł Zań

Temat: Re: Rap NIK o nieprawidłowościach
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-02-26 09:03:55

Aby pobrać pełny raport NIK w tej sprawie kliknij link poniżej
http://www.ttg.com.pl/download/turystyka_informacja.doc
Przepraszamy, ale wybrany przez Państwa plik turystyka_informacja.doc jest nieosiągalny za pomocą tego linku.
Prosimy o kontakt z panią Dagmarą Lachmann: lachmann@ttg.com.pl

Temat: Re: Rap NIK o nieprawidłowościach
Autor: z.klose
Data: 2010-02-26 10:23:14

LINK
spróbuj pod w/w adresem
pozdrawiam z.klose

Temat: Re: Rap NIK o nieprawidłowościach
Autor: Maciej_Zimowski
Data: 2010-03-20 10:39:49

Bardzo fajny ten raport. W/g niego, przez ostanie całe 3 lata, do wszystkich urzędów marszałkowskich w całej Polsce wpłynęło 20 - słownie dwadzieścia skarg na działalność przwodników. Ostrożnie licząc - piąte miejsce po przecinku (mniej niż jedna dziesiąta promila szacunkowej liczby wszystkich przpadków zleceń pilockich, przewodnickich itp.). I to z opisu wynika że były to skargi na przewodników licencjonowanych, a nie było żadnej skargi jakiegoś klienta na to że ktoś oprowadzał i a nie miał papierów. Czyli problem w imię którego robi sę z krzykiem kontrole - de facto nie istnieje. Istnieje problem, że są przewodnicy których nikt nie chce brać, bo są niepotrzebni.

Wpółpracuję teraz ze studentem prawa który ma mi zdobyć dane ile rzeczywiście osób zostało ukaranych mandatami, nie zdziwię się, gdy się okaże że było tych przypadków jeszcze mniej.