Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Zycie dla turystyki

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2010-05-15

Temat: Zycie dla turystyki
Autor: Amotolek
Data: 2009-12-02 17:49:05



Życie dla turystyki, krajoznawstwa i sportu
2009-12-01

Ukazanie się książki Tomasza Kowalika, niestrudzonego działacza turystyki, a jednocześnie wnikliwego komentatora jej dziejów, można uznać za wydarzenie wyjątkowe. Autorowi udało się nie tylko ukazać charyzmatyczną sylwetkę doktora Mieczysława Orłowicza, człowieka wyjątkowego nie tylko dla polskiej turystyki i sportu, ale także zwrócić uwagę na nauki, jakie może czerpać z historii jej wnikliwy obserwator.

Trudno w kilku zdaniach przestawić sylwetkę M.Orłowicza, zwłaszcza, ze nie udało się tego uczynić na ponad 500 stronach opasłego, bogato ilustrowanego tomu. Cechami naszego bohatera były niewątpliwie: gruntowna wiedza (pozyskiwana także z autopsji, Orłowicz poznał gruntownie ziemie polskie i prawie całą Europę), ale także pracowitość, konsekwencja, otwartość na drugiego człowieka, a jednocześnie wielkie poczucie humoru.

Tytuł książki wspaniale oddaje zasługi zacnego Doktora. Faktycznie, turystyce – a później także sportowi – poświęcił on całe życie. W krzewieniu tych zainteresowań pomagała mu rodzina: już w dzieciństwie odwiedzał różne zakamarki Galicji, z której pochodził. Zauroczyły go wizyty w kuzynostwa w Pruchniku, miasteczku podgórskim o cudownej architekturze podcieniowych domów, które zresztą zachowały się do dziś. Zainteresowania trzynastoletniego młodego człowieka wzmogła wizyta na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. O tym pobycie wspominał wielokrotnie i zawsze później podkreślał edukacyjną rolę wszelkich targów.

Niespokojny duch wcześnie kazał mu nie tylko samemu cieszyć się odkrytym w sobie krajoznawczych zamiłowań, ale także krzewić je wśród innych. Stąd też Orlowicz znalazł się w grupie założycielskiej pionierskiej organizacji – Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie, któremu następnie prezesował.

Bilans osiągnięć M. Orlowicza jest imponujący: setki inicjatyw służących rozwojowi turystyki i sportu, ponad 117 publikacji zawartych (przewodniki, monografie), setki artykułów, memoriałów do władz, koncepcji organizacyjnych i programowych.

Nazywano Orłowicza pierwszym polskim urzędnikiem od turystyki sportu, gdyż takim formalnie był od roku 1919 aż do lat 50. XX w. Ten tytuł – w porównaniu ze stereotypami krążącymi wokół tegoż tytułu – nie zawsze jest odpowiedni. Zarówno przed wojną, jak też w trudnym okresie lat 40. XX w. musiał on pokonywać liczne piętrzące się bariery. Także i wówczas był to często nurt niezrozumienia, marginalizowania spraw turystyki. Z większości batalii wychodził zwycięsko, mimo, że w latach 1919-29 Referat Turystyki przy ówczesnym Ministerstwie Robót Publicznych pracował w składzie… jednoosobowym. Tylko wielki wkład pracy, mądrość i talenty organizacyjne spowodowały, że wokół Mistrza utworzyła się liczna grupa sojuszników.

Warto tę książkę nie tylko przeczytać, ale ją mieć. Nadzieja w tym, że współcześni decydenci zechcą zapoznać się z sylwetką M. Orłowicza i wykorzystać jego nauki. Naprawdę warto.

Jan Paweł Piotrowski

Tomasz Kowalik: Życie dla turystyki, krajoznawstwa i sportu. Mieczysław Orłowicz (1881-1959), Zarząd Główny PTTK, Warszawa 2009.

Komentarze
autor: turystka | data: 2009-12-02 09:54:58
gdzie można dostać tę książkę?
wg:http://ttg.com.pl/index.php?mode=2&art=8893

"Nadzieja w tym, że współcześni decydenci zechcą zapoznać się (....) i wykorzystać jego nauki".

Płonna nadzieja a naprawdę warto!

Ciekawe połączenie w tytule: turystyki, krajoznawstwa i sportu. Moze to jest słuszna koncepcja?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Janek Nowak
Data: 2010-02-10 13:25:02

"Nadzieja w tym, że współcześni decydenci zechcą zapoznać się (....) i wykorzystać jego nauki".
Na Szlaku e-2/2010 zamieszcza informacje o tej publikacji i krótką recenzję.
Z tym stwierdzeniem w recenzji; "Od 1932 r. był zwolennikiem zjednoczenia PTT i PTKraj., toteż brał udział w obradach Zjazdu Zjednoczeniowego tych organizacji w 1950 r., jak i je poprowadził, kiedy powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze." nie można się w pelni zgodzić.
Już w II RP władza dążyla do centralizacji turystyki, a Orlowicz przecież był urzędnikiem ministerialnym a więc stąd jego zwolennictwo zjednoczenia.
A PTT i PTK chcąc unknąć narzucenia formy organizacyjnej próbowały się dogadać między sobą co do września 1939 nie nastąpilo, a i próby takiego porozumienia do 1949 też byly nieudane. To władza socjalistyczna zarządzila zjednoczenie-przecież Prezesi powojennego PTT i PTK to byli także czynni urzędnicy państwowi.

http://www.naszlaku.pttk.pl/arch/2010/2010-02(236).pdf

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: domin
Data: 2010-02-12 19:39:48

Jako że wątek jest ciągle dyskusyjny, a mnie także interesuje, to bardzo bym prosił o dowody. Bo inaczej to tylko spekulacje (Orlowicz - urzednik - automatycznie musi się opowiadać za zjednoczeniem itd.).

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Janek Nowak
Data: 2010-03-02 12:36:19

Jako że wątek jest ciągle dyskusyjny, a mnie także interesuje, to bardzo bym prosił o dowody.
A czym dr Orłowicz zajmował się za II RP w Ministerstwie Komunikacji?
Od 1932 roku kieruje Wydziałem Turystyki w Ministerstwie Komunikacji i to wtedy sporządził opracowanie o organizacji turystyki i sportu w Polsce, oraz wskazał kierunki polityki państwa w tym zakresie.
Dowody? W wielu opracowaniach, choćby Krygowskiego historia PTT..
Współcześnie ... choćby opracowania naukowców z Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. (kiedyś Akademia Świętokrzyska).

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Amotolek
Data: 2010-03-02 15:01:35

Czołem!
Odpisałem Ci na Twojego maila, który do mnie zyczliwei przysłałes, ale Twój adres mailowy jest lewy, jako i Twój profil tutaj i list wrócił do mnie z powrotem. Mówi Ci to coś? Pozdro ANT:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: domin
Data: 2010-03-05 17:21:15

Jeżeli za II RP Orłowicz myślał o zjednoczeniu - i nie tylko on, to chyba jednak pomysł nie narodzil się w kręgu komuny. Znam delegatów na Zjazd Zjednoczeniowy, którzyb twierdzą, że byli do tego przekonani. A że byli i nieprzekonani, to inna sprawa. Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. Chyba jednak więcej było za zjednoczeniem - prostego powodu: eksterminacji także wielu działaczy i członków PTK i PTK, a razem to łatwiej. Nadal nie ma twardych dowodów na wymuszenie zjednoczenia - głos Krygowskiego nie może być dowodem. Może się kryją w archiwach b. przewodniej siły lub podobnych?

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Les
Data: 2010-04-06 13:24:06

Orłowicz to również działacz PTT - http://www.ptt.org.pl/
Les

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Les
Data: 2010-05-13 14:13:11

Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji imienia Mieczysława Orłowicza w Warszawie - w rankingu RZECZPOSPOLITEJ wyższych uczelni 2010 w części "niepubliczne uczelnie licencjackie" jest na 70 miejscu na 71 pozycji!!!
WSTiR jako pierwsza branżowa uczelnia turystyczna otrzymała honorową nagrodę Polskiej Izby Turystyki „Globus 98” za osiągnięcia w kształceniu kadr w Polsce. Podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2005/2006 uczelnia została odznaczona Medalem za Zasługi dla Turystyki. Uczelnia otrzymała również wyrazy uznania od Polskiej Organizacji Turystycznej za osiągnięcia dydaktyczne oraz znaczący wkład w rozwój turystyki oraz podziękowania od Polskiej Izby Turystyki za współpracę oraz wkład wniesiony w rozwój polskiej turystyki. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 08.07.2005 r. Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji przyjęła imię Mieczysława Orłowicza.
Les

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Jacek Potocki
Data: 2010-05-14 09:01:44

A co temu winien Orłowicz?

pozdrawiam

Temat: Re: Zycie dla turystyki
Autor: Les
Data: 2010-05-15 10:49:26

A co temu winien Orłowicz?
Szanownej Pamięci dr Mieczysław Orłowicz oczywiście temu nie jest winien.

Poziom i warunki nauczania to rezultat działalności Senatu WSTiR.
A może ktoś miał kontakt z tą Uczelnią - jakiś licencjat?

Z WSTiR wspólpracują; Polska Izba Turystyki, Polskia Organizacja Turystyczna - ale nie ma kontaktów z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym.
Na naszym forum odpowiedzi (nie do końca jasny jest ten konflikt, ale ...) raczej nikt nie wpisze. Ale jest to ??
Les