Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Gorczańska Chata

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2010-09-15

Temat: Gorczańska Chata
Autor: pawelk84
Data: 2009-11-18 11:05:45

Witajcie.
Pozwoliłem sobie zamieścić nowy wątek, bo kontynuowanie poprzedniego (Hawiarska Koliba) w kontekście tego, co udało się zrobić na Chacie byłoby mocno krzywdzące.

Na początek kilka słów przypomnienia. Na początku 2009r. wchodzący w skład OA PTTK w Krakowie Klub Organizatoró Turystyki przy AGH "Hawiarska Koliba" zwrócił się do Zarządu OA z prośbą o zmianę nazwy obiektu, co zostało szybko zrobione. Najpierw na Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka, a potem na Gorczańska Chata. Mniej więcej w tym samym okresie na skutek wielu skarg została wypowiedzona umowa dzierżawy z dotychczasowym dzierżawcą, a 22 lutego 2009 r. Gorczańską Chatę przejęło Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie również wchodzące w skład OA PTTK Kraków.

Od tametgo dnia do dzisiaj udało się:
- wymienić dach (ściągnięto eternit, położono deskowanie, następnie położono papę, a na to gont bitumiczny i znacznie ocieplono poddasza)
- postawić nowy komin (poprzedni groził zawaleniem)
- wymienić przewody kominowe w służbówce
- naprawić i brzebudować instalację wodną i kanalizacyjną
- wymienić, a w zasadzie położyć od nowa instalację elektryczną
- wymienić część fundamentów i zgniłą podwalinę
- dokładnie i wielokrotnie wyszorować budynek

Praktycznie wszystkie w/w prace zostały zrobione społecznie przez członków i przyjaciół SKPG Kraków, dzięki czemu udało się znacznie obniżyć koszty. Cały czas staramy się również zdobywać dofinansowania bądź pomoc z różnych źródeł.

A teraz prośba do Was. Po poprzednim dzierżawcy zostały tony śmieci których ze względu na prace remontowe nie mieliśmy możliwości usunąć. Do tych śmieci zaliczają się między innymi tysiące butelek zmagazynowanych w budynku obok chaty. W ten weekend chcemy część z nich zwieźć na dół. Dlatego jeśli jest to możliwe to prosimy o pomoc. Praca będzie polegała na załadowaniu i rozładowaniu wozu butelkami popakowanymi w wory. Akcja będzie miała miejsce w sobotę (21.11) od 8 rano do 16. Jeśli ktoś chce pomóc to po prostu niech przyjedzie tego dnia do Chaty.

Z innych inwestycji, które chcielibyśmy jeszcze w tym roku zrobić to postawienie kominka w tzw. "lodowni" - pomieszczeniu na przeciwko kuchni. Jakaś 1/3 jest już gotowa, więc jest spora szansa, że uda się to zrobić do końca roku.

O planach na przyszły rok w jakimś następnym poście.
Pozdrawiam.

Temat: Re: Gorczańska Chata
Autor: pawelk84
Data: 2010-01-05 22:34:16

Witajcie.

Dopiero co rozpoczął się nowy rok a tu już zbliża się wielkimi krokami VI Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym Roku po raz pierwszy w historii organizujemy go w Gorczańskiej Chacie. Liczymy na waszą obecność i hojność. Jeśli sami nie możecie przyjść, przyjechać, przylecieć to powiedzcie wszystkim swoim znajomym, ciotkom, wujkom, braciom, siostrom, rodzicom i dzieciom, powiedzcie nawet sąsiadom, że w Gorczańskiej Chacie czekamy na nich.

W programie:
- ognisko;
- tańce pod księżycem;
- pokazy filmów góskich (m.in. "Biały Ślad" z 1932);
- gitarzenie przy kominku;
- licytacja;
- rano ostra jazda na jabłuszkach i innych rzeczach, które przyniesiecie ze sobą.

Wszystkie pieniądze z licytacji oraz część z noclegów zostanie przeznaczona na konto Orkiestry.

W ramach imprezy SKPG Kraków (opiekun Gorczańskiej Chaty) współpracuje z STA "Wierchy". Wspólnie zorganizowana zostanie trasa na rakietach śnieżnych: http://wierchy.pttk.pl/?s/_nowosci.id/_165

Przy okazji kilka słów o "akcji śmieci" z poprzedniego posta. Udało się zwieźć z gór do doliny, a następnie zawieźć na wysypisko ok.30 metrów sześciennych. Szacujemy, że wraz z poprzednimi akcjami zwózkowymi udało się pozbyć 2/3 śmieci pozostawionych po poprzednich opiekunach. Akcja będzie kontynuowana na wiosne.

Powyżej pisałem także o stawianiu kominka w "lodowni". Otóż udało się tego dokonać i mamy nowy kominek. Nie jest jeszcze wizualnie dokończony, ale działa świetnie:
http://gorczanskachata.blogspot.com/

O planach na ten rok w następnym poście, kiedy ostatecznie ustalimy co będzie robione, ale plany są ambitne..

Temat: Re: Gorczańska Chata
Autor: pawelk84
Data: 2010-02-08 23:14:28

Witajcie ponownie.

Na początek bardzo ważna informacja. Działa już oficjalna strona Gorczańskiej Chaty www.gorczanska.pl. Wraz z blogiem Chaty (http://gorczanskachata.blogspot.com/), ma ona stanowić wizytówkę Chaty w internecie.

Kolejna informacje również nie mniej ważna. Otóż w okresie studenckih ferii zimowych (1-21 lutego 2010r.) Gorczańska Chata czynna jest non stop. Później tradycyjnie w weekendy. Od kiedy znowu zaczniemy działać pełną parą poinformuję Was jak zostanie to ustalone.

Ponadto serdecznie zapraszam na I urodziny Gorczańskiej Chaty, które odbędą się 27-28 lutego 2010 r.

[I]Drodzy sympatycy Gorczańskiej Chaty!

Równy rok temu narodziła się Gorczańska Chata.
W związku z tym zapraszamy do nas wszystkich tych, którym to piękne miejsce jest bliskie sercu. Na miejscu szykuje się niecodzienna impreza.
Przede wszystkim mamy nadzieje zgromadzić większość naszej, coraz bardziej się rozrastającej, chatkowej Rodziny – wszystkich tych, którzy pomagali przy reanimacji GoChy, przy remontach, sprzątaniu, chatkowali, przekopywali się przez góry śmieci, walczyli z cieknącym dachem, zatkanym rurami, zepsutymi zaworami i dymiącym piecem. Zapraszamy też wszystkich tych, którym los naszego ulubionego miejsca na świecie nie jest obojętny, przyjdźcie, spotkajmy się wreszcie razem nie przy robocie, ale przy kominku - posiedźmy, pogadajmy…
W programie mamy oczywiście kilka atrakcji. Jak przystało na prawdziwe urodziny nie ominie nas na pewno poczęstunek, konkursy z nagrodami, różne zadania umysłowe i sprawnościowe. Odbędą się także pierwsze wybory Mistrza Chatkowania.
Będziemy wspominać nasze chatkowe początki i związane z nimi, nieraz śmieszne, a nieraz traumatyczne przygody. Być może zobaczymy też prezentację i filmy, które towarzyszyły narodzinom Chatki.
W każdym razie przybywajcie – Gorczańska Chata czeka na Was!
Pamiętajcie – razem z wami tworzymy to miejsce! [/I]

No i na koniec podsumowanie VI Karpackiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gorczańskiej Chacie , który odbył się w dniach 9-10 stycznia 2010r. W chacie zjawiło się ok. 20 osób. Wszyscy licytowali i bawili się wspierając WOŚP. Można było zdobyć koszulki, publikacje o tematyce górskiej, niesamowite książeczki o fokach, medal, czapki, a także – zestaw dla każdego prawdziwego turysty – mini przybornik do szycia z logiem PTTK :-). Żywczyk (jeden z gospodarzy Chaty), nieoceniony licytator, podbijał ceny, a uczestnicy niekiedy przebijali własne propozycje – zabawa udała się nadspodziewanie dobrze. Chatkowi spisali się znakomicie – zapewniono liczne atrakcje, prezentacje zdjęć, film, oraz śpiewanie przy gitarze do rana. Impreza była bardzo udana, a do puszek trafiło ok. 1500 zł.

W jednym z kolejnych maili napiszę co planowane jest w tym roku.. Znowu zamiary są wielkie i pracochłonne (choć już nie tak widoczne jak dach)..

Pozdrawiam.
Paweł Konieczny

Temat: Re: Gorczańska Chata
Autor: pawelk84
Data: 2010-03-22 22:14:21

Witajcie ponownie.

Nie tak dawno zapraszałem Was na I urodziny Gorczańskiej Chaty, a teraz zapraszam Was na Gorczańsko-Tybetański weekend na Chacie, który odbędzie się 24-25 kwietnia 2010 roku.

W planie:
- warsztaty jogi na polanie w sielskiej gorczańskiej scenerii lub strugach kojącego deszczu;
- slajdowiska prowadzone przez ludzi, którzy Tybet poznali jak własną kieszeń: Marka Kalmusa oraz Anettę Petrialakovą i Michala Buchoveckiego ze Słowacji;
- degustacja pierwszej prawdziwej gorczańsko-tybetańsko herbaty;
- nocny seans filmowy - niespodzianka.

Więcej informacji na stronie www.gorczanska.pl oraz na blogu Chaty http://gorczanskachata.blogspot.com/

Serdecznie zapraszam

Temat: Re: Gorczańska Chata
Autor: pawelk84
Data: 2010-09-15 23:06:17

Witajcie.

Tym razme chciałbym Was zaprosić do obejrzenia krótkiego filmiku o Gorczańskiej Chacie.

http://www.youtube.com/watch?v=3rDQvG4yeOY

Pozdrawiam i zapraszam do Chaty.