Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Proszę o pomoc - GOT

wszystkich wiadomości w wątku: 13
data najnowszej wiadomości: 2009-11-17

Temat: Proszę o pomoc - GOT
Autor: maruderkis
Data: 2009-11-14 15:51:37

Dzień dobry.
Wiem, że na tym forum to prawie tylko proszę o pomoc, ale naprawdę wieżę, że tutaj zawsze znajdę pomoc :-)

No to tak. U mnie w oddziale nie ma nikogo kto mógłby mi pomóc z GOT. No co się dziwić, w końcu z Zachodniopomorskiego jestem :-) Kupiłem sobie regulamin (wyd. 2007r) i książeczkę. Przeczytałem dokładnie cały regulamin, 2 razy. Wstyd się przyznać, ale w górach byłem tylko raz w życiu (14 lat mam). W 2010 wybieram się znowu, może w Tatry. Chciałbym jednak, aby wpisać moje trasy do książeczki. Chciałbym aby ktoś mi powiedział ile mam za to wpisać pkt. Byłem między innymi (Sudety):

1. Karpacz Górny - (wjazd kolejką) Kopa - Śnieżka - Kopa (zjazd kolejką) - Karpacz Górny

2. Szklarska Poręba - Szrenica (wjazd kolejką) - Szklarska Poręba (zejście pieszo, później szliśmy przy wodospadzie kamieńczyka)

3. Szklarska Poręba - Wysoki Kamień - Szklarska Poręba

4. Góra Chojnik (wejście (pamiętam, że jakąś jaskinią z pionowym wyjściem szliśmy i zejście jakąś doliną z takim dziurawym kamieniem)

5. Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka

Co można z tego zaliczyć? Więcej nie pisałem, bo chyba się nie liczy. Błagam o pomoc. Napiszcie mi ile pkt. mam wpisać i jak wpisać te trasy. Tam gdzie napisane jest Szklarska Poręba, to nie wiem czy to górna, czy dolna. Chodziło mi o ulicę Mikołaja Kopernika. Tam nocowaliśmy. Jeżeli wycieczki są w Karpaczu to dojeżdżaliśmy autokarem. A reszta pieszo.

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: maruderkis
Data: 2009-11-15 15:40:47

Naprawdę proszę o pomoc. Nie ma mi kto pomóc w oddziale. ;(
Powiedzcie chociaż co można z tego zaliczyć....

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: radek83
Data: 2009-11-16 13:00:24

Kiedy tam byłeś? Bo jeżeli trzymać się litery regulaminu to wycieczki powinny być weryfikowane do 31 stycznia roku który nastąpił po tym w którym odbyłeś wycieczkę. Brałeś pieczątki? Jeżeli nie to fotografie nie są wiążącym dowodem dla przodownika. Niestety z rejonu Karkonoszy nie jestem zbyt dobry i ci nie pomogę. Jeżeli masz regulamin z 2007 roku to spróbuj sam wpisać te trasy do książeczki najbardziej zbliżone to tego co zapamiętałeś. Dobrze jakbyś osobiście weryfikował te wycieczki. To zależy od przodownika jeżeli pokażesz mu fotografie, poopowiadasz to o ci wszystko wyjaśni i pomoże uzupełnić braki. GOT opiera się na zaufaniu ludzi gór i pieczątki z wycieczek to sprawa drugorzędna. Liczy się załapanie górskiego bakcyla. Jesteś młody i zbierając punkty do GOT będziesz wiedział na co zwracać uwagę. Życzę powodzenia i wytrwałości w wędrówkach

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: Zbyszek
Data: 2009-11-16 18:58:40

Oto co znalazłem w WYKAZIE TRAS PUNKTOWANYCH DO GOT

2/Szrenica - Hala Szrenicka 1 pkt
Hala Szrenicka - Wodospad Kamieńczyka 2 pkt
Wodospad Kamieńczyka - Wysoki Most 1 pkt
Wysoki Most - Szklarska Poręba Górna 2 pkt
S P Górna - Słowiniec 2 pkt

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: Zbyszek
Data: 2009-11-16 19:06:39

Odnośnie trasy 2 jeżeli ze Słowinca zszedłeś do Szklarskiej Poręby Dolnej to 4 pkt

trasa 3
Szklarska Poręba Górna - Wysoki Kamień 7 pkt
Wysoki Kamień - Szklarska Poręba Górna 3 pkt

Pozdrawiam

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: maruderkis
Data: 2009-11-16 19:26:06

Dzięki za pomoc. Byłem tam w tym roku na wakacje.

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: Zbyszek
Data: 2009-11-16 19:31:46

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: Tomek Wałbrzych
Data: 2009-11-16 22:39:40

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że punkty możesz wpisać sobie tylko za te odcinki tras w górach, które przeszedłeś na piechotę. Więc niestety trasy z Karpacza na Kopę i z powrotem nie możesz wpisać do książki. Możesz za to wpisać odcinek z Kopy na Śnieżkę i z powrotem. Tej trasy nie ma w regulaminie, który posiadasz, ale można ją wpisać i wypisać punkty zgodnie z obowiązującą zasadą, tzn. za każdy kilometr 1 pkt, oraz za każde 100 m podejścia w górę również 1 pkt (niestety nie pamiętam dokładnie jak to wygląda na tej trasie, ale jak policzysz to parę pkt Ci wyjdzie - próbuj to nie jest takie trudne:-)). To samo tyczy się Szklarskiej Poręby, ale trasę pieszą, którą przeszedłeś powinieneś wpisać do książeczki następująco:

w pierwszej rubryce data odbycia wycieczki, potem:
Szrenia - Schr. PTTK Hala Szrenicka i pkt w kolejnej rubryce (tu 1 pkt)
w następnej rubryce piszesz nr grupy górskiej (w przypadku Karkonoszy jest to S.03. - tak jak w regulaminie :-))
dalsza trasa:
Schr. PTTK Hala Szrenicka - Wodospad Kamieńczyka 2 pkt
Wodospad Kamieńczyka - Wysoki Most 1 pkt
Wysoki Most - Szklarska Poręba Górna 2 pkt

trasa kolejna:

Szklarska Poręba Górna - Wysoki Kamień 7 pkt (nr grupy górskiej również S.03.)
Wysoki Kamień - Szklarska Poręba Górna 3 pkt

jeżeli natomiast szedłeś z Szklarskiej Poręby Dolnej (musisz to sobie sprawdzić, jeżeli masz mapę Karkonoszy to prawdopodobnie masz w niej plan Szklarskiej i znajdziesz swoją ulicę) to twoja trasa najprawdopodobniej wyglądała następująco:

Szkl. Poręba Dolna - Zakręt Śmierci 4 pkt
Zakręt Śmierci - Wysoki Kamień 6 pkt
Wysoki Kamień - Zakręt Śmierci 3 pkt
Zakręt Śmierci - Szkl. Poręba Dolna 2 pkt (wszystko oczywiście również S.03.

trasy nr 4 - nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Nie pomyliłeś czegoś? Chojnik to zamek w Sobieszowie - dzielnicy Jeleniej Góry. Nie przypominam sobie by szło się do niej jakąś jaskinią :-)

co do trasy nr 5 - Szklarska Poręba Górna - Wysoki Most 4 pkt
Wysoki Most - Wodospad Kamieńczyka 2 pkt

jak przeczytałeś w regulaminie trasy powrotnej wpisać już nie możesz bo zrobiłeś to już przy trasie 2 i nie możesz w celu zdobycia jednego stopnia odznaki wpisywać tej samej drogi w tym samym kierunku.

i jeszcze sprawa potwierdzeń przejść. Oczywiście z tyłu książeczki masz miejsca na przybijanie potwierdzeń z trasy, czyli pieczątek z różnych miejsc (np. schronisk górskich). Dobrze by było by te pieczątki z trasy przejścia były. Jeżeli tak nie jest to ja np. nigdy nie robię problemów gdy ktoś pokazuje mi zdjęcia z trasy, tym bardziej jeżeli sam na tych zdjęciach jest. Myślę, że wtedy nikt problemu z weryfikacją książeczki nie powinien robić.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w przemierzaniu górskich szlaków!
Tomek

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: maruderkis
Data: 2009-11-17 14:56:11

Bardzo bardzo dziękuję za pomoc. Teraz już dla mnie jest wszystko jasne. Ja byłem w Szklarskiej Porębie Górnej. Widziałem też w regulaminie, że przejście z Górnej do Dolnej daje punkty (i z powrotem). Tam do Dolnej chodziliśmy, więc mogę wpisać.

Co do Chojnika, to faktycznie chyba się pomyliłem. Tzn. wyolbrzymiłem. To może nie była jaskinia. To taka szczelina długa na 5-7m, ciemno i zimno w niej :-) Można było iść bez niej na trasie. Po prostu ją obejść, ale my potraktowaliśmy to jako atrakcję. No chyba, że pomyliło mi się to z Zamkiem Bolków. Tam też byliśmy. One są dosyć podobne. Jednak ja myślę dalej, że to był Chojnik.

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: Tomek Wałbrzych
Data: 2009-11-17 19:40:41

Teraz mówisz dobrze :-) Podchodząc od strony kasy biletowej Karkonoskiego Parku Narodowego od strony Sobieszowa w Jeleniej Górze możesz iść przez grupę skalną przez szczelinę (to ta Twoja jaskinia :-)) lub właśnie obejść nieco dłuższym szlakiem. Wpisz sobie więc trasę w książeczce tam i z powrotem od Sobieszowa, w ramach ćwiczenia wpisz sam, więc nie podaję punktacji ;-). Zamek Bolków jest niemal w samym centrum miasta Bolkowa więc tam nie idziesz przez żadne parki, lasy itp. wiec nie mogło Ci się pomylić. Jeżeli zdobędziesz odpowiednią ilość punktów, do któregoś ze stopni GOT i nie będzie Ci miał kto jej zweryfikować to przyślij ją ze znaczkiem zwrotnym np. do nas do Wałbrzycha do oddziału. Na pewno się ją zajmiemy ;-)
Tomek

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: maruderkis
Data: 2009-11-17 20:02:22

OGROMNE DZIĘKI! :-)
Ale ja ślepy :-) Jak byk jest na mapce "Dziurawy Kamień" :-) Jeszcze przez przypadek zobaczyłem, że Wodospad Szklarki też się zalicza. My byliśmy oczywiście na piechotę, więc 12 pkt. (w dwie strony). Jak to wszystko pozbieram to może popularną zdobędę od razu :-) Już polubiłem tę odznakę.

Hm, z Chojnika do Sobieszowa nie ma napisane pkt. więc trzeba 1km=1pkt. Muszę mapkę znaleźć i z linijką obliczyć wg. skali.

Weryfikować mogę w Szczecinie, ale tam żeby się coś dowiedzieć to trzeba naprawdę na "głowę" im wejść. Dlatego pytać wolę na forum, a tam tylko weryfikować. Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim :-)

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: Tomek Wałbrzych
Data: 2009-11-17 20:18:47

Jeżeli znalazłeś Dziurawy Kamień to spójrz w regulaminie nieco wyżej...jest napisane Sobieszów :-) i oznaczona droga przez Dziurawy Kamień i masz 4 pkt, z powrotem 2 pkt :-)
Tomek

Temat: Re: Proszę o pomoc - GOT
Autor: maruderkis
Data: 2009-11-17 20:34:32

Tak znalazłem :-) Dzięki. Według mnie mam już punkty na popularną. Jeżeli mam dobrze wpisane wszystko. Mam 14 lat więc ja potrzebuję tylko 50 pkt. Jeżeli mam wszystko dobrze, to mam nawet z malutką nadwyżką. Proszę o sprawdzenie, czy mam wszystko prawidłowo:

1 dzień wycieczki:
Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Huta 2pkt.
Szklarska Poręba Huta - Szklarska Poręba Górna 2pkt.

2 dzień wycieczki:
Sobieszów - Dziurawy Kamień - Chojnik 4pkt.
Chojnik - Dziurawy Kamień - Sobieszów 2pkt.

3 dzień wycieczki:
Szklarska Poręba Górna - Wysoki Most 4pkt.
Wysoki Most - Wodospad Kamieńczyka 2pkt.
Wodospad Kamieńczyka - Hala Szrenicka 6pkt.
Hala Szrenicka - Szrenica 3pkt.
Szrenica - Hala Szrenicka 1p.
Hala Szrenicka - Wodospad Kamieńczyka 2pkt.
Wodospad Kamieńczyka - Wysoki Most 1pkt.
Wysoki Most - Szklarska Poręba Górna 2pkt.

4 dzień wycieczki:
Szklarska Poręba Górna - Wodospad Szklarki 6pkt.
Wodospad Szklarki - Szklarska Poręba Górna 6pkt.

Wszystko mam dobrze?