Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

KOT - kilka pytań :)

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2014-07-23

Temat: KOT - kilka pytań :)
Autor: Ethan
Data: 2009-07-29 00:10:37

Jestem świeżym nabywcą książeczki do zdobywania odznak KOT, bardzo mi się da zabawa podoba i motywuje mnie do regularnego wsiadania na rower - stukneła 18stka i czas zmienić choć trochę tryb zycia z osiadłego na bardziej aktywny :-) Na razie zrobiłem z dwoma kolegami trzy jednodniowe długie, nieco ponad 100km trasy w Poznaniu i w okolicach; ale mam pytania:

1) Potwierdzanie trasy. Książeczkę zdobyłem przed trzecią wyprawą do Puszczy Zielonki i już zaczęliśmy zdobywać pieczątki, ale łatwo nie było - albo jechaliśmy przez wsie gdzie pieczątki były raczej nie do zdobycia albo było już dość późno; dlatego robiliśmy dużo zdjęć - i mam taki pomysł, żeby je wydrukować na jednej kartce i doczepić do książeczki przy wypisaniu trasy - czy to dobry pomysł?

2) Punktacja. Średnio rozumiem zasady zdobywania punktów.

"A Punktacja podstawowa:

1. za każdy dzień jazdy rowerem podczas wędrówek jednodniowych – 10 pkt.
2. za każdy dzień wędrówek wielodniowych (minimum 1,5 dnia) – 15 pkt.

B Punktacja dodatkowa:

1. za udział w centralnej imprezie turystyki kolarskiej (ogólnopolski zlot p.t.kol. oraz centralny zlot turystów kolarzy) – premia – 30 pkt. "

- to jest jasne, ale:

"za zwiedzanie miast, miejscowości, zabytków i pomników przyrody, po złożeniu zespołowi weryfikacyjnemu ustnego lub pisemnego opisu zwiedzanych obiektów od 5 do 20% punktów przyznanych zgodnie z przepisami § 8 pkt 1 lit. Aa i Ab. Wysokość premii obliczana jest od limitu punktów na dany stopień odznaki, nie zaś od faktycznie zgromadzonych punktów i uzależniona jest od wartości krajoznawczej opisu."

Dobrze rozumiem, że przy weryfikacji książeczki zostaniemy spytani o te miejsca gdzie byliśmy i w zależności od naszego opisu dostaniemy od 5% do 20% punktów które można dostać za dzienny przejazd, czyli 10 albo 15pkt? Czy takie atrakcje turystyczne należy, oprócz miejscowości, wpisywać do książeczki? Czy liczą się np. kościoły, rezerwaty, i czy zdjęcie właśnie może poświadczyć o tym, że tam byliśmy?

Z góry bardzo dziekuje za odpowiedź :-)

Temat: Re: KOT - kilka pytań :)
Autor: poniek
Data: 2009-07-29 07:49:15

Ad.1) Zdjęcia zastępują pieczątki, choć nieraz trafi się "aptekarz", który będzie chciał na nim zobaczyć zdobywającego KOT z rowerem.

Ad.2) j.w, liczą się wszelkie walory krajoznawcze zwiedzane na trasie, choć za rezerwat, czy jakiś pomnik w polu nie dostaniesz z pewnością 15 pkt. Niestety punktacja zależy tu od dobrej woli weryfikatora i jego subiektywnej oceny wartości krajoznawczej danego obiektu. Zwiedzane miejsca wpisuj do książeczki, a w przypadku miast, lub grup zabytków wymieniaj wszystko, co widziałeś (poznałeś).

Co do odpytywania z trasy, to (nie chcę znowu poruszać tego tematu) - niestety zdarza się niektórym wybitnym specjalistom od turystyki kwalifikowanej.

Artur
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: KOT - kilka pytań :)
Autor: Kraft
Data: 2014-07-22 23:57:16

Witam,
ja też mam parę pytań:

1. Czy mogę w trakcie zdobywania małych stopni KOT zwiedzić obiekty krajoznawcze (z potwierdzaniem ich zwiedzania w osobnej rubryce) a potem przy zdobywaniu dużych przedstawić te obiekty jako już odwiedzone?

2. Czy można traktować to jako wycieczkę wielodniową, jeśli mamy gdzieś stały nocleg (chodzi mi o bazę wypadową np. na wakacjach a nie miejsce stałego zamieszkania) i wyruszamy z niego na wycieczki dzień po dniu? Oczywiście spełniam warunek, że piętnaście kilometrów trasy przebiega inną drogą niż wcześniejsze przejazdy.

I mam jeszcze pytanie przy okazji do odznaki Rajd rowerowy dookoła śląska:
3. Czy jako potwierdzeni miejscowości wystarczy moje zdjęcie na tle tablicy z nazwą miejscowości?

Temat: Re: KOT - kilka pytań :)
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2014-07-23 23:38:43

Wszystkie odpowiedzi brzmią: TAK.
1. Przed weryfikacją wystarczy zrobić spis obiektów z datami, żeby weryfikator nie musiał ich szukać we wszystkich książeczkach.
2. Warunkiem wycieczki wielodniowej jest nocowanie poza miejscem zamieszkania - nie jest ważne w ilu miejscach.
3. Potwierdzenia muszą być charakterystyczne. Zamiast nazwy miejscowości może też być jakiś charakterystyczny obiekt, np. zabytek, pomnik, muzeum, tablica z nazwą rezerwatu itp.