Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Ranking schronisk w npm-ie

wszystkich wiadomości w wątku: 19
data najnowszej wiadomości: 2013-07-30

Temat: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: sefer
Data: 2009-07-28 10:16:59

Nie wiem czy widzieliście, ale w najnowszym npm-ie pojawił się ranking schronisk górskich PTTK- http://npm.pl/index.php?action=site&pid=160&id=66
Pozdrawiam

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Jacek Potocki
Data: 2013-07-18 01:18:42

Właśnie n.p.m. opublikowało kolejny, trzeci już ranking schronisk. Można dyskutować na ile obiektywne są oceny, ale jest to jakiś obraz pttk-owskiej bazy. W n.p.m. nr 8/2013 jest tabela z ogólnymi ocenami i kilka różnych rankingów (wg pasm górskich, wg różnych kryteriów...). Ja pozwolę sobie uzupełnić ten ranking. Zadałem sobie trud policzenia średnich ocen według zarządców obiektami.

Oceniano 66 schronisk, wśród których zdecydowanie najwięcej, bo 36 znajduje się w pieczy spółki "Karpaty" z Nowego Sącza, 18 zawiaduje spółka "Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK" w Jeleniej Górze, 6 zarządza spółka "Bieszczadzkie Schroniska i Hotele PTTK" w Sanoku, ponadto uwzględniono dwa obiekty należące do Oddziału PTTK w Gorlicach i po jednym z Oddziałów w Szczawnicy, Myślenicach, Oddziału Wrocławskiego i Akademickiego w Krakowie.

Najlepiej wypadła spółka "Karpaty". Średnia ocena jej schronisk to 59,5 p. (na 100 możliwych do uzyskania). Dalej są "Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK" ze średnią 53,1 p., ale trzeba tu zaznaczyć, że na ogólną ocenę tej spółki znacząco wpłynęły dwa schroniska, które w całym rankingu zajęły dwa pierwsze miejsca ("Andrzejówka" i "Pasterka"), co jednak wydaje się bardziej zasługą dzierżawców niż zarządcy (zob. wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14287494,Smazony_ser_i_czeskie_piwo__czyli_jak_wygrac_ranking.html). Bez nich ocena "Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK" spada do poziomu 48,4 p., a zatem poniżej 50%, co zwykle oznacza ocenę niedostateczną. Marną pociechą jest to, że jeszcze gorzej wypadła spółka "Bieszczadzkie Schroniska i Hotele PTTK", której średnia nota wyniosła 46,2 p. Tu z kolei zaważyły dwie bardzo niskie oceny - "Chatka Puchatka" i "Kremenaros" otrzymały poniżej 30 p. - co przy małej liczbie obiektów ogółem pociągnęło ocenę wyraźnie w dół.

Co jeszcze zwróciło moja uwagę? Generalnie słabsze oceny (pomijając wyjątki potwierdzające regułę) uzyskały obiekty położone na terenach, gdzie po II wojnie światowej doszło do wymiany ludności i przerwania ciągłości tradycji (Sudety i Bieszczady). Wygląda więc na to, że to dziedzictwo do tej pory rzutuje na sposób gospodarowania PTTK-owskim (chyba zresztą nie tylko tym) majątkiem. Mimo że - jak już podkreśliłem - rankingu tego nie należy traktować jako wyroczni, chyba jest to dobry materiał do przemyśleń dla tych, którzy w PTTK odpowiadają za schroniska.

pozdrawiam

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Basia Z.
Data: 2013-07-18 11:32:45

Wobec tego moje całkowicie prywatne i subiektywne 0,03 zł.

O ile zgadzam się ze złą oceną "Kremenarosa" (pewnie się narażę, ale wg mnie ten obiekt zasługuje tylko na rozbiórkę) to nie wiem skąd taka zła ocena "Chatki Puchatka". Schronisko działa w trudnych warunkach, bez bieżącej wody, przeżywając ciągły praktycznie najazd dużej liczby turystów. I w tych trudnych warunkach radzi sobie całkiem nieźle. Byłam tam w tym roku i złego słowa nie powiem.

Nie wiem jakie były kryteria oceny, nie byłam we wszystkich schroniskach, ale mam wrażenie, że "Markowe Szczawiny" niezasłużenie są aż tak wysoko. Po przebudowie (a w zasadzie budowie od nowa) to schronisko bardzo wiele straciło. Tzw. "atmosfery" nie ma za grosz, do czego przyczynia się głównie beznadziejna akustyka sali jadalnej.
(spałam tam dobrych 20 razy przed przebudową, a po - 2 razy).
Z kolei nie wiem dlaczego tak nisko ocenione są Kudłacze - schronisko jest bardzo miłe i przytulne, chociaż boryka się z problemami związanymi z brakiem wody. Spałam tam ze 3 razy i zawsze się spotkałam z miłym przyjęciem.

Oceniane były chyba tylko schroniska PTTK, a nie prywatne, a szkoda, gdyż właśnie wśród schronisk prywatnych są moi zdecydowani faworyci.

To na pewno truizm, ale generalnie do wyższych ocen przyczynia się "stabilność" czyli jeżeli schronisko ma przez dłuższy czas jednego zaangażowanego w jego działanie gospodarza.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Jacek Potocki
Data: 2013-07-20 20:45:06

...nie wiem skąd taka zła ocena "Chatki Puchatka". Schronisko działa w trudnych warunkach, bez bieżącej wody, przeżywając ciągły praktycznie najazd dużej liczby turystów. I w tych trudnych warunkach radzi sobie całkiem nieźle (...) nie wiem dlaczego tak nisko ocenione są Kudłacze - schronisko jest bardzo miłe i przytulne, chociaż boryka się z problemami związanymi z brakiem wody ...
Basiu, pewnie w tym co piszesz jest trochę racji. Ja się na tyle nie orientuję, bo Beskidy znam bardzo słabo - w większości tamtejszych schronisk nigdy nie byłem, z dwóch "na cenzurowanym" odwiedziłem tylko Chatkę Puchatka, ostatni raz 10 lat temu (ale też bez nocowania). Ale trzeba pamiętać, że to jest ranking SCHRONISK a nie gospodarzy. I to widać w komentarzach zamieszczonym w "npm". O "Chatce Puchatka" można przeczytać: W związku z tym, że schronisko mieści się (...) z dala od źródła wody, o specyficznym klimacie bieszczadzko-zakapiorskim, na wiele rzeczy chatar nie ma tam wpływu. I o Kudłaczach: "Gospodarze starają się jak mogą. Ale kiedy schronisko leży z dala od popularnych szlaków, a pieniędzy na remont brakuje, cudów się nie wyczaruje".

W świetle powyższych uwag - może dla niektórych będzie to herezja, ale mam wątpliwości czy jest sens utrzymywać wszystkie istniejące obecnie schroniska. W Sudetach klinicznym przypadkiem schroniskowego nieporozumienia była Bacówka pod Trójgarbem. Ten obiekt od początku istnienia (oddany do użytku w 1988 r.) nie miał racji bytu i śmiem twierdzić, że w warunkach normalnej gospodarki nigdy by nie powstał. Obecnie, po sprzedaniu przez PTTK, stoi i niszczeje. Wygląda na to, że nowy właściciel też nie ma pomysłu co z nim zrobić.

pozdrawiam

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Zawrat
Data: 2013-07-24 23:14:24

Zwróćcie Państwo uwagę jak dziwny jest ten ranking. Pomijam fakt jego subiektywności bo to cecha każdego rankingu. Za każdym razem wychodzi inaczej zależy od tego kto go robi. Teraz każde pisemko czy portal lubuje się w rankingach i ankietach.

Problem pojawia się wówczas gdy medium bardziej znane i jednak niestety opiniotwórcze w środowisku, nie zdaje sobie chyba sprawy z odpowiedzialności jaką ponosi publikując ranking wedle niejasnych kryteriów (jakieś średnie ważone, bez podania wzorów, punkty itp.). Ranking którego kryteria same sobie zaprzeczają, np. jedno schronisko ma podane jako wadę mały wybór menu, drugie bogate menu jako zaletę. Pierwsze dostaje o 3 pkt. więcej w kategorii wyżywienie. Takich kwiatków jest więcej.

Najgorsze jest to, że można bardzo skrzywdzić wielu ludzi żyjących z prowadzenia schronisk i realnie wpływać na opinię turystyczną poprzez prywatne pismo i prywatne wydawnictwo, gdy nie wiemy kto się za czym kryje i w czym i gdzie ma interes.

Nie przeceniałbym takim rankingów bo robią więcej zamieszania niż pożytku.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Radwa
Data: 2013-07-25 09:58:21

...klinicznym przypadkiem schroniskowego nieporozumienia była Bacówka pod Trójgarbem...
Wydaje mi się, że Bacówka była budowana z myślą o turystach turystyki kwalifikowanej, którzy lubią wędrować po szlakach, na których można spotkać żadki okaz ptaka lub innego zwierzaka, których nie przeraża trawa po pachy i zmęczy się idąc pod górę. Są przygotowani na spotkanie żmiji zygzakowanej (pod ochroną) oraz wiedzą jak się zachować sytuacji, gdy ukąsi go kleszcz. Takich turystów jest jednak coraz mniej. Wszędzie preferuje się turystykę masową. Byłem kilka razy w Karpaczu
i widok hotelu "Gołebiewski" napawa mnie o mdłości.:-(

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2013-07-25 11:16:35

Bacówki pod Trójgarbem, na Brzance czy Jamnej (kto jeszcze pamięta o takich schroniskach?) powstawały u schyłku lat 80-tych i to był wyraz realizacji misji Towarzystwa poprzez budowanie schronisk w mało popularnych rejonach. Brzanka i Jamna układa się już w jakąś całość, gdyby postawić jeszcze ze dwa schroniska na pogórzach to i może jakiś ruch by się tam zaczął.

Ciekaw jestem czy w założeniach było też dopłacanie do utrzymania tych schronisk. Jako że był to schyłek komuny, to mogło tak być.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Basia Z.
Data: 2013-07-25 13:41:34

(kto jeszcze pamięta o takich schroniskach?)
Ja ;-)

Jamna teraz przeżywa spore trudności, gdyż Uniwersytet Poznański, które przez ostatnie kilkanaście lat był jej właścicielem jak się okazało musiał do niej sporo dopłacać.
No i w związku z tym chce oddać bacówkę gminie, a ta nie bardzo wie co z tym prezentem zrobić.

Artykuł w prasie na ten temat:

LINK

Zaś Brzanka jest już od około 20 lat własnością prywatną. Nie mam bladego pojęcia czy jej właściciele "wychodzą na swoje". Jest tam trochę inna sytuacja, bo pod samą bacówkę można podjechać samochodem i w związku z tym można organizować jakieś "imprezy integracyjne", "zielone szkoły" lub inne tego typu wydarzenia.

Niestety bez tego schronisk w mniej popularnych miejscach nie da się utrzymać i nie ma się co obrażać, ze to nie są teraz obiekty dla "turysty plecakowego".

Zaraz obok bacówki gmina postawiła wieżę widokową, co w pewien sposób na pewno wpłynęło na promocję tego schroniska.
Zresztą tam się w ogóle sporo robi jeśli chodzi o promocję tych pięknych rejonów.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Basia Z.
Data: 2013-07-25 13:56:19

A i jeszcze o czymś zapomniałam, wiec dopisuję:
Pogórza to w ogóle specyficzny teren - bardzo atrakcyjny krajoznawczo, świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, ale budowanie tam schronisk turystyki kwalifikowanej uważam za pomyłkę, chyba że faktycznie miały być z założenia dotowane.
I tak było chyba od samego początku, w latach 70, kiedy budowano te schroniska zadziałało zapewne "myślenie życzeniowe".

Tam się przede wszystkim sprawdzają kwatery agroturystyczne, gdzie można sobie pomieszkać tydzień na wsi, miejskie dziecko może zobaczyć krówki i kury, można zjeść sobie pyszne obiady z produktów z własnego gospodarstwa kwaterodawcy, a jak się chce coś zwiedzać - to można podjechać w ciekawe miejsce rowerem lub samochodem.
Taka oferta jest coraz bardziej popularna - i fajnie.
Pogórza są wręcz wymarzone do turystyki rowerowej.
Szlaki piesze na Pogórzach są odwiedzane tylko przez absolutnych zapaleńców (jak np. przewodnicy kół studenckich) - i tak było od samego poczatku i od 30 lat się nie zmieniło.

Wiem bo chodziłam pieszo po Pogórzach już na początku lat 80 i wszędzie spoglądali na mnie jak na dziwowisko - i to się zupełnie nie zmieniło.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Jacek Potocki
Data: 2013-07-25 15:26:10

Basiu,

jest jeszcze jeden motyw, który trzeba brać pod uwagę. Koncepcja "bacówek" powstała w latach 70., gdy zdecydowana większość obiektów noclegowych zaliczała się do bazy zamkniętej (młodszym wyjaśniam - dostępnej tylko na podstawie skierowania z zakładu pracy na wczasy). Ty na pewno dobrze pamiętasz, że wtedy obiekty PTTK i schroniska młodzieżowe były niemalże jedyną bazą, na którą mogli liczyć turyści tacy jak my. "Bacówki" miały wypełnić lukę w ogólnodostępnej bazie na terenach, na których turysta nie bardzo miał gdzie spać. Podobną funkcję miały pełnić stacje turystyczne, ale w latach 70. wprowadzono przepisy, które je praktycznie wyeliminowały. Po przemianach społeczno-politycznych i gospodarczych niektóre obiekty (w niektórych miejscach) - powiedzmy to sobie szczerze - straciły rację bytu.

pozdrawiam

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2013-07-25 16:29:32

Trzeba jeszcze wyraźnie podkreślić, że po przemianach społeczno-politycznych wprowadzono szereg złych, wprost szkodliwych przepisów państwowych, które zabiły turystykę wędrowną i spowodowały obecną trudną sytuację "Bacówek" i nie tylko. Wymownym przykładem takiej "Bacówki" z terenu Sudetów, jest zapuszczony dziś obiekt "Bacówka pod Trójgarbem" w Lubominie.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Jacek Potocki
Data: 2013-07-25 16:42:38

Lechu,

"Bacówka pod Trójgarbem" nie jest najlepszym przykładem. Ten obiekt naprawdę od początku istnienia był niewypałem. O wiele bardziej szkoda mi "Czartaka", który był nieźle położony, spełniał swoją rolę, a po prywatyzacji diabli (nomen omen) go wzięli. :-(

pozdrawiam

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2013-07-25 16:46:51

Nie uważam, żeby "Bacówka pod Trójgarbem" była od początku "niewypałem". Wypełniała bowiem sporą lukę, jaka wcześniej dokuczała bazie noclegowej na trasie obozów wędrownych w tej części Sudetów. W czasach kiedy takie obozy wędrowne prowadzili przodownicy turystyki górskiej PTTK obiekt ten miał w sezonie obłożenie i miał rację bytu. Bywałem tam wiele razy, także z obozami, i mogę o tym zaświadczyć. Za obecną sytuację możemy podziękować grupie lobbystów, którym bardzo zależało, aby przodownicy PTTK nie mogli prowadzić zbiorowych wycieczek górskich, a którzy to lobbyści przeforsowali przepisy pozbawiające tą kadrę uprawnień.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2013-07-25 16:59:15

Cześć.
O wiele bardziej szkoda mi "Czartaka", który był nieźle położony, spełniał swoją rolę, a po prywatyzacji diabli (nomen omen) go wzięli. :-(
A co jest teraz w "Czartaku"?

Jeszcze na początku wieku spałem tam z grupami swoich uczniów i choć schronisko było w rękach prywatnych, to w zasadzie niczym się nie różniło od schronisk PTTK. Zresztą - choć może źle pamiętam - schronisko to przejęli jacyś dawni działacze Oddziału w Kamiennej Górze, więc klimat był. Ale nie byłem tam 12 lat, więc może już to nieaktualne.

Zawsze można iść do krysznowców... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2013-07-25 17:06:44

Obecnie Czartak funkcjonuje jako agroturystyka > http://www.czartak.superturystyka.pl/

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2013-07-25 17:27:38

Cześć.
Obecnie Czartak funkcjonuje jako agroturystyka > http://www.czartak.superturystyka.pl/
Schronisko w Jaśliskach (http://schronisko.jasliska.pl/) też funkcjonuje jako agroturystyka. Takie prawo mamy, że trzeba kombinować. Ważny jest stan faktyczny, a nie etykietka... :-)

"Nocleg 20-25 PLN, pościel 5 PLN, 10% zniżki dla członków PTTK."
To są złe warunki???

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Jacek Potocki
Data: 2013-07-25 18:38:56

Tak, ważny jest stan faktyczny. Jest w Sudetach schronisko będące formalnie "gospodarstwem agroturystycznym" (nie podam które, bo po co), ale w powszechnym odbiorze jest schroniskiem, do którego można przyjść o dowolnej porze dnia i roku (no, prawie) i klamki się nie pocałuje. A jak jest z dawnym "Czartakiem"? Kilka razy przechodziłem koło niego i obiekt albo był zamknięty, albo wprawdzie otwarty, ale żywego ducha w nim nie spotkałem - nawet w dniach będących "żniwami" dla branży turystycznej (majowe weekendy). Być może, gdybym się wcześniej zapowiedział, udzielono by mi noclegu. Ale gdybym przyszedł bez własnej wałówy, poszedłbym spać głodny (znajomym tak się tam zdarzyło). Oczywiście - sam sobie byłbym winien, bo to nie schronisko. Ale sądzę, że w tym akurat miejscu schronisko (przy odpowiedniej promocji) ma rację bytu.

pozdrawiam

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2013-07-25 20:27:09

Potwierdzam, że z "Czartakiem" jest dokładnie tak jak piszesz. Też tam klikakrotnie "pocałowałem" klamkę.

Temat: Re: Ranking schronisk w npm-ie
Autor: Radwa
Data: 2013-07-30 05:38:07

...Wygląda na to, że nowy właściciel też nie ma pomysłu co z nim zrobić.
...
Może ogłosić konkurs na najlepszy biznes plan dla Bacówki pod Trójgarbem.
Z tego co wiem w rejonie Trójgarbu powstał Obszar Natura 2000 może pod tym kątem urządzić poprowadzić schronisko, choć nie koniecznie schronisko
Może pogadać z M. Starybratem z radia Zet aby zorganizowali jakąś imprezkę pod Trójgarbem.