Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Jak nas widzą - tak nas piszą.

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2009-07-21

Temat: Jak nas widzą - tak nas piszą.
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-07-21 17:00:26

Witam!

Serdecznie polecam artykuł:
http://ww6.tvp.pl/234,20090719920378.strona
Relikty PRL-u

Niektóre sudeckie schroniska zdaniem turystów przypominają czasy PRL-u. Brak remontów i zły system zarządzania doprowadzają do tego, że część schronisk trzeba będzie zlikwidować. Przed wojną w Sudetach było więcej schronisk niż teraz.

Odrodzenie - schronisko na przełęczy karkonoskiej - od dawna cieszy się złą sławą. Budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Ostatnio zmienił się dzierżawca, podobno jest lepiej. Kilkudziesięcioletnie zaniedbania sprawiły jednak, że dzisiaj remont Odrodzenia pochłonąłby miliony. Dzierżawcy mogą łatać dziury, większe remonty musi prowadzić właściciel, czyli PTTK i jego spółka.

W katastrofalnym stanie jest większość schronisk sudeckich. Ich właścicielem jest PTTK, w imieniu Towarzystwa zarządza nimi spółka, która wydzierżawia schroniska i czerpie z tego niemałe zyski.

To maszynka do robienia pieniędzy - przekonuje były wicemarszałek Dolnego Śląska, Patryk Wild. Spółka „Sudeckie schroniska i hotele PTTK” się broni. W ciągu ostatnich 5 lat zainwestowaliśmy w schroniska 6 mln zł - mówi jej prezes, Grzegorz Błaszczyk.

Na ponad 20 sudeckich schronisk większe remonty przeprowadzono w trzech. W pozostałych wykonuje się drobne prace, które tylko przedłużają ich agonię - twierdzi Patryk Wild.

Według Wilda schroniska powinny być przekazane samorządom albo sprywatyzowane. PTTK robić tego nie chce. Górskie schroniska to tania usługa dla niezamożnych klientów – mówią szefowie Towarzystwa.

Albert Bystroński, Andrzej Szpak
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Jak nas widzą - tak nas piszą.
Autor: Krzychu S.
Data: 2009-07-21 20:52:14

Według Wilda schroniska powinny być przekazane samorządom albo sprywatyzowane.
Jaka jest sytuacja schronisk PTTK, chyba wszyscy wiedzą. Nie ma się czym szczycić...
Ciekawe, że zawsze najwięcej pomysłów na uzdrowienie czegokolwiek mają ci, którzy albo jeszcze nie są albo już byli we władzach... :-))

Pozdrawiam (Pana Wilda również)

Temat: Re: Jak nas widzą - tak nas piszą.
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-07-21 21:16:39

Czołem!
Jaka jest sytuacja schronisk PTTK, chyba wszyscy wiedzą. Nie ma się czym szczycić...
Niektóre schroniska są całkiem przyzwoite - głównie te pod zarządem spółki "Karpaty" (choć i tu zdarzają się niechlubne wyjątki, o których trzeba wspomnieć, aby kol. Kalarus za bardzo nie wbił się w dumę :-)). W Sudetach faktycznie jest źle, a nawet bardzo źle.

Oczywiście p. Wild plecie głupoty podając receptę na poprawę sytuacji schronisk. Prywatyzować to co jest już prywatne?

Natomiast cytując ten artykuł chciałem wskazać na inny temat. Media ochoczo stanęły po stronie "wyzyskiwanych" dzierżawców, bowiem druga strona faktycznie jawi się wszystkim jako postkomunistyczny nieudolny moloch. Całkowity brak jakiegokolwiek sensownego PR-u ze strony PTTK i bardzo nieudolny marketing naszych działań przynosi takie właśnie efekty.

Za wypowiedzi sprzed paru miesięcy, które padły podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu Sejmiku Dolnośląskiego nikt nie poniósł (i nie poniesie) żadnej konsekwencji. ZG PTTK, który jest tak czuły na punkcie swojego honoru, że o nasze Forum chciał bez żadnych negocjacji iść do sądu, tutaj jakoś dziwnie miękko reagował. Jedno łagodne pismo i sprawa została uznana za załatwioną. Efekty mamy dzisiaj takie, a nie inne.

Tymczasem z kim znaczącym w Towarzystwie nie rozmawiam, to ma pretensje do mediów, że widzą tylko złe strony medalu, "a dobrych wiedzieć nic nie chcą". Ot, popatrzcie dla przykładu na niedawny post kol. Klose. Cóż za wirtuozeria przekazu i mistrzostwo w docieraniu do współczesnego widza! Aż dziw, że o tych milionach zadowolonych uczestników naszych imprez nie mówią w Dzienniku Telewizyjnym, tudzież Trybuna Ludu nie drukuje pochwalnego artykułu na pierwszej stronie... :-)

* * *

A tak między nami pisząc - coraz bardziej rzeczywistość w PTTK jawi mi się właśnie tak, jak postrzega ją pan Wild. Stopniowo zapominam czasy, kiedy sam w tym smrodku dosyć sprawnie pływałem i moje obecne spojrzenie w coraz większym stopniu kształtowane jest przez realny świat na zewnątrz Towarzystwa. Z punktu widzenia tego świata, każdy ruch władz PTTK jest przewidywalny na wiele miesięcy naprzód i wiadomo też jak się (nie)skończy. Jedyne w czym nasze władze są skuteczne, to w oczyszczaniu sobie przedpola do prowadzenia ostatniej działalności, do jakiej na froncie walki o polską turystykę są w stanie prowadzić - tj. do poszerzania tego frontu (przepraszam za tą parafrazę jednej z myśli nieuczesanych Leca, ale wydaje mi się wyjątkowo trafna). Oto, już za parę dni (bo 2 sierpnia), w ramach owego oczyszczania przedpola, GSK wyrzuci mnie ostatecznie z Towarzystwa rozwiązując w ten prosty sposób wszystkie swoje problemy. Tak oni właśnie rozumują. Ale niestety rzeczywistość taka prosta nie jest i mam nadzieję choć troszkę tą idyllę zakłócić. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski