Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Przewodnicy kłamią

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2009-05-31

Temat: Przewodnicy kłamią
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-29 10:17:35

Na oficjalnej stronie internetowej poznańskiego Koła Przewodników PTTK znajduje się taka oto informacja:

"Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, iż zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA GOSPODARKI z dnia 17 stycznia 2006 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, organizator turystyki (biuro podróży, szkoła, parafia, firma itp) jest obowiązany, w obsłudze grupy turystów, do zapewnienia udziału przewodnika miejskiego w dziesięciu miastach Polski, w tym po Poznaniu.
Biuro podróży lub instytucja (szkoła, parafia itp.) organizująca zwiedzanie Poznania naraża się na mandat do 500 złotych oraz sprawę karną. To samo dotyczy osoby oprowadzającej po Poznaniu bez uprawnień ( pilota, opiekuna, nauczyciela)"

zobacz => http://www.przewodnicy-pttk.org/przewod1.html

Jest to nieprawda! Ustawa o usługach turystycznych wyraźnie mówi:

"Art. 30
1. Organizatorzy turystyki podlegający obowiązkowi uzyskania zezwolenia, określonego w art. 4 ust. 1, organizujący wycieczki w kraju i za granicą, w których uczestniczy co najmniej 10 osób realizujących wspólny program, są obowiązani, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, zapewnić uczestnikom opiekę osób posiadających uprawnienia: 1) przewodnika turystycznego..."

Szkoła czy parafia w żadnym razie nie jest organizatorem turystyki wymagającym uzyskania zezwolenia, bowiem nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu imprez turystycznych. Szkół, parafii i wielu innych instytucji nie dotyczą też branżowe rozporządzenia ws. przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. W tej sytuacji np. nauczyciel prowadzący Szkolny Klub Turystyczno - Krajoznawczy, organizując wycieczkę z uczniami po Poznaniu, nie musi wynajmować przewodnika. A zatem poznańscy przewodnicy na swojej stronie interpretują przepisy ad absurdum.

Nikogo nie wolno zmuszać do zakupu niechcianych towarów lub usług. Ta oczywista zasada zawarta jest w uchwalonej w 2007 roku Ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. W jej świetle umieszczenie na tej stronie błędnych informacji, jakoby wszystkie grupy, także organizowane przez szkoły czy parafie, miały obowiązek wynajęcia w Poznaniu przewodnika, bo inaczej zostaną ukarane 500-złotowym mandatem lub w postępowaniu karnym, jest po prostu bezprawne. Jest to wysoce nieuczciwy sposób narzucania się ze swoimi usługami za pomocą oszustwa.

"Chcemy sprawdzać wszystkich, którzy oprowadzają grupę dziesięciu lub więcej osób" - stwierdza Andrzej Kaleniewicz z departamentu kultury fizycznej i turystyki Urzędu Marszałkowskiego w wypowiedzi na łamach "Gazety Wyborczej - "W myśl prawa taka grupa musi wynająć licencjonowanego przewodnika. Na tych, którzy oprowadzają bez licencji, czekają pouczenia i mandaty".

Rozpoczęta w Poznaniu akcja policyjnych kontroli grup turystycznych jest kolejnym w naszym kraju przypadkiem naginania prawa przez wąskie grupy interesu, nieposzanowania konstytucyjnych praw obywatelskich i w rażący sposób narusza zasady dobrego współżycia społecznego. Ma fatalny wpływ na wizerunek naszego miasta, jest marnowaniem społecznych pieniędzy, zwłaszcza tych, które powinny być przeznaczone na promocję Poznania wśród turystów zagranicznych.

To co twierdzą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i poznańscy przewodnicy jest kłamliwą manipulacją. To kontrole polegające na śledzeniu i zaczepianiu niewinnych ludzi zwiedzających Poznań są bezprawne i nielegalne. Dodam, jeszcze, że zaproponowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki nowelizacja ustawy przewiduje wykreślenie z Kodeksu Wykroczeń paragrafu dodanego na podstawie Ustawy o usługach turystycznych, w oparciu o którego absurdalną interpretację wystawia się mandaty. Tym samym stawia to najnowsze turystyczne "wypadki poznańskie" w wyjątkowo niekorzystnym świetle.

Temat: Re: Przewodnicy kłamią
Autor: Amotolek
Data: 2009-05-29 21:12:21

Pani na lekcji fizyki pyta Jasia: - co to jest półprzewodnik.

Jasio jej odpowiada, ze to taki pan, który oprowadza wycieczki na pół etatu;-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Przewodnicy kłamią
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-30 11:06:54

Proponuję przeczytać mój wpis na blogu =>
http://www.mmpoznan.pl/blog/entry/797/+Psychomanipulacje+w+mediach.html
Jak również zapoznać się z moimi artykułami:
=> http://www.wktp.pttk.pl/kurioza.htm
=> http://www.wktp.pttk.pl/zmiany.htm

Temat: Re: Przewodnicy kłamią
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-05-30 21:32:58

Przeczytałem proponowane przez Ciebie wpisy, piszesz w słusznej sprawie, życzę powodzenia prowadzonej interwencji - Tak więc powinniśmy oczekiwać od ustawodawców dania ludziom prawa wolnego wyboru angażowania zawodowego przewodnika na drogach publicznych, w miastach i na obszarach otwartych, takich jak m.in. góry - według uznania, czyli tylko kiedy organizator wyprawy zadecyduje, że jest on naprawdę niezbędny oraz dopuszczenie możliwości prowadzenia grup turystów przez osoby bez specjalnych zawodowych uprawnień.

PS. Sejmowa komisja naprawy prawa już raczej niczego nie naprawi, jej przewodniczący ma kłopoty :-(
Działające obecnie Towarzystwa - prawie na pewno nie są zainteresowane takimi zmianami.
Pewno będzie jak zawsze - czyli po staremu.

Temat: Re: Przewodnicy kłamią
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-31 19:22:45

Zastanawia mnie czy poznański Urząd Marszałkowski podobnie uzasadnia obowiązek posiadania uprawnień przewodnika turystycznego do wykonywania zadań przewodnika na obszarze miasta Poznania, jak marszałek województwa małopolskiego? Oto fragment pisma w tej sprawie:
Pragnę zwrócić uwagę, iż zwłaszcza przy oprowadzaniu grup zagranicznych turystów bardzo istotne jest zachowanie wyjątkowej dbałości o precyzję udzielanych informacji, aby przy założeniu panujących wśród różnych nacji stereotypów nie pozostawiać pola do interpretacji, a w konsekwencji, aby nie dochodziło do rozpowszechniania niesprawiedliwych bądź kłamliwych treści dotyczących naszej historii.
(zobacz => http://tinyurl.com/ll8zc4 )

Ja się pytam? Czy nasi urzędnicy jeszcze nie zdążyli zauważyć zmiany ustroju i sytuacji politycznej Polski? Dokładnie takimi samymi argumentami uzasadniano za czasów PRL-u istnienie cenzury.

Na blogu prawo turystyczne => http://tinyurl.com/ntjbek do którego lektury zachęcam, jest to fachowo skomentowane. Autorem komentarza jest dr Piotr Cybula, prawnik specjalizujący się w branży turystycznej.

Pora aby ktoś z decydentów wreszcie został przywołany do tablicy i jasno odpowiedział, kiedy Polska dostosuje się do międzynarodowych regulacji - zarówno w kwestii uznawania kwalifikacji, jak też opublikowania wąskiej listy obiektów, gdzie tylko i wyłącznie można żądać oprowadzania turystów przez miejscowego przewodnika.

Warto owych urzędników uświadomić, że zawód pilota przewodnika nie podlega regulacji w większości państw tzw. starej Unii. W efekcie możemy doczekać się takiej sytuacji, że Niemiec czy Anglik - bez żadnych formalnych kursów czy uprawnień będzie mógł oprowadzać turystów po Poznaniu, a Polak - nie. Jedynym wyjściem z tego absurdu jest zaprzestanie jakichkolwiek policyjnych kontroli turystów w miejscach publicznych, jak np. uczyniła to Francja, formalnie utrzymując pewne regulacje zawodu.

Lech z Poznania