Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Wuj krajoznawczej rodziny ...

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2009-05-18

Temat: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-04-26 18:33:21

W najnowszym kwietniowym „Na Szlaku” Henryk Pociej pod tytułem „Wuj krajoznawczej rodziny” wspomina o książce Adama Czarnowskiego „Poznawać sercem. Z krajoznawczych wędrówek”.
Gdy sięgam pamięcią do młodych lat, widzę szereg osób, które stały się zarzewiem moich krajoznawczych zainteresowań. Największym ich chyba inspiratorem był Aleksander Janowski. Do dziś mam w oczach jego postawną, emanującą szczególną osobowością postać jakby słyszę głęboki, sugestywny głos. Niezapomniane wrażenia pozostawiły w mojej pamięci, przepojone miłością Ojczyzny gawędy Janowskiego i towarzyszące im pokazy przezroczy ze szlaku Orlich Gniazd, znad Gopła, ze starej Warszawy…
................
W dzisiejszych, jakże odmienionych czasach, gdy dominują wciąż nowe wartości kształtujące mentalność pokoleń, dawne idee ulegają ewolucji. Wartości ruchu krajoznawczego przetrwały jednak w tradycjach i programie PTTK. Szczególne znaczenie, w dobie Europy Ojczyzn, ma rozwijanie turystyki nasyconej treściami krajoznawczymi oraz eksponowanie walorów regionalnych budujących świadomość narodową.
www.naszlaku.pttk.pl
W 1922 roku Aleksander Janowski (1866 – 1944) w książeczce „Nasza Ojczyzna” pisał:
Piękną jest Polska w zimowej bieli, w jasno-zieloną kwiecistą wiosnę, w złociste lato i owocną jesień.
Piękną jest Polska w górach i równinach, w lasach, polach, łąkach; piękną jest na lądzie w wodzie, piękną w miastach i wsiach.
Ziemia to karta księgi: czytaj ją i oglądaj jej obrazy.
Poznaj swój kraj, żebyś umiał w nim gospodarzyć.


Czy faktycznie w PTTK roku 2009 trwa „rozwijanie turystyki nasyconej treściami krajoznawczymi oraz eksponowanie walorów regionalnych budujących świadomość narodową.” ?

Temat: Re: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: jarumin
Data: 2009-05-16 15:00:49

Nie wiem czy w całym PTTK trwa - cytat: „rozwijanie turystyki nasyconej treściami krajoznawczymi oraz eksponowanie walorów regionalnych budujących świadomość narodową.” ? Wiem z pewnością że robi to Oddział Wrocławski, doświadczam tego na CZAK-ach i ostatnio na Forum Instruktorów Krajoznawstwa w Poznaniu, gdzie niezrównany kol. Włodzimierz Łęcki prowadził nas m.in. po Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan czy Mauzoleum Raczyńskich. Były to wspaniałe lekcje historii. Sam też się o to staram na wycieczkach z młodzieżą.
Pozdrawiam, Andrzej.
Andrzej zmarł 12 kwietnia 2017.

Temat: Re: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-05-17 14:04:00

W szeregu osób, które stały się zarzewiem krajoznawczych zainteresowań ważne miejsce zajmuje dr Mieczysław Orłowicz (1881-1959) - w tym roku mija 50 lat od jego śmierci.
Zapisany w historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.
Jako pierwszy po zakończeniu wojny, zorganizował w 1946 wycieczkę PTT (właściwie obóz wędrowny) w Sudety - było to początek odkrywania nowych terenów dla turystyki górskiej.
O uniwersalnej osobliwości Sudetów odkrywanych w tej wyprawie pisał w Wierchach/tom XVII "640 km pieszo przez Sudety".

Temat: Re: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-18 09:07:24

W szeregu osób, które stały się zarzewiem krajoznawczych zainteresowań[ważne miejsce zajmuje dr Mieczysław Orłowicz (1881-1959) - w tym roku mija 50 lat od jego śmierci.
Naszym zmartwieniem powinien stać się fakt, że tacy ludzie jak Mieczysław Orłowicz, który organizował i prowadził wędrówki po kraju, na których zaszczepiał młodzieży zainteresowania krajoznawcze, nie mają dziś warunków by pójść w jego ślady. Obecnie aby zorganizować obóz wędrowny, trzeba by przełamać się przez mur biurokratycznych przepisów prawa. Więcej na ten temat
=> http://rugala.republika.pl/obozy_tkmk.htm
=> http://www.ksp.lanet.wroc.net/kurioza.htm

Temat: Re: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-05-18 14:42:13

Naszym zmartwieniem powinien stać się fakt, że tacy ludzie jak Mieczysław Orłowicz, który organizował i prowadził wędrówki po kraju, na których zaszczepiał młodzieży zainteresowania krajoznawcze, nie mają dziś warunków by pójść w jego ślady.
Lechu - to niestety jest zmartwienie tylko nielicznych już społeczników krajoznawstwa.

Dla zawodowców z Towarzystw strojących się w historyczne tradycje - to już tylko problem który spychają pod wydeptane dywany misji szerzenia - kształtowania - pogłębiania - organizowania - działania na rzecz - aktywnego uczestnictwa etc, etc od kilkudziesięciu lat.

Dlaczego w obecnych Towarzystwach nie zauważa się dorobku wybitnych postaci; dr Mieczysława Orłowicza oraz prof. Kazimierza Sosnowskiego - pewnie zbyt daleko od ich przykładu odeszły działania PTTK i PTT.

Rok 2009 to rocznicowy czas - 50 lat od śmierci dr Mieczysława Orłowicza oraz 55 lat do śmierci prof. Kazimierza Sosnowskiego.

Temat: Re: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-18 15:11:51

Naszym zmartwieniem powinien stać się fakt, że tacy ludzie jak Mieczysław Orłowicz, który organizował i prowadził wędrówki po kraju, na których zaszczepiał młodzieży zainteresowania krajoznawcze, nie mają dziś warunków by pójść w jego ślady.
to niestety jest zmartwienie tylko nielicznych już społeczników krajoznawstwa.
To, że ostali się tylko nieliczni jest jednak skutkiem braku możliwości prowadzenia legalnej działalności, tak aby nie być w konflikcie z obowiązującymi nieżyciowymi przepisami, które hamują rozwój społecznej turystyki. A ci, którzy te przepisy tworzą, widać nie martwią się, że dzieci i młodzież zamiast mieć możliwość zwiedzania kraju ze swoim wychowawcą, ćpają pod szkołą i wyrastają na schorowanych debili...

Temat: Re: Wuj krajoznawczej rodziny ...
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-05-18 21:17:22

To, że ostali się tylko nieliczni jest jednak skutkiem braku możliwości prowadzenia legalnej działalności, tak aby nie być w konflikcie z obowiązującymi nieżyciowymi przepisami, które hamują rozwój społecznej turystyki. A ci, którzy te przepisy tworzą,...
... no właśnie - a kto to są "ci" twórcy ???
Współtwórców tych przepisów znamy - to są znane Polskie Towarzystwa ..... !!!