Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Zamek w Bobolicach

wszystkich wiadomości w wątku: 11
data najnowszej wiadomości: 2003-06-07

Temat: Zamek w Bobolicach
Autor: ~MIchał A.
Data: 2003-04-08 15:34:16

W poprzedni weekend zrobiłem sobie mały wypad na Orle Gniazda. Odwiedziłem dwa malownicze zamki: Mirów i Bobolice. I jakież było moje zdziewienie, kiedy na zamku w Bobolicach znalazłem tabliczkę: 'Teren prywatny- wstęp surowo wzbroniony". Czy ktoś może zna trochę więcej szczegółów na temat aktualnego stanu prawnego ww. zamku. Przede wszystkim dlaczego został sprzedany, co ma zamiar zrobić z nim jego nowy właściciel (otoczenie wskazywałoby na próbę odbudowy), a przede wszystkim, czy będzie on jeszcze kiedyś udostępniony do zwiedzania - w końcu jest to część naszego dziedzictwa kulturowego.

Pozdrawiam
Lekko zaniepokojony
MIchał A.

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-04-08 15:47:18

Zamek od dawna jest prywatny, bodajże od zniesienia pańszczyzny. Od tego czasu należy do znajdującego się przy nim gospodarstwa. Pisała o tym swojego czasu - o ile mnie pamięć nie myli - "Panorama" śląska. Państwo go nigdy nie wykupiło.
Podejrzewam, że właściciel wystawił tablicę w obawie, że będzie odpowiadał za ewentualne wypadki.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: ~MIchał A.
Data: 2003-04-08 16:12:07

Tylko że kiedyś, jako mały szkrab, byłem na tym zamku z rodzicami i mogliśmy go swobodnie obejrzeć (do dzis pamietam widok z jego murów w stronę Mirowa), a teraz wejścia strzeże zamknieta brama. Mam nadzieję, że nie będzie już tak zawsze.

Pozdrawiam
MIchał A.

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: ~Khamaat
Data: 2003-04-11 17:33:48

Niestety, na Twoje pytanie nie odpowiem, ale dodam, ze zastanawiajace jest, iz na tej tablicy jest opis wskazujacy na podjecie konkretnych krokow w celu zagospodarowania obiektu. Bylam tam w czerwcu zeszlego roku i z tego co przeczytalam dzis w Twojej "wiadomosci" wnioskuje, ze nic sie od tego czasu nie zmienilo. Moze rzeczywiscie, tablica powieszona zostala "tak po prostu"???
W miedzyczasie sprawdzilam w swoich notatkach co tam bylo dokladnie napisane. Moze nie ma sie czym martwic, skoro pisza tylko o badaniu i zabezpieczeniu murow zamku? Miejmy nadzieje, ze to w celu udostepnienia "szerokim rzeszom" turystow!!!

Optymistycznie pozdrawiam turystow!!! :-)))
Khamaat

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: ~MIchał A.
Data: 2003-04-14 14:41:38

Co do postepu prac - nadbudowano już mur od strony wjazu oraz postawiono całkiem nową bramnę wjazdową z herbem (vchyba z żółtego piaskowca). Wygląda to tak, jakgdyby ktoś chciał w pewnym stopniu odbudować zamek. Mam również nadzieję, że tablice "teren prywatny- wstęp surowo wzbroniony" zostały powieszone, aby postronni nie utrudniali odbudowy.

Pozdrawiam
MIchał A.

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-04-21 19:48:19

Polecam znaleziona przed chwilą stronę http://www.zamekbobolice.pl/, której oglądnięcie pozwoli odpowiedzieć na ważniejsze pytania o przyszłość zamku.
Piotr

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: ~olcia6@poczta.fm
Data: 2003-05-10 22:10:41

Otóż chciałabym Cię pocieszyć w tej sprawie. Mieszkam w Gdańsku i latem byłam na małej wycieczce na Jurę. Zamek był już wtedy zamknięty. Jednak niejaki Nico (nasz niby-przewodnik) oznajmił, iż zamek będzie zamknięty na czas odrestaurowania, raczej nie na dłużej. Mam nadzieję, że miał rację. Bo zarówno ten zamek jak i tamten w Mirowie są naprawdę warte odwiedzenia. Byłam tam krótko, na wygranej wycieczce survivalowej, ale pokochałam tamto miejsce i oba zamki. Wierzę, że niedługo skończy się ten "remont" i wszystko wróci do dawnego porządku. Serdecznie Cię pozdrawiam,

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-10 22:27:53

>Zamek był już wtedy zamknięty. Jednak niejaki Nico (nasz niby-przewodnik)

Dlaczego w nawiasie nazwałaś prowadzącego Waszą grupę "niby-przewodnik"? Skoro prowadził, to był po prostu Waszym przewodnikiem. Wyraz "Przewodnik" - wg słownika - oznacza osobę, która prowadzi kogoś, niekoniecznie zawodowo. I nazwanie takiej osoby "naszym przewodnikiem" jest jak najbardziej poprawne.

Czy osobę pasącą stado owiec można nazwać "niby-pasterzem"? Co to by miało znaczyć? Jeśli pasie te owce, to jest po prostu ich pasterzem, niezależnie od tego czy ma jakieś firmowe papiery pastucha w kieszeni czy ich nie ma. Analogicznych przykładów można przytoczyć dużo więcej.

Pozdrawiam

Lech

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: ~MIchał A.
Data: 2003-05-16 14:59:00

Dzięki za adres.
Co prawda odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem, ale strona jest naprawdę świetna!!!!!!

Pozdrawiam
MIchał A.

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-05-16 19:01:24

Na Twoje pytanie Michale odpowiedziałem jeszcze 8 kwietnia. Ze strony wynika ciąg dalszy tej odpowiedzi. Pytałeś, czemu zamek został sprzedany w ręce prywatne. On nigdy nie przeszedł na własność państwa i o tym napisałem.
Na marginesie - obecnie toczy się proces o zwrot w ręce prywatne zamku Ogrodzieniec, którego właściciele bali się ujawniać z uwagi na represje ze strony władz komunistycznych.
Jestem ciekaw, czy podobny los nie spotka innych zamków.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Zamek w Bobolicach
Autor: ~MISIA
Data: 2003-06-07 19:45:31

Sama jestem ciekawa co tam będzie .Prace remontowe na zamku i tabliczkę widziałam w październiku 2002 podczas wypadu weekendowego na Jurę.Panowie uwijali się jak w ukropie .Praca wrzała na całego, piłowanie desek itp.Pozdrawiam.misia.m@poczta.fm