Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Pomniki żołnierzy niemieckich

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2003-04-08

Temat: Pomniki żołnierzy niemieckich
Autor: ~Marek Rabski
Data: 2003-04-05 01:24:06

Proszę o pomoc. Poszukuję wszelkich informacji o pomnikach żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Proszę o wykaz miejscowości i opis pomników,dostępna literatura, artykuły w gazetach. Dziękuję za pomoc.

Temat: Re: Pomniki żołnierzy niemieckich
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-04-05 08:59:24

chodzi Ci o same pomniki czy także cmentarze wojenne?
Czy chodzi Ci o całą Polskę czy o jakieś wybrane tereny?

Na przykład na terenie Galicji jest około 400 cmentarzy - na terenach gdzie były prowadzone walki:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/
a każdy cmentarz jest w zasadzie pomnikiem...

analogicznie w okolicach Warszawy, Bolimowa oraz w rejonie swiętokrzyskim.

za to na przykład na Dolnym Śląsku można się doszukać w miejscowościach pomników upamiętniających osoby z danej miejscowości poległe w czasie Wielkiej Wojny.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Pomniki żołnierzy niemieckich
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-04-05 09:23:19

Wydaje mi się, że wykazy takich pomników pozinny mieć stowarzyszenia kulturalne mniejszości niemieckiej w Polsce, które opiekują się tego typu pomnikami, być może również ambasada niemiecka i konsulaty.
Na Górnym Śląsku tego typu pomniki stoją prawie w każdej miejscowości, która po plebiscycie znalazła się po niemieckiej stronie granicy. Jeden z najbardziej okazałych pomników znajduje się w Jemielnicy koło Strzelec Opolskich. Niektóre pomniki mają formę kapliczki lub przydrożnego krzyża. Niekiedy są to tablice na ścianie kościoła. Po II wojnie światowej były z uporem niszczone przez władze. Nieliczne przetrwały po wymianie niemieckich tablic na polskie. te sakralne przetrwały po zatynkowaniu napisów. Niektóre zostały zakopane. W ostatnich latach na odbudowanych pomnikach pojawiły się dodatkowe tablice z nazwiskami poległych na II wojnie światowej. Ponieważ po II wojnie światowej w ich miejscu czasem stanęły nowe pomniki poświecone żołnieżom polskim lub sowieckim doszło do kompromisu - na tego ty[pu pomnikach pojawiły się neutralne napisy typo "Poległym w wojnach" lub "Ofiarom wojen".
Śląski Urząd Wojewódzki zamieścił wykaz wszystkich pomników w internecie pod adresem http://www.katowice.uw.gov.pl/opracowania/empn/index.php?trs=empn. Są tam również pomniki niemieckie z okresu I wojny światowej.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Pomniki żołnierzy niemieckich
Autor: Andrzej S.
Data: 2003-04-08 14:19:43

Na Dolnym Śląsku takie pomniki (w różnych formach) istniały w co drugiemj miejscowości, ale wiadomo za bardzo raziły. Niektóre na nowo są odkrywane dopiero teraz, gdy im nie grozi wywiezienie np. na odbudowę stolicy". Niektóre są w szczątkowej formie.
Podam Ci niektóre z powiatu brzeskiego:
Krzyżowice - kamięnny krąg
Brzeg - ślady Pomnika Bohaterów
Brzeg - kamienny krąg
Lubicz - tablica z nazwiskami
Nowe Kolnie - tablica z nazwiskami (już ukradziona)
Bąków - pomnik z nazwiskami, które zostały starannie skute, a z drugiej strony nabazgrano napis po polsku z innej okazji.

ALe ciekawszy jest pomnik z okresu wojny 1870/71 w Rogalicach.
(Opisy znajdziesz na http://zbrzeska.republika.pl)
A.