Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Komunikat SG ZG PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 88
data najnowszej wiadomości: 2013-09-12

Temat: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-12 22:02:55

Witam!!!
Witam internautów

KOMUNIKAT

Od 2002 r. zaczął w PTTK funkcjonować portal PTTK. Powstał on z inicjatywy wielu osób z kol. Edwardem Kudelskim – wiceprezesem ZG PTTK na czele. W PTTK zostało utworzone stanowisko Administratora Zasobów Informatycznych PTTK. Na tym stanowisku zatrudniono 1.03.2002 r. działacza środowiska akademickiego Towarzystwa kol. Łukasza Aranowskiego. Zgodnie z koncepcją Portalu jako Administrator zaproponował on rozwiązanie dotyczące funkcjonowania forum jako interaktywnej części naszego portalu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii kol. Edwarda Kudelskiego podjąłem decyzję o utworzeniu forum powierzając realizację tego zadania Administratorowi Zasobów Informatycznych PTTK i powierzając jednocześnie Jemu funkcję moderatora forum. Forum zaczęło się rozwijać, stanowiąc nową płaszczyznę wymiany opinii i poglądów działaczy Towarzystwa.

W dyskusjach na Forum PTTK uczestniczyło wiele osób, wypowiadali się członkowie Towarzystwa, a wśród nich prezesi i członkowie zarządu oddziałów PTTK, przewodniczący i członkowie Komisji, Rad ZG PTTK, oraz członkowie władz naczelnych PTTK. Zabierały również głos osoby spoza Towarzystwa.

W listopadzie 2005 r. roku kol. Łukasz Aranowski w związku z uzyskaniem korzystniejszej propozycji zatrudnienia wypowiedział umowę o pracę w Towarzystwie. Na Jego prośbę, wspólnie ustaliliśmy, że będzie dalej, już społecznie, pełnił funkcję administratora i moderatora Forum PTTK. Po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu konkursu, nowym pracownikiem ZG PTTK odpowiedzialnym za infrastrukturę i zarazem Administratorem Zasobów Informatycznych ZG PTTK został kol. Wojciech Koboska.

Realizacja funkcji społecznego moderatora była monitorowana przez wiceprezesa ZG PTTK kol. Edwarda Kudelskiego, który przekazywał kol. Łukaszowi Aranowskiemu swoje uwagi i opinie. Dotyczyły one m.in. precyzyjnego rozdzielania funkcji moderatora od pozycji uczestnika Forum. W nazwie Forum PTTK widniał skrót nazwy naszego Towarzystwa i znak PTTK. Forum PTTK znajdowało się w domenie pttk.pl i tym samym ZG PTTK czuł się odpowiedzialny za zamieszczane tam publikacje. Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych.

Na początku 2009 r. doszło do sytuacji, w której - w przekonaniu wiceprezesa kol. E. Kudelskiego i moim - zasada rozdzielności funkcji moderatora i uczestnika Forum została złamana. Zwróciliśmy na to uwagę kol. Ł. Aranowskiemu, który nie podzielił tej oceny i nie podjął sugerowanych przez nas działań, w związku z czym zaistniała konieczność zmiany moderatora. W wyniku przeprowadzenia szeregu rozmów kol. E. Kudelski oświadczył, że znalazł dobrego kandydata na nowego moderatora Forum.

W dniu 28.02.2009 r. Zarząd Główny PTTK, po dyskusji, w której podkreślono znaczenie Forum PTTK jako platformy wymiany poglądów, podjął decyzję o zmianie moderatora. Jako Sekretarz Generalny ZG PTTK przekazałem treść już oficjalnego stanowiska władz PTTK kol. Edwardowi Kudelskiemu, który z kolei przekazał je formalnie kol. Łukaszowi Aranowskiemu.

Zgodnie z decyzją ZG PTTK nowy moderator przygotowywał się do podjęcia społecznych zadań moderatora Forum PTTK. Wcześniej, o czym dowiedzieliśmy się niedawno, kol. Ł. Aranowski, zabrał zasoby Forum PTTK z serwera PTTK administrowanego przez obecnego Administratora Zasobów Informatycznych PTTK i w dniu 2 marca 2009 roku zarejestrował jako osoba prywatna łudząco podobną do nazwy Forum nową domenę forum–pttk.pl. Po uzyskaniu oficjalnej informacji o zmianie moderatora, bez uzgodnienia z ZG PTTK, całkowicie wyprowadził Forum PTTK z PTTK, przekierowując zasoby informatyczne Forum PTTK na swoją domenę. Skierował także do dotychczasowych uczestników Forum oraz oddziałów PTTK list w którym napisał, że „(…) od 28 lutego tego roku Zarząd Główny PTTK (…) przestał patronować naszemu Forum. Forum zatem się staje się niezależną platformą wymiany myśli członków i sympatyków PTTK (..)”.

Sprawa, poza naruszeniu norm wewnętrznych Towarzystwa, ale i etyki informatyka ma także podłoże prawne. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochronie polegają także bazy danych.

W tym kontekście rozważamy podjęcie stosownych kroków prawnych.

Z upoważnienia Zarządu Głównego PTTK
Sekretarz Generalny ZG PTTK
Andrzej Gordon

12 marca 2009
Taki komunikat znajdziecie pod starym adresem naszego dawnego Forum.
Przeczytajcie go koniecznie, bo jest pouczającą lekturą. Postaram się jak najszybciej odnieść do tego komunikatu zawierającego niestety głównie półprawdy.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Dudi
Data: 2009-03-12 22:53:59

Sprawa, poza naruszeniu norm wewnętrznych Towarzystwa, ale i etyki informatyka ma także podłoże prawne. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochronie polegają także bazy danych.
Z Ustawy:
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
Art. 3. Zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają nie chronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów.
Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Art. 772. Ochrona przyznana bazom danych spełniającym cechy utworu nie obejmuje programów komputerowych używanych do sporządzenia lub obsługi baz danych dostępnych przy pomocy środków elektronicznych.
Czy autor tego pisma wie o czym pisze? Fajnie postraszyć kogoś przepisami i prawnikami, ale jak znam życie jest to tylko blef i to niezbyt dobry.

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-12 23:48:31

W dyskusjach na Forum PTTK ........ wypowiadali się członkowie Towarzystwa, a wśród nich .......... przewodniczący i członkowie Komisji, Rad ZG PTTK, oraz członkowie władz naczelnych PTTK .
To chyba jakis żart? Członkowie władz naczelnych PTTK? Ilu was? Raz! :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-12 23:56:13

Czołem!
Czy autor tego pisma wie o czym pisze? Fajnie postraszyć kogoś przepisami i prawnikami, ale jak znam życie jest to tylko blef i to niezbyt dobry.
Mój prawnik twierdzi to samo.

W dodatku twierdzi, że publikując kłamliwe w treści oświadczenie bez możliwości jego sprostowania - naruszono moje dobra osobiste.

Jestem w trakcie redagowania odpowiedzi. Umieszczę ją tutaj i oczywiście zachęcam ZG do polemiki. Ale wolałbym aby w tej polemice prawo głosu miały obie strony, a nie tylko jedna. Dlatego forum wydaje się do tego miejscem dużo lepszym niż zamknięta strona WWW.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że ZG przywłaszczył sobie posty wszystkich forumowiczów. Chyba, że ma na myśli jakąś inną i bliżej mi nie znaną bazę danych.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-03-12 23:54:37

Z tego co zaglądam (i czasem pisze) to ten komunikat trochę mi się skojarzył z Dziennikiem Telewizyjnym (tym orginalnym) same ogólniki i nic konkretnego + groźba.
A z tym uczestnictwem władz PTTK w dyskusjach to faktycznie fantazja poniosła (no chyba że odpowiadali ale nie wysyłali ;-))

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-03-13 00:12:14

Umieszczę ją tutaj i oczywiście zachęcam ZG do polemiki.
No na pewno odpowiedzą (przecież SG napisał że wszelakie władze i wszyscy najważniejsi w PTTK wypowiadają się i dyskutują na forum )

Lukasz a może na forum jakiś filtr był że wycinał wszystko co ZG napisał (no z małymi wyjątkami) to by wyjaśniało całą sytuacje.

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-13 00:18:02

Myślisz Krzysiu, ze nasz modulator wycinał wszelakie wypowiedzi wiechuszki naczelnej tak nam umiłowanej?? Uj, to byłoby nie ładnie;-( . Oni tak tam sobie do nas pisali, a tu nic się im nie publikowało? Ani kawałka? Nie moze to być! I jak tu się można było bilateralnie zapolemnikować na forum internetowym ZG PTTK, tym starym, z kropką!, co mialo 1733 ewidencyjnych czlonków z czego połowa z poza PTTKu?? A jak szparko bylo odpisywane teksty na postulaty ludności w wątku "Zapytaj sie Edka? tego samego oczywiscie:-). Już nie pamietasz?:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-13 01:04:47

Zgodnie z obietnicą zamieszczam swoją odpowiedź.
Od 2002 r. zaczął w PTTK funkcjonować portal PTTK. Powstał on z inicjatywy wielu osób z kol. Edwardem Kudelskim – wiceprezesem ZG PTTK na czele.
Serwis ZG PTTK zaczął funkcjonować znacznie wcześniej. Pierwszą stronę PTTK zbudował kol. Krystyn Chudoba jeszcze w latach 90-tych. Od roku 2000 dzięki życzliwemu poparciu Sekretarza Generalnego rozpocząłem pracę nad nową stroną. Najpierw społecznie, a kilka miesięcy przed zatrudnieniem - na umowę zlecenie. Udziału kol. Kudelskiego w żadnych pracach przy stronie - poza słowami wsparcia - nie pamiętam.
Zgodnie z koncepcją Portalu jako Administrator zaproponował on rozwiązanie dotyczące funkcjonowania forum jako interaktywnej części naszego portalu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii kol. Edwarda Kudelskiego podjąłem decyzję o utworzeniu forum powierzając realizację tego zadania Administratorowi Zasobów Informatycznych PTTK i powierzając jednocześnie Jemu funkcję moderatora forum. Forum zaczęło się rozwijać, stanowiąc nową płaszczyznę wymiany opinii i poglądów działaczy Towarzystwa.
Od tego momentu zaczyna się wszystko na opak.

Po pierwsze, w ZG PTTK byłem zatrudniony jako "specjalista" - bez żadnych dodatków. W zakresie moich obowiązków nie leżała wcale administracja zasobami informatycznymi ZG PTTK, bo takowych po prostu nie było. Kiedy rozpoczynałem swoją pracę, ZG posiadał skromną stronę WWW oraz jeden modem na całe biuro, za pomocą którego łączyliśmy się ze światem.

Początki były bardzo trudne - niskobudżetowe nocne kładzenie sieci w budynku ZG (mimo że przylepiana do ściany tzw. "glutownicą", to działa do tej pory!), całkowita przebudowa strony, uczenie pracowników biura jak korzystać z poczty elektronicznej i stron WWW. Był to wyjątkowy okres, ale bardzo dobrze go wspominam. Budowaliśmy wspólnie coś fajnego. Kiedy się zakończył, przystąpiłem do zrobienia ze stron PTTK portalu z prawdziwego zdarzenia. Totalna przebudowa designu, uruchomienie newslettera, ankiet, serwisów oddziałów i obiektów PTTK. Kolejny pionierski okres, tym razem w przestrzeni wirtualnej.

W tym też czasie pojawiło się Forum. Pojawiło się chyłkiem. Wbrew "komunikatowi", nikt i nigdy nie podejmował decyzji o tym, że ma się ono pojawić. Programowałem je społecznie siedząc po godzinach głównie w domu (przed godziną 20:00 byłem systematycznie wyrzucany z biura, bo było ono zamykane). Robiłem je nie dla ZG, a dla członków Towarzystwa.

Zdanie, że powstanie Forum było świadomą decyzją kogokolwiek w ZG, budzić może jedynie śmiech każdego, kto choć trochę zna realia naszych władz centralnych. Przede wszystkim takiej decyzji nie można było podjąć wcześniej z jednego prostego powodu - w ZG PTTK nikt kompletnie się nie znał na przedmiocie mojej pracy. Dawało mi to dosyć wygodny status bycia samemu sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Wiedząc o tym, starałem się nie tylko nie nadużywać tego statusu, ale wręcz wykorzystać go do zrobienia jak największej ilości rzeczy dobrych.

To ja wymyśliłem Forum, zrealizowałem ten pomysł, post factum przekonałem do jego istnienia w domenie pttk.pl swojego szefa, a potem reklamowałem je m.in. na łamach "Gościńca". ZG początkowo nawet nie zauważył, że w PTTK jest jakieś forum.

Stopniowo jednak Forum, poprzez ostre języki dyskutantów, zaczęło sprawiać problemy. Od pierwszego roku swojego istnienia balansowało ono na granicy zamknięcia. Nawoływali do tego niemal wszyscy. Ileż rozmów odbyłem w tym temacie, to ciężko dzisiaj zliczyć. W tym czasie dalej szaleńczo i po nocach rozbudowywałem Forum. Po to aby było coraz lepsze.

Tak nadszedł grudzień 2005 roku.
W listopadzie 2005 r. roku kol. Łukasz Aranowski w związku z uzyskaniem korzystniejszej propozycji zatrudnienia wypowiedział umowę o pracę w Towarzystwie. Na Jego prośbę, wspólnie ustaliliśmy, że będzie dalej, już społecznie, pełnił funkcję administratora i moderatora Forum PTTK.
Prawie zgadza się to pierwsze (pracę wypowiedziałem w sierpniu, a odszedłem w listopadzie), ale brzmi jak wyrzut. No cóż... PTTK w tamtym okresie było całym moim życiem. W pracy, w domu, na urlopie - wszędzie myślałem, mówiłem i pracowałem dla Towarzystwa. Jednak proza życia jest taka, że w pewnym wieku nie można żyć tylko sprawami PTTK - trzeba utrzymać rodzinę, wyremontować mieszkanie, kupić samochód, odkładać na emeryturę i robić inne, daleko mniej ciekawe rzeczy. W ciągu ponad 3 i pół roku mojej pracy w ZG PTTK wykonałem wiele konkretnych czynności, którymi mogę się pochwalić i zawsze jestem gotowy do oceny mojej pracy. W tym czasie nie otrzymałem jednak ani jednej premii ani nagrody. Moja decyzja o odejściu była dla mnie trudna, ale niestety konieczna.

Druga część zdania jest już prawdą połowiczną. Odchodząc, podkreśliłem w rozmowie z Sekretarzem Generalnym, że Forum to "moje dziecko", którego oddawać nie chcę. Poprosiłem Sekretarza Generalnego ZG PTTK aby mogło ono nadal pozostawać w domenie PTTK, na co On wyraził zgodę. Uważam, że to była słuszna i odważna decyzja. Inna sprawa, że gdyby wtedy kol. Andrzej Gordon podjął inną decyzję - nie byłoby całej awantury dzisiaj, a Forum od trzech lat funkcjonowałoby na nowej domenie. Mimo tego jestem Mu wdzięczny za odwagę z jaką przez te wszystkie lata wspierał nasze Forum. To właśnie Jego poparciu zawdzięczamy tak długą kooperację z ZG PTTK.
Realizacja funkcji społecznego moderatora była monitorowana przez wiceprezesa ZG PTTK kol. Edwarda Kudelskiego, który przekazywał kol. Łukaszowi Aranowskiemu swoje uwagi i opinie.
Zawsze oficjalne komunikaty z ZG PTTK brzmią pompatycznie: "powierzyliśmy realizację zadania", "podjęliśmy kluczową decyzję", "przekazywaliśmy swoje uwagi i opinie". Słowem, wiele ważnej pracy (my - ZG) wykonaliśmy. A jakie są twarde fakty?

Zgadnijcie, jak często kol. Kudelski do mnie dzwonił w celu przekazywania "uwag i opinii". Co tydzień, co miesiąc, co kwartał? Otóż, po naszej ostatniej rozmowie w marcu 2006 roku następna odbyła się... na przełomie listopada i grudnia 2008 roku. Czyli po trzydziestu dwóch miesiącach. Generalnie uwagi kol. Kudelskiego były dosyć proste - prosił mnie o "załatwienie sprawy" wszelkich wzmianek na Forum o kol. Annie Kirchner - Prezes Głównego Sądu Koleżeńskiego. Jednym słowem, aktywność kol. Kudelskiego bardzo przypominała tą ze Ś.P. działu "Zapytaj Edka".
Na początku 2009 r. doszło do sytuacji, w której - w przekonaniu wiceprezesa kol. E. Kudelskiego i moim - zasada rozdzielności funkcji moderatora i uczestnika Forum została złamana. Zwróciliśmy na to uwagę kol. Ł. Aranowskiemu, który nie podzielił tej oceny i nie podjął sugerowanych przez nas działań, w związku z czym zaistniała konieczność zmiany moderatora.
Chodzi o ten mój post:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=35829
i moją odmowę skasowania tego postu:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=35790

Tu nie będę komentował.
Sami oceńcie sytuację.
W dniu 28.02.2009 r. Zarząd Główny PTTK, po dyskusji, w której podkreślono znaczenie Forum PTTK jako platformy wymiany poglądów, podjął decyzję o zmianie moderatora. Jako Sekretarz Generalny ZG PTTK przekazałem treść już oficjalnego stanowiska władz PTTK kol. Edwardowi Kudelskiemu, który z kolei przekazał je formalnie kol. Łukaszowi Aranowskiemu.
Znowu pełna pompa, czyli "dyskusja, w której podkreślono znaczenie". Na to "znaczenie" ktoś przez ponad sześć lat społecznie pracował Drodzy Koledzy!

1) Poprosiłem najpierw kol. Kudelskiego (na piśmie - mailem), potem kol. Gordona (również na piśmie - mailem), a potem jeszcze raz telefonicznie kol. Gordona o przekazanie mi treści dyskusji (wyciąg z protokołu) i uchwały ZG PTTK. Nie otrzymałem takowych. Wytłumaczeniem był fakt, że protokół i uchwała powinna zostać zaopiniowana na zebraniu plenarnym przez wszystkich członków ZG. Zatem do tej pory nie znam treści ani dyskusji ZG, ani uchwały.

2) Mimo że treści uchwały oficjalnie jeszcze nie było (brak zaakceptowanej pisemnej wersji przez ZG), to Sekretarz Generalny rozpoczął jej wykonywanie. Uchwała podobno (?) dotyczy zmiany moderatora Forum. Jak Wy byście się do tego zabrali? W wykonaniu ZG odbywa się to poprzez wyłączenie domeny Forum (5 marca około godz. 9:00). Tylko moje błyskawiczne działania zapobiegły zaprzepaszczeniu dorobku naszej ponad sześcioletniej dyskusji.
Wcześniej, o czym dowiedzieliśmy się niedawno, kol. Ł. Aranowski, zabrał zasoby Forum PTTK z serwera PTTK administrowanego przez obecnego Administratora Zasobów Informatycznych PTTK (...)
Kłamstwo. Nic i nigdzie nie zabierałem. Forum jest dokładnie w tym samym miejscu, w którym było zawsze. Na tej samej maszynie, na tym samym twardym dysku i z tymi samymi hasłami dostępu. Ale muszę opowiedzieć Wam tą historię od początku...

Kod Forum, czego nigdy nie ukrywałem, jest w 100% moim dziełem. Struktura bazy danych również. Ponieważ jest to kod unikalny, pisany przeze mnie poza obowiązkami wynikającymi z pracy dla ZG PTTK i (wybaczcie brak skromności) dosyć udany - uprzedziłem Sekretarza Generalnego, że nie chcę dawać do niego dostępu osobom z zewnątrz. Gdy do pracy został zatrudniony Wojtek Koboska, konto z Forum stało się niezależnym kontem na serwerze providera, do którego dostęp miałem tylko ja. Sytuacja taka została zaaprobowana przez Sekretarza Generalnego i trwała ostatnie 3 lata.

W połowie lutego 2009 roku wszystkie serwisy PTTK zmieniły serwer. Ponieważ przeprowadzka Forum byłaby bardzo kłopotliwa, a ponadto ponieważ uważam współpracę z dotychczasowym providerem za udaną, zapowiedziałem, że Forum zostaje na starym serwerze, a koszty utrzymania hostingu biorę na siebie. Wojtek Koboska zgodził się na to rozwiązanie i przekierował domenę forum na stary serwer. Forum zatem nie ruszało się z miejsca.

Dalszy ciąg znacie.
28 lutego - tajemnicza decyzja ZG,
2 marca rano - zakup nowej domeny,
5 marca - wyłączenie starej domeny i budowanie od nowa bazy danych uczestników Forum.
Po uzyskaniu oficjalnej informacji o zmianie moderatora, bez uzgodnienia z ZG PTTK, całkowicie wyprowadził Forum PTTK z PTTK, przekierowując zasoby informatyczne Forum PTTK na swoją domenę.
Znowu nieprawda.

1) Oficjalnej informacji nie mogę uzyskać do dzisiaj.

2) Przekierowanie (jak już wiecie) było odwrotne - swoją domenę przekierowałem na Forum, które nie ruszało się z miejsca. Musiałem to zrobić, abyście mogli dalej widzieć Forum. To PTTK przestało linkować nasze Forum i wycofało z niego swoją domenę. Decyzję, która wyprowadziła Forum poza PTTK podjąłem nie ja, a Sekretarz Generalny ZG PTTK we własnej osobie. Dziwię się, że w oficjalnym komunikacie umieszczono zapisy sprzeczne z prawdą i świadczące o skrajnej niekompetencji ich autora. Kiedyś Sekretarz Generalny (który sam siebie żartobliwie określa w sprawach internetowych jako "wierzący, ale niepraktykujący") miał mnie, aby konsultować tego typu pisma przed ich upublicznieniem. Teraz widocznie nikt kompetentny tej roli podjąć się nie chce. Ubolewałem nad tym już kiedyś:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=31541
jednak widzę, że nic się w tym temacie nie zmieniło.

* * *

No i drobne uzupełnienie faktów opisanych w komunikacie Sekretarza Generalnego.

W styczniu 2009 r. spotkałem się z kol. Andrzejem Gordonem, który poinformował mnie między innymi, że marna jest szansa na dalsze funkcjonowanie Forum. Z pełną lojalnością uprzedziłem Go wtedy, że Forum na pewno będzie istniało - co najwyżej poza domeną PTTK. Forum nie jest i nigdy nie było własnością ZG PTTK, więc Zarząd Główny nie może nim dysponować. W naszej rozmowie podałem SG nawet nazwę domeny, pod którą znajdzie się Forum. Jak widać - nie wyciągnął On z tej rozmowy żadnych wniosków.

6 marca wieczorem, czyli na świeżo po opisywanych tu wydarzeniach, zadzwoniłem do Sekretarza Generalnego z propozycją porozumienia, które obu stronom pozwoliłoby wyjść z konfliktu z twarzą. Uważałem, i nadal uważam, że niezgoda między nami nie jest w interesie Towarzystwa. Kol. Andrzej Gordon nie mógł rozmawiać i obiecał przez telefon, że oddzwoni jeszcze tego samego dnia. Na ten telefon czekam do dziś. Moja oferta nadal jest ważna, bo nie chodzi tu o zaspokajanie własnych urażonych ambicji, tylko o dobro Towarzystwa. Panie Andrzeju, czekam wciąż na Pana telefon!

Obecnie sam sponsoruję domenę i hosting Forum bowiem uważam to miejsce za ogromną wartość dla PTTK. Tylko tutaj możemy bez ogródek porozmawiać o wszelkich sprawach i problemach Towarzystwa - również tych które bolą. Jestem gotów zapłacić za tą wolność wysoką cenę i pewnie takową zapłacę (przypuszczam, że GSK, pod przewodnictwem opisywanej już na tym Forum działaczki, zapewne wykluczy mnie z Towarzystwa). Ale jako członek i miłośnik PTTK - nie odpuszczę. Nie pozwolę, aby czyjś partykularny interes rzucał cień na naszą swobodę wypowiedzi. Bardzo liczę na Wasze wsparcie.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

PS. Jeszcze dzisiaj - mając na względzie interes PTTK - z własnej woli pomogłem Wojtkowi Kobosce uporać się z problemem newslettera:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=36406
Szkoda, że o takich sprawach Sekretarz Generalny nie wie i wiedzieć nie chce.
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2009-03-13 07:12:54

Na początku 2009 r. doszło do sytuacji, w której - w przekonaniu wiceprezesa kol. E. Kudelskiego i moim - zasada rozdzielności funkcji moderatora i uczestnika Forum została złamana. Zwróciliśmy na to uwagę kol. Ł. Aranowskiemu, który nie podzielił tej oceny i nie podjął sugerowanych przez nas działań, w związku z czym zaistniała konieczność zmiany moderatora. W wyniku przeprowadzenia szeregu rozmów kol. E. Kudelski oświadczył, że znalazł dobrego kandydata na nowego moderatora Forum.
Łącząc obecnie kilka faktów w jedną całość mam przekonanie graniczące z pewnością, że do zmiany moderatora szykowano się znacznie wcześniej a mianowicie przynajmniej już we wrześniu 2008 o ile nie znacznie wcześniej.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-03-13 08:42:23

Generalnie uwagi kol. Kudelskiego były dosyć proste - prosił mnie o "załatwienie sprawy" wszelkich wzmianek na Forum o kol. Annie Kirchner - Prezes Głównego Sądu Koleżeńskiego.
Aż sobie sprawdziłem czy abym nie cofnął się w czasie przed ok. 1989 r. (ale wszystko wskazuje że raczej nie). W normalnej firmie za taki numer (ten z zatrudnieniem synowej także) to traci się stanowisko.

Wg mnie, w ZG powinien przeprowadzić kontrole organ nadzorczy, bo coś tu działa nie tak jak powinno.

Krzyś
SKPS - z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl/

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2009-03-13 12:41:59

Nie dalej jak wczoraj było głośno o tym, że być może wicepremier Pawlak mógł mieć jakies nieczyste powiązania, chociaż nie wiadomo, czy w ogóle je miał i od razu sprawa stała się głośna, a tu ZG robi bez żenady jakieś ewidentne przekręty za namową i z bezpośrednim interesem Prezesa Sądu Koleżeńskiego. Jak dla mnie, to w ogóle dyskredytuje Prezesa Sądu jako osobę o wyraźnie nieetycznym sposobie postępowania.
Dla kol. Gordona kolejna czerwona kartka, za zupełny brak organizacji pracy biura ZG. Dla mnie sposób pracy biura ZG, to jakiś totalny dziwoląg, zasługujący na swoisty rekord Guinnessa: jednemu Sekretarzowi w praktyce podlega plejada równorzędnych pracowników i ponad 300 równorzędnych jednostek organizacyjnych, a sam Sekretarz podobno równocześnie pracuje na 3 etatach. Jak takie coś ma dobrze pracować, jeżeli nawet prawo na to pozwala? Dziwię się, że osoba o tak dużym dorobku i autorytecie bez zastanowienia i żenady brnie w kolejne śliskie sprawy. Dopiero co pisałem, jak swoim autorytetem podpiera jakieś podejrzane fuchy robione na boku przez dawnego działacza ZG, rzekomo pod auspicjami PTTK.
Sprawa praw autorskich jest zawsze dość śliska. Jak ZG nie ma mocnej podstawy do jakichkolwiek roszczeń, to w przypadku koleżeńskiej grupy członków PTTK jaką jest Forum PTTK, praktycznie ZG nie ma żadnych szans. Pismo Gordona, to taka nieudolna próba ratowania twarzy w sprawie, w której tej twarzy po prostu nie ma.
Podobno na najbliższym Zjeździe proponowane jest imienne głosowanie za udzieleniem absolutorium poszczególnym członkom ZG. Ciekawe, czy w praktyce da to możliwość wyautowania na wyborach osób, które nie dorosły do pracy w Towarzystwie XXI wieku.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: forlorn_hope
Data: 2009-03-13 19:41:26

Witam!
Mocno mnie zaskoczyło to co się stało ale widocznie za mało w życiu widziałem. Nie wypowiadając się na temat strony prawnej (nie mam czasu na analizę niestety) koniecznie jednak muszę podziękować Łukaszowi za szybką reakcję i rzetelną odpowiedź na "Komunikat SG ZG PTTK".
Pozdrawiam
Piotr

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Marcin Muszer
Data: 2009-03-13 20:15:12

Jestem gotów zapłacić za tą wolność wysoką cenę i pewnie takową zapłacę (przypuszczam, że GSK, pod przewodnictwem opisywanej już na tym Forum działaczki, zapewne wykluczy mnie z Towarzystwa)
Bardzo proszę o informowanie ze szczegółami na temat dalszych kroków ZG w tej sprawie. Mam nadzieję, że do tego wykluczenia jednak nie dojdzie.
Jeżeli jednak ZG lub poprawniej GSK takie działania podejmie sam odeślę przeciętą legitymację Listem poleconym na adres Zarządu Głównego.

AMOK

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Złociu
Data: 2009-03-13 21:25:20

Ja cały czas drąże temat "dziadków' vel "betonów" w PTTK i jest on spokrewniony z tym co się wyrabia wokół Forum.

Ile osób z ZG PTTK w dniu wyboru do tego szacownego grona miało poniżej 50 lat. Cza nie czas wymienić skorodowany "beton". Tylko pozostaje pytanie czy ten "beton" pozwoli dopuścić świeżą krew do organizmu czy też bedzie trzymał się przysłowiowego "koryta".

Dopóki wierchuszka PTTK nie zrozumie że bez ludzi to PTTK nie będzie istniało, to liczba członków zmaleje tylko do ZG i ich popleczników, gdyż reszta będzie uprawiała turystykę bez szyldu tej organizacji (patronat PTTK wcale do tego nie jest potrzebny).

Sam też się zastanawiam nad celowością pozostawania członkiem PTTK?

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-03-13 23:06:53

... temat "dziadków' vel "betonów" w PTTK ...
to mocno przerysowany i zbytnio uogólniony temat.
Także miałem wątpliwości do bycia w obecnym PTTK - legitymację zostawiłem, może PTTK stanie sie ponownie Towarzystwem.
Łukasza postawa daje taka nadzieję i godna jest wsparcia;
Nie pozwolę, aby czyjś partykularny interes rzucał cień na naszą swobodę wypowiedzi. Bardzo liczę na Wasze wsparcie.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: z.klose
Data: 2009-03-14 16:06:44

Do Łukasza
Czytając te Twoje rewelacje coś mi mówi, że nie do końca jesteś szczery i nie należy ufać Twoim wyjaśnieniom tej całej afery z zabraniem "Forum.PTTK.pl" z portalu ZG.

Prawdą jest, że witryna PTTK jest Twoim dzieckiem i że należą Ci się za to uznanie, szacunek i podziękowanie. Weż jednak pod uwagę, że w momencie "płodzenia" tego dzieła, chciałeś je spłodzić z i dla PTTK. Potem, jak sądzę, zaczęło Ci się odechciewać. Zacząłeś wierzyć, że posiadając moc tworzenia i wiele rewolucyjnych pomysłów słuszność jest po Twojej stronie. W tym miejscu Twej kariery w ZG PTTK okazało się, że starzy działacze ("beton") odporni są na na Twoje radykalne pomysły dotyczące pracy, płacy i zasad funkcjonowania Towarzystwa.

Kiedy poznałem Cię na Forum, pomyślałem - "oto rodzi się nowy młody, świetny działacz", z którego Towarzystwo będzie miało pożytek. Kiedy osobiście poznaliśmy się na ostatnim Walnym Zjeździe w Warszawie, to wrażenie przygasło a potem prysło. Zobaczyłem zadufanego w sobie demonstrującego rewolucyjną postawę człowieka, który wie lepiej od ludzi z wieloletnim stażem w działalności dla innych i na dodatek posiada możliwość, jednostronnego komentowania obrad Zjazdu na Forum PTTK na żywo. Dziś mam jeszcze przed oczami grupę młodych delegatów zgromadzonych wokół Ciebie, snujących się po kampusie i demonstrujących wobec odjeżdżających grup "starych" PTTK-owskich zgredów" swoje niezadowolenie z wyników Zjazdu.

Wracając do problemu Forum to uważam, że tworząc to dzieło zachowałeś się jak, właściciel piłki, przynoszący piłkę na podwórko, gdzie inni rozgrywali już mecz ale szmacianką. Widząc w Twoich rękach oryginalną piłkę przyjęli Cię do drużyny. Ty jednak podczas gry, jako właściciel piłki, zacząłeś dyktować swoje zasady i warunki. Kiedy drużyna nie spełniła Twoich oczekiwań wpierw obraziłeś się i wystąpiłeś z teamu, a potem po powrocie do drużyny zacząłeś grać do "swojej" bramki. Kiedy wytknięto Ci brak lojalności i chciano wstawić dodatkowego, rezerwowego zawodnika, zabrałeś piłkę i stwierdziłeś, że niewdzięcznicy Twoim sprzętem dalej grać nie będą.
Niby takie Twoje prawo, ale niesmak pozostał. Czy moralnie jesteś OK? Nie wiem, ale jakoś dziwnie nie ufam w Twoje dobre intencje. Prywata włazi przez wszystkie szwy tej grubo szytej afery.
Łukaszu, mnie nie przekonałeś i pewnie sam wiesz dlaczego?
Pozdrawiam Zdzisław Klose / Świętochłowice

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Dudi
Data: 2009-03-14 16:20:30

Kiedy wytknięto Ci brak lojalności
Śliczny przykład myślenia wg zasady nie wolno niczego złego o władzach PTTK pisać i mówić (i nie daj Panie publicznie) bo to jest brak lojalności.

A czy przypadkiem nie jest tak, że to właśnie podejrzane (moralnie i prawnie) działania i trzymanie informacji o nich za wszelką cenę pod korcem, jest działaniem na szkodę Towarzystwa?
A mówienie (pisanie) o nich głośno jest obowiązkiem członka PTTK i wyrazem lojalności (ale wobec Towarzystwa a nie Zasłużonych Działaczy)

pzdr

Dudi

PS

i rozumiem że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia:
http://www.krs-online.com.pl/polskie-towarzystwo-krs-133894.html

P.
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-14 16:22:56

Witaj!
Weż jednak pod uwagę, że w momencie "płodzenia" tego dzieła, chciałeś je spłodzić z i dla PTTK.
Zwracam Ci uwagę, że "to dzieło" nadal jest dla PTTK.
Na Forum nie zmieniło się nic - nadal dyskutowane są tu problemy Towarzystwa, przez ludzi związanych z Towarzystwem i z troską o Towarzystwo.
Zobaczyłem zadufanego w sobie demonstrującego rewolucyjną postawę człowieka, który wie lepiej od ludzi z wieloletnim stażem w działalności dla innych i na dodatek posiada możliwość, jednostronnego komentowania obrad Zjazdu na Forum PTTK na żywo. Dziś mam jeszcze przed oczami grupę młodych delegatów zgromadzonych wokół Ciebie, snujących się po kampusie i demonstrujących wobec odjeżdżających grup "starych" PTTK-owskich zgredów" swoje niezadowolenie z wyników Zjazdu.
Oczywiście masz prawo Zdzisławie do takiej oceny poprzedniego Zjazdu i tego co się na nim działo. Jednak nie bardzo rozumiem jak to się ma do tematu Forum?

Jedno tylko sprostowanie:
Relacja ze Zjazdu (http://pttk.pl/zycie/xvi/zjazd.php), którą tworzyliśmy, powstawała rękami wielu osób, z których jedna teraz nawet jest pracownikiem ZG PTTK. Nie było to "komentowanie na żywo" i "demonstracja niezadowolenia", a dziennikarska relacja wszystkiego co się dzieje. Byłoby bardzo miło, jakby i na najbliższym Zjeździe ktoś raczył takową przeprowadzić. Zajrzyj pod podany link i przypomnij sobie atmosferę tamtych dni.
Wracając do problemu Forum to uważam, że tworząc to dzieło zachowałeś się jak, właściciel piłki, przynoszący piłkę na podwórko, gdzie inni rozgrywali już mecz ale szmacianką. Widząc w Twoich rękach oryginalną piłkę przyjęli Cię do drużyny. Ty jednak podczas gry, jako właściciel piłki, zacząłeś dyktować swoje zasady i warunki. Kiedy drużyna nie spełniła Twoich oczekiwań wpierw obraziłeś się i wystąpiłeś z teamu, a potem po powrocie do drużyny zacząłeś grać do "swojej" bramki. Kiedy wytknięto Ci brak lojalności i chciano wstawić dodatkowego, rezerwowego zawodnika, zabrałeś piłkę i stwierdziłeś, że niewdzięcznicy Twoim sprzętem dalej grać nie będą.
"Grać do własnej bramki"? Zdzisławie, czy mógłbyś wskazać mi linka do choćby jednego postu, gdzie opowiedziałem się w jakiejś sprawie przeciw Towarzystwu i byłem wobec PTTK nielojalny? Chyba że "graniem do własnej bramki" nazywasz wytykanie nieprawidłowości popełnianych przez nasze władze...

Wracając do analogii podwórkowo-piłkarskiej. Nie chodziło o to, że drużyna chciała dobrać dodatkowego zawodnika, a o to, że wygoniła mnie z podwórka. A piłkę zabrałem nie dlatego, że się obraziłem, a dlatego aby można nią było grać dalej. Bo drużyna po wygonieniu mnie z podwórka (uchwała ZG) sama sobie z niego poszła nie chcąc kontynuować gry (zmiana delegacji domeny).
Prywata włazi przez wszystkie szwy tej grubo szytej afery.
A ta prywata na czym polega? Wal śmiało i wprost - nie bój się. Teraz to wolne Forum i nikt Cię nie będzie cenzurował, choćbyś dowalił mi nie wiem jak mocno. Sprecyzuj publicznie na czym polega moja "prywata". Jakiż to wielki zysk mam z tego, że obecnie sam utrzymuję hosting i domenę Forum? Pisz i nie obawiaj się!
Nie wiem, ale jakoś dziwnie nie ufam w Twoje dobre intencje. (...) Łukaszu, mnie nie przekonałeś i pewnie sam wiesz dlaczego?
No cóż... Twojego zaufania zapewne nie pozyskam żadnymi wyjaśnieniami, bo jak widzę nie oczekujesz ich (nie zadałeś żadnego pytania). Nie wiem dlaczego Cię nie przekonałem i szkoda, że nie kontynuowaliśmy naszej mailowej dyskusji sprzed kilku dni.

Jeżeli chodzi o uchwałę ZG o zmianie moderatora (Widziałeś ją? Bo ja nie.), to sprawa jest bardzo prosta. Otóż od kilku dni niemal nieprzerwanie pracuję, aby nasze Forum technicznie przygotować do tego by człowiek nie znający MySQL-a mógł je moderować. Dzisiaj nad kodem Forum siedzę od samego rana, poświęcając na nie całą wolną sobotę. Póki co, rzekoma uchwała ZG była (i nadal jest) niewykonalna technicznie. Więc nie bardzo nawet jest o czym gadać. A moja propozycja, którą złożyłem Ci mailem, dowodzi, że chyba nie do końca masz rację w swoich krzywdzących opiniach.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: z.klose
Data: 2009-03-14 16:46:03

Śliczny przykład myślenia wg zasady nie wolno niczego złego o władzach PTTK pisać i mówić (i nie daj Panie publicznie) bo to jest brak lojalności.

A czy przypadkiem nie jest tak, że to właśnie podejrzane (moralnie i prawnie) działania i trzymanie informacji o nich za wszelką cenę pod korcem, jest działaniem na szkodę Towarzystwa?
A mówienie (pisanie) o nich głośno jest obowiązkiem członka PTTK i wyrazem lojalności (ale wobec Towarzystwa a nie Zasłużonych Działaczy)
Publiczne rzucanie błota bez konkretnych dowodów nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek lojalnością. Zarzuty należy poprzeć dowodami a Forum nie jest takim miejscem by można tego dokonać. Wszelka dyskusja na Forum traci sens ponieważ na Forum ten ma rację kto głośniej krzyczy i innych obrzuca inwektywami. Rację ma ten kto ocenia negatywnie, odmiennie myślący jest na pewno osobiście zamieszany i z pozytywnego wyrażania się na Forum czerpie korzyści.
Zapewniam Cię, że mój punkt widzenia od punktu siedzenia nie zależy.
Pozdrawiam z.klose

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: z.klose
Data: 2009-03-14 17:00:06

Twoje podwórko i Twoje zabawki.Tak to co się stało widać z dolnej części mapy Polski, a ja tylko wyraziłem swoje zdanie na ten temat. Nie mam zamiaru Ci niczego udowadniać, ani z nikim przerzucać się na argumenty.
Pozdrawiam z.klose

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzychu S.
Data: 2009-03-14 17:03:47

Muszę tutaj wtrącić swoje trzy grosze.
Podobna sytuacja zaistniała w jednym z klubów PTTK.
Jeden z członków założył stronę klubową, pod nazwą klubową. Klub opłacał koszty utrzymania strony. Po pewnym czasie część członków zarządu klubu usiłowała wpłynąć na zmianę wyglądu klubowej strony. Po wielu przepychankach twórca strony obraził się i zablokował stronę, twierdząc, że ma do tego prawo, bo to jest JEGO strona.
Okazało się, że nie do końca. Owszem, uznano zasługi i trud włożony w prowadzenie strony, ale prowadzona była pod nazwą klubu, więc tym samym automatycznie przeszła na jego własność.
Wytłumacz mi Łukaszu, co o tym sądzisz.
Pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-14 17:10:25

Witaj!
Twoje podwórko i Twoje zabawki.Tak to co się stało widać z dolnej części mapy Polski, a ja tylko wyraziłem swoje zdanie na ten temat. Nie mam zamiaru Ci niczego udowadniać, ani z nikim przerzucać się na argumenty.
Nie tyle wyraziłeś, co obwieściłeś swoje zdanie.
Powiedziałeś, że nie masz do mnie zaufania, a Forum pachnie prywatą.
Wydaje mi się, że tego typu wypowiedź dobrze jest uargumentować, prawda?

Zwłaszcza, że dyskusja (czy to w realu, czy na Forum) to właśnie nic innego jak przedstawianie swoich argumentów. Tymczasem Ty swoich nie podałeś, a moje zbyłeś milczeniem. Oczywiście masz do tego prawo, ale liczyłem na coś więcej.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-14 17:16:29

Czołem!
Wytłumacz mi Łukaszu, co o tym sądzisz.
Ciężko mi wyrokować o tamtym przypadku.
Ale wiem o co Ci chodzi. :-)

Najprościej takie rzeczy reguluje umowa pomiędzy klubem, a jego działaczem. Na pewno "kontent" strony należał do jego autorów (relacje z imprez, zdjęcia itd.). Podobnie jest z naszym Forum, gdzie jego posty należą do autorów, a nie do mnie czy ZG. Kod strony, o ile nie było żadnej umowy, na pewno należał do tego działacza. Jednak to akurat nie jest problem, bowiem typowa strona klubowa z reguły ma bardzo prosty kod i po odebraniu "kontentu" można bardzo łatwo zbudować nową stronę.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzychu S.
Data: 2009-03-14 17:33:46

W tym jednak przypadku klub łożył na utrzymanie strony, więc miał prawo do decydowania o niej, tym bardziej, że w jej nazwie była nazwa klubu i tak była określona przez prowadzącego. Gdyby w nazwie było: "strona klubowicza Zenka", to już co innego.
Prawda?

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-14 17:43:22

Czołem!
W tym jednak przypadku klub łożył na utrzymanie strony, więc miał prawo do decydowania o niej, tym bardziej, że w jej nazwie była nazwa klubu i tak była określona przez prowadzącego. Gdyby w nazwie było: "strona klubowicza Zenka", to już co innego.
Prawda?
Jak wynajmujesz od kogoś mieszkanie, to też na nie łożysz (czynsz, podatek, opłaty za media itd.), ale nie oznacza to, że przechodzi ono na Twoją własność.

Strona internetowa - w najprostszym ujęciu - składa się z kodu oraz treści. Kod zawsze należy do tego kto go napisał, chyba że zawrzesz z nim umowę, która stanowi inaczej. Podobnie jest z treściami, które są własnością ich autorów. Koło czy klub jest z reguły zbiorem osób, które chcą coś robić wspólnie. Ktoś zatem daje swój kod, reszta daje jakieś treści i z tego powstaje strona internetowa klubu. Ale nie oznacza to, że autorzy tracą swoje prawa do wniesionego wkładu. Równie dobrze obrazić się mógł autor zdjęć na stronie klubu - a wtedy należałoby je usunąć.

Pozdrawiam,
Łukasz

PS. Posty które piszesz nadal należą do Ciebie i ty jesteś ich autorem, mimo że teraz ja je utrzymuję. :-)
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzychu S.
Data: 2009-03-14 17:53:54

Posty które piszesz nadal należą do Ciebie i ty jesteś ich autorem, mimo że teraz ja je utrzymuję. :-)
Zgoda, ale to Ty masz możliwość ich usunięcia, bo to Ty opłacasz stronę i decydujesz.
Pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-14 18:04:53

Czołem!
Zgoda, ale to Ty masz możliwość ich usunięcia, bo to Ty opłacasz stronę i decydujesz.
Tak, podobnie jak właściciel mieszkania ma prawo usunięcia niechcianego lokatora.

Co w niczym nie umniejsza Twoich praw. Treść posta jest Twoja i jeżeli stąd zostanie usunięta, to możesz opublikować ją swobodnie na innych forach. Zresztą możesz to zrobić nawet wtedy jeśli nie zostanie usunięta... :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2009-03-15 10:40:10

Wracając do problemu Forum to uważam, że tworząc to dzieło zachowałeś się jak, właściciel piłki, przynoszący piłkę na podwórko, gdzie inni rozgrywali już mecz ale szmacianką. Widząc w Twoich rękach oryginalną piłkę przyjęli Cię do drużyny.
Osobiście nie odnoszę takiego wrażenia, choć z Łukaszem nie zawsze się zgadzam.
O ile dobrze zrozumiałem cała ta awantura jest wynikiem sprzeciwu łukasza przed cenzurą Forum ze strony ZG PTTK, które próbuje w ten sposób kryć swoje kanty. Cieszę się, że jest ktoś taki jak Łłukasz, który ma odwagę sprzeciwić się sposobowi krycia tych kantów.
Jeżeli ZG PTTK uważa, że ma rację, to ktoś ważny powinien zabrać głos w dyskusji i podpierając się dokumentami wyjaśnić, że tych domniemanych kantów nie ma. Nie zrobiono tego, więc mam prawo sądzić, że kanty jednak były. W takiej sytuacji ZG PTTK powinien stanowczo zareagować, żeby usunąć kanty, a nie Forum. Zdadza się?

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2009-03-15 10:50:37

Publiczne rzucanie błota bez konkretnych dowodów nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek lojalnością.
Obserwuję Forum dosć dokładnie i czegoś takiego nie zauważyłem. Najczęściej w dyskusjach przewija się grzech zaniechania ze strony organów centralnych Towarzystwa, a takim przypadku dowodem jest wprost brak dowodu. W Twojej wypowiedzi przebija się typowe polskie rozumowanie, że najlepszy jest ten, co nic nie robi, bo wtedy nie ma dowodów, że robi coś źle.
Wszelka dyskusja na Forum traci sens ponieważ na Forum ten ma rację kto głośniej krzyczy i innych obrzuca inwektywami.
Jak dotąd Łukasz dość energicznie reagował, żeby takich przypadków nie było. Argument moim zdaniem zupełnie nietrafiony. Jak interpretować przypadek, kiedy ktoś komuś coś zarzuca, a druga strona w ogóle nie reaguje? Głosnym krzykiem tego pierwszego, czy raczej obracaniem się tyłkiem do dyskutantów przez tego drugiego? Czy mozna nazwać inwektywami przedstawianie niewygodnych faktów (zakładając oczywiście, że dyskutant nie kłamie)? Jeżeli druga strona uważa to za kłamstwo, to dlaczego niczego nigdy nie prostuje? Czy to jest przejawem poważnego traktowania opinii publicznej przez ZG PTTK? I to nie jest jakiś incydent ale wprost reguła, że ZG PTTK regularnie olewa swoich członków, czy też potencjalnych członków.
Rację ma ten kto ocenia negatywnie
Wiem, że krytykanctwo jest w modzie, ale wśród ludzi trzeźwo myślących nie jest to akurat argument, który w ogóle powinien być wymieniony. Akurat w tym przypadku Łukasz reprezentuje stanowisko, że dyskusja powinna być rzetelna niezależnie od tematu, a ZG PTTK, że pewne sprawy powinny odbywać się pod nieśmiertelnym patronatem Dulskiej.
Cieszyłbym się, gdyby było więcej głosów w dyskusji z ocenami pozytywnymi, ale obojętnie z której strony popatrzy się na ZG PTTK, to trudno czegoś nie skrytykować, a zupełnie trudno znależć coś, co warto pochwalić. Przy beznadziejnej organizacji pracy ZG i braku pomysłów na skuteczne działanie, jakieś przebłyski drobnych osiągnięć zupełnie giną, skoro ich skala ma się na ogół nijak, do skali Towarzystwa.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-15 14:06:44

Witajcie!
Korciło mnie, żeby coś napisać, ale tak się składało, ze jak się tylko przymierzyłem do pisania, to albo Piotr R, albo inni - już to prędzej skomentowali.

Prawdę mówiąc - nawet zdecydowanie lepiej rzecz tutaj opisywali niż ja bym sam to zrobił, mimo, ze od wielu z piszących mam więcej informacji i posiadam twarde dowody określonych indolencji ze strony poobrażanych osób!

Żeby być uczciwym do końca, to i z Piotrem R i z Łukaszem nie zawsze i nie w każdej kwestii się zgadzałem, co można odczytać z określonych ostrych zapisów na forum.

Jednak to co się teraz wyprawia ze strony ZG (i jego przydatków), opisane na forum w kilku wątkach, to juz koniec świata!

Mamy naoczny przykład jak chore ambicje i brak elementarnej umiejętności przeproszenia za poczynione błędy (mino przeciwnych dowodów) kształtuje postawy osób, którym powierzyliście mandat zaufania na ostatnim Zjeździe Krajowym PTTK.

Prawie każda z tych spraw , to drobny bzdet, który można było w stosownym czasie załatwić jednym przeproszeniem. Ale nie ! Władza pochodzi od Boga i ma zawsze rację. Zobaczymy w takim razie dokąd te „wydumane racje” co poniektórych doprowadzą!

O wyczynach na płaszczyźnie GSK preparowanych przez Panią Annę Kirchner, to nawet nie piszę, bo sprawy są w toku i zobaczymy co z nich wyniknie, a na pewno nic dobrego dla wizerunku GSK w PTTK, bo to jest pewne. Dziwię się pozostałym członkom GSK, że dali się przez tę panią uwikłać w jej prywatę osobistych rozgrywek, (o nepotyzmie nie wspomnę!) no ale to już Ich sprawa i ich etycznego sumienia.

Mnie przeraziła treść dwóch zapisów:

1.Listu z wyjaśnieniami SG PTTK opublikowanemu na forum (z kropką) w sposób imperatywny i bez dania możliwości napisania co się o sprawie myśli od razu - na tym samym forum (z kropką). Nieomylność własna władzy jest w treści tego listu porażająca!

2. Postu Zbyszka Klose (na tut forum z kreską) podważającego odpowiedź Lukasza, która detalicznie i chronologicznie wyjaśniła punkt po punkcie poważne błędy merytoryczne autora listu SG PTTK.

Jakich to twardych dowodów żądasz Zbyszku i kto ma je ocenić, skoro GSK, broniąc w zaparte Pani Anny Kirchner nie pochylił się nawet nad twardymi dowodami , opisującymi chronologię wydarzeń w Siedlcach w czasie, kiedy zdarzenia miały miejsce, a nie pisanymi po latach przez osoby nie wiele mające lub nic -z faktami - wspólnego (Żiółkowski).

Jeżeli oba wymienione powyżej listy nie SA jakąś wyrafinowaną prowokacją, to sam nie wiem co i nich myśleć, a szczególnie o tym pierwszym, podpisanym przez osobę reprezentującą Towarzystwo, człowieka , którego bym nigdy nie posądzał o napisanie takiego knota :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-15 17:07:12

Twoje podwórko i Twoje zabawki.
No właśnie! Od dnia powstania forum z kreską jakoś nikt z 350 zapisanych do tego forum (ze mną włącznie!) nie zapytał Lukasza w kwestii kosztów, jakie ponosi w zwiazku z utrzymywaniem domeny dla mozliwości naszego pisania swobodnego jako członków ( jeszcze nie do końca powyrzucanych przez panią Annę Kirchner!) i wielu innych - sympatyków PTTK.

Pzrecież, tak sobie głosno kombinuję, jakby się 350 osób złożyło solidarnie, to może odpadłby taki jak wyzej - argument, bo byłoby to nasze podwórko :-).

A Łukasz, pracujac dzielnie po kilkanaście godzin w weekendy - osobiście by nam postrugał swoją pracą (społeczno informatyczną :-), odpowiednie zabawki i narzędzia, ktłórymi swobodnie moglibyśmy się wzajemnie naparzać w tej piaskownicy:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Marcin Muszer
Data: 2009-03-15 18:55:20

Masz rację.
Myślę, że w tym przypadku solidarnością można dużo zdziałać.
Sam o tym myślałem, ale Kol. Antoni ubiegł mnie w tej kwestii.
Łukaszu, czy można ujawnić nakłady ponoszone przez Ciebie na utrzymanie
nowego-starego forum.

pozdrawiam i popieram
Amok

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2009-03-15 19:30:32

...W ciągu ponad 3 i pół roku mojej pracy w ZG PTTK wykonałem wiele konkretnych czynności, którymi mogę się pochwalić i zawsze jestem gotowy do oceny mojej pracy. W tym czasie nie otrzymałem jednak ani jednej premii ani nagrody...
Łukaszu, ja Twoją pracę oceniłem już dawno. Gwoli przypomnienia:

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=2663

A kolegom z ZG można zadedykować ostatni post w zainicjowanym przeze mnie wątku

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=2771

pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-15 20:41:42

Czołem!

Napiszę szczerze, że Wasze posty mnie zawstydzają. :-)

W chwili obecnej jestem Wam bardzo wdzięczny za wyrazy poparcia. Jestem też wdzięczny władzom swojego oddziału, które w przeciągu kilku godzin od informacji o uchwale ZG zebrały się niemal w komplecie (Zarząd i Kom. Rew.) aby obgadać sytuację. Zrewanżować się Wam mogę tylko w jeden sposób - pracując nad dalszym rozwojem tego miejsca.
Łukaszu, czy można ujawnić nakłady ponoszone przez Ciebie na utrzymanie
nowego-starego forum.
Żeby sprawa była jasna - nie oczekuję żadnej pomocy finansowej. To Forum to jedna z niewielu rzeczy, którą mogę podarować od siebie członkom Towarzystwa.

W ramach popierania jawności - wszystko Wam wyświetlę (o ile zgodzi się na to provider). Tylko, że sprawa jest świeża i na razie nie dotarły do mnie żadne faktury. Szybkość działania wymagała ustaleń "na gębę" i szczerze mówiąc nawet jeszcze nie wiem ile będzie mnie kosztowała domena + hosting. Generalnie w ostatnich gorączkowych tygodniach działałem trochę szaleńczo i nie oglądając się na koszty. Wiele zmian w kodzie Forum musiało powstać tylko po to aby w oczach Google zrekompensować brak linka ze strony głównej PTTK. Dostałem bardzo solidną analizę sytuacji od providera; zbudowałem, a provider zarejestrował mapę strony (specjalny plik XML z linkami do wszystkich miejsc wartych zindeksowania); uruchomiliśmy raporty Google Analytics które pokazują nam nasze słabe i mocne strony itd. A to dopiero połowa zmian. Ile to wszystko do kupy wyniesie - nie mam pojęcia i wolę na razie o tym nie myśleć, aby do reszty nie wyłysieć. :-)

Zatem proszę Was jeszcze o trochę cierpliwości.

Jeżeli zaś naprawdę chcecie pomóc - dajcie na swoich stronach (prywatnych, klubowych, oddziałowych czy firmowych) linki do Forum. Od kiedy straciliśmy nasze dwa główne źródła pozycji Forum (czyli link ze strony głównej PTTK, która ma PageRank 6 oraz stary adres, który dobrnął już do piątki), to każdy link z innej strony jest na wagę złota.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-03-15 23:02:20

Publiczne rzucanie błota bez konkretnych dowodów nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek lojalnością. Zarzuty należy poprzeć dowodami a Forum nie jest takim miejscem by można tego dokonać.
Pytanie tylko kto rzuca ?
Ale może powoli staje się to standardem, nam niezbyt dawno temu insynuowano związki z pedofilstwem (a rzucającym był członek Kom Rew jednego z Wrocławskich O/PTTK)

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-16 19:11:01

Czołem!

Właśnie buszowałem sobie trochę po sieci i znalazłem śliczny przykład na to, że lepiej kanalizować opinie na własnym i wewnętrznym Forum. Członkom ZG PTTK dedykuję:

LINK

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: krikra
Data: 2009-03-18 11:16:16

Łukaszu. Jako że zawodowo param się grafiką komputerową, i troszeczkę też "bawię się" w robienie stron www, doskonale zdaję sobie sprawę, ile pracy musiałeś włożyć w postawienie forum, i ile czasu kosztowało zajmowanie się administracją tegoż. Cóż mogę rzec? Kawał dobrej (i potrzebnej) roboty. I równie dobrze wiem, jak wiele osób nie docenia takiej pracy - bo to przecież to "takie łatwe i przyjemne, siedzenie przy komputerze..":/
Nie znam dokładnie okoliczności Twojego sporu z Zarządem (tyle, co przeczytałam na Forum: relacje obu zainteresowanych stron), ale coś mi podpowiada, że to Ty masz rację. Orientuję się co nieco w sposobie fukcjonowania PTTK i sytuacja, opisywana przez Ciebie jest bardzo prawdopodobna. Nieraz, przeglądając dyskusje, napotykałam sytuacje, że wszelka krytyka władz czy też samego Towarzystwa była przez pewne osoby niemile widziana.. a przecież forum powinno umożliwiać swobodną wymianę poglądów (nawet kontrowersyjnych). To powinno być wręcz mile widziane - wszak każda krytyka winna nas motywować do poprawienia się, wprowadzenia zmian. Jak widać, nie wszystkim odpowiadała taka wolność słowa, co zapewne spowodowało ten konflikt. Łukaszu, trzymaj się. Zrobiłeś (i robisz) dobrą robotę, wszak z Forum i efektów Twojej pracy korzystamy wszyscy.
Nie wiedziałam, że to Ty ponosisz koszty utrzymania serwera.. słuchajcie, Koledzy i Koleżanki.. powinniśmy się wspólnie złożyć na opłaty - nie możemy Łukasza obarczać jeszcze i tym! Pisuję jeszcze na kilku prywatnych forach i tam to jest normalna sytuacja, co roku składamy się na opłacenie serwera i domeny. Jakby coś, to ja chętnie pomogę finansowo (w miarę możliwości;-).

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-18 12:00:07

....a przecież forum powinno umożliwiać swobodną wymianę poglądów (nawet kontrowersyjnych). To powinno być wręcz mile widziane - wszak każda krytyka winna nas motywować do poprawienia się, wprowadzenia zmian.
Nie w tym Towarzystwie i nie z tymi ludźmi co "na górze" :-). Poczytaj sobie wątek "po wyroku", jak się potrafi z niczego robić problemy na lata!, w sposób zadufany się obrażac itd. Tu tez zadziałały jakieś nie wyważone ambicje i grama racjonalnosci, jak widac. Od dawna czulismy, że ZG sobie podetnie gałąź likwidujac forum własne i tak widac sie dzieje?

Nie widać też zadnej motywacji tam u nich do wprowadzania zmian, jakichkolwiek. Bo Im dobrze jest jak jest:-). Aby przetrwać do wyborow itd.

Co do partycypacji kosztów, o tym juz napisałem pzredtem; nie mając nawet pojęcia jak są wysokie, ale liczę, że przy znacznej i stale rosnącej liczbie naszych forumowiczów to się może da je odpowiednio podzielić. Oczywiscie nie "po bratersku", ale po równo. Z tego co wiem, to w chwili obecnej jest poważny problem ambicjonalny Łukasza i ja go rozumiem:-) jako ojca i twórcę tego forum. Bo napracował sie setnie, a jakieś tam osoby , trzecie jak mozna pzreczytać, podkładaja co i rusz nogę, jak ta żaba - do podkucia:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Szymon Nitka
Data: 2009-03-20 05:06:23

Mnie tu rzadko było widać, więc wydaje mi się, że mam więcej dystansu :] Czasem
Was czytałem, raz czy dwa coś skrobnąłem.

Po lekturze tego wszystkiego co się narobiło mam wrażenie, że - mimo wszystko
- zdrowego rozsądku racja leży... po środku, lub nawet bardziej po tamtej stronie
miedzy.

Po pierwsze, uważam że forum jako zbiór myśli i wrażeń jego uczestników, będącymi
lub nie członkami PTTK, należy do PTTK. Ale nie do PTTK jako kilku mniej lub bardziej
kompetentnych ludków w ZG, ale do PTTK jako idei. Do PTTK jako ruchu, który za nos
nas ciągnie po górach i dolinach. Nie do Łukasza Aranowskiego.

Z całym szacunkiem do Ciebie, Chłopie, oraz należnymi Ci do gleby pokłonami za Twój
wkład w nie włożony: ono nie jest Twoje. Ono jest Peteteku.

I niekoniecznie argumentem w sporze będzie to, że pisałeś kod, że dbałeś, że
moderowałeś, bo to jedynie środki były do zgromadzenia tej wyższej wartości
między wierszami tego forum. ZG może poprosić Ciebie o zapis treści forum,
wrzucić w silnik innego forum i będzie się kręcić i bez Ciebie... :/

Piszesz że wymyśliłeś, że nie miałeś w zakresie obowiązków, że wieczorami w domu,
że Tamci nie mieli pojęcia, że Internet z internatem mylili i inne takie, ale...

... dlaczego w takim razie robiłeś to na domenie PTTK jako pracownik PTTK
i na serwerze opłacanym przez PTTK? To jest Twoja przykra niekonsekwencja.
I Twój wolny wybór - ryzyko, jakie podjąłeś lata temu robiąc to dla pasji,
a nie dla pieniędzy czy awansu. Ryzyko, które teraz przynosi porażkę.

Co więcej, o ile mnie orientacja nie myli, to biorąc udział w wiekszości forów
dyskusyjnych zgadzamy się na regulamin mówiący, że zrzekamy się części praw
do naszej radosnej twórczości na rzecz właściciela.

To, że tej zgody tutaj nie ma (bo nie ma, prawda? zarówno zgody jak i regulaminu
brak?), oraz że forum w świetle prawa nie stanowi właśności PTTK jest efektem
wyłącznie niedopatrzenia ZG sprzed lat oraz... nie do końca rzetelnej Twojej pracy
*na tym polu*. Bo przecież dla PTTK je tworzyłeś, nie dla siebie, prawda? Dlaczego
więc nie zadbałeś o interes PTTK przy tworzeniu i prowadzeniu forum?

Pamiętając: PTTK to nie ZG, a *my*! Ta idea w głowach! Ten wiatr we włosach!
Ale ten wiatr, to szaleństwo, te połoniny zielone to reprezentuje ZG PTTK. Nie Ty.

Moim zdaniem nie wolno Ci było zrobić tego wszystkiego z forum. Moim zdaniem
również w najmniejszym stopniu nawet nie usprawiedliwia Cię niekompetencja
(domniemana czy nie - nie do końca mój biznes) którejś z członkiń zarządu czy Sądu
Koleżeńskiego (nie wiem czego, nie chcę wiedzieć). Przecież Ty nie jesteś sądem,
nie do Ciebie również należy władza wykonawcza, Łukasz. Taki los pracownika,
że skazany jest i na mądre i na głupie szefa decyzje.

Nie chcę Ci odbierać zasług w tworzeniu i utrzymywaniu forum, nie chcę wybielać
członków ZG tym bardziej, ale - jak pisałem - patrząc z dystansu na sprawę
obecny status forum postrzegam jako zupełnie niejasny:

... bo jak jest - to forum Łukasza Aranowskiego? Z jakiej paki, za przeproszeniem?
Co robi tam u góry logo PTTK, a w pasku adresu chroniona (zapewne) nazwa,
skoro to prywatne forum? :]

Pisałeś o prawniku - ja nim nie jestem, ale wydaje mi się że nie trzeba nim być,
by kierując się zdrowym rozsądkiem sądzić, że ot tak nikomu z nas, szeregowym
członkom PTTK, nie wolno rozporządzać nazwą i logo organizacji. Nawet mając
dobre i szczere intencje jak Twoje.

A jeśli chciałeś chronic forum przed szaloną niekompetencją - trzeba było to
zrobić. Ale nie posuwając się do wykorzystania ochronionych danych... Pewnie
jeszcze pozostaje kwestia danych osobowych? Ale juz nie mam siły w to
wchodzić.

Może nie jest za późno, może warto próbować się dogadywać. Bo na pewno jest
o co walczyć. Bo 'warto rozmawiać'! ;-) Bo narobiłeś się Chłopie i dzięki Ci za to.

Z turystycznym!

I szacunkiem. I życzeniami powodzenia (tfu, przez lewe ramię, co by nie zapeszyć!),
Szy.
--
Znajkraj. Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku: https://www.facebook.com/znajkraj

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Szymon Nitka
Data: 2009-03-20 05:27:14

A mógłbyś podać linka do dawnych i obecnych statystyk?

To chyba nie tajemnica przed kimkolwiek? :]

Szy.
--
Znajkraj. Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku: https://www.facebook.com/znajkraj

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Szymon Nitka
Data: 2009-03-20 05:36:13

Poza tym, Chłopaku, nie obraź się :-), ale...
Po pierwsze, w ZG PTTK byłem zatrudniony jako "specjalista" - bez żadnych dodatków. W zakresie moich obowiązków nie leżała wcale administracja zasobami informatycznymi ZG PTTK, bo takowych po prostu nie było. Kiedy rozpoczynałem swoją pracę, ZG posiadał skromną stronę WWW oraz jeden modem na całe biuro, za pomocą którego łączyliśmy się ze światem.
... a na własnej stronie tymczasem:
Od 1 marca 2002 roku do 1 grudnia 2005 roku pracowałem jako specjalista d/s internetu w Zarządzie Głównym PTTK.
To z dodatkami, czy bez? :]

Szy.
--
Znajkraj. Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku: https://www.facebook.com/znajkraj

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2009-03-20 09:03:17

... dlaczego w takim razie robiłeś to na domenie PTTK jako pracownik PTTK
i na serwerze opłacanym przez PTTK? To jest Twoja przykra niekonsekwencja.
I Twój wolny wybór - ryzyko, jakie podjąłeś lata temu robiąc to dla pasji,
a nie dla pieniędzy czy awansu. Ryzyko, które teraz przynosi porażkę
Wydaje mi się, że próbujesz uprościć pewne problemy i w związku z tym wysnuwasz fałszywe wnioski.

Pracownikiem PTTK nie jest się 24 godziny na dobę, a tylko w godzinach pracy i w zakresie swoich obowiązków służbowych. Potem jest się w PTTK działaczem społecznym takim samym jak ci, co pracują gdzie indziej. Oczywiście, że nie powinno się po godzinach robić niczego, co by szkodziło pracodawcy, ale to jedyne ograniczenie, które obowiązuje kogoś, kto jest jednocześnie pracownikiem i działaczem, a zresztą dla porządku działacz też nie powinien robić niczego, co by szkodziło Towarzystwu.

PTTK opłaca serwer wszystkim jednostkom i komórkom organizacyjnym PTTK, więc opłacanie Forum nie jest jakimś aktem łaski, czy też szczególnego wyróżnienia tej formy działalności. Jedyną różnicą jest to, że Forum nie jest żadną formą działalności ujętą bezpośrednio w Statucie. Ale takich dziwolągów prawnych w PTTK jest dużo i jedyne, co w tej mierze powinno się zmienić, to zmiana Statutu w tym kierunku, żeby obecne dziwolągi przestały być dziwolągami.

Co do porażki, to umozliwienie Forum dalszego działania jest raczej sukcesem. Porażką jest tu ujawnienie, że ZG brak jest woli do konstruktywnego działania na rzecz członków PTTK i ujawnienie kolejnych nieprawidłowości w tym zakresie.
Moim zdaniem nie wolno Ci było zrobić tego wszystkiego z forum. Moim zdaniem
również w najmniejszym stopniu nawet nie usprawiedliwia Cię niekompetencja
(domniemana czy nie - nie do końca mój biznes) którejś z członkiń zarządu czy Sądu
Koleżeńskiego (nie wiem czego, nie chcę wiedzieć). Przecież Ty nie jesteś sądem,
nie do Ciebie również należy władza wykonawcza, Łukasz. Taki los pracownika,
że skazany jest i na mądre i na głupie szefa decyzje
O czym Ty właściwie piszesz? Każdy może umieścić na Forum krytykę dowolnego gremium i dowolnej osoby, podpierając to znanymi mu argumentami. Każdy skrytykowany ma prawo przedstawić własny punkt widzenia. Zamiast tego, to ZG zamierzało zamieść ujawnione nieprawidłowości pod dywan, nie próbując nawet zdementować, że tych nieprawidłowości nie było. I co ma do tego, czy ktoś jest jakimś sądem, czy nie? W tym przypadku sądem jest opinia publiczna, która widzi, jak ZG reaguje na krytykę. A Łukasz już dawno nie jest pracownikiem PTTK, czego jakoś dziwnym trafem nie zauważyłeś.
... bo jak jest - to forum Łukasza Aranowskiego? Z jakiej paki, za przeproszeniem?
Co robi tam u góry logo PTTK, a w pasku adresu chroniona (zapewne) nazwa,
skoro to prywatne forum? :]
Nie wiem jak Ty, ale ja piszę tu jako działacz PTTK i dlatego, że czytają to tutaj inni działacze PTTK. Taka dyskusja pod szyldem PTTK jest jak najbardziej na miejscu i byłoby dziwne, gdyby tego logo nie było i gdyby ktoś wyżej uznał, że być nie powinno.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2009-03-20 09:26:06

Po pierwsze, w ZG PTTK byłem zatrudniony jako "specjalista" - bez żadnych dodatków. W zakresie moich obowiązków nie leżała wcale administracja zasobami informatycznymi ZG PTTK, bo takowych po prostu nie było. Kiedy rozpoczynałem swoją pracę, ZG posiadał skromną stronę WWW oraz jeden modem na całe biuro, za pomocą którego łączyliśmy się ze światem.
... a na własnej stronie tymczasem:
Od 1 marca 2002 roku do 1 grudnia 2005 roku pracowałem jako specjalista d/s internetu w Zarządzie Głównym PTTK.
To z dodatkami, czy bez? :]
Czy naprawdę uważasz, że internet i zasoby informatyczne to to samo?

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-20 10:22:37

Czołem!
To z dodatkami, czy bez?
Bez. :-)
Na stronie dodałem i w CV dodaję "d/s internetu" po to aby ewentualny mój przyszły partner w biznesie wiedział co mniej więcej robiłem. Samo "specjalista" oznacza wszystko i nic.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-20 10:27:09

Czołem!
Po lekturze tego wszystkiego co się narobiło mam wrażenie, że - mimo wszystko
- zdrowego rozsądku racja leży... po środku, lub nawet bardziej po tamtej stronie
miedzy.
Ostra ocena.

W zasadzie Piotr napisał już najważniejsze argumenty jakie mógłbym podać w swojej obronie.

Ja tylko w kwestii technicznej.
ZG może poprosić Ciebie o zapis treści forum, wrzucić w silnik innego forum i będzie się kręcić i bez Ciebie... :/
Całkowicie się zgadzam.
Jeśli ZG o to poprosi - natychmiast otrzyma wszystkie posty z Forum, które pojawiły się na nim między 1 grudnia 2002 r. a 28 lutego 2009 r. w uzgodnionym i wygodnym do importu formacie. Jeżeli następnie stworzy, kupi lub zaadaptuje bezpłatny silnik forum i zaimportuje do niego te dane, to będą wtedy istniały dwa fora o PTTK i członkowie naszej organizacji będą mieli wybór platformy dyskusji. Jak zawsze gdy jest konkurencja - skorzysta klient końcowy. :-)

Symonie, żeby sprawa była jasna, to należy Ci się przedstawienie mojego punkt widzenia. Forum jako idea dyskusji o Towarzystwie nie jest traktowane przeze mnie jako moja własność. Ja jedynie użyczam swój kod (a ostatnio również domenę i miejsce na serwerze), aby ta idea mogła się lepiej ziścić. Forum ma służyć członkom PTTK i robię wszystko co w mojej mocy aby tą funkcję spełniało coraz lepiej.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-03-20 10:43:59

Czołem!
A mógłbyś podać linka do dawnych i obecnych statystyk?
Służę uprzejmie:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=36624

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-20 11:42:47

....to będą wtedy istniały dwa fora o PTTK i członkowie naszej organizacji będą mieli wybór platformy dyskusji. Jak zawsze gdy jest konkurencja - skorzysta klient końcowy.
Super! Można będzie pisać na obu, albo linkować wzajemnie, jeśli czegoś (tu - czy tam) nie ocenzurują;-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Szymon Nitka
Data: 2009-03-20 12:25:27

To jest omówienie statystyk przez Ciebie, a ja prosilem o same 'właściwe' statystyki... :]

Szy.
--
Znajkraj. Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku: https://www.facebook.com/znajkraj

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-03-20 14:03:12

i to będzie początek rozpadu PTTK.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-03-20 14:13:40

Nie przesadzaj januszku! Nawet bomba atomowa nie zmoże tych, co są tak pieknie opisani w biuletynie reklamowym ZG na XVII Zjazd Walny! Spoko:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Agatka C.
Data: 2009-03-20 14:10:30

i to będzie początek rozpadu PTTK.
powiem coś bardzo niepopularnego chyba.

ja patrzę na pttk z "wysoka" czyli z gór. i nie tylko z punktu turysty, który chodzi po górach, ale także z punktu widzenia osoby, która miała okazję pracować w schronisku.
i myślę, że chcialabym aby pttk się rozpadło.
schroniska stałyby się prywatne, każdy robiłby z nimi co chciał. nie byłoby miejsc gdzie wiecznie niemili gospodarze trzymają się posadki bo mają "plecy". proste zasady konkurencji takich by wykończyły.
nikt nie musialby płacić np. kilkudziesięciu tysięcy rocznie za to, że pracuje. za to, że prowadzi obiekt pttk.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2009-03-20 14:43:44

Agatko,

pozwolę sobie zwrócić uwagę, że schroniska PTTK SĄ PRYWATNE (bo - z nielicznymi wyjątkami - nie są ani własnością Państwa, ani jednostek samorządu terytorialnego). Gdyby je sprzedano nowym, także prywatnym, właścicielom i "każdy robiłby z nimi co chciał", to niechybnie "proste zasady konkurencji" wykończyłyby część obiektów - położonych bardziej na uboczu, bardziej wyeksploatowanych itp. Są na to przykłady (choćby w czeskich Karkonoszach, gdzie prywatyzacja była początkiem upadku niektórych schronisk). Nie chcę z góry wyrokować - być może strata nie byłaby tak wielka, bo skoro obiekt pada, to może nie jest tak naprawdę potrzebny. Ale byłoby dobrze, żeby zwolennicy wyprzedawania pojedynczych obiektów na rzecz nowych właścicieli o tym też otwarcie mówili.

pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-03-20 17:34:51

Akurat stowarzyszenia PTTK jako prywatnego właściciela trudno postrzegać.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Edward
Data: 2009-05-23 13:51:44

Odbywają się wielkie dyskusje a ja mam bardzo przykre skojarzenie z tym forum i żałuję że się zapisałem. Kiedy na Forum znalazł się bardzo obraźliwy wpis na mnie i mojego kolegę napisany przez osobę chorą psychicznie to kilkakrotnie prosiłem kol. Łukasza o usunięcie. Kolega długo nie odzywał się a później nie chciał usunąć tego tekstu naruszając w ten sposób regulamin forum. Chyba lubuje się w takich po prostu głupich tekstach i ma satysfakcję jak ktoś kogoś "brudami" oblewa.To był ostatni post na tym forum. Proszę o usunięcie mnie z listy...

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-05-24 10:42:33

Witam!
Kiedy na Forum znalazł się bardzo obraźliwy wpis na mnie i mojego kolegę napisany przez osobę chorą psychicznie to kilkakrotnie prosiłem kol. Łukasza o usunięcie.
Autor tamtego tekstu sam sobie wystawił świadectwo i dziwię się, że chce Ci się zajmować takimi bzdurami.
Kolega długo nie odzywał się (...)
Mogło być milion powodów - urlop, przeoczenie maila itd.
(...) a później nie chciał usunąć tego tekstu (...)
Czasami dużo większą karą dla autora jest pozostawienie jego postu, niż jego usunięcie.
To był ostatni post na tym forum. Proszę o usunięcie mnie z listy...
Po zalogowaniu się wejdź do swojego profilu i kliknij w odpowiedni link na samym dole.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-05-24 21:36:03

Kiedy na Forum znalazł się bardzo obraźliwy wpis na mnie i mojego kolegę napisany przez osobę chorą psychicznie
Jeżeli piszesz o tej dyskusji: http://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=26387 - to przecież nie pozostałeś dłużny tej osobie chorej psychicznie.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Florianszary
Data: 2009-11-09 12:43:55

Chciałem odpowiedziec na tem plugawe oszczerstwa.
1.Psychcznym nie jestem (może nerwusem).
2.Nie panu panie edwardzie oceniac kim jestes a kim nie.
3.Przyją mnie pana na kurs a wręcz ma na to świadka zachecał ,który ukończyłem.
moze na trójach może jak pan twierdzi z przebojami.
4.Ma wykształcenie (...wymoderowano...) wyrzsze, może mgr z kropka, ale ma a tego co mi wiadomo psychiczni się leczą a studiów nie konczą.

Uwaga Moderatora!
Reszta tej wypowiedzi została usunięta, podobnie jak wszystkie inny posty napisane przez tego autora w przeciągu ostatnich kilku dni. Zasadą na Forum jest, że piszemy na nim po polsku (punkt 4 regulaminu), czego nie da się powiedzieć o postach Adama Wolańczyka.
Łukasz Aranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: HaKaT
Data: 2010-05-21 09:53:39

I ci się dzieje z tą sprawą Łukaszu - jakie rozwiązania ze strony ZG PTTK ?
Przodownik Imprez na Orientację PTTK nr 342,
Znakarz Szlaków Nizinnych 879,
Organizator Turystyki PTTK 026/2006
Właściciel Centrum Edukacji i Turystyki Wiking w Szczecinie
Portal szlaków www.wedrujznami.pl

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-05-21 10:13:31

Czołem!
I co się dzieje z tą sprawą Łukaszu - jakie rozwiązania ze strony ZG PTTK?
A cóż się może dziać dalej znając nasze Towarzystwo? :-)

1) Nasze forum działa bez żadnych przeszkód pod patronatem Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.

2) ZG pomachało szabelką (groźba pozwu), ale po odpowiedzi mojej kancelarii prawnej umilkli i pogodzili się z faktem, że kod i baza forum nie należy do nich.

3) Na zjeździe Anna Kirchner w kolejnej dogrywce wczołgała się do GSK, który natychmiast ostentacyjnie wybrał ją na swojego prezesa. W efekcie można teraz śmiało teraz rzec, iż jaki sąd taki prezes. :-)

4) Wnioskiem z zeszłorocznych wydarzeń jest truizm, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jestem pod ogromnym wrażeniem tempa i jakości działania kolegów z mojego oddziału, którzy murem stanęli po stronie słusznej sprawy. Cała ta awantura pokazała ogromny rozjazd mentalny pomiędzy środowiskiem studenckim, a resztą Towarzystwa.

5) Władze Towarzystwa bezkarnie olały zalecenia organu nadzorczego, który zwracał uwagę na nieprawidłowości w ich działaniu. Z kolei urząd miasta nie przejął się specjalnie tym, iż jego zalecenia pozostały na papierze. Święty spokój okazał się wartością nadrzędną.

6) Ogólnie w sprawę zaangażowane była spora liczba członków PTTK, dwie kancelarie prawne, urząd miasta, zarząd i komisja rewizyjna mojego oddziału i wszystkie władze naczelne PTTK. Przeprowadziliśmy kilkanaście spotkań na różnych szczeblach, wymieniliśmy dziesiątki pism i odbyliśmy setki rozmów telefonicznych. Pozostał smród, a największym przegranym jest autorytet ZG PTTK. Okazało się, że zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Towarzystwa władza ta nic nie może. Przeto koleżanki i koledzy z ZG skupili się na tym co im wychodzi najlepiej - na bezproduktywnych awanturach o sprawy gospodarcze. Czytając protokoły i uchwały z ostatnich spotkań ZG odnoszę wrażenie, że świat zewnętrzny przestał dla nich istnieć.

7) Pod starym adresem forum od 15 miesięcy wisi ten sam nieaktualny i nieprawdziwy tekst. Nie walczę z nim, bo Google już zaczęło olewać tamtą stronę. Kto chce podyskutować lub poczytać o PTTK - i tak trafia tutaj. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: HaKaT
Data: 2010-05-21 12:14:06

Szczerze mówiąc właśnie takiego działania, czyli braku działania spodziewałem się po ZG. Jestem ciekaw kiedy się to zmieni :-) a zamiast "wojenek" będą konkretne działania. Pozdrawiam Łukaszu i "walcz" dalej z forum, bo ważne jest że ono istnieje, a czy w takiej czy innej formie to już nieważne. Może i nie zgadzałem się w pełni (w formie) z Twoim działaniem. ale cieszę się że istnieje niezależne forum do wyrażania swoich opini czy pozytywnych czy też negatywnych to już sprawa dyskutantów :-)
Przodownik Imprez na Orientację PTTK nr 342,
Znakarz Szlaków Nizinnych 879,
Organizator Turystyki PTTK 026/2006
Właściciel Centrum Edukacji i Turystyki Wiking w Szczecinie
Portal szlaków www.wedrujznami.pl

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: z.klose
Data: 2010-05-27 15:02:35

No i zamiast pomachać szabelką pokazałeś jezyk i pojechałeś ostro po bandzie.
Szczególnie w punkcie 6 tej informacji mówiącym o skupieniu sie członków ZG na awanturach o sprawy gospodarcze. Daj nam Boże, jak najwiecej takich "awantur", bo skutkują takimi inwestycjami jak np wybudowanie schroniska na Markowych Szczawinach, co niestety musiało sporo kosztować. Oby wiecej podobnych "awantur" zdarzało sie w ZG PTTK, a nam - członkom, bedzie działo sie lepiej.
pozdrawiam z.klose

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Mieszko
Data: 2010-05-27 16:12:31

Oby wiecej podobnych "awantur" zdarzało sie w ZG PTTK, a nam - członkom, bedzie działo sie lepiej
Czyżby?
co nam po wszystkich inwestycjach PTTK? Ceny w niektórych obiektach są niemalże z kosmosu (co wcale nie przekłada się na standard tych obiektów), a jeśli jako członek PTTK pokażę legitymację i poproszę o zniżkę to często spotykam się z odmową a przynajmniej jestem traktowany jak intruz. Cóż pttkowscy wataszkowie kierujący rozmaitymi spółeczkami pod szyldem PTTK, zbierają od ajentów wygórowane haracze a zwykły członek musi za to płacić. A władze naczelne Towarzystwa traktują nas członków ja gówno czego najlepszym przykładem jest sprawa Łukasza.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: z.klose
Data: 2010-05-27 19:32:29

Czeżbyś ślubował PTTK'owi i jego "WATAŻKOM"? Po co płacisz składkę i korzystasz z jego obiektów, kiedy jest ci tak drogo i cierpisz psychiczne niewygody? Taniej zanocować w Hiltonie, a i składki płacić tam nie trzeba oraz nie będzie na kogo narzekać. Twoja kasa, Twój wybór. Wszystkiego naj...
pozdrawiam z.klose

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-05-27 22:16:52

Witam!
Taniej zanocować w Hiltonie, a i składki płacić tam nie trzeba oraz nie będzie na kogo narzekać.
Hej, ale proszę bez demagogii. Pomiędzy schroniskami PTTK, a Hiltonem istnieje cały przekrój skali.

Ostatnio z racji posiadania dwójki małych dzieci musiałem zupełnie zmienić przyzwyczajenia noclegowe. Poszukuję stacjonarnych pobytów (5-7 dni) w agroturystyce. Pierwsze o co pytam, to czy w pokoju jest łazienka z ciepłą wodą przez całą dobę. Ponadto w cenie jest czyste i wygodne łóżko, pościel i ręczniki. Wiesz ile kosztuje taki nocleg? Ano jutro właśnie wyjeżdżam do takiego miejsca na Kaszubach - 25 złotych od osoby, dzieciaki gratis. Do tego całodzienne wyżywienie z produktów z własnego gospodarstwa (3 posiłki - 38 zł, dzieciaki gratis), codziennie rano świeże mleko prosto od krowy, w promieniu wieluset metrów zero ludzi, kwatera niemal w środku lasu.

Porównajmy to z cenami na Markowych Szczawinach.
Za 25 złotych mogę przespać się jedynie w 7 osobowym pokoju w GOPR-ówce. Dwuosobowy pokój z łazienką to wydatek 45 złotych. Nie ma na stronie cen w bufecie, ale nie sądzę abym za 38 złotych zjadł choćby obiad porównywalny z agroturystyką (dwa dania, deser i kompot). Szacuję, że nocleg ze śniadaniem w jako-takim standardzie (czyli w schroniskowej dwójce z łazienką) wyjdzie pewnie ze 65-70 złotych. To już w przywołanym przez Ciebie Hiltonie jest raptem dwa razy drożej, bo jako symbol luksusu wybrałeś sobie jedną z tańszych sieci hotelowych (w pozasezonowy weekend w Warszawie w Hiltonie masz nocleg za 140 zł). A sądzę, że w zamian za to standard pokoju, łazienki i śniadania będzie nieco wyższy niż na Markowych Szczawinach...

Zatem Mieszko ma w 100% rację. Trzeba być naprawdę dzianym kolesiem aby wędrować wspólnie z PTTK. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-05-27 22:43:29

Czołem!
No i zamiast pomachać szabelką pokazałeś jezyk i pojechałeś ostro po bandzie.
Ja już się szabelką namachałem. Dzięki temu teraz Ty możesz na działającym, niezależnym i wolnym od cenzury merytorycznej forum machać swoją szabelką. :-)

Ja już teraz będę wyłącznie pokazywał język. Przyzwyczaj się. :-) :-) :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2010-05-28 07:45:08

Pierwsze o co pytam, to czy w pokoju jest łazienka z ciepłą wodą przez całą dobę. Ponadto w cenie jest czyste i wygodne łóżko, pościel i ręczniki. Wiesz ile kosztuje taki nocleg? Ano jutro właśnie wyjeżdżam do takiego miejsca na Kaszubach - 25 złotych od osoby, dzieciaki gratis. Do tego całodzienne wyżywienie z produktów z własnego gospodarstwa (3 posiłki - 38 zł, dzieciaki gratis), codziennie rano świeże mleko prosto od krowy, w promieniu wieluset metrów zero ludzi, kwatera niemal w środku lasu.
Podaj namiary - ale na priva, żeby za szeroko wieść się nie rozeszła... ;-)

pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2010-05-28 07:47:53

Podtrzymuję zainteresowanie wspomnianym gospodarstwem na Kaszubach. Ale żeby być obiektywnym, muszę zarazem zwrócić uwagę na pewne różnice. Koszt prowadzenia schroniska w górach jest bez porównania wyższy niż w kaszubskiej wiosce. Weź pod uwagę choćby tylko konieczność ogrzewania schroniska przez prawie cały rok. Czy w Zawoi w gospodarstwach agroturystycznych ceny są podobne do "kaszubskich" (niczego nie sugeruję, sam jestem ciekaw)? I jest druga diametralna różnica. Właściciele gospodarstwa agroturystycznego nie płacą z tytułu tej działalności żadnych podatków - jako rolnicy płacą tylko podatek gruntowy od posiadanej ziemi (która może nawet leżeć w innej miejscowości). Dlatego szyld "agroturystyka" stał się tak popularny, ale pod wieloma adresami w rzeczywistości znajdują się zwykłe pensjonaty, nie ma żadnego gospodarstwa, a jedynymi domowymi zwierzętami są psy i koty. Ale to już inny temat...

pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Mieszko
Data: 2010-05-28 09:04:03

Odnoszę wrażenie że kolega Zdzisław ma rozdwojenie jaźni i wypowiada się jako dwie różne osoby.
na początku tej całej dyskusji w odpowiedzi Dudiemu kol.Z pisze:
Zarzuty należy poprzeć dowodami ...
a chwilę później ( w odpowiedzi Łukaszowi):
Nie mam zamiaru Ci niczego udowadniać, ani z nikim przerzucać się na argumenty.
Także ostatnio zaczyna od korzyści dla członków PTTK
oby wiecej podobnych "awantur" zdarzało sie w ZG PTTK, a nam - członkom, bedzie działo sie lepiej.
ale tego samego dnia dodaje:
Taniej zanocować w Hiltonie, a i składki płacić tam nie trzeba oraz nie będzie na kogo narzekać.
Czy tylko ja mam wrażenie że coś tu jest nie tak?

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2010-05-28 09:57:50

Właściciele gospodarstwa agroturystycznego nie płacą z tytułu tej działalności żadnych podatków - jako rolnicy płacą tylko podatek gruntowy od posiadanej ziemi (która może nawet leżeć w innej miejscowości). Dlatego szyld "agroturystyka" stał się tak popularny, ale pod wieloma adresami w rzeczywistości znajdują się zwykłe pensjonaty, nie ma żadnego gospodarstwa, a jedynymi domowymi zwierzętami są psy i koty.
Po przemyśleniu uważam, że Twoja koncepcja idzie w dobrym kierunku:

1. należy w PTTK powołać Komisje Agroturystycznę PTTK;

2. Znaleźć chętnych członków (mogą być i kobiety) posiadających w terenie "ziamię" i gospodarstwa i przechrzcić je odpowiednio aby sprostać przepisom i co najważniejsze nie płacić zbędnego podatku. Na podobnej kanwie, lata temu, rozwijał się oddział PTTK w Węgrowie?

3. Nie posiadającym gospodarstwa umożliwić , gdy są chętni (ci członkowie) - zdobycie uprawnień rolniczych i zarolnić ich jakoś w terenie. Podobna operację robiono kiedyś nagminnie, aby umożliwić ludziom (zupełnie nie związanym z rolą) eksploatowanie ziemi. Szczegółów nie pamiętam, ale od czego mamy fachowców.

4. Zwierzęta nie są konieczne mogą być atrapy pod szyldem np. krowy (można ją klonować z hallu ZG PTTK), zaś psy i koty domowe zabiorą ze sobą z miasta agrarni turyści PTTK, niech się wyhasają na polu.

Pozostaje tylko problem, jak się znajdą w nowej rzeczywistości bonzowie spółek od nierentownych wtedy już kompletnie tzw. „schronisk” i inni watażkowie, ale tym to już nie idę się martwić.

Adres Łukasz'owego wspaniale kuszącego odkrycia także prywatnie poproszę, (albo linki, gdzie takiego raju szukać) na wszelki wypadek. Chodzi o same noclegi na parę dni, bo wyżywić to się potrafię i muszę jeszcze taniej (z braku funduszy!).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2010-05-28 11:51:11

Cześć!
Ale żeby być obiektywnym, muszę zarazem zwrócić uwagę na pewne różnice. Koszt prowadzenia schroniska w górach jest bez porównania wyższy niż w kaszubskiej wiosce.
Oczywiście, że tak.

Ale przykład licznych schronisk prywatnych w górach dowodzi, że ów wyższy koszt nie uzasadnia aż tak ogromnej dysproporcji cenowej. PTTK po pierwsze doi schroniska ogromnym czynszem, a po drugie przymyka oko na tego typu praktyki dzierżawców. Zresztą dyskutowaliśmy na ten temat na naszym Forum już kilkukrotnie. :-)

Druga sprawa to poruszona przez Ciebie nierówność wobec prawa. To właśnie jest immanentna cecha socjalizmu - i na to niekończące się dyskusje w ZG PTTK nie wiele pomogą (zwłaszcza, że i tak zazwyczaj dotyczą zupełnie innych spraw). Trzeba próbować omijać idiotyczne przepisy jak się tylko da. Tak zresztą zrobił np. p. Lorenc z moich ukochanych Jaślisk, który swoje schronisko przemianował na agroturystykę już parę lat temu i ma spokój. Nie musi spełniać idiotycznych wymogów wynikających z kategoryzacji obiektów (wcale nie łatwo być schroniskiem), no i płaci nieporównywalnie mniejsze podatki. A w środku nic się nie zmieniło. I o to chodzi. :-)

http://schronisko.jasliska.pl/

* * *

Co do namiarów na agroturystykę - przekażę jak wrócę. :-)
Jedno mi się nie nie zmieniło - staram się zawsze jechać w jakieś nowe miejsce. Zatem tam gdzie teraz jadę jeszcze nie byłem. To czy będę mógł spokojnie polecić to miejsce okaże się za tydzień. :-)

Natomiast prawda jest taka, że w przeciągu ostatnich kilku lat odkryłem kilka prawdziwych agroturystycznych perełek. Miejsc takich, że przysłowiowa "kopara opada". Wystarczy mieć trochę samozaparcia i poszukać w internecie, a można znaleźć naprawdę niesamowite miejsca.

Kiedyś napiszę tu poradnik, jak szukać miejsca na wakacje. ;-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2010-05-28 19:43:48

Tak zresztą zrobił np. p. Lorenc z moich ukochanych Jaślisk, który swoje schronisko przemianował na agroturystykę już parę lat temu i ma spokój
Nie on jeden. Mógłbym podać inny przykład, też dotyczący schroniska, ale tego nie zrobię, bo po co - jeszcze ktoś komuś doniesie i zaczną się np. niekończące się kontrole... ;-)

pozdrawiam

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Ambasador
Data: 2010-12-06 13:23:35

Koszt prowadzenia schroniska w górach jest bez porównania wyższy niż w kaszubskiej wiosce.
Szczera prawda. Dlatego, aby być obiektywnym, porównaj np. schronisko (nowe) na Markowych Szczawinach i na nieodległej Hali Krupowej. Pokój 2-osobowy z łazienką kosztuje na Hali Krupowej o 13 złotych mniej (jedna trzecia), niż na Markowych Szczawinach. Nie wspomnę o zwykłym, ludzkim podejściu do turystów. Na Hali Krupowej, choć dania obiadowe oficjalnie wydaje się do 19:00, jeśli przyjdziesz z gór o 19:30, obiad z pewnością dostaniesz. A na Markowych...

Sytuacja z lipca tego roku, godzina 19:55 pewnego dnia.

Tursytka: Można prosić wrzątek?
Obsługant: Kuchnia czynna do dwudziestej.
Turystka (przytomnie): Czyli jeszcze przez pięć minut, zgadza się? W takim razie poproszę wrzątek.
Obsługant: Ale przez pięć minut woda nie zdąży się zagotować.

Nie spotkałem nikogo zadowolonego z pobytu w schronisku na Markowych Szczawinach. Więc - oby jak najmniej takich.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Radwa
Data: 2013-08-12 13:44:53

Jak w końcu sprawa się zakończyła?
Wojtek

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2013-08-13 10:55:55

Cześć.
Jak w końcu sprawa się zakończyła?
A jak się mogła zakończyć? :-)

1) Forum pozostało niezależne. Patronatem objął je OM w Warszawie, przez co nie ma problemów z używaniem znaku PTTK. Na Forum panuje swoboda wypowiedzi i żadne wiadomości nie są z niego usuwane z powodu "niewygody" dla władz PTTK czy urażonego "ego" któregoś z ważnych działaczy.

2) GSK po będącym własną parodią procesie zawiesił mnie na dwa lata. Podobno, bo uzasadnienia wyroku drugiej instancji nie otrzymałem do dzisiaj. Mój oddział też nie. Proces przed GSK kosztował mnie 56 złotych, które zainwestowałem w wykupienie zaległych składek, po to aby w ogóle mógł się odbyć.

3) Organ kontrolny - czyli Urząd Miasta - pomachał szabelką, ale PTTK go zlało. Urząd Miasta zatem - jak każdy urząd państwowy, który napotka trudność - stulił uszy po sobie i odpuścił.

4) Młoda Kirchnerowa już chyba nie pracuje w ZG (nie chce mi się tego sprawdzać).

5) Anna Kirchner, pomimo prezentowanej arogancji i nepotyzmu wczołgała się na ostatnim zjeździe w kolejnej dogrywce i na ostatnim miejscu do GSK, gdzie została powtórnie wybrana na jego przewodniczącą. W docenieniu jej wesołej działalności na tym stanowisku zgłoszono ją jako kandydatkę do tytułu Członka Honorowego PTTK. Być może też po to, aby już nigdzie nie kandydowała. Zapewne jej kandydatura przejdzie bez zbędnych dyskusji. Ponieważ, jako krajoznawca, wiem jak działa i na ile sprawiedliwa jest historia, to zwisa mi to. Nie mam zamiaru palcem kiwnąć w tej sprawie. Ja swoje w tej partii ugrałem. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-14 13:17:52

"Być może też po to, aby już nigdzie nie kandydowała".

Może tak być, ale nie musi. Raczej będzie się z tym obnosić ostentacyjnie, dalej prezentując: arogancję, nepotyzm i nie koleżeńskość, gdzie się tylko da! Tak ten typ ma, niestety:-(. Jak dobrze wiemy, nie istnieje formalny zakaz pełnienia funkcji przez CH. Znamy obaj jednego członka honorowego, który spokojnie pełni funkcję wiceprezesa PTTK!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Radwa
Data: 2013-08-15 00:09:36

...Jak dobrze wiemy, nie istnieje formalny zakaz pełnienia funkcji przez CH..
Godność CH nie jest przyznawana, żeby odsunąć kogoś od działalności w PTTK, tylko żeby uhonorować jego zasługi na rzecz PTTK i turystyki.
Jeśli tak nabałaganiła to nie powinna otrzymać godności CH PTTK.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-15 08:40:53

"Jeśli tak nabałaganiła to nie powinna otrzymać godności CH PTTK."

I to jest słuszna koncepcja!

Pozostaje tylko drobiazg: przekonać o tym ZG PTTK, a 14 września Walny Zjazd Krajowy!:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Radwa
Data: 2013-08-15 11:23:27

...przekonać o tym ZG PTTK, a 14 września Walny Zjazd Krajowy!:-)...
Co ja mogę w tym kierunku zrobić?

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Radwa
Data: 2013-08-15 11:26:36

...na ostatnim zjeździe w kolejnej dogrywce i na ostatnim miejscu do GSK, gdzie została powtórnie wybrana na ...
Znam kilka takich przypadków, że kandydat zdobył najmniejszą ilość głosów (czyli uzyskał najmniejsze poparcie ogółu), a później został wybierany na przewodniczącego lub prezesa.
Wydaje mi się, że powinno być tak, że bezpośrednio wybieramy szefa, a on później dobiera sobie współpracowników, albo osoba która zdobyła największą ilość głosów zostaje szefem.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-15 18:28:24

Oswiecic ilu sie da delegatów!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-15 18:30:49

"Wydaje mi się, że powinno być tak, że bezpośrednio wybieramy szefa"

To jest najbardziej słuszna koncepcja! :

Wprowadzić od najbliższego Zjazdu Krajowego zmianę regulaminu wyborczego na
Zjeździe, aby Prezes Towarzystwa i Przewodniczący: GKR, GSK
organów byli wybierani bezpośrednio przez Zjazd.
Założenia:
1. Zjazd wybiera Prezesa PTTK bezpośrednio;
2. Wybrany Prezes proponuje listę składu Zarządu wg ustalonej
regulaminem liczby członków Zarządu. W miarę możliwości przedkłada
ramowy program działalności Zarządu w nowej kadencji;
3. Zjazd zatwierdza proponowany przez nowo wybranego Prezesa – skład
Zarządu.
4. Zarząd zbiera się na swoim pierwszym posiedzenie i ustala wewnętrznie
skład prezydium i obsadę poszczególnych funkcji:wiceprzewodniczącego/ych, sekretarza, skarbnika itd.
5. Ustalenia przekazuje do wiadomości Zjazdowi
6. Wybór władz poszczególnych organów: GKR i GSK odbywa się
odpowiednio, jak w pkt. pkt. 2 – 5 powyżej.

Proste? Jak obsługa cepa!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Zawrat
Data: 2013-08-15 19:02:44

Przy okazji kolejnych kampanii sprawozdawczo-wyborczych na wszystkich etapach, powraca koncepcja bezpośredniego wybory prezesów. Obecna ordynacja wyborcza zakładająca pośrednie wybory, stawia moim zdaniem dosyć wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o odpowiedzialność i świadomość wyboru. Jeśli wybieramy np. 20 osobowy Zarząd Główny to musimy się liczyć z tym, że potencjalnie każda z osób wybranych może zostać prezesem. Dokonując wyboru wybieramy więc de facto 20 potencjalnych prezesów. Czyli wszystkie te osoby w naszym rozumieniu powinny się nadawać na to stanowisko. To, że w praktyce nie każdy głosujący może tak rozumować to już inna sprawa. Ale tak właśnie powinien, tzn. mieć świadomość, że wybiera 20 najlepszych a ci z pośród siebie wybiorą najlepszego z najlepszych. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi to przecież tak właśnie być powinno.
Wybory bezpośrednie prezesa moim zdaniem wprowadziłby elementy rywalizacji przypominającej trochę amerykańską kampanię wyborczą na prezydenta i niekoniecznie zamieszanie z tym związane służyłoby dobrze jakości debaty o sprawach PTTK. Tak naprawdę pośredni wpływ na wybory mamy głosując na konkretne osoby, a gdy już wybierzemy najlepszy skład, to mądrości i intuicji wybranych zostawmy dalszy podział zadań. Należy pamiętać, że ZG będzie w wybranym składzie pracował razem kolejną kadencję i by ta współpraca była jak najlepsza dla naszego Towarzystwa, osoby ze sobą współpracujące muszą się dogadywać i dobrze czuć w swoim gronie, tworzyć sprawny zespół. Temu także służy podział zadań, który ustalają.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-16 10:43:42

Zbyt wiele prezentujesz tu niesprawdzonych teorii i pobożnych życzeń. Wybiera się często 20 osobowy zarząd, z którego niedługo po wyborach zostaje na ogół 5- 8 osób roboczych, a reszta to często figuranci. tak jest wszędzie, nie tylko w PTTK! I to mimo ostrzeżeń, że członkowie zarządu za uchybki finansowe mogą odpowiadać własnym majątkiem! Przy wyborach wszyscy chętni, nawet po 3-4 osoby na jedno miejsce. Potem w miarę upływu czasu zapał opada....

Ponieważ glosujący rozumują różnie ( czasem wcale:-))- warto im przygotować jednoznaczne i wygodne narzędzie, stad mój projekt.

Parodią wyborów jest to co się stało na ostatnim Zjeździe, gdzie pani Anna Kirchner ledwie się przeczołgała do składu GSK, aby zostać tam w końcu wybrana pośród swoich prezesem.

Wdrożenie mojego projektu powinno takie kiksy skutecznie eliminować!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Zawrat
Data: 2013-08-16 16:31:16

To, że osoby wybierane do władz w różnych organizacjach, źle wykonują lub nie podejmują zadań do jakich się zobowiązali, to nie jest wina naszej ordynacji wyborczej. Wątpię czy bezpośredni wybór prezesa by to zmienił gdyby osoba wybrana okazała się nieodpowiednia.
Sposób dyskusji gdzie padają nazwiska i oskarżenia proponuję przenieść z internetu, który jak wiadomo jest narzędziem populizmu, na obrady 14-15 września. Nie oskarżajmy w ten sposób bo to nie służy w niczym naszemu Towarzystwu i spraw poruszanych nie wyjaśnia o czym świadczy ciągnący się od 2009 r. wątek.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-16 17:50:18

Bezpośredni wybór prezesa, a następnie zatwierdzenie Jego programu i zaproponowanej przez Niego listy członków zarządu daje więcej gwarancji sprawnego zarządzania towarzystwem. Wina wina naszej ordynacji wyborczej polega na tym , ze wybiera się 20 osób kompletnie ze sobą nie skorelowanych i czasami i prezes i funkcyjni maja 4 lata funkcjonować na zasadzie doboru więcej niż przypadkowego. Oskarżeń nie podaję, to specjalność pani Anny Kirchner, jeśli chodzi o oskarżanie, nawet do organów ścigania, kolegów z PTTK! Co do obrad 14/15 września, to one są jeszcze przed Szanownymi Delegatami. mam nadzieje, Ze zagłosują Oni jak trzeba?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Zawrat
Data: 2013-08-16 19:55:23

Pomysł zakłada bezpośredni wybór prezesa, ale też daje mu duże kompetencje w doborze swojego składu zarządu. Tu widzę niebezpieczeństwo do nadużyć, jak by ktoś mógł cały zarząd obsadzić jak mu się podoba. Sama idea ciekawa, ale sądzę, że trudna do realizacji w praktyce.

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-08-16 21:23:57

"...daje mu duże kompetencje w doborze swojego składu zarządu"

Tak! skoro ma odpowiadać, niech ma możliwość skompletowania drużyny godnej zaufania!

"Tu widzę niebezpieczeństwo do nadużyć.."

A do tej pory jakoś ich nie było? ha!

" Sama idea ciekawa,.."

dziękuję:-)

"ale sądzę, że trudna do realizacji w praktyce."

Pewnie łatwo nie będzie, ale ufam, że jako młody delegat na Zjazd i do tego okrzepły działacz w środowisku góralskim :-) powinieneś wraz z innymi światłymi delegatami (bo powinni się znaleźć?) dać sobie radę i z tym problemem@!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Komunikat SG ZG PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2013-09-12 14:42:45

LINK

Nepotyzm bezczelny jak u pani A.Kirchner. I takiego jak ona członka Honorowego chce ZG PTTK "wystrugać" Szanownym Delegatom na Zjeździe Krajowym w sobotę? ;-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć