Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

"Schroniska" PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 44
data najnowszej wiadomości: 2010-09-21

Temat: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-01-19 13:57:36

Odwiedziłem dziś stronę spółki "Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK" i co ciekawe kilka popularnych miejsc w górach nie jest już schroniskami tylko "obiektami noclegowymi PTTK" i na ten przykład mamy:
"Obiekt noclegowy PTTK Odrodzenie"
Obiekt noclegowy PTTK "Na Szczelińcu"
Obiekt noclegowy PTTK "Andrzejówka"
Obiektami noclegowymi są także Zygmuntówka i Harcówka.
http://www.pttk.jgora.pl/index.php?ident=schroniska_hotele

Co ciekawe nie ma tam w wykazie schroniska w Srebrnej Górze (choć na stronie obiekty.pttk.pl ciągle figuruje)

W takim tempie to niedługo schroniska PTTK w Sudetach będzie można policzyć na palcach jednej ręki.

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
Kurs Przewodników
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-01-19 14:29:49

W takim tempie to niedługo schroniska PTTK w Sudetach będzie można policzyć na palcach jednej ręki.
Schroniska młodzieżowe PTSM już można. W 1991 r. w czasopiśmie "Gościniec" pisano o tym, że tania turystyka wędrówkowa z młodzieżą szkolną i akademicką miała się całkiem dobrze - zanikały "autokarówki", a wycieczki prowadzili społecznie organizatorzy turystyki m.in. instruktorzy i przodownicy turystyki kwalifikowanej, w tym opiekunowie szkolnych kół i klubów turystycznych. Szczegóły => http://ksp.republika.pl/gosciniec.htm

Sam pamiętam, że dobrze wtedy funkcjonowały tanie schroniska młodzieżowe i letnie bazy namiotowe, a w schroniskach górskich turysta nie był traktowany jak intruz, nawet wrzątek był za darmo. Tak się składa, że źle zaczęło się dziać właśnie krótko po wprowadzeniu kuriozalnych przepisów, m.in. Rozporządzenia RM w sprawie osób przebywających w górach i art. 60 § 4 Kodeksu wykroczeń grożącego sankcjami karnymi za wykonywanie zadań przewodnika osobom nie posiadającym specjalnych uprawnień państwowych. Wtedy to szkoły i uczelnie zaprzestały organizowania wyjazdów w góry i baza noclegowa zaczęła świecić pustkami.

W Sudetach na przykład było kilkadziesiąt schronisk młodzieżowych - stałych i sezonowych. Zapewniały tanią bazę noclegową zarówno grupom organizowanych w ramach szkolnych klubów turystycznych, m.in. PTTK, jak i turystom indywidualnym. Podłogę można tam było dostać zawsze. Dziś można je już policzyć na palcach jednej ręki. W sezonie schronisk szkolnych nie uruchamia się od ponad 10 lat, bo z chwilą wprowadzenia tych wszystkich przepisów grupy szkolne mają zakaz wędrowania bez przewodnika. Nie ma grup - nie ma sensu uruchamiać schronisk dla nielicznych indywidualistów. I taka jest prawda. Ja zdaję sobie sprawę, że wielu tu piszących zaczęła swoją przygodę z górami stosunkowo niedawno i po prostu nie może pamiętać tamtych czasów. Dziwi mnie jednak to, że to właśnie przedstawiciele tej grupy wiekowej mają najczęściej czelność twierdzić, iż upadek taniej bazy noclegowej w polskich górach i schronisk dla turystów kwalifikowanych nie ma żadnego związku z wprowadzonymi pod koniec lat 90-tych zakazami i polityką państwa nastawioną na szybkie zmonopolizowanie turystyki i krajoznawstwa.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: z.klose
Data: 2009-01-20 15:34:00

Mnie ciekawi różnica pomiędzy schroniskiem a obiektem noclegowym. Czy tu chodzi o standard, cenę czy rodzaj usług? Coś w tym musi być, że nagle oprócz stanic wodnych, bacówek, schronisk, domów wycieczkowych, domów turysty, hoteli górskich itp mamy obiekty noclegowe. Kto mnie uświadomi?
pozdrawiam z.klose

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-01-20 17:21:35

Kto mnie uświadomi?
Oj, Zbyszku i Ty taki bystrzak to piszesz?

Mnie się samo określenie obiekty noclegowe kojarzy na wprost z Izbą Wytrzeźwień, albo z noclegownią Św Alberta, czy coś takiego, lub podobnym przytułkiem, a nie z potężnym Stowarzyszeniem, jakim powinno być PTTK? :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: z.klose
Data: 2009-01-20 18:16:01

Jakie są Twoje skojarzenia nie wnikam. Ja nie miałem jeszcze możliwości sprawdzić jakim obiektem noclegowym jest Izba Wytrzeźwień, bo na Górnym Śląsku większość z nich zbankrutowała i nie zdążyłem żadnej odwiedzić.
A tak na poważnie, to chciałbym poznać definicję nazwy "obiekt noclegowy" w rozumieniu właściciela przedsiębiorstwa Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK oraz intencje jakie przyświecały właścicielowi kiedy zmieniał status z schronisk górskich na obiekty noclegowe.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Agatka C.
Data: 2009-01-20 19:20:44

Spółka Sudety nie jest wyjęta spod prawa, wiec odpowiedzi na pytania znajdziecie w ustawie, ktorej fragment jest tu: http://www.intur.com.pl/klasyfik.htm

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-01-20 21:49:29

Ja nie miałem jeszcze możliwości sprawdzić jakim obiektem noclegowym jest Izba Wytrzeźwień, bo na Górnym Śląsku większość z nich zbankrutowała i nie zdążyłem żadnej odwiedzić.
Osobiście także nie mialem okazji sprawdzic ale w TV widziałem, że to straszne miejsce:-).

A tak na poważnie, to chciałbym poznać......
Myślisz, że się nam uda tutaj coś poznać na poważnie?

Bardzo optymistyczna to jest - koncepcja:-)

Pozdro tur-kraj ANT:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-01-20 23:22:10

Oczywiście świadom jestem że schronisko powinno spełniać pewne standardy (i dlatego jest to "obiekt noclegowy" a nie schronisko) pytanie tylko dlaczego Spółka SHiS nie zadbała o to żeby te standardy spełniało.

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-01-21 08:33:11

- schroniska młodzieżowe - obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane do samoobsługi klientów,
- schroniska - obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów,
Oczywiście takich obiektów jest coraz mniej, likwidowane są kolejne. Dlaczego obiekty do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane do samoobsługi i świadczące minimalny zakres usług znikają z mapy polskich gór? Dlaczego większość obiektów PTTK - dawnych schronisk, nie nazywa się już schroniskami, tylko domami wycieczkowymi albo hotelami? Dlaczego pada turystyka wędrówkowa? O przyczynach likwidowania takich obiektów służących turyście plecakowemu, wędrującemu z karimatą (w razie gleby) i własnym śpiworem już tu napisałem, tylko do niektórych jakoś to nie dociera.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2009-01-22 19:44:25

Jak zwykle wydaje się, że ci usiłują dyskutować nie zapoznają się ze sprawą dokładnie. Jedna dziewczyna przytomnie odpowiedziała. Termin schronisko jako nazwa placówki usługowej jest zastrzezona ustawą i wolno go używać po spełnieniu okreslonych standardów. Nie oznacza to, że po ich spełnieniu będą obiektami luksusowymi. Ubolewanie, że coraz mniej chodzi z karimatami, śpi na glebie... Ludzie, to XXI wiek! Takie przekształcanie turystyki dokonuje się od lat na Zachodzie. Coraz więcej ludzi ma samochody, wyskakuje na krótko, w schroniskach jest wszystko do jedzenie - po co to nosić? Coraz lepiej zarabiamy. Od kilku lat chodzę, a chodzę często po różnych naszych górach, na LEKKO! Tylko ortodoksi tak wedrują i niech to robią, ale żeby marzyć, by to wrociło? To se uz ne vrati, pane Havranku!

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-01-22 20:58:01

luksus nie musi być - ale żeby czysto było.
Wiek wyryp już tylko wspominam.
Od czasu do czasu chodzę tak, jak piszesz ... po różnych naszych górach, na LEKKO!, ale coraz częściej unikam noclegu i wyżywienia w naszych schroniskach.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-01-22 23:57:57

Ubolewanie, że coraz mniej chodzi z karimatami, śpi na glebie... Ludzie, to XXI wiek! Takie przekształcanie turystyki dokonuje się od lat na Zachodzie. Coraz więcej ludzi ma samochody, wyskakuje na krótko, w schroniskach jest wszystko do jedzenie - po co to nosić?
Piszesz tu o turystyce indywidualnej. A gdzie jest zorganizowana turystyka szkolna?
Czy wycieczka, której organizatorem nie jest szkoła, a biuro turystyczne oferujące swój program zwiedzania, zaś prowadzącym nie jest wychowaca, a wynajęty przewodnik, jest turystyką szkolną? Przecież te "tramwaje" hałaśliwej młodzieży z dużą mocą destrukcyjną, które obserwuję jak są wtłaczane przez przewodników górskich w chronione obszary górskie w ramach działalności komercyjnej biur turystycznych, to nie jest żadna turystyka szkolna, tylko działalność dochodowa przedsiębiorców turystycznych.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: luk1964
Data: 2009-01-23 09:16:19

Ja "wzdycham" za tanimi schroniskami i możliwością spania na podłodze (jeśli mam śpiwór i karimatę). Osobiście w ubiegłym roku "przeniosłem" się z noclegami do PTSM.
Mimo,że należę do PTTK od 1976 roku. Zostałem zapisany przez Tatę przed rajdem narciarskim jak miałem 12 lat. Ubolewam ( czemu już na forum dawałem wyraz ) nad porzuceniem przez PTTK idei taniej i powszechnej turystyki. Forsuje się hotele górskie i przeprowadza drogi asfaltowe pod samo schronisko. Ajent z Magury Małostowkiej cieszył się parę lat temu ,ze bedzie miał tam doprowadzony asfalt......
Upadaja takze bazy namiotowe. Nie zgadzam sie z poglądem ,że zarabiamy więcej i zmienia się turystyka. Jeśli ktoś chce nocować w hotelach i niech jeździ do Kasprowego w Zakopanem ale od schronisk wara. Niech pozostana schroniskami.
Opisywanym tutaj skandalem jest likwidacja domu wycieczkowego w Zakopanem i przerabianie go na luksusowy HOTEL !!!!

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-01-23 09:35:37

Mam w takim razie pytanie do moich zatwardziałych oponentów: Czy uważacie, że lepiej aby parę tysięcy osób zaćpało się przed blokiem niż parę osób uległo w górach wypadkowi z miłości do nich? Kto tak naprawdę ma te biedne i biedniejsze dzieci wyedukować i nauczyć samodzielności i zaradności? Biura turystyczne? Nie. To nauczyciel powinien przejść krótki podstawowy kurs i jazda w góry. Pierwsza pomoc, opracowanie trasy, mapy, orientacja w terenie, zgłoszenie do GOPR i do przodu. Turystyka szkolna to najlepsza metoda na zdrowie, edukację i pasję, nie jakieś pojechane przepisy, które tą turystykę zabijają. Państwo ma oznaczyć szlak, umożliwić tani nocleg i być w razie czego do ratowania. Państwo ma obowiązki wobec nas, a obowiązkiem jest edukacja i zdrowie. Nie drogie stadiony, nie F16, nie Irak, Iran czy Afganistan. Jak nie zadba się o zdrowie i edukacje to za kilka lat będziemy mieli zamiast społeczeństwa schorowanych debili (proces postępuje). Nie widzicie tego?

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2009-01-23 11:52:12

...cieszył się parę lat temu ,ze bedzie miał tam doprowadzony asfalt......
Ja też bym się może już teraz - cieszył z wygodnej drogi, a za parę lat to napewno. Może niekoniecznie trzeba móc dojechać maluchem na szcyty Rysów, ale wygodę na drodze, to juz się podeszłym wieku powoli zaczyna cenić;-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2009-01-25 19:24:59

Toż piszę, że katastrofa z turystyką szkolną. Mnie tam nie przeszkadza spanie w schroniskach, jedzenie też. Co w tym złego? To nie do Ciebie.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2009-01-25 21:21:52

Mnie też nie przeszkadza - jak jest czysto a jedzenie smaczne :-)

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2009-01-25 22:26:34

Mnie tez zasadniczo nie przeszkadza a jedzenie w zasadzie też mi nie przeszkadza bo robię własne własnoręcznie (schroniskowe niestety coraz częściej ma ma cenę jak z hotelowej restauracji)

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Derek
Data: 2009-04-25 22:12:57

A propos schroniskowego menu to jakieś dwa latka wstecz zamówiłem "Pod Muflonem" dużą porcję różnych pierogów i co dostałem? -bajkę, nie pierogi, po prostu niebo w gębie. Polecam wszystkim o ile w dalszym ciągu klei je na miejscu ta sama mistrzyni kuchni. Może ktoś był nie dawno? Czekam na info to może zowu tam zawitam. Z góry dziękuję za bieżące informacje.
TG 6550

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2009-09-01 18:59:26

Masz rację, ale nie stawiaj tak sprawy. To przecież nie wina PTTK ani dzialaczy, że turystyka szkolna tak upadła. Jesteśmy Towarzystwem turystycznym, a nie misjonarsko-charytatywnym, to wladze mają o to zadbać: samorządowe i rządowe. A przecież ktoś do nich wybiera... Demokratycznie.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-09-01 19:06:02

Czołem!
(...) to wladze mają o to zadbać (...)
Brrr! Władze niech już o nic lepiej nie dbają. Wystarczy aby przestały przeszkadzać.

Wszystko o co dbają władze kończy tak jak np. polskie stocznie. Akurat stoczni mi nie żal, ale turystyki wędrownej - już trochę tak.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Paweł Zań
Data: 2009-09-01 20:26:48

Może to nieodpowiedni wątek, ale poruszyliście sprawę "władzy" i turystyki wędrownej, więc dorzucę swoje 5 groszy.
Pojawiło się światełko w tunelu. Informacje znam od prawie miesiąca, ale MEN dopiero dziś opublikował ją na swojej stronie. W ślad za tym podaje informację tutaj.

Myślę że zainteresuje ona kilka osób, które optują za odrodzeniem turystyki szkolnej. JEST SZANSA!

Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych form realizacji dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2009 r.
„Rozporządzenie o dopuszczalnych formach realizacji obowiązkowych dwóch godzin wychowania fizycznego dotyczy klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Określa ono dopuszczalne formy realizacji dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, uwzględniając potrzeby zdrowotne uczniów, specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki realizacji zajęć oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły.
Szkoła przygotowuje własną ofertę edukacyjną zajęć, które mogą być prowadzone jako zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne lub pozaszkolne. Szkolna oferta powinna wykorzystywać uwarunkowania lokalne oraz tradycje środowiskowe, włączać do współpracy związane ze sportem instytucje samorządowe i stowarzyszenia.
Dwie godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w ramach tygodniowego wymiaru godzin mogą być prowadzone w formie zajęć:
• sportowych - szkoła może zaproponować od jednej do kilku dyscyplin sportowych do wyboru, uwzględniając uzdolnienia i zainteresowania uczniów oraz tradycje sportowe szkoły i środowiska
• rekreacyjno-zdrowotnych - zawierających jedną lub kilka form aktywności fizycznej służących zdrowiu, wypoczynkowi lub zabawie i przygotowujących uczniów do systematycznej aktywności fizycznej w czasie wolnym
• tanecznych - obejmujących jedną lub kilka form tańca i pogłębiających wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie
• aktywnych form turystyki - zawierających jedną lub kilka form turystyki do wyboru, w zależności od zainteresowań uczniów oraz warunków terenowych w środowisku. Mogą to być np. turystyka piesza, rowerowa, górska.”

http://www.bip.men.gov.pl/images/stories/d20091116.pdf

Dla nas jako PTTK najciekawszy jest następujący punkt rozporządzenia:
„§ 4. Dopuszcza się możliwość łączenia, w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie, dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego organizowanych w formie zajęć określonych w § 1 pkt 4, z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia.”

§ 1 pkt 4 dotyczy zajęć z turystyki i TYLKO turystyki. Tak więc do dzieła Koleżanki i Koledzy. Mamy możliwość przygotowania dla szkół atrakcyjnej oferty. Zagospodarowania uczniom 8 godzin miesięcznie. Od działaczy w oddziałach będzie zależało jak wykorzystają tą szansę.
Swoją drogą warto poczytać uzasadnienie do projektu rozporządzenia. Jest tam odniesienie się wprost do popularyzacji zdobywania oznak turystyki kwalifikowanej.
---
Paweł Zań

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2010-08-24 21:48:45

Dnia 21 sierpnia br (sobota) TVN w cyklu „Uwaga” w godz. od 19.45 do ok.20 wyemitowała reportaż o schroniskach PTTK, Prawdopodobnie ten reportaż został powtórzony o godz. 3.05 w niedzielę W programie wystąpił tez Prezes PTTK. Ze względu na przedstawioną problematykę oraz końcową konkluzję i fakt iż prawdopodobnie ten program uszedł szerszej uwadze gronu turystycznemu, że względu na porę wakacyjną- warto z jego treścią i wnioskami zapoznać więcej osób, a szczególnie koniecznie – decydentów PTTK!

Podjąłem już pewne starania w redakcji TVN, aby pozyskać zapis tego reportażu na nośnikach komputerowych. Jak uzyskam, to niezwłocznie napiszę że juz jest!

Z tur-kraj pozdro ANT.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Paweł Zań
Data: 2010-08-24 22:06:23

Antoni :D:D:D Nie rozśmieszaj... Proszę:

LINK

Swoja drogą, napisz jakie to starania podjąłeś w "redakcji TVN" :-) I czy będą skuteczne :D
---
Paweł Zań

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2010-08-24 22:37:21

Jak Ciebie rozśmieszyłem, to zajefajnie. Oczywiście napiszę, gdy otrzymam pełną wersję, bo ta jest skrócona, podobno:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2010-08-24 23:20:35

No cóż, z jednej strony reportaż zrobiony pod z góry założoną tezę. Z drugiej strony wypowiedź działacza PTTK (nie wiem kto to, nie miałem przyjemności, a nie przedstawiono go) jest - mówiąc oględnie - mało przekonywująca. Pytanie tylko czy nie miał nic więcej do powiedzenia, czy jego wypowiedź wypreparowano z szerszego kontekstu tak, żeby wypadła tak a nie inaczej (niczego nie sugeruję, ale wiem co dziennikarze potrafią).

Majstersztykiem manipulacji jest zestawienie "Orlicy" z pensjonatem, którego nazwy nie podano. Dlaczego? Ano dlatego, że w sezonie letnim większość obiektów w Zieleńcu stoi pusta - taka specyfika tej miejscowości. Właściciel owego pensjonatu miał akurat szczęście, że załapał grupę kolarzy. I akurat jego pokazano.

pozdrawiam

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2010-08-24 23:31:01

Pewnie masz trochę racji, o którego działacza PTTK Ci chodzi bo w reportażu na żywo były podpisy pod osobami. Wersja skrócona w necie napewno nie odzwierciedla wszystkich wypowiedzi, a ja za późno włączyłem TV, zęby wszystko nagrać. W sobotę 21.08 po audycji nie zorientowałem się, iż powtórka ma być o 3 rano, może wtedy bym nagrał. Ale staram się zdobyć pełny zapis elektroniczny całości, a szczególnie wraz z końcowym komentarzem redaktora prowadzącego!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Mieszko
Data: 2010-08-25 21:51:16

a jedzenie w zasadzie też mi nie przeszkadza bo robię własne własnoręcznie (schroniskowe niestety coraz częściej ma ma cenę jak z hotelowej restauracji)
i może w tym jest sęk. Do schroniska można było przynieść własne jedzenie ( co więcej schronisko powinno udostępnić nam miejsce do przygotowania posiłków) a w obiekcie noclegowym trzeba skorzystać z restauracji.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2010-08-26 18:22:18

Wpisuję się w temat pisząc prosto ze schroniska Odrodzenie. Jak w tej chwili wygląda de iure kwestia rabatów w schroniskach PTTK dla członków i kadry?

W Samotni udziela się jednego rabatu 25% a w Odrodzeniu 10%.

Te stawki zasadniczo różnią się od siebie. A jak powinno być.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2010-08-26 20:02:17

Tomku!
Jako od dawna związany - w różny sposób, z PTTK powinieneś wiedzieć, że od dawna nie ma żniżek funkcyjnych, stażowych itp. Jest dla wszystkich tylko i wyłącznie rabat handlowy 20% (od którego nie płaci się podatku PIT) w obiektach z listy ZG PTTK i kilku oddziałów. To, że niektóre schroniska (zwłaszcza sudeckie) takowe udzielają, oznacza ich niedoinformowanie, w czym tkwi wina odpowiedniej spółki schroniskowej.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: kostek
Data: 2010-08-27 11:00:18

Trochę się mylisz, ponieważ od tego roku schroniska ze spółki "Karpaty" udzielają kadrze programowej i chyba osobom funkcyjnym (nie mam przed sobą tej wiadomości, czytałem ja kiedyś), dodatkowy rabat i w sumie jest 30% zniżki.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2010-08-27 12:24:19

A gdzie jest ta lista obiektów PTTK udzielających zniżek
Z doświadczeń sudeckich.
Obiekt PTTK "Orlica" w Zieleńcu nie udziela żadnych zniżek
Schroniska PTTK "Na Stogu Izerskim " 10 % (pani za lada poinformowała mnie swego czasu ze tak się umówiła z prezesem spółki SHiS, widać na niemieckich turystach za mało zarabiają)
Jak widać ZG ogłasza swoje listy, spółki robią swoje a dzierżawcy swoje.
A tak przy okazji to ponoć SKPS też ma jakieś schroniska
http://tiny.pl/h76nn ciągle szukamy gdzie one są może ktoś wie ;-)

--
Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2010-08-27 12:58:29

Rzuciłem okiem na spis rabatów na stronach ZG i zniżek udzielają także

"GÓRY ZŁOTE
Baza namiotowa przy Jaskini Radochowskiej
p-ta Trzebieszowice,
czynna 1.07-31.08 20% rabatu"

Tak się zastanawiam czy jak poprzeglądam dalej to znajdę zapis o przewodniej roli partii.

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2010-08-27 17:45:22

Jest dla wszystkich tylko i wyłącznie rabat handlowy 20% (od którego nie płaci się podatku PIT) w obiektach z listy ZG PTTK
Nie jest to prawdą. Szedłem tego roku z rodziną GSS od Świeradowa do Wambierzyc i na prośbę jednego z członków KTG ZG PTTK zanotowałem uwagi dot. funkcjonowania schronisk PTTK na tym szlaku. Oczywiście przyjrzałem się też rabatom i jest różnica między życiem prawdziwym i tym wirtualnym ZG PTTK (http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/):
- Schronisko PTTK na Stogu Izerskim udziela tylko 10 % rabatu, a nie 20 %,
- Schronisko PTTK „Odrodzenie" na Przełęczy Karkonoskiej udziela tylko 10 % rabatu,
a nie 20 %,
- PUH Schronisko Turystyczne „Orzeł" sc Antoni i Michał Dominiak wcale nie udziela rabatu, a nie 20 %,
- Schronisko PTTK im. S. Frankowskiego „Przełęcz Srebrna" – nie ma takiego schroniska, a powstała w jego miejsce Villa „Hubertus nie udziela rabatów PTTK.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2010-08-27 17:51:10

A z jakiego to wydawnictwa skan? Bo ciekawa jest też uwaga na temat PTSM-ów na GSS, bo uważam, że takie schr. PTSM 'Skalnik[' w Bukowcu (niewielka wieś a nie duża miejscowość) swoim standartem na łeb i szyję bije większość schronisk PTTK na tym szlaku, a najlepszym chyba nie ustępuje.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek :-)

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2010-08-27 17:56:00

Myśmy miesiąc temu w Odrodzeniu dostali jeszcze dodatkowe 10% dla dzieci do 12 lat.

Pozdrawiam
Krzysiek :-)

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2010-08-31 15:23:38

Myśmy miesiąc temu w Odrodzeniu dostali jeszcze dodatkowe 10% dla dzieci do 12 lat.
Potwierdzam.
Nadal to działa, czyli 10% na legitymację PTTK, 10% dla dzieci.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-08-31 15:31:40

Przewodniej roli partii to ja bym proponował w tym kontekście nie przywoływać, bo niektórym by mogło zrobić czerwono - ze wstydu. Zwłaszcza w obliczu obecnego upadku turystyki kwalifikowanej, a także w kontekście kiepskiej sytuacji schronisk górskich PTTK - vide reportaż w TVN. Mnie osobiście zwrócił szczególną uwagę ten oto fragment reportażu:
Schroniska należące do Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego – jest ich w całej Polsce 180 - to często pięknie położone perły architektury, obdarzone cudownymi widokami. Niestety, większość z nich niszczeje, liczba turystów maleje i wszystko popada w ruinę. Przykładem może być duży budynek na Hali Szrenickiej w Karkonoszach, który nawet w sezonie turystycznym stoi pusty (...)
Powód jest dla mnie oczywisty. Skoro zabito turystykę wędrowną, zabito inicjatywy społeczne za pomocą głupich przepisów i w majestacie prawa, zniknęły obozy wędrowne i rajdy, które dawały im obłożenie, to nic dziwnego, że z pojawiających się sporadycznie turystów indywidualnych schronisko - jako obiekt dla turystyki kwalifikowanej - na dłuższą metę się nie utrzyma. Powodem kiepskiego stanu schronisk górskich jest przede wszystkim to, że grupy nie wędrują i nie nocują, bo każda grupa zorganizowana w myśl idiotycznych przepisów musi sobie obligatoryjnie wynająć licencjonowanego przewodnika. A skoro tak sprawa się ma, to zaprzestano organizowania takich imprez. Organizatorzy społeczni przecież nie mają ochoty być eskortowanymi i płacić haraczu przewodnikowi...

Znam wprawdzie kilka osób, w tym nauczycieli, którzy obchodzą te przepisy organizując grupy... niezorganizowane albo obozy wędrowne formalnie nie będące obozami wędrownymi. Wszystko to jednak jest stanowczo za mało by dać obłożenie schroniskom. Ale nawet te resztki pasjonatów prowadzących młodzież szkolną i akademicką w góry, którzy się uchowali bez uiszczania haraczu na rzecz panów przewodników w tych trudnych dla turystyki społecznej czasach, jest przedmiotem zajadłych ataków ze strony pazernych lobbystów. Oto przykład takiej napastliwej wypowiedzi
Wycieczki szkolne nagminnie wychodzą w góry tylko pod opieką nauczyciela. Straż powinna wyłapywać takie sytuacje, karać szkołę lub organizatora wyjazdu - uważa Mateusiak
zobacz => LINK
A ja pytam: Gdzie te nagminnie chodzące w góry wycieczki? Na tych zarastających szlakach, w tych często świecących pustkami schroniskach? Pytam: Za co karać? Za to, że jako "ostatni Mohikanie" społecznej kadry PTTK wykonują swoje regulaminowe zadania???

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2010-08-31 15:47:20

Hmm mnie zaś zainteresowała liczba "180 schronisk PTTK" w całej Polsce
Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska ma schronisk w zarządzie 8 szt (reszta nie jest schroniskami) wiec wypada na Karpaty i resztę polski 172 schroniska. Z jednej strony cieszy taka ilość w Polsce z drugiej smuci tak mała ilość schronisk w Sudetach

--
Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2010-08-31 16:01:13

A z jakiego to wydawnictwa skan? Bo ciekawa jest też uwaga na temat PTSM-ów na GSS, bo uważam, że takie schr. PTSM 'Skalnik[' w Bukowcu (niewielka wieś a nie duża miejscowość) swoim standartem na łeb i szyję bije większość schronisk PTTK na tym szlaku, a najlepszym chyba nie ustępuje.
Nie wiem czy mogę robić reklamę
"Szlakiem Sudeckim" autorstwa Roberta Szewczyka wyd. Muza

--
Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2010-08-31 15:57:51

Ja bym tam takich niuansów się nie czepiał, tylko zainteresował się paradoksalną sytuacją, że w czasach przewodniej roli partii było możliwe uprawianie swobodnej turystyki, że obiekty PTTK na terenach w górskich miały obłożenie, że tacy ludzie jak m.in. Karol Wojtyła całkowicie legalnie prowadzili grupy młodzieżowe w góry bez przewodnika i nie napotykali na mur idiotycznych przepisów, a dziś są zawracani ze szlaków i traktowani jak przestępcy!

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: wo_cash
Data: 2010-09-13 11:10:30

Witam,

Chciałbym podzielić się wrażeniami jakich doświadczyłem w pienińskim Schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych. Ostatni weekend sierpnia pogoda typowo jesienna chłodno i mokro. Dotarłszy szczęśliwie do schroniska (przepięknie położone, widać, że zadbane, solary na dachu) okazało się, że cała kuchnia i jadalnia jest zamknięta ponieważ obsługują wycieczkę i tu uwaga 10(!) osobowej grupy turystów francuskich (wiek 40+). Kierownik "Schroniska górskiego" na moją uwagę, że chyba nie tak powinno to wyglądać odpowiedział mi, że on tu jest kierownikiem, to jest jego decyzja i że moje uwagi to go w ogóle nie interesują i ogólnie żebym sobie lepiej stąd już poszedł. Dodam tylko, że w trakcie tej krótkiej rozmowy pan cały czas palił papierosa a dym celowo wydmuchiwał w moim kierunku.
Już dawno nikt tak mnie nie zdenerwował i osłabił jednocześnie. Pocieszające jest jedynie to, że poniżej we wsi w informacji Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) dowiedziałem się, że bohater tego schroniska jest tam zatrudniony jedynie do końca sierpnia bo było dużo skarg. Mam nadzieję, że to się potwierdziło.
Pozdrawiam i życzę zdecydowanie milszych wrażeń i wspomnień z PPN.

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2010-09-13 23:03:38

Dodam tylko, że w trakcie tej krótkiej rozmowy pan cały czas palił papierosa a dym celowo wydmuchiwał w moim kierunku.
Już dawno nikt tak mnie nie zdenerwował i osłabił jednocześnie.
Jeśli to jest prawda, to wyjątkowe chamstwo!!!!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: "Schroniska" PTTK
Autor: Les
Data: 2010-09-21 14:37:02

W Gazecie Noworudzkiej można przeczytać o zamkniętym szkolnym schronisku młodzieżowym Tau przy stadionie na ul. Górniczej w dzielnicy Drogosław w Nowej Rudzie.

cytat - "Już od roku wszystkie schroniska zostały sprywatyzowane. Teraz przyszła kolej na noworudzkie – mówi Bogdan Kostecki, dyrektor ZSP. Jego zdaniem, mimo sporego zainteresowania, zyski były zbyt małe, a środki ze starostwa nie zwracały kosztów jego utrzymania. – W efekcie utrzymanie schroniska obciążało budżet szkoły – dodaje.

Z tej decyzji nie są zadowoleni przyjezdni odwiedzający Nową Rudę. Maciej Rodziewicz z Sopotu jest częstym gościem w Nowej Rudzie. – Ta informacja mnie oburzyła. Teraz najtańszy nocleg w mieście kosztuje 50 zł, czyli o 30 więcej niż w schronisku – mówi pan Maciej.


Znika konkurencja dla schronisk PTTK.
Les