Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Hawiarska Koliba

wszystkich wiadomości w wątku: 22
data najnowszej wiadomości: 2009-06-18

Temat: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-07 09:57:44

Ku przestrodze, niedawno byliśmy w Hawiarskiej Kolibie w Gorcach - zanęceni imprezą sylwestrową (wraz z 5-ciodniowym pobytem - 200 zł płatne z góry - zdaje się na prywatny rachunek Chatra), z której szybko zrezygnowaliśmy.
Schronisko nie spełnia żadnych warunków, na podstawie których placówka tego typu funkcjonuje:
1. W budynku było bardzo zimno. Jedyne ogrzewanie pochodziło z pieca, skąd ciepło było rozprowadzane wraz z dużą ilością dymu rurami do pokojów.
2. Imprezę, przewidzianą na 80 osób, miały obsługiwać dwie toalety (z czego jedna niesprawna) oraz dwa prysznice bez ciśnienia (w jednym w brodziku permanentnie stała woda).
3. Stan sanitarny kuchni dyskwalifikował ją z jakiegokolwiek użytku - po stołach i półkach chodziły koty wylizujące garnki i talerze.
4. Materace, na których polecono nam, spać były porwane, pozalewane i zanieczyszczone kocimi odchodami.
5. Okna były zupełnie pozasłaniane kocami, co czyniło sale ponurymi norami.
6. Gdy zapytaliśmy się o inne pomieszczenia, zaproponowano nam nocleg w nieogrzewanej przybudówce, w której ścianach i podłodze brakowało desek.
7. Kontakt z gospodarzem chaty - Mariuszem Schabikowskim - był bardzo trudny i zupełnie nierzeczowy. Byliśmy traktowani lekceważąco.

Wszystko (poza zimnem i dymem) mamy udokumentowane (foto i audio) - w razie potrzeby chętnie udostępnimy.

Rozczarowani sposobem zarządzania i utrzymania obiektu, chcielibyśmy uchronić przed nieprzyjemnościami turystów, którzy trafią do niego po nas. Z tego, co udało nam się ustalić, scenariusz z uciekającymi ze schroniska turystami powtarza się w tym okresie rokrocznie.

Ponadto obecna nazwa dawnego schroniska Hawiarska Koliba to Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka "GOCHA". Proponujemy odejście od dawnej nazwy - dla podkreślenia nowych praktyk. Schronisko jest czynne od połowy kwietnia do końca października - cały czas, w pozostałym okresie - w weekendy. mamy nadzieję, że informacje widniejące na stronie: http://obiekty.pttk.pl/start.php?co=obiekt&id=44 zostaną wkrótce zaktualizowane.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Agatka C.
Data: 2009-01-07 11:13:49

Droga Asiu.
Jak się gdzies decydujesz jechać, to warto sprawdzić jakie są tam warunki. Chocby uprzednio zapytać tu, na forum. Ale nie, ty się zarejestrowalas na forum juz po fakcie i napisalas raptem dwa posty, w obu narzekajac na Hawiarską. Mogłaś się zarejestrować wczesniej.

Wiedizałabyś wtedy, że to chatka studencka, w ktorej nie ma cieplej wody, jak ja tam byłam, to był jeden prysznic, nie dwa, i pokoje ogrzewaliśmy drewnem w nocy - sami wystawialiśmy warty do palenia w piecu. i wyobraź sobie że spaliśmy jak susły. Nie znasz warunków w chatkach studenckich. To, że zarówno Hala Rysianka (chociaz pewnie nie wiesz o czym mowie) i Hawiarska są schroniskami PTTK to nie znaczy, że są w nich identyczne warunki.
To, że Hawiarska od kiedy ją pamiętam (a pamiętam ją tylko z czasów Schabika) nie grzeszy czystoscią, jest inna bajka. Jednak gdybys zadala sobie odrobinę trudu - tę informację także można wyczytać na wielu forach.
co do rzekomych oszustw gospodarza - nie wypowiem się bo nie wiem.

Wybacz, ale odbieram Cie jako "pojechała księżniczka w góry i obcas jej się złamał"

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Irka
Data: 2009-01-07 12:11:23

Droga Agato!
Widze, że też dokładnie nie wiesz co jest napisane w internecie odnośnie Hawiarskiej. Na oficjalnej stronie schroniska jest wyraźnie napisane, ze chatka dysponuje ciepłą wodą oraz, że nadal jest schroniskiem PTTK!Na pewno we wszystkich chatkach nie sa identyczne warunki, ale emblemat PTTK zobowiązuje do przestrzegania zasad panujących w schronisku turystycznym (a takowe nie były zachowane). A czytając forum Hawiarskiej negatywnych wiadomości praktycznie nie było(teraz już wiemy dlaczego "administrator" kasował co było dla nich niewygodne).
Okropny brud, odchody zwierzęce na pryczach i przeraźliwe zimno.....to już chyba przesada!!!!!!!!!I jak się bierze udział w zorganizowanej imprezie sylwestrowej to jakieś minimum powinno być zachowane!My zapłaciliśmy 200zł za sylwestra +5 nocy w chatce i dostaliśmy 6 brudnych, pełnych odchodow przycz na 15 osób, i woda w butelce aż zamarzała tak było zimno!I to własnie świadczy o tym jakim gospodarzem jest p. Schabikowski!!!!!!Wpłacać pieniądze trzeba bylo z góry....a po przyjeździe nawet nie mogliśmy go spotkać bo był nieuchwytny!!!Takie przekręty robi co roku, cała Ochotnica o tym mówi!!!!Najwyzszy czas zeby to się zmieniło!

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Agatka C.
Data: 2009-01-07 12:50:50

Ale te krzyki o 200 zł to juz nie musicie powtarzac, juz wystarczajaco duzo razy pokrzyczeliście, nie tylko tu. Jeśli chodzicie po gorach, to powinniście wiedzieć, że woda ciepla jest dobrem ograniczonym i nie zawsze jst mimo, że napisane że zawsze. Jedź sobie na Hale Miziową, będziesz miala pościel, gorącą wode i prysznic z kaflami. ja nie bronię.

Jest pewna chatka sutdencka będąca prywatną własnością. Nie ma tam prysznica - można sie umyć w misce z ciepłą wodą zagrzaną na piecu... Ale, że jest to prywatne, to obowiazuje zasada "nie podoba sie? to żegnamy". Ale tutaj, jako że jest to PTTKowskie, nie mogą takich jak Wy, narzekalskich Państwa, wyrzucić. A powinni.
Myślę, ze Pan Jurek Kalarus odpowie Ci na Twoje zarzuty w odpowiedni sposob, gdyż zawsze się odnosi do takich kwestii.
Ja powiem ze swojej strony tyle: ze Schabikiem moj kontakt był ok - zapłaciliśmy tyle ile nam powiedziano, mimo że ktoś sie pomylił i zamiast 12 zł powiedzial przez telefon 10. i zaplaciliśmy 10 za spanie, i jeszcze przypadkiem zerwaliśmy hustawke - w odpowiedzi na to uslyszeliśmy "trudno, naprawimy", i nie wyciągnięto żadnych konsekwencji od nas. Być może Mariusz jest inny, a ja mialam szczescie. Myslę jednak że demonizujecie za równo Gospodarza jak i obiekt.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Krzyś
Data: 2009-01-07 15:12:52

Myślę że akurat "GOHA" nie jest pod zwieszchnością Jurka Kalarusa (obiekt należy do OA w Krakowie a nie do spółki Schroniska i Hotele) prędzej może należało by napisać do OA w Krakowie.

Krzyś
SKPS - z nami w Sudety
Kurs Przewodników Sudeckich
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-08 09:08:27

Nie obcas mi się złamał, ale wiara w ludzi. Wstawać na warty podrzucania do pieca mogę również w szałasie na polanie, nie potrzebuję do tego rezerwować sobie miejsca w schronisku.
Nikogo, komu odpowiadają warunki w dawnej Hawiarskiej, nie nazywam "dostosowującym się brudasem w sosie własnym", choć właśnie mocno zaczyna mi się to cisnąć na usta i chyba przestanę się powstrzymywać - zirytowało mnie wreszcie ocenianie mnie samej ze względu na to, że zawiodło mnie schronisko, które nie przestrzega zasad sanitarnych. Chyba mam prawo oczekiwać tego od każdego obiektu oddanego do użytku publicznego, prawda?

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-08 09:18:17

Aha, przegooglałam Sieć w poszukiwaniu opinii nt. dawnej Hawiarskiej. Żadnych negatywnych nie znalazłam, bo - jak pisała Irka - jedyny nieprzychylny głos na forum na stronie schroniska został zagłuszony, a resztę, z tego, co wywnioskowałam postów - administrator usunął.
Teraz zaczynam rozumieć, dlaczego mimo rokrocznie powtarzającej się sytuacji (co wiem od miejscowych), w Sieci nie ma niczego, co wzbudziłoby moje podejrzenia. Wolałabym, aby w przyszłości inni uniknęli tej pułapki. Dlatego właśnie założyłam osobny wątek na forum PTTK.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-08 09:36:31

...Ale tutaj, jako że jest to PTTKowskie, nie mogą takich jak Wy, narzekalskich Państwa, wyrzucić. A powinni. ...
Zdecydowanie - rozprawić się ze wszystkimi, którzy mają jakieś "ale". Myślę, że wiesz, czym są takie praktyki :-)

Inna kwestia, czy PTTK-owskie, czy nie - tu zdania są podzielone. Sam Chatar interpretował to niejednoznacznie. A jeśli rzeczywiście PTTK-owskie, to - właśnie o to nam chodzi - dlaczego w takim stanie (akurat brak ciepłej wody na stałe mogę zrozumieć, ale kocie kupy? materace jak po przejściu frontu? miejsca noclegowe w nieogrzewanej stodółce z dziurami w ścianach i podłodze? i kasowanie ludzi za to?)?

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: knovak
Data: 2009-01-11 18:13:48

Nie rozumiem pretensji do założycielki wątku...
Gospodarz chatki wywiesił w internecie komercyjną ofertę sprzedaży (w cenie 200 zł) imprezy sylwestrowej, w której oprócz noclegu wymienił jeszcze całą listę świadczeń. Skasował za to z góry. Ze świadczeń zupełnie się nie wywiązał, część ludzi zrezygnowała zaraz po przyjściu do chatki, a z tego co pisano w dyskusji na forum chatki (posty zniknęły) - kasy oddać nie chce. Wystawił iluś ludzi do wiatru, na chatce wisi szyld Towarzystwa... Jeszcze jakieś argumenty?
Zresztą zamiast argumentów - zacytuję fragment relację znajomej która miała pecha tam być:
Przyjechaliśmy jako pierwsi. Schronisko było zamknięte, żywej duszy dookoła. Po telefonach w końcu po półtorej godzinie ktoś się pojawił. W środku zimno jak na zewnątrz. Musieliśmy sami pilnować ognia i rąbać drewno bo koleś ze schroniska, który zastępował chatkowego poszedł odkopywać samochód. Ok. Można to zrozumieć. W końcu damy radę. Nie w takich warunkach się bywało. Po 3 godzinach można było zdjąć czapki i kurtki i zrobiło się przyjemniej. Tego dnia pojawiło się jeszcze kilka osób – pozdrowienia dla chłopaków Wink
Jakie było nasze wrażenie – zimno, ponury pokoik, zimna woda (ale gdy napaliło się w piecu była ciepła) działający jeden kibelek (drugi zapchany), działający jeden prysznic (ale bez ciśnienia, wiec by się wykąpać raczej nie było mowy) – może i ciężko to było ogarnąć, ale takie warunki da się przeżyć i potem się to miło wspomina.
Fakt - pojawiało się wiele osób i wiele opuściło schronisko prawie od razu, ale mówi się trudno – nie wiedzieli czego się spodziewać – luksusu nie było, ale czego Wy się spodziewacie po schronisku Smile
Może i nie było materaca dla każdego, ale te, które były były bardzo szerokie wiec i tak spalo się przynajmniej po 3 osoby na 2 materacach – przynamniej było cieplej Smile
Ci, którzy zostawali to świetni ludzie. Wieczorem gitara, śpiew, sam klimat kuchni w takich miejscach ma niesamowity urok. Cały czas piękna pogoda – czego chcieć więcej.
Fakt – chatkowego Mariusza mimo ze byłam tam od 27 grudnia nie widziałam ani razu (podobno raz się pojawił na 2 godzinki jakos pod koniec grudnia, potem dopiero w Nowy Rok w nocy), ale przed sylwestrem jakoś specjalnie nam to nie przeszkadzało.
I było tak bajkowo do momentu… w którym dowiedzieliśmy się, że Sylwestra mamy zorganizować samemu! Tzn. zapłaciliśmy za samą imprezę ponad 100 zł (wszystko 200 zł – 6*14 zł nocleg=116zł) i miało być jedzenie, miodowka, szampan, kiełbaski, szwedzki stół i impreza. No i oczywiście Ambasador ma rację, że większość była, ale nie napisał kto to robił! Dziewczyny wzięły się za przysadzanie bufetu z rzeczy które udało się zdobyć; cześć rzeczy np. majonez trzeba było dokupić za własne pieniądze; chłopacy rozpalili ognisko. Miała być impreza w stodole, ale była w kuchni, bo w stodole nie było warunków na nią. Znaleźliśmy wieżę i muzyką grało nam radio. Był jeden ciepły posiłek zamiast dwóch; miodówki miało być 0,5 litra na głowę, a każdy dostał max pól kubeczka!
Wszystko ok. – Sylwester bardzo udany, ale przecież nie płaciliśmy za to, żeby go samemu organizować tylko za to by ktoś się tym zajął!!!!!!! Gdzie w tym wszystkim był Chatkowy!!! Ja nie mam nic przeciwko urządzaniu imprezy samemu, ale w takim razie niech ktoś nam zwróci pieniądze za nią! 116 zł za bigos, taniego szampana, kilka rodzajów ciastek i sałatek, kiełbaski do ogniska i „troszkę” miodówki to chyba za dużo!!!?? Rozumiem, że komuś coś niespodziewanie może wyskoczyć i nie może przyjechać, ale takie zwodzenie to już przesada. Bardzo się zawiodłam na Mariuszu!
Mimo, że cały pobyt był świetny, że było sporo osób „z klimatem”, że Sylwester też był udany to brak w tym wszystkim organizator to największa porażka!
Dodam, że pisała to osoba ze środowiska turystycznego, nie "przypadkowy turysta".
Całość i więcej - na forum chatki: http://www.hawiarska.fora.pl/aktualnosci,1/sylwester-08-09,6.html (przynajmniej dopóki gospodarz tego nie wykasuje).
Dla mnie to granda i wstyd, także za Towarzystwo.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-14 12:24:39

http://www.hawiarska.fora.pl/
Właśnie już nie ma... Uwagi można słać bezpośrednio do Chatara... Najmłodsze wpisy w księdze gości pochodzą sprzed półtora roku... Niemal same pochlebne, z wyjątkiem bodaj jednego, zakrzyczanego... Sytuacja się powtarza, Agato, choć bardzo chcemy uchronić kolejnych młodych naiwnych idealistów od rozczarowania, jakiego sami doznaliśmy w schronisku zarządzanym przez Mariusza Schabikowskiego.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Agatka C.
Data: 2009-01-14 13:35:04

teraz to mnie szlag jasny trafił.
tam na forum jest wszystko, te niebochlebne opinie także. chociaż byś nie kłamała.
nie mam celu w tym, żeby bronić Hawiarskiej i gospodarza.
chodzi mi tylko o to, że nowa osóbka rejestruje się, żeby krzyczeć czym śmierdzi pttk. my tu doskonale wiemy czym śmierdzi, a czym pachnie.

jej postow 6.
jej wiek - nieznany.
jej kontakt do niej na gg - nieznany.
pokaż się. to pogadamy jak równy z równym.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-01-14 14:57:58

Cześć!
http://www.hawiarska.fora.pl/
Właśnie już nie ma...
Ale o sssooo chodzi?
Wszystko jest!

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-21 08:47:06

Zgadza się, jest, ale nie było (może chwilowo i miałam akurat pecha). I jak jest - nie jest dostępne z menu głównego. W każdym razie u mnie nie może się załadować - może z powodu nadużywania ;-)

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: luk1964
Data: 2009-01-23 09:33:56

Ja mialem podobna sytuacje na Kudlaczach .Tam tez jest przerazliwie brudno , koce nie prane od wielu lat i brak wody.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-01-27 19:53:39

No ja myślę, że ta wiadomość mówi sama za siebie:
LINK

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: OjciecPio
Data: 2009-01-31 12:59:29

Ja bym Asiu na Twoim miejscu nie jeździł w takie miejsca :-)
Proponuję przybytki w rodzaju Przysłup - Barania Góra, Turbacz albo po prostu agroturystykę. Po co się męczyć, samemu mieć złe wspomnienia i jeszcze psuć opinię, skądinąd, kultowego schroniska. Polecam Chata Zverovka - Zaraz za przejściem w Cieszynie, Tatry Zachodnie, fajne pokoje, klimat, noclegi ok 12 ojro...

Pozdro

PS. A podobne imprezy Sylwestrowe tylko taniej i w lepszych warunkach robi Schronisko Magura Małastowska - kto był ten wie, warunki lepsze, tanie żarcie, dojazd dobry i wyciąg narciarski (tam za dwie stówy od łebka to już jest pobyt z wyżywieniem :-) )

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Asia
Data: 2009-02-02 14:11:53

Wiek 27 lat (gdyby miał znaczenie w kwestii równości). Zawsze czekam na mail.
Jasne, że sama bym nie pojechała, gdybym tylko znalazła opinie o schronisku, które miałyby odniesienie do rzeczywistości, a Chatkowy miał tyle przyzwoitości, by powiedzieć, że warunki są takie, jakie są (powiedzmy sobie szczerze, to nie jest średnia schroniskowa). I nie wydaje mi się, żebym to ja psuła opinię...

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: pawelk84
Data: 2009-02-17 20:21:05

Witajcie.
Chciałbym Was poinformować, iż Zarząd Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie rozwiązał umowę dzierżawy obiektu "Gocha" (d.Hawiarska Koliba) w Gorcach z p. Mariuszem Schabikowskim. Umowa została rozwiązana z miesięcznym, umwonym terminem wypowiedzenia. Przekazanie obiektu nastąpi w połowie lutego.
Prawdopodobnie w tym roku nie zostanie zawarta kolejna umowa dzierżawy, a obiektem będzie zarządzać z ramienia OA Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie. W tym roku przede wszystkim należy doprowadzić chate do jako takiego stanu używalności. Przede wszystkim kompletnie ją wysprzątać i rozeznać się jakie naprawy należy dokonać w pierwszej kolejności.
Osoby chętne do pomocy w tych czynnościach na pewno będą mogły liczyć na darmowe noclegi w chacie.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Szymon R.
Data: 2009-02-18 21:19:14

Chciałbym Was poinformować, iż Zarząd Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie rozwiązał umowę dzierżawy obiektu "Gocha" (d.Hawiarska Koliba) w Gorcach z p. Mariuszem Schabikowskim. Umowa została rozwiązana z miesięcznym, umwonym terminem wypowiedzenia. Przekazanie obiektu nastąpi w połowie lutego.
Bardzo miło słyszeć te słowa :-). W końcu jest szansa na przywrócenie świetności temu miejscu i na nowo uczynienie je maksymalnie turystycznie użytecznym obiektem. Nowym dzierżawcą życzę z serca powodzenia!
--
Pozdrawiam
Szymon

Klub Górski Zdobywcy http://zdobywcy.zywiec.pttk.pl
Bacówka na Krawcowym Wierchu http://krawcow.pttk.pl
Noc Krawculi http://krawcow.pttk.pl/nockrawculi/
GG: 2461026

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: pawelk84
Data: 2009-03-09 10:51:23

Witam.
Dziękuję za dobre słowa. Przywracanie świetności będzie trochę trwało, ale jesteśmy dobrej myśli.
Chciałbym jeszcze podkreślić, iż SKPG Kraków nie jest dzierżawcą GOCHY, a jedynie jej opiekunem z ramienia Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. Dla turystów ma to takie znaczenie, iż nikt na chacie nie będzie zarabiał, a wszystkie pozostawione pieniądze będą w nią inwestowane.
Już miała miejsce pierwsza wielka akcja sprzątania i niektórzy turyści wręcz mówili, że miejsce to zmieniło kolor.
Teraz planujemy wymienić co najmniej część materacy, dokończyć prace porządkowe, a kiedy zejdą śniegi zająć się większymi naprawami.
Wkrótce również światło dzienne ujrzy nowa strona GOCHY.

Zapraszamy serdecznie.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: pawelk84
Data: 2009-06-18 13:09:47

Witajcie.

Mam nadzieję, że przynajmniej część z Was miała już okazję odwiedzić Gorczańską Chatą od czasu kiedy rozwiązano umowę z poprzednim dzierżawcą, a o obiekt dba Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie.

Od czasu zmiany udało się :
- uruchomić oficjalną stronę Chaty (www.skpg.krakow.pl/gocha), która design będzie parwdopodobnie jeszcze zmieniony ;
- uruchomić blog Gochy (http://gorczanskachata.blogspot.com/), na którym będą pojawiać się informacje częściej i w mniej oficjalnym tonie niż na stronie ;
- gruntownie wysprzątać budynek i znieść przerażającą ilość śmieci na doł ;
- przywrócić funkcjonalność w toalecie, w której w zasadzie wszystko jest już sprawne ;
- w znacznej mierze przywrócić turystczną atmosferę temu miejscu.

Natomiast już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się wymiana dachu. Dzięki społecznym staraniom wielu osób udało się w dość krótkim czasie zebrać wystarczającą sumę pieniędzy na taką dużą inwestycję. Prawdopodobnie do dwóch tygodni (sporo zależy od pogody) Chata będzie miała nowy dach.

W planach długofalowych przewidujemy również :
- zorganizowanie cyklu imprez związanych z szeroko pojętą turystyką i kulturą - pierwsza już w ten weekend (Sobótka w Gorczańskiej Chacie) - http://www.skpg.krakow.pl/dz_imprezy.php#sobotka2009
- remont części fundamentów i wymiana podwaliny ;
- wyburzenie tzw. szopy (dobódówki do Chaty) i zastąpienie jej bardziej przemyślaną konstrukcją, która przede wszystkim nie będzie groziła zawaleniem..

Każda osoba chętna do jakiejkolwiek pomocy zostanie przez nas przyjęta bardzo gorąco. W szczególności zależy nam na odbudowaniu dobrej atmosfery oraz opinii o tym miejscu i tutaj jest pole do działania dla Was. Wszak Gorczańska Chata jest obiektem PTTK. Ale żeby móc komuś coś zachwalać najpierw trzeba samemu to zobaczyć dlatego zapraszamy Was do odwiedzenia Gorczańskiej Chaty.

Temat: Re: Hawiarska Koliba
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2009-06-18 14:50:32

Witam!
Od czasu zmiany udało się: (...)
Bardzo pomyślne wieści. :-)
Gratulacje!

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski