Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Pyt. o oznaczenia szlaków.

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2008-12-28

Temat: Pyt. o oznaczenia szlaków.
Autor: Juhas
Data: 2008-12-25 15:12:52

Witam,

Mam pytanie dotyczące oznaczeń na mapach turystycznych.

Literatra podaje że szlaki turystyczne dzielą się na następujące:

- rowerowe
- jeździeckie
- kajakowe
- narciarskie itd.

Wszystkie z wymienionych posiadają indywidualne oznaczenia zarówno na mapie jak i w terenie, jednak na wielu mapach znajdują się szlaki turystyczne nie zakwalifikowane do żadnych z wyżej wymienionych, oznaczone przerywana linią, legenda podaje że są to "znakowane szlaki turystyczne". Czy oznacza to że szlaki takie mogą byc pokonywane zarówno pieszo, na rowerze lub konno?

Problem ten jest dla mnie bardzo istotny ponieważ piszę pracę licencjacką nt. turystyki rowerowej w Powiecie Świebodzińskim i niewiem czy szlaki oznaczone jako "znakowane szlaki turystyczne" mogę zaliczyć do szlaków umożliwiających turystykę rowerową. Znam te tereny dość dobrze i wiem że zdecydowana większość tych traś (o ile nie wszystkie) nadają się do jazdy rowerem nawet dla osób mniej doświadczonych.

Czy ktoś mógłby pomóc? Dodam że mapy z których korzystam wydane zostały przez wyd. Sygnatura.

Temat: Re: Pyt. o oznaczenia szlaków.
Autor: MichałD
Data: 2008-12-25 17:05:30

Czy oznacza to że szlaki takie mogą byc pokonywane zarówno pieszo, na rowerze lub konno?
Witaj,
rodzaj szlaku nie ma żadnego wpływu na możność poruszania się nim turystów uprawiających różne formy aktywnego wypoczynku. Wyjątkiem mogą być rezerwaty i PN gdzie zazwyczaj są wprowadzone unormowania prawne, poza nimi pieszo, rowerem, czy na biegówkach możesz poruszać się dowolnie. Oczywiście respektując inne formy ograniczeń np. ostoja zwierzyny, czy oznaczony teren prywatny, pola uprawne itp.

Wiadomo że należy szanować się wzajemnie - przykładowo jadąc rowerem ostrzegać wcześniej (głosem, nie trąbkami czy dzwonkami) pieszych i w szczególności konnych. Dla wszystkich (poza motocrosami) znajdzie się miejsce :-) i rodzaj znakowania nie ma tu znaczenia.

Wracając do Twego pytania, osobiście rozwiązał bym to w sposób następujący:
- znakowanych szlaków pieszych xx km
- znakowanych szlaków rowerowych xx km
- znakowanych szlaków konnych xx km
- znakowanych szlaków ... xx km
+ xx km znakowanych szlaków, z wyłączeniem szlaków rowerowych, umożliwiających uprawianie turystyki rowerowej. Tu wskazane jest zdefiniowanie określenia tur. row. - pojęcie "przejezdność" rowerem dla osób regularnie jeżdżących w trudnym terenie jest diametralnie odmienne niż dla mieszkańców miast jeżdżących parkowymi alejkami - niby to oczywiste, ale w praktyce różnie z tym bywa...

Temat: Re: Pyt. o oznaczenia szlaków.
Autor: Juhas
Data: 2008-12-28 19:22:28

Sredecznie dziękuję za odpowiedź, Pańska rada rozwiała częśc z wielu moich wątpliwości dotyczących pracy.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyczepującą odpowiedź.

Krzysztof Juszyński