Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Perspektywy PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 47
data najnowszej wiadomości: 2009-05-21

Temat: Perspektywy PTTK
Autor: pttkmysłowice [85.89.173.183]
Data: 2008-12-12 12:40:28

Powszechnym zjawiskiem staje się to iż upadają oddziały PTTK.W trakcie moich licznych podróży rozmawiam z ludżmi związanymi z PTTK na temat funcjonowania PTTK w terenie. Jako działacz który reanimował oddział i nadal go prowadzi chciałbym w oparciu o własne doświadczenia i dla dobra naszej organizacji wprowadzić zmianę zapisu w statucie PTTK :
-ARTYKUŁ 47 pkt 2.Otóż ten chory zapis powoduje że w wielu miejscowościach naszego kraju nie tworzą się oddziały bo blokuje je zapis o 50 członkach zwyczxajnych.W praktyce jak wiadomo w większości oddziałów jest tak że aktywnych działaczy można policzyć na palcach jednej może dwóch rąk.Jeżeli w tych miejscowościach miałyby się tworzyć koła,kluby podległe oddzialowi z miasta wojewódzkiego to jest sprawą oczywistą,że w ten sposób zabija się inicjatywę oddolną i aktywność społeczną.Do założenia związku zawodowego potrzeba 15 ludzi a do oddziału PTTK 50-ciu.Mój projekt dotyczący zapisu o tworzeniu nowego oddziału brzmi następująco:
zostawić punkt 2 w brzmieniu obecnym.przy czym po słowie PTTK należy dodać słowa "w jednostkach administarcji terenowej w których Oddział już istnieje. Należy dodać nowy punkt o brzmieniu:uchwała o tworzeniu nowego oddziału w jednostkach administracji terenowej w których nie istnieje dotychczas żaden oddzial PTTK może byc podjęta przez zebranie co najmniej 15 członków zwyczajnych PTTK.
Jeszcze jedna bardzo istotna uwaga dotyczaca funkcjonowania oddzialow PTTK.Jeżeli ludzie dla nas są najważniejsi to powinniśmy zostawiać składki członkowskie w oddziałach w całości.Bez tych dwóch rzeczy będzie tak ,że za kilka moe kilkanaście lat liczba oddziałów w Polsce ograniczy się do cyfry dwuliczbowej.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2008-12-12 15:33:12

Też uważam, że obecny Statut PTTK jest zaporą, która w wielu przypadkach uniemozliwia prawidłowe działanie w strukturach PTTK, chociaż proponowane przeze mnie rozwiązanie jest trachę bardziej elastyczne.
Tą zaporą jest brak mozliwości uzyskania osobowości prawnej przez koło lub klub, które mają co najmniej 15 członków, a zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach poza strukturami PTTK mogą bez przeszkód uzyskać taką osobowość. Taka sytuacja powoduje z jednej strony wyprowadzanie niektórych komórek organizacyjnych poza PTTK bezpośrednio (np. cały klub wypisuje się z PTTK i tworzy odrębne stowarzyszenie) lub pośrednio (odchodzą najaktywniejsi i tworzą równolegle działające stowarzyszenia, a dotychczasowe zanikają). Inną stroną dotychczasowego Statutu jest to, że potencjalni nowi działacze turystyczni, którzy cenią sobie czas i niezależność szybko skreślają PTTK z zasięgu swoich zainteresowań, bo nie mają ochoty przekonywać przypadkowych działaczy istniejących zarządów oddziałów do swoich racji, a często też po prostu walczyć z osobami niechętnymi do rozwijania działalności poza ich dotychczasowe zainteresowania. Jedynym ratunkiem jest uelastycznienie Statutu tak, aby barierą uzyskania osobowości prawnej była bariera ustawowa 15 osób, niezaleznie od nazwy oddział, klub czy koło.

Według mnie nazwa Oddział to pewnego rodzaju gwarancja uniwersalności działania w zakresie turystyki i krajoznawstwa. Nadawanie nazwy Oddział powinno być równoczesne z wykazaniem się przez koło czy klub, że posiada czynnych przewodników, przodowników czy instruktorów w kilku dziedzinach przewidzianych Statutem i nie będzie stronić od poszerzania działalności o dalsze dziedziny. Obecnie w wielu przypadkach oddziałami są gremia osób, które praktycznie nic nie potrafią zrobić, oprócz kilku wycieczek rocznie, a i przy tym nawet mają kłopoty z obsadą organizacyjną i zebraniem opłacalnej liczby uczestników (wiadomo, że nie można generować strat).

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: JanMaciej... [83.26.180.190]
Data: 2008-12-12 16:30:59

Zmiany które proponujecie godne są pełnego poparcia - tylko, że to wymaga praktycznie gruntownego przeredagowania Satutu.

A gdyby pozostawiając dotychczasowe zapisy dodać w części "JEDNOSTKI REGIONALNE PTTK" w;
Art. 78
1. Oddziały mogą tworzyć jednostki regionalne z osobowością prawną lub bez osobowości prawnej.
W porozumieniu z Zarządem Oddziału zrzeszeni w nim członkowie PTTK mogą tworzyć kluby z osobowością prawną na ogólnie obowiązujących przepisach dla powoływania stowarzyszeń.

Co do składek - to problem partycypowania w kosztach funkcjonowania PTTK jako takiego, chyba żadna jednostka działająca pod logo PTTK nie może być z tego zwolniona.

Piotrze - nic dodać nic ująć; " ... którzy cenią sobie czas i niezależność szybko skreślają PTTK z zasięgu swoich zainteresowań, bo nie mają ochoty przekonywać przypadkowych działaczy istniejących zarządów oddziałów do swoich racji, a często też po prostu walczyć z osobami niechętnymi do rozwijania działalności poza ich dotychczasowe zainteresowania.".
Wymóg zwiększenia elastyczności organizacyjnej, przy tylu możliwościach samorealizacji określonych w Art.8 Statutu PTTK celów i zadań, jest oczywisty.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Krzyś [62.233.177.26]
Data: 2008-12-12 17:03:07

Co do składek - to problem partycypowania w kosztach funkcjonowania PTTK jako takiego, chyba żadna jednostka działająca pod logo PTTK nie może być z tego zwolniona.
Pytanie tylko czy PTTK jako takie potrzebuje tych składek bo powiedzmy sobie szczerze dochody ze spółek (Schroniska i Hotele) to dość spory dochód z którego czerpie głównie ZG.
Chyba że to opłata za logo

Krzyś
SKPS - z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [85.222.86.177]
Data: 2008-12-12 19:25:50

Też uważam, że obecny Statut PTTK jest zaporą, która w wielu przypadkach uniemozliwia prawidłowe działanie w strukturach PTTK,
Powazną również niedogodnościa obecnego statutu są fora i ich umocowanie obligatoryjne w procesie wyborczym.

Podobnie regulamin GSK, to anachronizm. Bo to nie jest regulamin sadu kolezeńskiego, tylko jakies dziwadło. Próbowalem zapisac jakies korzystniejsze zmiany tekstu do tego regulaminu, ale wyszlo z tego cos tak niemozliwego, ze regulamin GSK powinien byc do XVII Zjjazdu Krajowego PTTK napisany całkowicie od nowa. Prosty , jasny , honorowy i etyczny w rzeczy samej!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: domin [78.8.131.225]
Data: 2008-12-20 21:55:32

Tak, i ZG opływa w dostatki, jeździ wypasionymi brykami i ciągle przyznaje sobie jakieś premie...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.76.67]
Data: 2008-12-21 03:25:29

Tak, i ZG opływa w dostatki....i ciągle przyznaje sobie jakieś premie...
Coś musi byc na rzeczy, skoro tak wielu chętnych jest do "zasiadania" w najwyższej władzy PTTK i jej przydatkach, że juz o forach i korporacjach - nie wspomnę:-).

Chętnych, co nie znaczy właściwych do sprawowania tej władzy! (vide lista zgłoszonych kandydatów do władz naczelnych na ostatnim, XVI Zjeździe Krajowym PTTK!)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Dedi [87.206.231.19]
Data: 2009-01-20 18:36:49

Mam pytanie-czy nie będąc członkiem PTTK można być zarazem prezesem Oddziału? Czy to może też projekt nowelizacji Statutu kol. pttkmysłowice :-)
Dedi

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [85.222.86.177]
Data: 2009-01-20 21:54:37

Mam pytanie-czy nie będąc członkiem PTTK można być zarazem prezesem Oddziału?
Nie takie rzeczy się dało widzieć!

Za komuny I Sekretarzem POP w byłej PZPR był znany mi facet nie bedący nawet kandydatem na członka PZPR. I jakos to nikomu nie szkodziło, a partia rosła w siłę , by ludzie żyli dostatniej :-).

Statut PTTK jest dostatecznie porąbany, a prawdopodobnie jego nowe projektowanie przez kolejnym Zjazdem Krajowym - może jakies tam cuda wykombinować, kto wie?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: kryzys [85.89.173.170]
Data: 2009-02-02 00:02:30

No tak... wszedłem tutaj bo miałem nadzieję na coś sensownego, konstruktywnego i pachnącego świeżością... patrze tytuł "perspektywy PTTK" kto napisał? "pttkmysłowice" mówię fajnie pewnie jakieś nowe pomysły powstały odnośnie działania oddziału PTTK Mysłowice właśnie. No i jakże wielkie było moje rozczarowanie po przeczytaniu tych bredni (w moim mniemaniu). Panie prezesie (hmm... i nie należy Pan do PTTK? - tak z opisu wynika, a może prezes nie może do PTTK należeć? ja się nie znam...) zamiast zastanawiać się nad usprawnieniem odnośnie działania i rejestracji terenowych oddziałów zajął by się Pan własnym gniazdkiem w którym zdecydowanie za dużo już nieczystości?
Szczyci się Pan że nasze PTTK jest najprężniej działającym i rozwijającym się oddziałem, ma najwięcej członków i wogóle jest naj... to ja Panu powiem... gówno prawda! może i najwięcej członków ma (w statystyki nie patrzyłem) ale czy to są członkowie aktywni? widząc fotki z wycieczek raczej nie ;-)
Najprężniej działa?... patrząc na listę imprez zaplanowanych na pierwsze półrocze 2009 roku pusty śmiech mnie ogarną... wycieczki są (w porównaniu choćby do PTTK Sosnowiec to jest garstka) ale dla emerytów!
Zamiast zastanawiać się jak utworzyć nowy oddział może lepiej zadbać o własny? a może pozycja Pana zagrożoną jest... wszak nowe wybory coraz bliżej... i mam nadzieję że coś się zmieni... oby na lepsze... bo niestety karta pttk jest mi narazie potrzebna jedynie do zniżek w schroniskach.

Pisze Pan...
Powszechnym zjawiskiem staje się to iż upadają oddziały PTTK
A ja się Pana pytam... co PTTK daje młodym ludziom, albo inaczej... jak PTTK zachęca młodych ludzi do wstąpienia do tej organizacji? jeśli tak jak nasz oferując "rajd (dziwna nazwa... nie lepiej spacer?) pieszy wokół Trójkąta Trzech Cesarzy" to ja się nie dziwię, że to podupada, młodzież się nie zapisuje i coraz mniej ludzi płaci składki.

Życzę owocnych przemyśleń.
z górskim pozdrowieniem.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.47.105]
Data: 2009-02-02 08:47:54

Było sobie kiedyś w starozytnym Egipcie dwóch braci. Jeden sie nazywał Ramzes, a drugi Kryzys. Ramzes umarł, a kryzys ma sie jak najlepiej. Nie tylko w gospodarce i finansach, ale i w PTTK:

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=35952

Oddziały upadają. Nie tylko na prowincji, ale i w stolycy!Sytuacja jest coraz gorsza. Potrzeba zmiany! Chcecie tego? To zróbmy to razem!:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: maciles [149.156.163.212]
Data: 2009-02-02 14:39:48

Ojjjj... TAK! Zmiany są moim zdaniem bardzo potrzebne! PTTK kojarzy mi się z opowieści np. Rodziców jako organizacja w której masę si e działo.

A dziś ... sami zawiązaliśmy, ze znajomymi stowarzyszenie - klub górski, bo w te sposób łatwiej nam się było zorganizować i zacząć działać, niż gdybyśmy chcieli to robić we współpracy z PTTKiem... ale mam nadzieję, że ogólna sytuacja PTTKa się poprawi, ja tak myślę, że trzeba nie gadać tylko działać i dopuścić młodych ludzi, którzy naprawdę mają pomysły, żeby mogli "dowodzić" tą organizacją... marzenie...a może niekoniecznie?! :-)
W górach jest...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: maciles [149.156.163.212]
Data: 2009-02-02 14:58:34

Kurcze tak czytam i czytam to forum i momentami mnie śmieszą te tematy o organizacji i zarządzaniu tą organizacją... Przepraszam jeśli kogoś moje poniższe słowa urażą lub obrażą, zaznaczam, że nie odnoszę się osobiście do nikogo ale...

W moich oczach ... 24 letniego faceta, który Kocha góry, dla którego góry stały się nie tylko pomysłem czy pasją ale sposobem na życie (nie tylko góry, ogólnie turystyka na pierwszym miejscu z górami), który Kocha wędrowanie z plecakiem, wspinaczkę, taternictwo, wędrówki wszelkiego rodzaju etc... który chce się zaangażować nie patrząc na własne korzyści w organizację turystyczne - to obraz PTTK to są w 80% DZIADKI siedzące na stołkach i pilnujące, żeby ktoś im tych stołków spod ciężko spracowanych tyłków nie ukradł...

tyle... nic więcej nie umiem dostrzec, owszem, doceniam idee np. GOTu, Ale jak czasem widzę tablice ogłoszeń PTTK i plan na kilka najbliższych miesięcy to się zastanawiam czy mamy do czynienia z Towarzystwem Turystycznym czy z biurem podróży... Ja niewiedzę dla siebie w PTTKu żadnej możliwości rozwoju związanego z turystyką...

Może to wszystko jest głupio napisane ale... może ktoś mi przedstawi inny obraz tej organizacji, będę naprawdę wdzięczny :-)
W górach jest...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.5.57.23]
Data: 2009-02-02 15:39:53

....ale mam nadzieję, że ogólna sytuacja PTTKa się poprawi, ja tak myślę, że trzeba nie gadać tylko działać i dopuścić młodych ludzi, którzy naprawdę mają pomysły, żeby mogli "dowodzić" tą organizacją... marzenie...
Marzenie! Poczytaj sobie na stronie głównej PTTK jak - swoi dla swoich - przygotowują sobie XVII Zjazd Krajowy PTTK i to w roku, który w założeniu miał być rokiem młodzieży? Pic na wodę i fotomotaż:-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.5.57.23]
Data: 2009-02-02 15:44:41

...obraz PTTK to są w 80% DZIADKI siedzące na stołkach i pilnujące, żeby ktoś im tych stołków spod ciężko spracowanych tyłków nie ukradł...
Bo taka jest prawda. Cała kampania przedzjazdowa wyborcza jest przygotowana pod katem, zeby jszcze sie na tych stolkach utrzy-mać !
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: maciles [89.74.209.77]
Data: 2009-02-02 22:42:27

Tylko tak reasumując co z tym zrobić? Nowej organizacji nie da się założyć - chociażby z powodu takiego, że PTTK już niestety ma monopol na co nie co w branży... akceptować to co się dzieje? Raczej chyba nie... tylko jak to zmienić?!...........
W górach jest...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.5.57.23]
Data: 2009-02-02 22:57:16

.....tylko jak to zmienić?!...........
Twardo żądac niezwłocznych zmian regulaminów wyborczych na Zjazd Krajowy, zmian w statucie PTTK, regulaminach funkcjonowania ZG PTTK, GKR i GSK, to tak na poczatek. Wszędzie, gdzie sie tylko da! Pisac o tym odwaznie i dyskutowac smialo, w jak najwiekszych gremiach!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: maciles [89.74.209.77]
Data: 2009-02-02 23:34:13

No tak... ale zastanawiam się, taki ja który nie należy do PTTKu co może zrobić - na pewno jest to temat do dyskusji :-)
W górach jest...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: kryzys [85.89.173.170]
Data: 2009-02-02 23:43:54

Jako 23 latek podobnie czujący podpisuję się pod tym obiema rękami...

do zobaczenia na szlaku...
w niedalekiej przyszłości może i w ścianie... ot kolejny pomysł na odświeżenie pttku... i jest ich mnóstwo... tylko żeby ktoś chciał słuchać i był jakiś sposób dojścia :/

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: kryzys [85.89.173.170]
Data: 2009-02-02 23:53:58

No i proszę... temat założony przez pttkmysłowice i także przez niego zapomniany (widać jakie jest podejście góry do słowa ogółu)... Panie prezesie... na jakąkolwiek odpowiedź czekamy.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Tomek Dygała [62.121.116.127]
Data: 2009-02-03 07:02:02

Odpowiedź jest dość prosta:

http://www.kopalnia.tekstow.infi.pl/wojciech_mlynarski/robmy_swoje.php

Róbmy swoje,
Pewne jest to jedno, że
Róbmy swoje,
Póki jeszcze ciut się chce,
[...]
Może to coś da? Kto wie?...

Niejedną jeszcze paranoję
Przetrzymać przyjdzie robiąc swoje, kochani,
Róbmy swoje,
Żeby było na co wyjść!

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Tomek Dygała [62.121.116.127]
Data: 2009-02-03 08:22:57

masz dwie opcje:

1. zapisać się i coś robić

2. zamilknąć - nie będąc członkiem organizacji sam pozbawiasz się prawa głosu i wpływu na jej kształt

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Tomek Dygała [62.121.116.127]
Data: 2009-02-03 08:24:56

W moich oczach ... 24 letniego faceta /.../ obraz PTTK to są w 80% DZIADKI siedzące na stołkach i pilnujące, żeby ktoś im tych stołków spod ciężko spracowanych tyłków nie ukradł...
/.../
jak czasem widzę tablice ogłoszeń PTTK i plan na kilka najbliższych miesięcy to się zastanawiam czy mamy do czynienia z Towarzystwem Turystycznym czy z biurem podróży...
Dobrze że wspomniałeś o tych 80%.
Pozostaje jeszcze 20% ;-)

Obraz ten jest w znacznej mierze prawdziwy a wynika z tego że organizacja nie jest jednolita i w jej ramach oddziały mają daleko idącą swobodę jeśli chodzi o kształtowanie swojej działalności.

Dla jednych PTTK to czysta komercha i żyła złota. Dla innych możliwość robienia czegoś fajnego.

Ja jestem w oddziale który ma status OPP i jest nastawiony wyłącznie na gratisową działalność programową. Koła robią dużo imprez, ustanawiamy kolejne odznaki, weryfikujemy niemal wszystkie odznaki ogólnopolskie.
Jest grupa ludzi którym się chce...

Ten oddział to Oddział Miuędzyuczelniany w Warszawie:
http://om.pttk.pl/

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.5.57.23]
Data: 2009-02-03 09:22:45

Jako hymn PTTK to może za mocne, ale jako pieśń na XVII Zjazd krajowy PTTK, to pasuje jak ulał. Nie biadolić, że jest źle, bo nie jest źle, tylko bardzo źle, praktycznie katastrofa, ale działać, pisać, smialo interweniować i pokazywac paluchem, gdzie się da!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.5.57.23]
Data: 2009-02-03 09:28:12

Pozostaje jeszcze 20%
Jak od tego odejmiesz spora ilość naszych leciwych kolezanek o pogladach, pożal się Boże, to zostanie jeszcze mniej.

Jesli uwzglednisz tych nie wielu procentach, jakie pozostana tych , moze śrdenich wiekiem, ktorym się już nic nie zechce (taka impotencja organizacyjna :-)) to tych procentów nie wystarczy nawet na cienkie piwo. chyba, że bezprocentowe?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: poniek [212.76.37.138]
Data: 2009-02-04 08:41:33

Jak już po części napisał Tomek....
Nie sądzę, żeby w przypadku takiej organizacji jak PTTK można było generalizować i uogólniać.

Istotnie są oddziały dla, których liczy się tylko BORT i kasa.
Są też takie, gdzie stopień twardości betonu przypomina ten ze schronów o klasie odporności A1.
Są wreszcie takie, gdzie działalność statutowa jest prowadzona na właściwym poziomie i oparta jest na społecznej działalności: weryfikacja odznak, kursy kadry społecznej, rajdy, konkursy, inwentaryzacja krajoznawcza, imprezy turystyki kwalifikowanej.

Przykładem jest wspominany już Oddział Międzyuczelniany w Warszawie.

Sposób na sukces jest w tym przypadku prosty - kilka osób, którym się chce... i dzięki temu są dobre perspektywy na przyszłość.
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.67.213]
Data: 2009-02-04 09:00:39

Są też takie, gdzie stopień twardości betonu przypomina ten ze schronów o klasie odporności A1.
Masz konkretnie jakieś ogniwa PTTK na mysli? Bo ja tak! :-(.
Sposób na sukces jest w tym przypadku prosty - kilka osób, którym się chce... i dzięki temu są dobre perspektywy na przyszłość.
Rozxpatrujac ten przypadek odwrotnie: mamy kilkanaście zgrupowanych skumanych osób, którym się nie chce. To co robić? Sposób jest jeszcze prostszy - rozpędzić na 4 wiatry! :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Lech Rybienik [212.76.37.194]
Data: 2009-02-04 09:12:28

Rozxpatrujac ten przypadek odwrotnie: mamy kilkanaście zgrupowanych skumanych osób, którym się nie chce. To co robić? Sposób jest jeszcze prostszy - rozpędzić na 4 wiatry! :-)
I co dalej? Rozwalić to nie sztuka, to idzie łatwo.
Pzdr...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Rentgen [84.201.216.116]
Data: 2009-02-04 10:31:48

mamy kilkanaście zgrupowanych skumanych osób, którym się nie chce.
Pomijając niewielki procent tych, którym się chce, to wyszła niezła definicja PTTK - "grupa osób, którym się nie chce".

Pomyślcie co by to było jakby się każdemu z tych 70 tys. członków chciało...

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.67.213]
Data: 2009-02-04 11:02:17

Beton koniecznie skruszyć, zwłaszcza, że nic-nie-robstwo wielokadncyjne w pewnych strukturach inspiruje powoduje często jedna, ale za to zatwardziała betonowa głowa! Inna rzecz, że statut czy regulaminy funkcjonowania na to pozwalają bezkarnie i tu widzę kierunek koniecznych zmian. Niektórych osób, moim zdaniem, się już zmienić nie da. Ale nad statutem i większością regulaminów warto solidnie, przed XVII Krajowym Zjazdem PTTK - ostro popracować! Bo jak Zjazd zaklepie to co sie teraz tworzy w materialach przedzjazdowych to bedzie na kolejne 4 lata -"po prokach"!;-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.67.213]
Data: 2009-02-04 11:10:13

Pomyślcie co by to było jakby się każdemu z tych 70 tys. członków chciało...
Prawo wielkich liczb stanowi, że to nie mozliwe:-)

Wystarczy jak sie bedzie chcieć polowie z 70 osób na wiechuszcze, blisko 100 osobom w komisjach radach, ect, około następnej setki w forach i tak z 500 osobom w oddziałach.O połowie z ponad 200 delegatów na Zjazd krajowy, to nie wspomne.

To juz wtedy może PTTK zacznie rosnac w siłe, a czlokom (i naszym kolezankom;-)) bedzie sie zylo na turysdtyczno-krajoznawczym poziomie, jak na nasze Towarzystwo (w XXI wieku) przystało:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: JanMaciej... [83.26.203.13]
Data: 2009-02-04 11:05:57

Według tego sprawozdania TK-O za 2007 rok członków z opłaconą składka było 61.378 w tym składkę normalną zapłaciło 18.919.
W sprawozdaniu jest taka tabela I.C podająca liczbę 13.445 członków PTTK z nieopłaconą składką członkowską - to tak jakby wyjaśniało przypadek Prezesa O/Mysłowice. :-)
Ale chyba kłóci się z podanym tam artykułem Statutu PTTK - jaki jest wtedy jego status organizacyjny
Art. 16
ust. 1. Utrata członkostwa zwyczajnego następuje w przypadku:
pkt. 2. skreślenia z ewidencji członków, uchwałą zarządu oddziału, na skutek zalegania w opłacaniu składki członkowskiej za okres dłuższy niż 12 miesięcy, (...)

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.67.213]
Data: 2009-02-04 11:29:51

W sparwozdaniu jest taka tabela I.C podająca liczbę 13.445 członków PTTK z nieopłaconą składką członkowską
I tak mamy w PTTK prawie 13 i pół tysiaca "papierowych czlonków."

Podobnie tu na forum: 1.750 ludków (chyba), zapisanych , a dyskutuje ilu? Ty, ja i jeszcze trochę, mała garstka;-)
......skreślenia z ewidencji członków, uchwałą zarządu oddziału, na skutek zalegania w opłacaniu składki członkowskiej


I tu trafiłeś w samo sedno! Rozwinięcie tej myśli opiszę niedługo!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: JanMaciej... [83.10.179.150]
Data: 2009-02-04 13:45:03

Może nie doczytałem w "paragrafach", ale powinien być w takim przypadku określony czas na uregulowanie zaległości po którym działa automatyczne skreślenie z ewidencji - bez uchwały zarządu oddziału.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: JanMaciej... [83.10.179.150]
Data: 2009-02-04 13:52:53

Jest taki termin, teraz doczytałem w Zarządzeniu Nr 6/2008 Sekretarza Generalnego ZG PTTK z 23 września 2008 roku
Osoby, które w terminie do 31 marca 2009 roku, z różnych powodów nie opłacą składki członkowskiej za rok 2008 podlegają przepisom Art. 16 ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 2 Statutu PTTK tj. mogą zostać skreślone z listy członków zwyczajnych PTTK przez zarząd oddziału na skutek zalegania w opłacaniu składki członkowskiej za okres dłuższy niż 12 miesięcy.
mogą zostać - a może jednak przestają być członkami normalnymi i do jakiegoś ? czasu pozostają w ewidencji na przykład jako sympatyk PTTK.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.67.213]
Data: 2009-02-04 15:44:15

Napisałeś sam dostatecznie jasno:
.....mogą zostać skreślone z listy członków zwyczajnych PTTK przez zarząd oddziału .......
To jest oczywiste. A o tym, co nie jest oczywiste, jak napisałem Ci wcześniej - opiszę rzecz wkrótce:-), tzn jeszcze w lutym br;-);

Co to jest członek normalny? Masz Januszku na mysli kogoś takiego?

Wg klasyfikacji psychiatrów za osobę normalną uważa się takiego pacjenta, który przeszedł 6 tygodniowe badania w szpitalu psychiatrycznym i nie stwierdzono u niego wiekszych odchyleń od normy.

Ja osobiście nie byłem na takim badaniu i nie mam takiego certyfikatu:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Derek [83.26.58.237]
Data: 2009-04-21 22:41:22

Tak podobno dzielą pacjentów psychiatrzy: na tych co mają odchylenia i na tych co jeszcze nie byli badani.
TG 6550

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Derek [83.26.58.237]
Data: 2009-04-21 22:49:30

Po lekturze 3-ej strony "Wędruj z Nami"- Publikacja przed Walnym Zjazdem PTT-K nie mogę się zgodzić z przedmówcą, że cokolwiek w naszym towarzystwie powszechnie upada. Zanim zacznę cokolwiek czytać zwykle patrzę na podpisy by nie tracić czasu na nicość. I co widzę w stopkach: "Przewodniczący Sejmiku Oddziałów", "Przewodniczący Porozumienia Oddziałów", "Przewodniczący Rady Prezesów", "Przewodniczący Regionalnego Forum Oddziałów", "Przewodniczący Rady Porozumienia Oddziałów" Z całym szacunkiem dla dostojnego gremium przyznaję rację prezentowanym na łamach racjom. Aby jeszcze wzmocnić ich siłę proponuję powołać: "Radę Porozumienia Rad", "Radę Porozumienia Prezesów Rad", "Radę Koordynującą wybory Prezesów Porozumionych Rad" "Radę Koordynującą Radzenie Prezesów Rad" i być może jeszcze kilka innych.
Na koniec po prostu pozdrawiam zwykłych turystów, którzy nie boją się w schronisku prosząc o nocleg pokazać legitymację PTTK
Derek
TG 6550

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [85.222.86.177]
Data: 2009-04-22 09:12:52

Bardzo trafna diagnoza, czy myślisz, że warto wprowadzić badania obligatoryjne dla kandydatów /ek na XVII Zjazd Krajowy PTTK? Jeśli tak to prędko warto złożyć wnioski takie do regulaminów wyborczych , poczynając od szczebla fora wojewódzkiego:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [85.222.86.177]
Data: 2009-04-22 09:18:55

Do założenia związku zawodowego potrzeba 15 ludzi..
Do założenia kościoła czy związku wyznaniowego, także wystarczy tylko 15 dusz, jakby co :-).
Na koniec po prostu pozdrawiam zwykłych turystów, którzy nie boją się w schronisku prosząc o nocleg pokazać legitymację PTTK
Ja swoja noszę podwójnie zafoliowaną na smyczy i w gustownym pzreźroczystym etui z mocnego plastiku.. Zjeść jest ją trudno:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Derek [83.16.160.92]
Data: 2009-04-24 13:40:37

[wystarczy tylko 15 dusz] może było by z korzyścią gdyby zasiadały tam duusze.
TG 6550

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [85.222.86.177]
Data: 2009-04-24 18:24:52

Tyż prowda;-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: stefan krajan [85.128.47.154]
Data: 2009-05-12 13:55:03

Jeszcze jedna bardzo istotna uwaga dotyczaca funkcjonowania oddzialow PTTK.Jeżeli ludzie dla nas są najważniejsi to powinniśmy zostawiać składki członkowskie w oddziałach w całości.Bez tych dwóch rzeczy będzie tak ,że za kilka moe kilkanaście lat liczba oddziałów w Polsce ograniczy się do cyfry dwuliczbowej.
Na forum dyskusja zanikła - co może być powodem - ???
Mimo tego podam propozycję, wzorując się na organizacji Alpeneverein.
Ta organizacja turystyki górskiej i wyczynowego wspinania zrzesza prawie 850 tysięcy członków.
Składka to od 40 euro do 90 euro w zależności od sekcji i gwarantowanych świadczeń.
Czy dla przyszłości PTTK nie jest ważny poziom składki.
Obecne praktycznie są symboliczne i pewnie w zamian takie same otrzymuje się świadczenia.
Może należy przyjąć europejski styl działania np. DAV czy OeAV - jesteśmy w tej samej Europie.
stefan krajan

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Amotolek [83.6.80.92]
Data: 2009-05-13 08:24:34

Piszesz pięknie w wątku "Perspektywy PTTK". Dobrze, ze stawiasz taki wycinkowy problem, juz dokladnie omówiony 4 lata temu przed XVI walnym Zjazdem, Vide archiwum. A czy tak ogólnie patrząc na "perspektywy" nie zauważasz, ze sa one takie jak w piosence o maturze Czerwonych Gitar:

Juz niedługo Zjazd Krajowy
za pół roku...
Juz niedługo, coraz bliżej...
za pół roku....

Mam nadzieję, że znasz dalszy ciąg? I takie to są perspektywy:-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: Konrad Majewski [212.109.129.143]
Data: 2009-05-13 22:35:02

Może należy przyjąć europejski styl działania np. DAV czy OeAV - jesteśmy w tej samej Europie
Co rozumiesz pod pojęciem europejski styl działania? Chodzi o to żeby dużo płacić? Możesz napisać coś więcej o tych świadczeniach?
konrad

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: justa [77.254.126.8]
Data: 2009-05-21 10:33:32

O tych świadczeniach przeczytasz na stronie Alpenverein - Sekcja "Austria" w Wiedniu / Grupa Polska
http://www.oeav-events.at/austria/Polen/
Jedziesz na Slowacje w Tatry lub chcesz wspinac sie w Alpach, czy po prostu lubisz aktywny wypoczynek?

Zostan czlonkiem Alpenverein!
Co daje mi czlonkostwo w austriackim Alpenverein?

Ubezpieczenie czlonków na calym swiecie (UNIQUA)

Czlonkowie AV spia taniej
Czlonkowie otrzymuja do 50% znizki w schroniskach austriackiego (500 schronisk), niemieckiego oraz Poludniowego Tyrolu (Südtirol) Alpenverein. Poza tym prawa czlonków respektowane sa w schroniskach Szwajcarii, Francji, Wloch, Hiszpanii, Niemiec, Slowenii i Lichtensteinu.

Bezpieczniej w górach
Szkola wspinaczkowa oraz poszczególne sekcje AV oferuja kursy alpinistyczne na najwyzszym poziomie.

Cos dla dzieci
Spotkac przyjaciól: urlopy rodzinne w schroniskach górskich, obozy, spotkania miedzynarodowe. Zawsze dzieje sie cos w naszych osrodkach w Ferienwiese Weissbach i Spot Obernberg.

Ochrona srodowiska alpejskiego
Alpenverein pomaga chronic przyrode i kulture alpejska m.in. jest partnerem parków narodowych, planuje i chroni rezerwaty przyrody.

Prognoza pogody dla wspinaczy
Aktualne informacje o pogodzie w internecie oraz podawane telefonicznie przez meteorologów i przewodników górskich.

Z Alpenverein znajdziesz najlepsza droge
67 map górskich najwyzszej jakosci (wiekszosc w skali 1:25.000) dla czlonków do 40% taniej. Szesc razy w roku czlonkowie otrzymuja gratis gazete z ciekawymi artykulami oraz informacjami o sportach górskich.

Wspinac sie, wspinac sie, wspinac sie...
...na ponad 100 sciankach wspinaczkowych Alpenverein w calej Austrii. Bedac czlonkiem AV oraz majac wspinaczkowe zaciecie do rywalizacji masz dostep do wszystkich miedzynarodowych oraz narodowych (austriackich) zawodów.

Kursy, wyprawy, wypozyczalnia sprzetu, biblioteka...
Alpenverein oferuje szeroka game kursów (wspinaczka, narciarstwo, rowery górskie i inne), wypraw w rózne rejony swiata oraz umozliwia korzystanie - wynajem sprzetu oraz literatury górskiej. Wszystko po preferencyjnych cenach - tylko dla czlonków AV.

Temat: Re: Perspektywy PTTK
Autor: justa [77.254.126.8]
Data: 2009-05-21 10:36:06

Niestety - perspektywy Towarzystwa są raczej schyłkowe.
Konkurenci (wygląda to na towarzyska secesję grupek działaczy z PTTK) nie występują z ofertą inną od PTTK i są słabi finansowo.
A składki - poczytaj post wyżej.
A vide archiwum - to już inne forum ;-0