Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Koło/Klub turystyki rowerowej

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2008-10-23

Temat: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Cieras
Data: 2008-10-20 10:46:38

witam,
mam pytanie odnośnie założenia Koła/Klubu turystyki rowerowej w szkole ponadgimnazjalnej, jestem nauczycielem i zarazem przod. tur. kol. PTTK zrzeszonym w klubie tur. kol.(30 km od mojego miejsca zamieszkania) ale chciałbym takie koło/klub założyć w moim miescie rodzinnym z tym że na zasadzie bez osobowości prawnej (nieformalne)! oczywiście formę taką zgłosiłbym w moim macierzystym oddziale PTTK, ale po prostu nie chcę siebie i młodzież zaśmiecać papierami i bawienie się w zarządy, statuty, komisje a chcę skupić się tylko na zebraniu chętnych osób z całej szkoły ( którą już praktycznie mam!) i organizowaniu wycieczek rowerowych! czy to jest mozliwe do zrealizowania?

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: tomek.jg
Data: 2008-10-20 20:28:19

nie chcę siebie i młodzież zaśmiecać papierami i bawienie się w zarządy, statuty, komisje a chcę skupić się tylko na zebraniu chętnych osób z całej szkoły
To może lepiej zrobić Szkolny Klub Turystyki Kolarskiej - SKTK! Oderwany od PTTK. Bo na dobrą sprawę to po co ma on być w jakiś sposób zgłaszany do PTTK, jeżeli ma być nieformalny? Papierów nie będzie i życie będzie prostsze - tak myślę.

Pozdrawiam i powodzenia.

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Amotolek
Data: 2008-10-21 08:58:54

Oderwany od PTTK.
zZ duzo na tym (w końcu forum internetowym PTTK) proponuje się rzeczy oderwanych od PTTK! Gorzej, że sporo takze oderwanych od rzeczywistości!:-( Ta ustatnia uwaga oczywiście nie dotyczy Ciebie, Tomku. Pozdro ANT:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Cieras
Data: 2008-10-21 09:46:41

dear amotolek,
możesz wyjasnić mi co takiego jest oderwane od rzeczywistości?, bo nie bardzo rozumiem? to, że chcę utworzyć w szkole, spośród młodziezy grupę rowerową to jest oderwane od rzeczywistości???

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Amotolek
Data: 2008-10-21 09:53:52

....możesz wyjasnić mi co takiego jest oderwane od rzeczywistości?, bo nie bardzo rozumiem?....
Ciebie też to akurat nie dotyczy! Wiele osób pisze tutaj takie kalambury oderwane kompletnie od rzeczywistości, zamiast skupic sie na zasadniczych sprawach dla PTTK . Ja również sam nie jestem bez winy, bo czasem piszę takie tam różnosci , niekoniecznie o znaczeniu fundamentalnym dla Organizacji, która ku mojemu ubolewaniu, jako starego czlonka, od conajmniej 3 kadencji przeżywa permnentny kryzys zarzadzania!

To ze chcesz przy szkole stworzyć "koło rowerowe" :-) jak najbardziej zasługuje na pochwałę. Sam sporo, mimo podeszlego wieku- jeźdżę na rowerze i sercem jestem z Wami. Pozdro tur-kraj ANT:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Krzychu S.
Data: 2008-10-22 20:31:05

Drogi Kolego!
Mam doświadczenie w zakładaniu SKKT, więc chętnie się nim z Tobą podzielę.
Wystarczy zebrać minimum 10, ale najlepiej 20 uczniów. Należy sporządzić listę obecności, którą muszą wszyscy podpisać (czytelnie) z uwzględnieniem PESEL. Ty również się podpisz. Niech ktoś (ale chyba to spadnie na Ciebie) sporządzi protokół z zebrania założycielskiego Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego.
Należy wybrać władze, pamiętając o tym, że są symboliczne. Sprawy finansowe pozostają w rękach nauczyciela-opiekuna SKKT. Przypominam, że opiekun SKKT jest uprawniony do ulgowej składki PTTK. Gdy liczba uczniów przekroczy 21 osób, składka ulgowa przysługuje drugiemu nauczycielowi. Przygotuj sobie zawczasu deklaracje członkowskie PTTK (pobierz ze swojego Oddziału) i rozdaj je zebranym uczniom. Muszą dołączyć 2 fotografie i wpisowe w wysokości 4zł + składkę. Jeśli założysz SKKT w tym roku to uczniowie mają prawo do ½ składki tj. 8zł, ponieważ składka ma ważność do 31 marca 2009 roku.
Protokół z zebrania założycielskiego oraz deklaracją z pieniążkami przekaż do swojego Oddziału. Na najbliższym posiedzeniu, Zarząd Oddziału powinien podjąć uchwałę o powołaniu SKKT. I to by było na tyle.
Przypominam, że klub/koło PTTK nie może mieć osobowości prawnej. Ma ją tylko Oddział, do którego należy klub/koło.
Nadmiar papierkowej roboty Tobie nie grozi. Raz w roku musisz zebrać składki. Raz w roku musisz przygotować kalendarz imprez na przyszły rok. Wreszcie raz w roku musisz sporządzić sprawozdanie TK-K z działalności klubu, które dostarczysz do Oddziału.
Jeśli będziesz miał pytania to pisz „na priva” do mnie lub do Dziadka z Wrocławia (jest na Forum)

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Krzychu S.
Data: 2008-10-22 20:32:26

Drogi Antoni!
Z całym szacunkiem, pragnę zauważyć, że kolega Paweł chce założyć klub młodzieżowy, więc chwała mu za to.
Zamiast mieszać mu w głowie i łapać go za słowka powinieneś wykorzystać całą swoją wiedzę oraz doświadczenie (klaniam się nisko) i wytłumaczyć od A do Z jak należy postępować zgodnie ze statutem PTTK.
Mam pewne doświadczenie, więc się nim podzieliłem, jak również wskazałem doświadczonego w pracy z młodzieżą Ko.Dziadka z Wrocławia.
Pozostając w głębokim szacunku do Ciebie
Krzysztof

Temat: Re: Koło/Klub turystyki rowerowej
Autor: Cieras
Data: 2008-10-23 06:49:37

Drogi Kolego Krzysztofie!
Bardzo dziękuję za cenne informacje, napewno rozjaśniły mi obraz związany z tą tematyką.
Mam jeszcze 3 pytania, a mianowicie:
1. czy w nazwie tej formy aktywności którą podejmę musi być SKKT w danej szkole czy od razu mogę nazwać to (szkolnym) klubem tur. kolarskiej (jako forma SKKT), bo tak naprawdę tylko chcę skupić się na tur. kolarskiej?
2. (pamiętając, ze członkami klubu będzie młodzież, często niepełnoletnia) piszesz o władzach tzn. masz na myśli cały zarząd tj: prezesów, sekratrza i skarbnika? czy też wystarczy funkcja opiekuna klubu,
3. piszesz również odnosnie członkowstwa w PTTK, czy wszyscy członkowie klubu muszą zadeklarować się, że wstapią do PTTK, czy może być sytuacja, że nie będąc członkiem PTTK, można być członkiem takiego klubu, z tego co wiem chyba tak? (i tak może być jeszcze ustalona składak klubowa) podejrzewam że może być np. tak, że zbiorę grupę chętnych która bedzie chciała jeździć, a do PTTK nie będzie chciała wstąpić, co wtedy? nie założę formalnie klubu, a w sumie zależy mi na tym, żeby być z klubem "widoczny" w moim macierzystym oddziale PTTK
pozdrawiam