Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Potęga turystyczna ? :-)

wszystkich wiadomości w wątku: 9
data najnowszej wiadomości: 2008-11-29

Temat: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: Amotolek
Data: 2008-08-26 05:00:18

Polska może być potęgą turystyczną
2008-08-25
Polska ma szansę stać się kontynentalną potęgą turystyczną - w tym celu musimy jednak zainwestować w promocję naszego kraju - wynika z ekspertyzy Instytutu Marki Polskiej (IMP).

Jak zauważyli autorzy opracowania, turystyka od dekad jest w Polsce niedoceniana, lekceważona i zaliczana do gorszej, "nieprodukcyjnej" sfery życia gospodarczego. Polskiej turystyce potrzebny jest "przełomowy krok, żeby została w końcu dostrzeżona jako ważny, dochodowy i niezwykle rozwojowy sektor gospodarki".

Jak zauważyli autorzy raportu - światowy przemysł turystyczny stawia na wschodzące gospodarki, np. polską, a w następnych dwóch dekadach wzrost turystyki będzie tam dwu- lub trzykrotnie wyższy niż w krajach wysokorozwiniętych.

"Najważniejsze jest, żeby turystyczny potencjał Polski zacząć traktować jako narodowy kapitał - dobro, które powinno pozostawać w miarę nietknięte, a przy tym musi pracować i zarabiać" - czytamy w opracowaniu.

"Nie ma skuteczniejszej promocji niż rozgłos - przeciwieństwo reklamy. Spontaniczne szerzenie się dobrej wieści z ust do ust ma niebywałą siłę rażenia. Powinniśmy to koniecznie wykorzystać" - piszą autorzy ekspertyzy.

"Sukces wizerunkowy kraju nie zależy dzisiaj w decydującym stopniu od ilości pieniędzy przeznaczonych na promocję medialną czy tym bardziej reklamę. Liczy się nie tyle kapitał finansowy, co przede wszystkim kapitał intelektualny i emocjonalny" - czytamy.

Zdaniem ekspertów, Polska musi mieć rzeczywistą ofertę oraz czytelną dla rynku, wiarygodną, atrakcyjną i rozpoznawalną wizję, wyrazistą tożsamość i profesjonalną markową strategię komunikacyjną.

Ekspertyza "Założenia i rekomendacje do pozycjonowania Polski jako kraju docelowego podróży turystycznych na lata 2009-20015" została opracowana przez Instytut Marki Polskiej na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Polegała na dokonaniu analizy dostarczonych przez POT wyników badań wizerunkowych Polski oraz na sformułowaniu założeń i rekomendacji do pozycjonowania Polski jako docelowego kraju podróży turystycznych.

Komentarze (3)

autor: Wiesław | data: 2008-08-25 16:26:22

Bardzo wysoki poziom abstrakcji i całkowite oderwanie się od realiów - a zwłaszcza wniosek, że na promocję nie trzeba pieniędzy. Od tego bardzo blisko do tezy, że Polska jest tak atrakcyjna, że w ogóle nie musi się promować.


autor: FATRA-właściciel | data: 2008-08-25 18:01:23

Jeżeli expertyza była bezpłatna , to można dojść do takich wniosków.
Aby zadowoleni, zagraniczni turyści z pobytu w Polsce mogli zachęcić do odwiedzenia naszego kraju swoich znajomych, to dla tych pierwszych trzeba stworzyć i to nie bezpłatnie trochę lepszą infrastrukturę, chybaże brak uprzejmości, brud, bałagan, głupota jest atrakcją dla trochębardziej cywilizowanych ludzi.


autor: india | data: 2008-08-25 22:39:32

Nie wierzę w możliwość. Władza krajowa i lokalna jest za głupia. O prezydencie dinozaurze w ogóle nie wspomnę. Ojciec dyrektor też popsuje to co wydaje się nie można popsuć.Wg: http://www.ttg.com.pl/index.php?mode=2&art=6463
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-08-26 10:31:49

Polska ma szansę stać się kontynentalną potęgą turystyczną - w tym celu musimy jednak zainwestować w promocję naszego kraju - wynika z ekspertyzy Instytutu Marki Polskiej (IMP).
Wystarczy być atrakcyjnym turystycznie i przyjaznym pobytowo.
Popatrz - kraje Ameryki Środkowej nie promują się u nas, a coraz wiecej polskich turystów tam wyjezdża.

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: kruszynka
Data: 2008-08-29 22:21:31

Dlaczego tyle się mówi, a tak mało robi? To jest SMUTNE... - w szczególności zaś całe mnóstwo komentarzy Mądrych i Mądrzejszych, którym najlepiej wychodzi krytykowanie. Gdyby polepszenie czegokolwiek zależało od ilości krytyki, świat byłby cudowny, turystyka polska wygrywałaby z turystycznymi potęgami świata, a wspomniani M. i M. wciąż potrafiliby znaleźć coś, co można skrytykować. Może najpierw Polacy powinni polubić swój kraj, żeby obcokrajowcy poszli w nasze ślady i też Polskę polubili?

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: Amotolek
Data: 2008-08-30 07:58:33

Witaj Agnieszko, jak ten czas leci:-).
Jeszcze nie dawno całkiem dzieci , a już się srebrzy włos...:-) :-) ;-).

A wracając do tematu, problem polega na tym, ze jest wielu madrych i madrzejszych, ale o wszystkim decydują UMOCOWANI. Przykład Sejmu jest tu jak najbardziej na miejscu. czy tam sa madrzy? Moze troche, reszta, albo siedzi cicho, albo sie dostosowuje do jajczarskiej konwencji pracy tego organu.
Podobnie jest na "górce" w PTTK. Nie o to chodzi tam,żeby madrze zarzadzać, ale żeby sie utrzymać.
Jakie powstała dziwolagi myslowe, to Ci przesle na priva po 15 września, a może nawet opublikuję tu na forum:-).
W krajach wyżej cywilizowanych nie marnotrawi się tak poteznie jak u nas środków (ludzkich i finansowych).
Pzreciz za każda decyzja władzy, tak jak swiatła mijania w biały dzień, czy mundurki szkolne idą naszepieniadze!

Moze jak by jeden z drugim zapłacil z własnej kieszeni to by sie zastanowił (moze z wyjątkiem posła Palikota, bo jego chyba stać?). Ale ten od kota z czego miałby zaplacic, jak nawet konta nie ma! Albo ten od przystanku Włoszczowa!. Jak nie swoje to sie lekko wydaje nasze wspólne pieniądze !
Może najpierw Polacy powinni polubić swój kraj, żeby obcokrajowcy poszli w nasze ślady i też Polskę polubili?
Fajne hasło! Moze najpierw spróbuj polubić ZG PTTK. Haaaaa. Ja teraz (w II kwartale bieżacego roku) podjąłem wstępne próby, zeby polubić Główny Sąd Kolezeński PTTK :-). Ale to jak z tangiem, potrzeba dwojga. Sympatia musi znaleźć wzajemność :-) :-) :-).

Pozdro tur-kraj ANT:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-08-31 12:38:40

Dlaczego tyle się mówi, a tak mało robi? ...
To jest bardzo dobre pytanie.
Do władz kandyduje się na ochotnika zapewniając o chęci polepszenie czegokolwiek.
Gdyby polepszenie czegokolwiek zależało od ilości krytyki, świat byłby cudowny, turystyka polska wygrywałaby z turystycznymi potęgami świata, ...
Zależy od pracy władzy wybranej z własnej woli.
Może najpierw Polacy powinni polubić swój kraj, żeby obcokrajowcy poszli w nasze ślady i też Polskę polubili?
I właśnie o tym napisałem

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: tomek.jg
Data: 2008-09-01 15:34:05

Taka mała refleksja mi się nasuwa.
swiatła mijania w biały dzień
Z przeprowadzonych ostatnio wnikliwych badań wynika, że światła mijania zmniejszyły ilość wypadków w ciągu dnia o 2 %. Więc miały sens. Źródła tych badań niestety nie pamiętam ale pisał o tym albo Auto Świat albo Motor. Należy tutaj zwrócić uwagę iż to badanie dzieliło ogólną ilość wypadów na drogach w ciągu w Polsce na te które miały miejsce w ciągu dnia i w nocy. Wczęsniej podawano tylko ogólną ich liczbę, która oczywiście przemawiała przeciwko tym światłą.
Albo ten od przystanku Włoszczowa
Mimo, iż nie jestem miłośnikiem ani Gosiewskiego ani PiS to śmianie się z tego przystanku to akurat średni argument ponieważ po dłuższym czasie okazało się, że ma on nawet sens. Poza tym 3 miliony zmarnowane (lub nie w tym przypadku) to kropla w wodzie. Na PKP marnuje się setki milionów o których nikt nie mów.
PO drugie poseł Gosiewski na dobrą sprawę wykonał dla swoich wyborców, to do czego się zobowiązał. Że będzie działał dla dobra swojej lokalnej ojczyzny, społeczności. Więc na dobrą sprawę wyśmiewanie się z Niego i z przystanku nie jest do końca uprawnione. Gdyby inni posłowie działali tak skutecznie dla swojej lokalnej społeczności to mielibyśmy już dawno już Drugą Japonię, a nie drugi Bangladesz.
Chociaż wolałbym abyśmy byli drugą Hiszpanią ponieważ to ona ma najlepszy dodatni bilans turystyczny na świecie ;-)
Pozdrawiam

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2008-09-01 16:59:28

Czołem!
Z przeprowadzonych ostatnio wnikliwych badań wynika, że światła mijania zmniejszyły ilość wypadków w ciągu dnia o 2%.
1) Jak to badano?
2) Dopóki nie zobaczę na własne oczy wyników tych badań - nie uwierzę.
Mimo, iż nie jestem miłośnikiem ani Gosiewskiego ani PiS to śmianie się z tego przystanku to akurat średni argument ponieważ po dłuższym czasie okazało się, że ma on nawet sens.
Mimo wszystko - nie miało żadnego sensu.

Aby w sensownym czasie zwrócił się peron za 3 bańki, musiałyby tam wsiadać i wysiadać tłumy. W dodatku wydłużanie czasu przejazdu ekspresu na linii W-wa - Kraków jest sprzeczne z tendencją skracania tych czasów, co z kolei jest niezbędne aby nowoczesna gospodarka mogła funkcjonować. Ciekaw jestem, czy więcej wypadków jest z powodu "niemania" świateł, czy z powodu tego, że z braku szybkich i wygodnych połączeń kolejowych między największymi miastami ludzie muszą poruszać się samochodami.
Po drugie poseł Gosiewski na dobrą sprawę wykonał dla swoich wyborców, to do czego się zobowiązał.
To akurat prawda. Rzadki to przykład i szkoda, że zrealizowany na takim polu.

Jednak dziwi mnie, że nikogo nie uderza absurdalność całej tej sytuacji. W normalnym ustroju koleje byłyby prywatne i żaden poseł nie miałby wpływu na lokalizacje stacji. Co najwyżej miałby ten wpływ samorząd lokalny - poprzez wskazanie odpowiedniej lokalizacji prywatnemu przedsiębiorstwu kolejowemu chcącemu zbudować stację w danym miasteczku. Zobowiązanie posła, że załatwi stację w jakimś miasteczku jest z punktu widzenia praw i obowiązków parlamentarzysty - niedorzeczne.

Ale czego spodziewać się po kraju, gdzie od lat najwięcej projektów ustaw tworzy... rząd - czyli władza wykonawcza. Totalne pomieszanie pojęć i zakresów odpowiedzialności.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-09-02 16:46:23

Cześć!
... - czyli władza wykonawcza. Totalne pomieszanie pojęć i zakresów odpowiedzialności.
Nie tylko w przypadku państwa - jest i tu pewne podobieństwo.
" ... wykonuje uchwały Walnego Zjazdu, uchwały własne oraz stwarza warunki dla ich wykonania przez jednostki organizacyjne i członków PTTK, ..."

Temat: Re: Potęga turystyczna ? :-)
Autor: Amotolek
Data: 2008-11-29 14:50:25

Z przeprowadzonych ostatnio wnikliwych badań wynika, że światła mijania zmniejszyły ilość wypadków w ciągu dnia o 2 %. Więc miały sens.
jestem pzreciwnego zdania, ale teraz mamy tzw sens z paragrafem:
Uwaga kierowcy! Dziś wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Będą wyższe mandaty między innymi za przejazd na czerwonym świetle i brak świateł mijania. Zmiany, jak zapewnia policja, będą wyłącznie kosmetyczne i wielkiej rewolucji w przepisach nie będzie.
wg: LINK

Nie bedzie wielkiej rewolucji, tylko pare zł w plecy;-(

I tak to leci, a co bedzie w lecie?;-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć