Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Koniec DT w Zakopanem?

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2008-07-30

Temat: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: Tomek Dygała
Data: 2008-07-19 16:16:45

Polecam uwadze:
http://tinyurl.com/dtzakopane

Poniżej treść, zanim zniknie:
Zakopiański, legendarny Dom Turysty wkrótce może przestać istnieć. Właściciel obiektu, PTTK porozumiało się z angielskim inwestorem który chce schronisko przebudować na cztero lub pięcio gwiazdkowy hotel.
Teresa Tchórzelska kierownik Domu Turysty potwierdza, że modernizacja jest planowana, ale nie zna dokładnych planów zagranicznego inwestora.

Obiekt, który powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku nie jest wpisany na listę zabytków. Zakopiańscy architekci jak Jan Karpiel Bułecka zapowiadają, że nie pozwolą na zniszczenie jednego z najpiękniejszych budynków pod Tatrami. Burmistrz Zakopanego również zapewnia, że zgodzi się jedynie na remont wnętrza Domu Turysty.
mam nadzieję (tzn. łudzę się) że to jest wyłącznie jakieś przeinaczenie faktów... :-/

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: Krzychu S.
Data: 2008-07-19 16:21:26

Też mam nadzieję, chociaż w naszym kraju wszystko jest możliwe...

Pozdrawiam

Temat: Re: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-07-19 21:53:42

mam nadzieję (tzn. łudzę się) że to jest wyłącznie jakieś przeinaczenie faktów...
To wygląda na powaznie:
http://www.rp.pl/artykul/164925
Rzeczpospolita dzisiejsza również podał news >
" Zakopiański Dom Turysty może przestać istnieć. PTTK, właściciel obiektu, porozumiało się z angielskim inwestorem, który chce przebudować schronisko na cztero lub pięciogwiazdkowy hotel."
To samo wiadomości.24 czy info Polskiego Radia.

Temat: Re: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-07-23 18:40:25

Napisał o Tygodnik Podhalański - jutro będzie kolejna informacja.
tygodnikpodhalanski.pl Paweł Pełka, 2008-07-20 16:32:32

Hotelowa rewolucja w Zakopanem

W centrum Zakopanego mają powstać dwa nowe hotele.

Na miejscu hotelu Gazda, który znajduje się przy Krupówkach poniżej poczty ma powstać zupełnie nowy hotel. Obecny budynek będzie zburzony.

Podobna rewolucja czeka położony nieco dalej, słynny na całą Polskę Dom Turysty. Hotel w ajencję mają przejąć Anglicy. Zapowiada się generalny remont budynku. Być może także i on zostanie zburzony, a na jego miejscu stanie zupełnie nowy hotel.

Dom Turysty powstał w latach 1953-58. Autorem projektu w tzw. stylu "neozakopiańskim" byli: Tadeusz Brzoza i Zbigniew Kupiec. Nosi on im. Mariusza Zaruskiego. Obecnie dysponuje 300 miejscami noclegowymi o różnym standardzie.

Więcej na ten temat w czwartkowym, papierowym wydaniu Tygodnika.

Paweł Pełka

Temat: Re: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-07-29 08:23:15

Jakie są zamiary wobec Domu Turysty PTTK w Zakopanem jego Zarządcy: Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty" Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

Były już odpowiedzi na posty dotyczące schronisk PTTK na Markowych Szczawinach i na Hali Krupowej - to teraz może kilka zdań o remoncie DT PTTK w Zakopanem.

Temat: Re: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-07-29 22:50:12

W Tygodniku Podhalańskim z 29/07/2008 Jerzy Kalarus odpowiada „Co naprawdę czeka Dom Turysty?”
Dom Turysty PTTK w Zakopanem zostanie zamieniony na czterogwiazdkowy hotel. Obiekt nie zmieni zewnętrznego wyglądu.
– Dom Turysty nie będzie wyburzony. Modernizacja i przebudowa obiektu będzie dotyczyła głównie wnętrza obiektu – zapewnia Jerzy Kalarus, prezes spółki "Karpaty" w Nowym Sączu, która zarządza obiektami PTTK. – Chcemy zagospodarować wolne przestrzenie przyziemia i nieco zmienić wygląd otoczenia budynku, który teraz jest mało atrakcyjny. Zostaną zachowane wszystkie regionalne elementy architektoniczne, w tym bryła budynku i detale – podkreśla. Zakopiański Dom Turysty posiada największy pod względem powierzchni (ok. 4 tys. m kw.) dach gontowy w Polsce. On też zostanie zachowany.
… Dzisiaj PTTK nie stać na pełną modernizację obiektu – tłumaczy Jerzy Kalarus. Jednocześnie podkreśla, że koszty eksploatacji Domu Turysty – niezależnie od standardu – są olbrzymie, co bezpośrednio wpływa na ceny noclegów. Najtańsze noclegi można dostać w tzw. części turystycznej, w wieloosobowych salach bez urządzeń sanitarnych.

– Dom Turysty i działka, na której stoi obiekt, nadal będą własnością PTTK – zapewnia Jerzy Kalarus. Na pewno po przebudowie i poprawie standardu wzrosną ceny za usługi, ale – jak twierdzi szef spółki "Karpaty" – nowi gospodarze hotelu będą honorować zniżki, przysługujące członkom PTTK.

Koszty modernizacji budynku pokryje inwestor, którym jest polska spółka. Z końcem lutego projekt został złożony w wydziale architektury zakopiańskiego magistratu i czeka na wydanie warunków zabudowy.


Nowi gospodarze będą honorować zniżki PTTK – super ;-)

Temat: Re: Koniec DT w Zakopanem?
Autor: Robert Starzyński
Data: 2008-07-30 12:27:16

Jeśli nie jest wpisany do rejsetru zabytków, to źle, i nie rozumiem dlaczego, jego "walory" są bezdyskusyjne. Ale chyba w ewidencji zabytków to się znajduje, bo jeśli nie to skandal!. Sądzę, że jednak prawie całe "Krupówki" są w ewidencji. W obu przypadkach ma tutaj wiele do powiedzenia Wojewódzki Konserwator Zabytków (w przypadku "ewidencji" - co najmniej elewacja). No, ale chyba wcześniejszy post wyjaśnia wszystko.
Chyba, żeby spowodować by go wpisano do rejestru, wtedy to niech się inwestor (razem z właścicielem) martwi...

pozdrawiam
Robert