Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Turystyka samochodowa

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2008-03-26

Temat: Turystyka samochodowa
Autor: Amotolek
Data: 2008-03-23 20:13:57

Jasnym okiem
Artykuł dyskusyjny
Zamek Czocha :-)

W poprzednim artykule opisałem jak sobie jechaliśmy w stronę zamku Czocha nieco okrężną drogą po stronie niemieckiej: (http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=33052 )

Sam zamek jest znaczną atrakcją turystyczną, szczególnie dla przyjezdnych z odległych rejonów w północnej, wschodniej czy centralnej Polsce. Zamek Czocha niewątpliwie robi wrażenie: Bodo Ebhardt dokonał rekonstrukcji mocno podupadłej rezydencji według ryciny z 1703 r.,

Jeszcze kilka lat temu zamek Czocha, wyrastający na wysokiej granitowej skale w pobliżu Leśnej, (kilkanaście kilometrów od Lubonia) był znany głównie żołnierzom, gdyż mieścił Wojskowy Dom Wczasowy. Dziś twierdza nad Jeziorem Leśniańskim to niewątpliwy hit turystyczny Pogórza Izerskiego, lubiana i często odwiedzana przez turystów.

W ciągu stuleci nazwa zamku nad Kwisą ewoluowała, aż z Cissy i Caychowa (Czajkowa) powstała Tzchocha, a po II wojnie światowej Czocha. Warownia, zbudowana prawdopodobnie w połowie XIII w. z fundacji króla Czech, w pierwszych dziesięcioleciach była fortecą na granicy Łużyc ze Śląskiem, jednak później, wraz z uzależnianiem się Śląska od Czech, stała się zwykłą rezydencją. Przez kilkanaście lat zamek należał do piastowskiego księcia jaworskiego Henryka, męża córki czeskiego króla Wacława II, Agnieszki. Potem często zmieniał właścicieli, wywodzących się z ważnych łużyckich rodów – najdłużej związała się z nim rodzina von Nostitzów.
W 1909 r. podupadłą rezydencję zakupił magnat tytoniowy Ernst Gütschow, który przebudował zamek i mieszkał w nim do końca II wojny światowej, delektując się swoimi bogatymi zbiorami sztuki. W maju 1945 r. pojawili się Sowieci, nie dokonując jednak większych zniszczeń. a wcześniej Sowietom szczęśliwie nie udało się zniszczyć zamku. Dopiero gdy nastała władza komunistyczna, zrabowano zamkowe skarby.
Czocha przez długie powojenne lata służyła jako ośrodek wypoczynkowy, a przejściowo także obóz dla uchodźców z Grecji. Po 1989 r. udostępniono ją turystom – dziś służy jako hotel z restauracją, ale można zwiedzać komnaty z pozostałościami wspaniałego wystroju oraz tajnymi przejściami. Na teren wspaniałej twierdzy wchodzi się przez półkolistą bramę, oflankowaną dwiema bastejami na wzór średniowiecznych baszt.

Studnia Niewiernych Żon
Jak każdy szanujący się zamek, również Czocha ma swoje duchy. Podobno nocą wśród zamkowych murów przechadza się biała dama, brzęcząc monetami, a czasami można spotkać czarnego rycerza. Najbardziej mroczne opowieści dotyczą jednak Studni Niewiernych Żon na dziedzińcu.
Podobno panowie na zamku mieli osobliwy zwyczaj wrzucania do 40-metrowej czeluści dam, co do których wierności żywili jakieś podejrzenia. Aby doszczętnie zniszczyć owoce zdrady, rycerze zamurowywali żywcem w zamkowych murach dzieci z nieprawego łoża.
W 1963 r. Czocha zagrała w popularnej komedii wojennej Tadeusza Chmielewskiego „Gdzie jest generał”, a w 2001 r. realizowano tu część zdjęć do Wiedźmina w reżyserii Marka Brodzkiego. Zamek tez brał udział w kręceniu popularnego serialu „Ksiega szyfrów” W przyzamkowym muzeum można obejrzeć obszerne fragmenty inscenizacji do filmu „Gdzie jest generał” oraz do „Księgi szyfrów” . warto też zwiedzić Salę Tortur i zapoznać się z cennikiem kata z 1660 roku za różne posługi (nic za darmo!) oraz poczytać certyfikaty uprawniające do przeprowadzania najbardziej wymyślnych tortur.
Na początku czerwca odbywają się Dni Czochy. Można wówczas obejrzeć walki rycerskie, wybory zamkowej królewny, posłuchać wykładów i smacznie pobiesiadować. Więcej informacji na stronie: http://www.zamekczocha.pl

ANT

Opracowane na podstawie interaktywnego przewodnika „Największe atrakcje turystyczne Polski” oraz własnych uwag, fotografii i spostrzeżeń autora :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Turystyka samochodowa
Autor: Jacek Potocki
Data: 2008-03-26 11:48:35

... Dziś twierdza nad Jeziorem Leśniańskim to niewątpliwy hit turystyczny Pogórza Izerskiego, lubiana i często odwiedzana przez turystów treść ...
No to niewykluczone, że niebawem będzie można to pisać w czasie przeszłym - zob. http://jeleniagora.naszemiasto.pl/wydarzenia/833094.html

pozdrawiam