Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Podanie IP - bezprawne

wszystkich wiadomości w wątku: 45
data najnowszej wiadomości: 2008-01-17

Temat: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-11-25 09:43:06

Ostatnio wymyślono, że upublicznienie w internecie nru IP może stanowić naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Jeśli widoczne jest czyjeś IP lub domena, można zlokalizować komputer. Jeśli zlokalizuje się komputer - można określić osobę, która z niego korzysta (bilingi, logi do sieci itp). Jedyny wyjątek to chyba kafejki internetowe,
Lepiej nie ujawniać numeru komputera
Michał Kosiarski Sławomir Wikariak

Numer komputera pozwala czasem zidentyfikować użytkownika. Dlatego osoba prowadząca forum lub stronę internetową może być uznana za administratora danych osobowych


Wiążą się z tym poważne konsekwencje prawne. Komenda Miejska Policji w Toruniu w księdze gości dzielących się swoimi opiniami ujawniała numery IP ich komputerów. – Praktyka ta, o ile użytkownicy nie wyrażali zgody na udostępnianie tych informacji, jest sprzeczna z prawem – tłumaczy Michał Serzycki, generalny inspektor ochrony danych osobowych. Art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.) przewiduje, że za takie informacje uważa się wszelkie dane o zidentyfikowanej lub możliwej do identyfikacji osobie fizycznej. Wystarczy, że tożsamość takiej osoby można (choćby pośrednio) określić bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Adres IP komputera w niektórych sytuacjach umożliwia taką identyfikację. Policja byłaby w stanie ustalić, kto pisał na jej forum z komputera w kawiarence internetowej. Bo znając dane o karcie, którą zainteresowany płacił za usługę, lub mając jego portret z kamery przemysłowej, można ustalić tożsamość.

Administratorzy danych osobowych muszą m.in. odpowiednio je zabezpieczyć przed dostępem osób bez uprawnień. Powinni też wydać upoważnienia dla mających dostęp do danych, udzielać informacji osobom uprawnionym itp. Za naruszenie tych zasad grozi nawet odpowiedzialność karna.

Problem dotyczy m.in. dostawców Internetu. Łatwo im powiązać numer IP z danymi abonenta – osoby prywatnej albo firmy. – Podobnie może też być ze stronami internetowymi prowadzonymi przez policję czy prokuraturę, gdyż te organy również mogą uzyskać informację na temat osoby, która posiada konkretne IP – mówi dr Arwid Mednis, partner w kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds.

Czy numery IP często będą danymi osobowymi? – To zależy od charakteru, okoliczności i sposobu, w jaki dane te są gromadzone – zaznacza Serzycki. Jeśli numery IP zbierane są w serwisach internetowych, portalach, forach, to mają one obowiązek – oprócz zapewnienia poufności danych – poinformować o tym np. w polityce ochrony prywatności. Tak robi m.in. portal gazeta. pl. Powiadamia on użytkowników, że zbiera informacje o numerach IP. Dodaje, że ma prawo udostępniać je na żądanie uprawnionych do tego organów państwowych.

Czy zwykła osoba, która prowadzi stronę internetową z forum lub księgą gości umożliwiającą wpisywanie komentarzy przez internautów, automatycznie staje się administratorem danych osobowych z wszystkimi tego konsekwencjami? – Moim zdaniem, nie. Zwykły użytkownik sieci nie może bowiem na podstawie samego numeru IP ustalić osoby, z której komputera wysłano wiadomość – uważa Mednis. Tłumaczy, że dostawca usług internetowych, który potrafi powiązać numer IP z konkretnym użytkownikiem, nie może udzielić takich informacji, gdyż jest związany tajemnicą telekomunikacyjną. Dlatego też prywatne osoby, które prowadzą własne serwisy internetowe, nie przetwarzają danych osobowych, nawet jeśli mają dostęp do numerów IP internautów – podkreśla Mednis.

Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla. pl Prawo i Internet

Problem w gruncie rzeczy dotyczy prawa do anonimowej komunikacji. Rozwój technologii komunikacyjnych zmierza w kierunku wykluczenia anonimowego komunikowania się w sieci, ze względu na potrzebę wskazywania odpowiedzialnego za publikowane treści. Jeśli ujawnienie parametrów tożsamości wpisane jest w techniczne protokoły komunikacyjne, to przetwarzanie takich danych jak numer IP komputera, który umożliwia komunikację, jest niezbędne do „wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych” (art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy). Czy chęć pozostawienia komentarza, wysłania elektronicznej wiadomości, nie oznacza de facto zgody na przetwarzanie danych, które są z tą wiadomością w sposób techniczny związane, w tym numeru IP? Może się w przyszłości zdarzyć, że osoby pragnące zachować anonimowość nie będą mogły uczestniczyć w publicznej dyskusji za pomocą Internetu, gdyż wszelkie próby anonimowego komunikowania się będą technologicznie blokowane.

Co to jest adres IP

Adres IP (Internet Protocol address) to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych, w tym także w Internecie. Dzięki niemu wiadomo, z jakiego komputera komunikuje się użytkownik. Numer IP ma postać liczb oddzielonych kropkami np. 82.210.128.60.
źródło: "Rzeczpospolita" =>
LINK

Łukaszu! Na forum PTTK w liście "Ludzie PTTK" są podane nazwiska i imiona osób. Na podstawie podanego IP bez trudu można ustalić ich adresy itp. i mieć w ręku pełne dane osobowe. To stanowi naruszenie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Musisz poważnie zastanowić się nad sposobem ukrycia domeny IP autorów postów wypowiedzi na forum.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-11-25 12:06:17


Łukaszu! (....)Musisz poważnie zastanowić się nad sposobem ukrycia ..........
Lukaszu i S (oczywiscie 3-S, a nie Saba:-)) musicie poważnie się zastanowić czy nie kroczycie złą drogą:-)

wg wygłasznych,mysli nie uczesanych przez Aleksa K i Jarka również K. czyli dwa K ;-)

Arabowie powiadają , ze jak dwóch Ci mówi, że jesteś koniem, to kupuj siodło!

Tyle słowa na niedzielę:-). Pozdrawiam ANT:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Gieno
Data: 2007-11-25 20:52:37

Witam.

Panowie żenada, jak Wam się ni podoba wypowiadanie na Forum ZG PTTK to nie krytykujcie tylko przestańcie pisać. Co niektórzy będą szczęśliwi z tego powodu.
A z drugiej strony proszę mi kogoś nasłać bo podaję publicznie moje IP i mam to gdzieś....

192.168.100.112
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-11-25 21:40:09

A z drugiej strony proszę mi kogoś nasłać bo podaję publicznie moje IP i mam to gdzieś...
Czyli dajesz zgodę na upublicznienie danych związanych ze swoją osobą. A co z tymi, co nie wyrazili takiej zgody, a mimo to upubliczniono pewne dane adresowe, które mogą naruszać ustawę o ochronie danych osobowych?

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Gieno
Data: 2007-11-25 22:23:46

A co z tymi, co nie wyrazili takiej zgody
Dobra, w porządku, masz rację przyjacielu, ale jak ktoś zdecydował się pisać na Forum to jest to dla mnie jednoznaczne z zgodą na „upublicznianie” danych adresowych. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby nie „upubliczniał” swoich danych i nie pisał na naszym (tak, na naszym, bo czuję się mimo fatalnej opinii o całym PTTKu członkiem tej organizacji) Forum.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-11-25 23:15:42

Dobra, w porządku, masz rację przyjacielu, ale jak ktoś zdecydował się pisać na Forum to jest to dla mnie jednoznaczne z zgodą na „upublicznianie” danych adresowych.
Jesteś pewien, że każdy tu piszący zadaje sobie od początku sprawę, że te cyferki w nawiasie przy jego postach ujawniają jego adres IP, pozwalają na inwigilację przez osoby nieuprawnione, a tym samym naruszają ustawę o ochronie danych osobowych?

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: lucyna
Data: 2007-11-26 07:34:56

Z całym sacunkiem Lechu jedyną znaną mi osobą, która wykorzystała także moje dane tj IP byłeś Ty. Pobrałeś je z tego forum i upubliczniłeś na innym forum górskim.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-11-26 07:55:31

Jesteś pewien, że każdy tu piszący zadaje sobie od początku sprawę, że te cyferki w nawiasie przy jego postach ujawniają jego adres IP,
Ja jestem pewien, że wiekszość tu pisujących na (naszym!) forum nie ma pojęcia o co biega z numerem IP, może paru informatyków wie o co chodzi, a reszta ma jakieś tam mgliste pojecie o wyobrażeniu.

Ale problem jest napewno, a jeśli narusza ustawę to tym bardziej. Dla mnie osobiście większym problemem (złośliwym, tendencyjnym i nie uzgodnionym!) było przypisywanie tu na forum pzredpizccy pełnego imienia i nazwiska, bo to na wprost i na wieczność rzutuje na nieusuwalne zapisy w internecie! Gdyby ktoś chciał oksonowac swoje "first name i name" to by tak sie sam podpisywał, jak niektórzy!
A tak to moze byc odebrane, jako dorabianie przy okazji, na określone, wredne zamówienie - komuś gęby czyli "wizerunku. Oczywiście niektóre tu wpisywane sobie ksywy są durne lub bez sensu, ale jest ewiedentnie wolna wola uczestnika!
Wiec albo sie wprowadza obligatoryjne dla wszystkich wpisywanie imienia i nazwiska (takze zdjecia?), albo jest jak jest.
Ja ze swojej strony jeszcze nie odczułem żadnego kłopotu z powodu mojego numeru IP; zresztą pisują z róznych komputerów w zalezności od miejsca, gdzie przebywam (prywatnych i sluzbowych także!). Podobnie nie skrywam swojego numeru telefonu, Nr GG czy kontaktu przez Skype!, ze szczegónie namolnymi i dzwoniacymi bez potrzeby osobami daję sobie doskonale radę

Zauważyłem także, iż kilku (głeboko zakonspirowanych niby anonimowo?) sztandarowych działaczy PTTK, ale także zwykłych durnowatych gówniarzy, bawiących się postami na niniejszym forum - właśnie dzieki numerowi IP zostało prędko przez Lukasza zlokalizowanych, wyizolowanych i grzecznie doprowadzonych do jako takiej przytomności, a to jest dobra rzecz, tak mi sie wydaje?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-11-26 08:20:13

......pozwalają na inwigilację przez osoby nieuprawnione.......
W czasach kiedy jesteśmy ingwilowani ciągle (podgladany jest nasz zapis na GG, czy Skype i inne ujawnianie sie osobowe w internecie), prowadzone są "podsłuchichowywania" i dokonywane zapisy przeprowadzonych rozmów telefonicznych, wszystkich jakie prowadzimy, a nawet tylko samych połączeń, bez odbioru, bo istnieją (do uprawnionego wglądu) zapisy z kim się staraliśmy połaczyć z naszego telefonu, kiedy kazdy rozmawiając z nami może w kieszeni za pomocą "gwoździa" zapisać literalnie każde wypowiadane przez nas słowo - wydaje się ze problem z IP może nie stanowić takiego zagadnienia. Zresztą czasy opisane jako SF przez Orwella w "roku 1984" zbliżają się do nas nieuchronnie!
Zasłanianie sie natomiast ustawą o danych osobowych osiągnęło już takie karykaturalne rozmiary, ze milicjant wezwany do kolizji drogowej, po spisaniu i ukaraniu sprawcy odmówil mnie, poszkodowanemu - podania personaliów tamtego dla potrzeb likwidacj szkody u ubezpieczyciela, zasłaniając się przedmiotową ustawą!:-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-11-26 09:20:48

Z całym sacunkiem Lechu jedyną znaną mi osobą, która wykorzystała także moje dane tj IP byłeś Ty.
Jak widzisz jestem jedyną znaną osobą, która działa jawnie, a nie skrycie jak co niektórzy.
Pobrałeś je z tego forum i upubliczniłeś na innym forum górskim.
Twoje IP upublicznione zostało na Forum PTTK, ja natomiast tylko skorzystałem z podanych tu danych, podobnie jak z każdego innego publicznego źródła informacji. Jeżeli na przykład w jakiejś gazecie opublikują czyjeś dane bez jego zgody, to nie może on mieć do nikogo innego pretensji, że na te dane powołają się inni, jak tylko to redakcji danego czasopisma.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: margoz
Data: 2007-11-26 16:29:33

Temat ukrycia adresu IP był kiedyś już poruszony, ale z tego, co pamiętam nie wywołał wielkiego zainteresowania, a nawet spotkał się ze sprzeciwami:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=31342

Ale zainteresowała mnie Twoja wypowiedź Lechu:
...ja natomiast tylko skorzystałem z podanych tu danych, podobnie jak z każdego innego publicznego źródła informacji
Uważasz, że ujawnianie danych osobowych jest nielegalne, ale korzystanie z tych nielegalnie ujawnionych danych jest OK?
Ciekawe...
Marcin

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Agatka C.
Data: 2007-11-26 16:48:31

ja powiem tyle, że kiedyś już pisalam chyba do Łukasza, ale tego nie pamietam dobrze do kogo, ze ktos wklepujac moje nazwisko znalazł wszystkie moje dane przez googla za pomocą właśnie forum pttk.
i pisze do mnie ta osoba na gg (!) z hasłem" czesc Agatko Czyżewska, jak sie miewasz? slyszalem o Tobie to, to i tamto..." następnie ta osoba powiedziała mi gdzie mniej-wiecej mieszkam i bardzo dużo ciekawych rzeczy o mnie.
miałam problem zeby się od niej odpędzić. okazało się ze jego narzeczona też ma takie imie i nazwisko jak ja i kolega po prostu się bawił. do niego nic nie mam... ale w ten sposob każdy moze miec moje dane konaktowe a tego sobie nie życzę, ba, nawet się boję.
i bardzo sie ciesze że powstał wreszcie taki temat, bo sama wtedy dostalam tylko odpowiedz że to dobrze ze nasze forum jest jawne i wszystko wiadomo...
fajnie, ale moze nie dla calego świata.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-11-26 17:04:52

Uważasz, że ujawnianie danych osobowych jest nielegalne, ale korzystanie z tych nielegalnie ujawnionych danych jest OK?
A sam może uważasz, że jeśli w jakiejś gazecie opublikowano czyjeś dane w sposób nielegalny, to przekazywanie innym o czym się przeczytało powinno być zakazane?

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Basia Z.
Data: 2007-11-26 17:23:57

No niestety Agata - musisz się pogodzić z tym, że jeśli swoje dane w jakiś sposób ujawniasz (na dowolnym forum, nie tylko tutaj) to ujawniasz je jednocześnie całemu światu i wyszukiwarka pozwoli je każdemu odnaleźć.

(w tym i potencjalnym reklamodawcom, spamerom, osobom niekulturalnym itd.).

Jednocześnie ukrywanie adresu IP jest dobrym zwyczajem większości znanych mi forów.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-11-26 18:33:56

Witam!
ja powiem tyle, że kiedyś już pisalam chyba do Łukasza, ale tego nie pamietam dobrze do kogo, ze ktos wklepujac moje nazwisko znalazł wszystkie moje dane przez googla za pomocą właśnie forum pttk.
i pisze do mnie ta osoba na gg (!) z hasłem" czesc Agatko Czyżewska, jak sie miewasz? slyszalem o Tobie to, to i tamto..." następnie ta osoba powiedziała mi gdzie mniej-wiecej mieszkam i bardzo dużo ciekawych rzeczy o mnie.
A co to ma wspólnego z adresem IP?

Twoje pełne dane - razem z Oddziałem do którego należysz są w Twoim profilu. I Google po prostu je stamtąd wzięło. I muszą tam zostać - niezależnie od wszystkiego - jeżeli chcesz się udzielać na Forum PTTK.

Jeżeli chcesz pozostać anonimowa (na co jest już raczej za późno) - nie podawaj swoich danych nigdzie w sieci. Zastanawiam się jedynie, co taka pełna anonimowość ma na celu. Co komu szkodzi, że wszyscy wiedzą, że w Łodzi żyje sobie Agata Czyżewska, wiek: 21 lat, lubi turystykę? Niech sobie wiedzą - co Ci to przeszkadza. Ja na swojej stronie umieściłem o sobie znacznie więcej informacji i jakoś nie widzę, aby to wpływało negatywnie na cokolwiek.

Ludzie przesadzają z ochroną danych osobowych. W dodatku robią to całkowicie irracjonalnie. Ukrywają swoje nazwiska z list lokatorów, wstydzą się nawet IP na forum internetowym - a tymczasem ich dane wyciekają dziurawym sitem z wielkich firm takich jak PZU, Tepsa itd. Nie zastanowiło Was skąd np. agenci TELE2 znają Wasz numer telefonu, nazwisko i nawet wysokość rachunków telefonicznych? Tu jest problem, a nie w fakcie obecności Waszego nazwiska w wynikach wyszukiwania w Google.

Użytkownicy Forum swego czasu wypowiedzieli się przeciwko anonimom i ja szanując tą decyzję zablokowałem możliwość wypowiadania się osobom anonimowym. Ponieważ pisanie na Forum PTTK nie jest obowiązkowe - zatem nie łamie to żadnych Twoich praw.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-11-26 19:58:10

. I Google po prostu je stamtąd wzięło.
Z tego co pamietam, to Google nie bierze imienia i nazwiska z "ludzi PTTK!. Sam na to kiedyś zwracałem uwagę. Jeszcze to raz teraz sprawdzę. Napewno Google pokaże pzredpizcce po nazwisku, jeżeli jest ono przypisane do posta! To juz sprawdziłem parokrotnie!Dlatego wystepowałem pzreciwko takiemu podpisywaniu wbrew woli zainteresowanego!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Gieno
Data: 2007-11-26 21:56:33

Z tego co pamietam, to Google nie bierze imienia i nazwiska z "ludzi PTTK!.
Witam.
Stety (w odróżnieniu od niestety) Google raczej biorą z imienia i nazwiska, bo przekonałem się sam na własnym necie (czyt. skórze), gdy napisał do mnie gościu z Stanów Zjednoczonych szukający rodziny o tym samym nazwisku. Napisał wyraźnie, że znalazł mnie w ludziach PTTKu gdzie jawnie figuruję. Jestem chyba jednym z nielicznych, którzy poznali poprzez Forum wielu przyjaciół a jest to zasługą, że się nie ukrywam.
Ponieważ pisanie na Forum PTTK nie jest obowiązkowe - zatem nie łamie to żadnych Twoich praw.
Jak bym słyszał siebie!
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby nie „upubliczniał” swoich danych i nie pisał na naszym (tak, na naszym, bo czuję się mimo fatalnej opinii o całym PTTKu członkiem tej organizacji) Forum.
Reasumując, przeszkadza komuś jawne IP, nic prostszego nie piszę na Forum PTTK.
Serdecznie pozdrawiam jawnych IP-owców.
Gieno

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Agatka C.
Data: 2007-11-26 23:34:52

a ja mysle ze ważniejsza jest tu inna rzecz. to co napisał kolega Przodownik, tj. nie to, czy udostępnione IP nam się podoba czy też nie, tylko to ,czy nasze forum działa legalnie i nie łamie ustawy. bo jeśli takową łamie to każdy niezadowolony ma prawo wyciagnąć tego konsekwencje od sprawcy tej nielegalności.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-11-27 08:26:58

Stety (w odróżnieniu od niestety) Google raczej biorą z imienia i nazwiska, bo przekonałem się sam na własnym necie (czyt. skórze), gdy napisał do mnie gościu z Stanów Zjednoczonych szukający rodziny o tym samym nazwisku. Napisał wyraźnie, że znalazł mnie w ludziach PTTKu gdzie jawnie figuruję.
Jednak niestety! Sprawdziłem to dokładnie wczoraj! Po wpisaniu do googli mojego imienia i Szacownego nazwiska - otrzymałem 3 (słownie trzy!) informacje powiązane z PTTK (poza paroma innymi oczywiście, co nie należy do rzeczy!):

1. parę postów z wątku „Przeszłość i Przyszłość PTTK” (właściwie to wyświetlił się cały „wontek” – bardzo ciekawa lektura – polecam wszystkim, co go nie czytali lub zdążyli zapomnieć o co w nim biega). W nim nadpisane w zacytowanej treści postów (chyba ze dwa pozwy do GSK oraz list do Red Nacz „Gościńca” – dla czystości procesowej – wszystkie do dziś bez efektu i/lub odpowiedzi!) moje imię i nazwisko, a także adres, oraz (dopisane poza moją wiedza i wolą!!) jeszcze raz – bez sensu i złośliwie! - moje nazwisko!;

2. Strona Komisji Krajoznawczej a w niej spis IK PTTK, w którym figuruję, co uważam za rzecz naturalną;

3. Serwis informacyjny z XVI Zjazdu Krajowego PTTK, w którym detalicznie opisano kto się dostał i nie dostał do władz wybieralnych, miedzy innymi moja skromna osoba.

I tyle!
....... napisał do mnie gościu z Stanów Zjednoczonych szukający rodziny o tym samym nazwisku.
Do mnie też napisała w podobny sposób stryjeczna kuzynka z Krosna, a ja potem podobnie zaindagowałem wielu innych, ujawnionych na necie członków mojego Rodu.
Jestem chyba jednym z nielicznych, którzy poznali poprzez Forum wielu przyjaciół ......
Jakoś to mi się wydaje bardzo odległe od skromności i jeszcze dalsze od prawdy obiektywnej w zakresie tej liczności, bynajmniej.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-11-27 08:57:01

......czy nasze forum działa legalnie i nie łamie ustawy. bo jeśli takową łamie to każdy niezadowolony ma prawo wyciagnąć tego konsekwencje od sprawcy tej nielegalności.
Bardzo ciekawe spstrzeżenie Agatko :-). Zakładać się w tej kwestii nie mam zamiaru, bo zawsze, jak w kazdym zakładzie jeden jest głupi a drugi oszust!

Mamy tu na forum osoby, w sposób wybitny (ich własnym zdaniem:-)) znajacy przedmiotową ustawę, to niech rozsadza sprawiedliwie, sami lub z pomocą prawników - kto ma rację: Lechu czy modulator.

Jest tylko pewna wada, gdyż jedna z tych osób, która mi przyszła na mysl - jest tak dalece stronnicza za jedną z ww stron, że obiektywna prawda może nam ulecieć w nieznane ostępy :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: tomek.jg
Data: 2007-12-05 19:40:08

192.168.100.112
No ale to jest adres podsieci prywatnej a nie publiczny adres IP. Więc w Twoim wypadku nic nie da namierzanie bo jesteś za NATem. pula numerów IP 192.168.x.x jest (jak jeszcze kilka innych - podam zainteresowanym) zarezerwowana między innymi dla sieci domowych. Zrobiłem sobie sieć WiFi w domu i moje komputery mają właśnie takie IP.

Gienia nie da się namierzyć - szczęśliwiec.

Jestem za ukrywaniem numerów IP - każde szanujące się Forum zapewnia to swoim użytkownikom. Jeżeli nawet jest nie szanujące się - to powinno przestrzegać prawa.

Proponuję aby wzorem tych, którzy przestrzegają prawa - podawać trzy pierwsze segmenty IP - i będzie po problemie.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Krzyś
Data: 2007-12-13 15:18:15

To przeczytaliśmy na tutejszym forum
Łukaszu! Na forum PTTK w liście "Ludzie PTTK" są podane nazwiska i imiona osób. Na podstawie podanego IP bez trudu można ustalić ich adresy itp. i mieć w ręku pełne dane osobowe. To stanowi naruszenie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Musisz poważnie zastanowić się nad sposobem ukrycia domeny IP autorów postów wypowiedzi na forum
A taka opinie zobaczyliśmy na innym forum (ale autor ten sam)
Osobiście uważam, że pokazywanie danych dotyczących dostawcy łącza internetowego, z którego został wysłany dany post, jest jak najbardziej słuszne i nie narusza ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych.
źródło http://forum.sudety.it/viewtopic.php?p=8048&highlight=#8048

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-13 16:20:28

Może byś zechciał cytować wg chronologicznej kolejności. Konkretnie wpierw wyraziłem zdanie zawarte w drugim z kolei cytacie, a potem to, którte zostało zacytowane jako pierwsze. Po prostu po uwzględnieniu ważnego głosu w dyskusji na forum "Sudety.it" i zapoznaniu się z argumentami oraz po dokładnym przeczytaniu artykułu w "Rzeczpospolitej" i przemyśleniu, zmieniłem pogląd na sprawę.

Tylko krowa nie zmienia poglądów i zapewne nie zmieniają ich niektóre dwunożne stwory, co wszystko wiedzą najlepiej, nigdy nie mylą się i w ogóle są najmądrzejsi w świecie. A ponadto te stwory lubują się w szukaniu przysłowiowej "dziury w całym". Ja śmiem twierdzić, że adres IP powinien być ukryty i znany wyłącznie administratorowi Forum PTTK, oraz udostępniany tylko na żądanie osób uprawnionych.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Agatka C.
Data: 2007-12-13 22:47:55

a ja się zastanawiam czy trzeba będzie zapłacić jakiemuś prawnikowi żeby zinterpretował to co napisał na początku przodownik, i załatwić sprawę formalnie (ewentualnie oczywiście), czy może doczekamy się wczesniej ukrycia IP.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-12-14 10:05:06

Witam!
(...) czy może doczekamy się wczesniej ukrycia IP.
Nie doczekacie się.

Artykuły, w najbardziej nawet szacownych dziennikach, nie stanowią w tym kraju prawa. Aby zniknął numer IP z nagłówków Waszych postów, musi zostać spełniony jeden z dwóch warunków:
a) musi taką konieczność wskazać prawo (zapis wprost) lub jego interpretacja (wyrok sądu),
b) sami forumowicze muszą zdecydować, że nie chcą, aby ich numer IP był wyświetlany.

Oba warunki nie zaszły. W przytoczonym artykule cytowane są jedynie dwie, sprzeczne ze sobą, opinie tzw. "specjalistów", a na moje pytanie czy ukryć numer IP wypowiedziało się zaledwie 6 forumowiczów:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=31331.

Jeżeli bardzo Wam na ty zależy, to możemy zrobić jakieś formalne głosowanie.

Mam tylko prośbę abyście rozważyli wszystkie za i przeciw ukrycia IP, a nie dali się szantażować artykułowi w gazecie. Bo ukrycie numeru IP oznaczać będzie, że skończą się czasy identyfikowania przez Was osób piszących pod fałszywymi danymi z komputera jakiegoś oddziału, skończą się czasy pomocy ludziom, którzy zadają jakieś pytanie dotyczące swojej okolicy, a zapomną napisać skąd są itd. itp. Generalnie forum będzie znacznie słabiej chronione, bo sam nie będę w stanie wszystkiego wychwycić - a do tej pory duża część z Was mi w tym pomagała.

To jak? Robimy głosowanko?
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-14 10:51:35

Artykuły, w najbardziej nawet szacownych dziennikach, nie stanowią w tym kraju prawa.
Oczywiście, że nie stanowią prawa, ale informują jakie są obowiązujące normy prawne i zalecają, że lepiej je przestrzegać aby nie być z tym prawem na bakier.
forumowicze muszą zdecydować, że nie chcą, aby ich numer IP był wyświetlany.
Jeżeli prawo stanowi tak, a nie inaczej, to forumowicze nie mają w tej kwestii nic gadania. I żadne referendum tu nie może być wiążące, bowiem w kwestii czy przestrzegać danych przepisów prawa czy też nie, nie mogą decydować głosy większości za lub przeciw.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-12-14 11:07:02

Jeżeli bardzo Wam na ty zależy, to możemy zrobić jakieś formalne głosowanie.
Jezeli mam byc takie głosownie, to jestem przeciw!
Można znaleźć na forum takie zapisy, ze domagałem się intensywnie zamieszczenia zdjęcia przedpizcy/przedpiszczki, podobnie, jak sie pieknie prezentowal nam kiedys Edek (ten sam):-).
Bardzo wskazane jest natomiast podawanie pzrez wszystkich zjakiego oddziału/okolicy pochodzą, a nie znajdzie sie tego jednak w ludziach PTTK w sposób kompleksowy!

Argumenty, jakie mnie przekonały, to:
.....skończą się czasy identyfikowania przez Was osób piszących pod fałszywymi danymi z komputera jakiegoś oddziału....
Generalnie forum będzie znacznie słabiej chronione...
Sam pamiętam wysoce przypadek zajęczo odważnego i wysoko umocowanego działacza z Wa-wy, niestety, który nie tak dawno sie pieknie wypisywał na forum z radykalnymi opiniami, a gdy został sprowadzony do imienia i nazwiska , to zgasł prędko, jak świeczka :-)

Nie pzrekonuje mnie tez argument docierania prędkiego do danych osobowych, bo jak ktoś bardzo chce to prędko znajdzie i to niekoniecznie przez nasze forum, gdyą są łatwiejsze i powszechnie dostepne sposoby:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Krzyś
Data: 2007-12-14 11:52:11

Ja jestem za pozostawieniem IP
Zawsze warto wiedzieć czy ktoś sie pod kogoś nie podszywa
Choćby swego czasu taki przypadek
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=12296

Krzyś
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-12-14 12:54:15

Czołem!
Choćby swego czasu taki przypadek:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=12296
Właśnie ten przypadek między innymi miałem na myśli.

Zatem dobrze się zastanówcie, czy na pewno nie wylejecie dziecka z kąpielą. W poniedziałek ogłoszę głosowanie. Do poniedziałku mamy trochę czasu na dyskusję.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-14 13:21:06

Zatem dobrze się zastanówcie, czy na pewno nie wylejecie dziecka z kąpielą.
Wylanie dziecka z kapielą może być właśnie w przypadku pozostania przy dotychczasowej praktyce upubliczniania danych IP. Jest wiele osób, które z pewnych względów nie chcą ujawniania swoich danych osobowych i nie ma co liczyć, że będa tu cokolwiek pisać. A na pewno są różne ważne sprawy, także dla PTTK-u, o których moglibyśmy się dowiedzieć, a o których nigdy się nie dowiemy bo jest wielu ludzi, którzy w takiej sytuacji boją się pisać. Dziennikarze zdobywają rożne ciekawe informacje gwaratując nie ujawnianie żródeł tych informacji. To forum tego nie gwarantuje, nie zapewnia anonimowosci i dlatego mało kto decyduje się tu narazić i pisać o niektórych naprawdę poważnych nadużyciach czy innych sprawach.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: lucyna
Data: 2007-12-14 14:44:19

Przemyślałam to. Jestem przeciwnikiem anonimowości na forach i zwolennikiem odpowiedzialności za swoje słowa. To moim zdaniem gwarantują zasady panujące na Tym forum. Każdy z nas reestrując sie wyraził zgodę na taki, a nie inny regulamin.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Andrzeju
Data: 2007-12-14 15:02:20

A na pewno są różne ważne sprawy, także dla PTTK-u, o których moglibyśmy się dowiedzieć, a o których nigdy się nie dowiemy bo jest wielu ludzi, którzy w takiej sytuacji boją się pisać. Dziennikarze zdobywają rożne ciekawe informacje gwaratując nie ujawnianie żródeł tych informacji.
Nie każdy używa w domu internet - a pisanie w przerwie śniadaniowej z komputera służbowego jest ryzykowne i to wobec właściciela łącza.
Nie ma to nic wspólnego z odwagą odpowiadania za swoje słowa, co pisze Lucyna.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: z.klose
Data: 2007-12-14 15:17:03

Zastanawia mnie dlaczego tylko Polak-Anonim ma odwagę pisać co mu "zakiełkuje we łbie" albo "ślina na język przyniesie"?
Jestem za pełną jawnością na tym forum i odpowiedzialnością za swoje wypowiedzi. Szanujmy się, bo nikt inny nas szanować nie będzie.
pozdrawiam zdzisław klose

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-14 17:11:18

Zastanawia mnie dlaczego tylko Polak-Anonim ma odwagę
Nie tylko "Polak-Anonim". Skończmy wreszcie przypisywać Polakom najgorsze cechy. Prawo zachowania anonimowości na publicznych forach dyskusyjnych, czatach itp. wynika z prawa miedzynarodowego, a nie z naszych krajowych przepisów.
Jestem za pełną jawnością na tym forum i odpowiedzialnością za swoje wypowiedzi. Szanujmy się
Szanujmy także wolę tych, którzy czasami tkwią są w różnych układach i sytuacja nie pozwala im narażać się na ujawnienie ich danych osobowych, co nie ma nic wspólnego z brakiem odwagi.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-12-14 18:12:49

Nie ma to nic wspólnego z odwagą odpowiadania za swoje słowa....
Tu masz całkowitą racje ! Ale zacznij ja od siebie wejdź w ludzi PTTK i odczytaj odważnie swój własny profil, a co w nim jest. No właśnie nic! czyli mniej niz zero :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-12-14 18:18:00

Szanujmy także wolę tych, którzy czasami tkwią są w różnych układach i sytuacja nie pozwala im narażać się .....
Oj Lechu Drogi Nie Anonimowy!

Za dużo członków PTTK, a także sympatyków tego forum tkwi w tak wielu pokrętnych układach i koteriach, ze glowa mała! Jak nie strach o utratę rzekomo wypasionego stołka (myślę o władzach naczelnych i wierchuszkach forów), jak i 3-Sowa koteria albo inne powiązania kolesiów itd.
Gwarantuje że bardzo wielu czyta forum, a wiekszość z nich niestety ma tak wysokie mniemanie o sobie, ze nie bedzie sie zniżać do polemiki z tymi, ktłórych uwaza za palantów, tzn: mnie, Ciebie i jeszcze tam kogoś:-).

I tak jest jak jest! My piszemy to i owo, oni to czytają, a wielkie zadęcie własne nie pozwala im wejśc z nami w zadna polemike. czują, że mogliby predko oberwac po uszach.
A po co im to? tak to nie zabieraja w sparwach stanowiska i urzad sie tzryma, aby do kolejnych wyborów, no nie?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: tomek.jg
Data: 2007-12-14 18:43:03

Przemyślałam to. Jestem przeciwnikiem anonimowości na forach i zwolennikiem odpowiedzialności za swoje słowa. To moim zdaniem gwarantują zasady panujące na Tym forum. Każdy z nas reestrując sie wyraził zgodę na taki, a nie inny regulamin.
Ale przecież nikt nikomu nie broni podpisywania postów imieniem i nazwiskiem (nickiem), nawet tych bez przypisanego IP! :-)

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-14 19:08:38

Każdy z nas reestrując sie wyraził zgodę na taki, a nie inny regulamin.
Przepraszam, ale ja kiedy po raz pierwszy zarejstrowałem się na tym forum nie miałem zielonego pojęcia co to za numery pojawiają się przy postach. Zakładam, że inni też mogą tego nie wiedzieć. Dlatego przed wysłaniem każdego posta powinno pojawić się stosowne ostrzeżenie w rodzaju: "Uwaga! Decydując się na wysłanie tego posta, jednocześnie decydujesz się na publiczne ujawienienie danych pozwalających na identyfikację komputera, z którego wysyłasz swoją wypowiedź". I to by było o wiele ważniejsze, niż dotychczasowe ostrzeżenia, która to będzie wg kolejności Twoja wiadomość w danym dniu.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Amotolek
Data: 2007-12-14 19:22:15

Przepraszam, ale ja kiedy po raz pierwszy zarejstrowałem się na tym forum nie miałem zielonego pojęcia co to za numery pojawiają się przy postach. Zakładam, że inni też mogą tego nie wiedzieć. Dlatego przed wysłaniem każdego posta powinno pojawić się stosowne ostrzeżenie w rodzaju: "Uwaga! Decydując się na wysłanie tego posta, jednocześnie decydujesz się na publiczne ujawienienie danych pozwalających na identyfikację komputera, z którego wysyłasz swoją wypowiedź". I to by było o wiele ważniejsze, niż dotychczasowe ostrzeżenia, która to będzie wg kolejności Twoja wiadomość w danym dniu.
Tu przyznaje Ci Lechu kompletną rację. Zakładacze forum to byli z gruntu informatycy, ale co dla nich oczywiste to wcale nie musiało być dla ogółu ludności!

Fakt, że dotychczas nie mialem klopotów z powodu mojego numeru IP wynika (byc moze?) z okreslonej konfiguracji w jakiej pracuję na kompie.
..ostrzeżenie, która to będzie wg kolejności Twoja wiadomość w danym dniu


To jest rzeczywiście bez sensu, oczywiście złośliwe przypisanie pod kątem jakby paru osób. Czy to coś poprawiło na forum - śmiem wątpić!
Podobnie jak wybitnie złosliwe przypisanie imion i nazwisk do postów. Co odczuł Piotr R.,odczuł ja - odczuliśmy obydwa:-)
Ale o tym już kiedyś pisałem chyba parę razy!? :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-19 11:10:03

Zakładacze forum to byli z gruntu informatycy, ale co dla nich oczywiste to wcale nie musiało być dla ogółu ludności!
Właśnie nieświadomość ogółu ludności bardzo często wykorzystują różnej maści oszuści stosujący sprytne sposoby, dzięki którym mogą uzyskać potrzebne im informacje o ludziach, ich sytuacji materialnej, rodzinnej itp.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Gieno
Data: 2007-12-19 23:15:08

Właśnie nieświadomość ogółu ludności bardzo często wykorzystują różnej maści oszuści stosujący sprytne sposoby
Witam.
Czy kolega Przodownik 1811 sugeruje, że operatorzy Forum lub sam Łukasz to różnej maści oszuści. Bo dla mnie tak właśnie tak brzmi i nie pozostawił bym tej sugestii bez echa. Jest to czyste oskarżenie i chyba nie poparte żadnymi dowodami winy. Dala mnie to wstyd, że ludzie którzy przyznają się do członkostwa w PTTK tak się zachowują i oskarżają się wzajemnie. Jak mi się zbrzydnie członkostwo lub uznam, że już nie chcę należeć do tej organizacji bo mnie obraża lub nie spełnia moich wymogów to po prostu wypiszę się z PTTK.
No comments !!!
Gieno

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-20 08:56:19

Jest to czyste oskarżenie i chyba nie poparte żadnymi dowodami winy.
Proponuję wrócić do początku tego wątku, ruszyć mózgiem i uważnie przeczytać cytowany artykuł z "Rzeczpospolitej" =>
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=32360

Jeżeli uznasz również sugestie autora tego artykułu, że nr IP może być wykorzystany w sposób nieuprawniony, że może stać się źródłem różnych nadużyć - za czyste oskarżenie, to będę wiedział z kim mam przyjemność. Nie sądzę, że nigdy słyszałeś o różnych oszustach i naciągaczach albo tzw. "hackerach" działających w sieci internetowej.

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: tomek.jg
Data: 2007-12-20 17:10:50

Czy kolega Przodownik 1811 sugeruje, że operatorzy Forum lub sam Łukasz to różnej maści oszuści. Bo dla mnie tak właśnie tak brzmi i nie pozostawił bym tej sugestii bez echa.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu! A nadinterpretacja tekstu jeszcze gorsza!

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: Mirek
Data: 2008-01-10 20:36:56

W poniedziałek? Który? ;-)

I po raz drugi (co najmniej) kluczowa sprawa tego forum została olana.

Dla krzykaczy: numer IP powinien być zapisywany i dostępny administracji forum aby mogła z niego zrobić użytek w odpowiednich sprawach. Poza tym NIE powinno go być widać dla nas bo niby po co? Powodów na NIE już tyle wymienili moi przedmówcy, że sobie daruje (a sam taki wątek poruszyłem z rok temu, jak nie dłużej). A na TAK nie ma żadnego (wszak administracja zawsze by dostęp do takich danych miała).

A tak? Tak muszę korzystać z jakiegoś proxy (proszę sprawdzić IP, pewnie będzie jakieś amerykańskie) i skutek jest odwrotny: i tak mogę zrobić co chcę, a administracja będzie miała nieprawdziwe namiary. I po co to? Nie można NORMALNIE jak na każdym innym forum? Po co wymuszanie kombinowania?

Temat: Re: Podanie IP - bezprawne
Autor: forlorn_hope
Data: 2008-01-17 21:49:03

Jestem przeciw publicznemu podawaniu IP na tym forum. Ale jestem świadom że pisząc tu akceptuję regulamin jaki jest w tej chwili.
Pozdr