Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Dylemat z OTP

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2007-08-20

Temat: Dylemat z OTP
Autor: POLO
Data: 2007-07-20 15:16:08

Zdobywam OTP od 3 lat, bardzo mi się podoba takie chodzenie, potwierdzanie itp. skrupulatnie przeliczam i wpisuje trasy do książeczki OTP.
Ale od dłuższego czasu zastanawia mnie taka rzecz w regulaminie OTP pisze iż tą odznakę można także zdobyć m.in. w Górach Stołowych, Góry Świętokrzyskie itp.
Po co liczą do OTP góry?
W górach zdobywamy GOT a nie OTP.
Czy np. będąc w Istebnej (BESKIDY) przejdę 15 km mam pieczątki potwierdzające trase to wpisuje ją do GOT czy OTP czy tu i tu.
Proszę o podpowiedz

Temat: Re: Dylemat z OTP
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2007-07-24 11:09:34

Do OTP zaliczyć można trasy przebyte w wymienionych w regulaminie tej odznaki rejonach górskich. Okolice Istebnej z pewnością do nich nie należą.
Umożliwiono zdobywanie OTP na niektórych terenach zaliczanych do GOT zapewne ze względu na ich "przejściowy" charakter, bardziej zbliżony do wyżyn niż wysokich gór. Na przykład wędrując po ziemi świętokrzyskiej tylko na szczytach Łysicy wychodzi się ponad 600 m npm. Kto zdobywa OTP na tym terenie, może zaliczyć sobie punkty również za przejście pasma Cisowskiego czy Łysogór.
Do zdobywającego należy decyzja: czy za dane przejście zdobywa i wpisuje punkty do OTP, czy do GOT.
Życzę sukcesów w zdobywaniu obu odznak.
Stanisław Łuć
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: Dylemat z OTP
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-07-26 16:58:09

Do zdobywającego należy decyzja: czy za dane przejście zdobywa i wpisuje punkty do OTP, czy do GOT.
Ale wcale nie trzeba wybierać, bowiem nigdzie nie jest powiedziane że na obszarach wspólnych nie możesz zdobywać obu odznak jednocześnie.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Dylemat z OTP
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2007-07-31 10:31:10

No właśnie - nigdzie nie jest napisane.
Zawsze mi się wydawało, że to nieetyczne za jedno przejście wpisywać podwójne punkty. Ale właściwie teraz, przy mnożących się odznakach...
Na przykład zwiedzając Płock mogę zaliczyć punkty do OTP, do Turysty-Przyrodnika, do odznaki krajoznawczej Ziemi Płockiej, do odznaki Aleksandra Janowskiego, do architektury sakralnej, do cmentarzy wojennych, do niepodległości, do Legionów, do Sanktuariów......
Może więc OTP i GOT też się da pogodzić. Czy lepiej wyraźnie napisać w regulaminie, że nie wolno? A może zakazać zdobywania OTP tam, gdzie obowiązuje regulamin GOT?
Co o tym myślicie?
Staszek Łuć
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: Dylemat z OTP
Autor: Marcin Czerwiński
Data: 2007-07-31 11:05:35

Wydaje mi się, że z OTP powinny być wyłączone tereny, gdzie można zdobywać GOT. Wtedy by nie było problemów i dylematów czy można zaliczać punkty równocześnie na GOT i OTP.
A co do innych odznak to w większości regulaminów jest wyraźnie napisane, że można zdobywać z innymi odznakami, a w pozostałych nei ma takiego zakazu więc też można :-)
Pozdrawiam - Marcin

----------
zapraszam na stronę Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK: http://ktpzg.pttk.pl/

Moje galerie :)
http://picasaweb.google.pl/marcinekczerwinski
http://picasaweb.google.pl/zycie.marcina

Temat: Re: Dylemat z OTP
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-08-20 11:27:51

Staszku wg mnie, powinno się zrezygnować ze zdobywania punktów na OTP z niektórych terenów górskich. Jest to bardzo stara reguła, jeszcze z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Tylko wtedy w regulaminie OTP był zapis, że 20% punktów z wędrówki po górach można było zaliczyć do OTP. Również wędrując po nizinach i wyżynach w listopadzie i miesiącach zimowych można było punkty zaliczyć do GOT.
W swoich starych książeczkach OTP takie zapisy posiadam.
Czasy się zmieniają, regulaminy odznak również. Ja zrezygnowałabym z terenów górskich na OTP, ponieważ okazuje się, że ludzie nie czytają uważnie regulaminu, czego dowodem jest ten właśnie wątek.

Pozdrawiam
Monika P.