Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

OK Województwa Śląskiego

wszystkich wiadomości w wątku: 14
data najnowszej wiadomości: 2007-07-19

Temat: OK Województwa Śląskiego
Autor: Less
Data: 2007-07-17 14:57:52

Witam.
Zwracam się z prośbą o pomoc, szczególnie do turystów z Woj. Śląkiego.

Potrzebuję propozycję obiektów w kategorii "Inne obiekty krajoznawcze" np. architektura współczesna w Pszczynie i najbliższej okolicy. W necie trudno coś znaleźć i powiem szczerze nie bardzo wiem czego szukać. Może ktoś kto mieszka w Pszczynie lub zdobywa/zdobywał tę odznakę coś może podpowiedzieć. Mam duży problem z tą kategorią obiektów a potrzebuję ich 7. Praktycznie wszystkie pozostałe tradycyjne kategorie typu zabytki, miasta, przyroda, miejsca pamięci narodowej mam już zaliczone i pozostały mi tylko nieszczęsne "inne obiekty krajoznawcze". Wymóg aby odwiedzić 10 takich obiektów (wystarczyłoby 2-3) dla kogoś kto mieszka 300 km od Woj. Śląskiego jest "uciążliwy". W tej chwili aby spełnić wymogi regulaminu muszę planować wycieczki po obiektach współczesnych co nie do końca mnie interesuje.
Tak na marginesie to regulamin tej odznaki, moim zdaniem, jest dobrym przykładem krótkowzroczności twórców niektórych regulaminów. Wymóg zwiedzenia 10!!! obiektów współczesnych jest może sensowny dla kogoś kto mieszka w województwie. Ja mieszkając 300 km od Woj. Śląskiego odbyłem 2 wycieczki (czterodniową i jedniodniową) co pozwoliło mi spełnić 90% wymogów odznaki. Odwiedziłem ponad 20 obiektów zabytki, przyroda, miejca pamięci i tylko 3, które zaliczyłem do kategorii "Inne obiekty..."

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Less

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Marcin Muszer
Data: 2007-07-17 16:24:22

Sprawdź tutaj co podane jest w regulaminie:
http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_okws

Wyjaśnienia do tabelki punkt 8.

Amok

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Marcin Muszer
Data: 2007-07-17 16:27:23

Ja ze swojej strony dodałbym zabudowę Osiedla A w Tychach.

Amok

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Less
Data: 2007-07-17 16:50:38

Ok. znam doskonale ten punkt i wymienione tam obiekty.
jest ich 12. Zwróć uwagę na ich rozmieszczenie trzeba obskoczyć cały Śląsk. Mam teraz zrobić wycieczkę samochodową Tarnowskie Góry, Bytom, Zabrze, Chorzów, Tychy? Ile mi to zajmie czasu i co nie mniej istotne takie obiekty mogę odwiedzać przy okazji odwiedzania zabytków, muzeów, rezerwatów itp. a nie jako cel główny. Do wszystkich trzech stopni odznaki trzeba 30 obiektów. Rozumiem, że to turysta ma wykazać inicjatywę i znaleźć takie obiekty ale gdzie tu proporcje. Do stopnia pierwszego wytarczy 1 muzeum, 4 zab. architektury, 1 rezerwat, 2 miesca pamięci i 10 obiektów współczesnych.
Wedrując 4 dni po Jurze odwiedziłem 15 zab. architektury, 2 muzea, 4 rezerwaty, 3 miejsca pamięci i zaledwie 2 obiekty "Inne".
Patrząc na regulaminy innych odznak jeśli jest kategoria obiekty współczesne to zawsze ich ilość jest dużo mniejsza niż tradycyjnych obiektów krajoznawczych głównie ze względu na fakt, że jest ich znacznie mniej.
Bardzo chętnie odwiedzę palmiarnię czy ogród zoologiczny itp.. Czy w Woj. Śląskim jest tak dużo tego typu obiektów Spodków, Bibliotek, Osiedli, ciekawych architektonicznie współczesnych kościołów i budynków użyteczności publicznej?
Istotna też jest kwestia dostępu do informacji. Planując wycieczki szukam w necie, wertuję przewodniki i znalezienie zabytków, muzeów, rezerwatów nie stwarza problemów jest ich naprawdę dużo w woj. Śląskim.
Czy Ty, mieszkaniec Tychów, jesteś w stanie zaproponować 2-3 dniową wycieczke pieszą lub rowerową po swojej okolicy, która oprócz ciekawych zabytków, muzeów, pomników przyrody itp. obejmie również z 4-5 ciekawych obiektów współczesnych?
Podkreślam gdybym nie musiał pokonać 200-300 km żeby odwiedzić Woj. Śląskie to pewnie nie byłby problemu. Jednak biorąc pod uwagę odległość, i fakt, że mogę odbyć na Śląsk 2-3 wycieczki w roku, chciałbym maksymalnie wykorzystać ten czas i odwiedzić naprawdę atrakcyjne obiekty, kórych nie brakuje.

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2007-07-18 06:39:55

Jeśli ktoś mówił o Tychach to chciałbym zwrócić uwagę na dwa ciekawe architektonicznie nowe kościoły w Tychach - gdzieś je też widziałem swego czasu na internecie - trza pogooglać.
Do innych obiektów można by pewnie zaliczyć wszelkiego rodzaju urządzenia hydrotechniczne jak np. w pobliżu Pszczyny zapora na Wiśle w Goczałkowicach - jeśli mnie pamięć nie myli to chyba jakiś rok temu udostępnili koronę zapory. Takich obiektów w woj, śl. jest znacznie więcej: Rybnik, Porąbka, Czaniec ... Wydaje mi się, że można też zwiedzić el. szczytowo-pompową Żar.

Na razie tyle mi przyszło do głowy na już. Jak jeszcze coś wymyślę to dam znać :-)

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek K.

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2007-07-18 06:57:07

Wprawdzie nie należy odpowiadać na własne posty, ale myślę, że zostanie mi to wybaczone ...

Bo tak patrzyłem na regulamin i:
1/ Wystraczy przyjechac do Chorzowa i mamy: planetarium, zoo, wesołe miasteczko i, dodałbym od siebie, Stadion Śląski - 4 obiekty.
2/ Można było przyjechać do Katowic na mecz ligi światowej i 3 obiekty "w kieszeni" - Spodek (wiadomo), ale już wysiadając z pociągu mamy dworzec kolejowy z jego "kielichami" (szczegóły np. na stronie katowickiej GW - od dłuższego czasu trwa wojna o jego niewyburzanie), a obok Spodka nowiusieńka kopuła z rondem.
3/ Wspominałem coś o Goczałkowicach - a zabudowa uzdrowiskowa tej miejscowości nie nadała by się jako inny obiekt krajoznawczy?

Jeszcze raz pozdrawiam
Krzysiek K.

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Basia Z.
Data: 2007-07-18 08:16:41

W Pszczynie i najbliższej okolicy to ja bym do tej kategorii włączyła:
- rezerwat żubrów w Jankowicach
- przepiękny kirkut w Pszczynie.

Również np. krzyże pokutne w Studzionce.

Moje skromne zdjęcia z wycieczki po Ziemi Pszczyńskiej:

http://picasaweb.google.pl/basia.zygmanska/ZiemiaPszczySka

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Basia Z.
Data: 2007-07-18 08:24:05

P.S.
Przyjrzałam sie swoim zdjęciom no stwierdziłam ze jeszcze na pewno zapora w Goczałkowicach i zabudowa uzdrowiska Goczałkowice.

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2007-07-18 10:39:50

Tak patrząc na te zdjęcia doszedłem do wniosku, że jako inne obiekty krajoznawcze wpisałbym zarówno krzyże pokutne jak i ten zabytkowy reper geodezyjny.

W razie wątpliwości zawsze można zadać pytanie któremuś z autorów regulaminu. Jednego można znaleźć np. tu: http://forum-pttk.pl/ludzie/czlowiek.php?id=701

Pozdraowienia
Krzysiek K.

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Marcin Muszer
Data: 2007-07-18 12:32:55

Jeden z nich to słynny kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach-Żwakowie
http://www.duch-sw-tychy.katowice.opoka.org.pl/db_para.html

Co do drugiego to waham się, który wybrac ponieważ Tychy kościołami stoją i wiele z nich ma ciekawą formę architektoniczną.

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Marcin Muszer
Data: 2007-07-18 12:42:15

Biorąc pod uwagę, że piszesz "w swojej okolicy" to tak.
Ja skupiłbym się np na takiej trasie: Katowice, Tychy, Goczałkowice, Pszczyna.

Amok

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: gar
Data: 2007-07-18 21:43:11

"Co do drugiego to waham się, który wybrac ponieważ Tychy kościołami stoją i wiele z nich ma ciekawą formę architektoniczną"
Podejrzewam że o chodzi o kościół pw. Karoliny Kózkówny

Jeśli można to proponowałbym zaliczyć browar w Tychach (wraz z degustacją :-)) i np. hotel Piramida (jako architektura nowoczesna)

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Less
Data: 2007-07-19 09:29:02

Dziękuję wszystkim za pomoc
Pozdrawiam
Less

Temat: Re: OK Województwa Śląskiego
Autor: Marcin Muszer
Data: 2007-07-19 14:47:43

Możesz miec rację.
Ja dodam kościół pw. Św Krzysztofa lub pw. Św Jana Chrzciciela.

Można obejrzec również Browar Obywatelski, natomiast hotel Piramida jest sztandarowym obiektem architektury nowoczesnej w Tychach.

Amok