Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Pieczątki na pocztówkach !

wszystkich wiadomości w wątku: 29
data najnowszej wiadomości: 2007-05-21

Temat: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: MASHTRIX
Data: 2007-05-17 15:32:03

Witam !

Dziś wróciłem z wycieczki w Karpaty. Niestety zapomniałem wziąć ze sobą książeczki PTTK. Udało się uzbierać sporą ilość punktów [na kolejny stopień odznaki ] a nie chcę ich stracić. Pieczątki ze schronisk mam wszystkie na kilku pocztówkach. Czy zostaną mi uznane ?

Posiadam również jeden Bilet wstępu - pieczątki nie posiadam ponieważ nie było jej jak znalazłem się na szczycie. Czy trasa zostanie mi uznana na podstawie biletu ?

Pozdrawiam.
Karol.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Amotolek
Data: 2007-05-18 00:36:37

Niestety zapomniałem wziąć ze sobą książeczki PTTK. Udało się uzbierać sporą ilość punktów [na kolejny stopień odznaki] a nie chcę ich stracić. Pieczątki ze schronisk mam wszystkie na kilku pocztówkach. Czy zostaną mi uznane ?
Gdybys zdobywał MOT PTTK, to zaleznie od weryfikatora mógłbys miec spory problem! Tłumaczę to stale wszystkim zdobywajacym odznaki motorowe, że dla czystosci procesowej i uwzgledniajac stopień nie życzliwości pewnych weryfikatorów, mogło to być nie uznane w takiej postaci!
Posiadam również jeden Bilet wstępu - pieczątki nie posiadam ponieważ nie było jej jak znalazłem się na szczycie.
jedyna rada jest wklejenie pocztówek ze stemplami do ksiazeczki i tak samo biletu. Dobzre by bylo (oczywiście w przypadku MOT) , gdyby to potwierdził przodownik, przewodnik, instruktor itd z pieczatką swoja. W przypadku turystyki pieszej i chyba górskiej, to jak pamietam wystarczy do zaliczenia punktów tak potwierdonych, co najwyzej krótka rozmowa z weryfikatorem, bo tam jest łatwiej:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: JanMaciej...
Data: 2007-05-18 08:05:50

... gdyby to potwierdził przodownik, przewodnik, instruktor itd z pieczatką swoja.
Jak będzie tylko wizerunkowy - będzie prosto.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Amotolek
Data: 2007-05-18 10:27:09

Jak będzie tylko wizerunkowy - będzie prosto.
Brawo Januszku , trafiles w samo serce :-)
Przy okazji uporzadkowania niemozebnie rozbudowanej nomenklaturowo i tytularnie kadry w PTTK, moze uda sie uprościc, co poniektóre karkołomniejsze regulaminy zdobywania odznak. Obecnie ,z eby zweryfikowac jakas tam blaszkę, gdzieniegdzie wymogi sa tak niemożebne (zapisane, a co gorsza - do tego stosowane wg widzi-mi-sie nawiedzonych weryfikatorów, przewaznie zwapniałych dziadów, jakby to nie chodzilo o popularyzaje dyscypliny turystycznej, a conajmniej o brylantową kolię !
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: JanMaciej...
Data: 2007-05-18 14:17:25


§ 2. Instytucja G.O.T. wyklucza w założeniu swojem ubieganie się o jakiekolwiek rekordy, czy też wyczyny ściśle sportowe.
§ 3. O uzyskanie Górskiej Odznaki Turystycznej P.T.T. ubiegać się. może każda nieposzlakowana osoba bez różnicy płci, która ukończyła 17 lat życia i spełniła warunki wymagane przez niniejszy regulamin. Przyznana odznaka może być odebrana, jeżeli jej posiadacz zostanie wykluczony z grona członków P.T.T., albo też dopuści się czynów karygodnych i hańbiących, wzgl. działa na szkodę P.T.T.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: tomek.jg
Data: 2007-05-18 14:33:27

W PTTK ma sie to tak:
§ 11

Książeczkę GOT PTTK należy wypełniać zgodnie z następującymi zasadami:

1. W trakcie wycieczki należy zbierać w książeczce potwierdzenia przejścia, pieczątką dowolnej instytucji zawierającą nazwę miejscowości lub podpisem przodownika turystyki górskiej PTTK albo przewodnika górskiego uczestniczącego w wycieczce. Potwierdzenie pieczątką nie jest konieczne, jeśli przodownik lub przewodnik uczestniczy w wycieczce. Przodownicy turystyki górskiej PTTK są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania potwierdzeń.
2. Wycieczki należy wpisać zgodnie z § 6 niniejszego regulaminu i przedłożyć przodownikowi turystyki górskiej PTTK do potwierdzenia. Przebieg wycieczki nie ujętej w Trasach punktowanych do GOT PTTK należy wpisać podając dokładnie trasę, odległość w km i sumę podejść w pełnych setkach metrów. Przy ubieganiu się o dużą GOT PTTK trasę wycieczki należy wpisać podkreślając punkty pośrednie.
3. Wycieczki, odbywane w przygranicznych pasmach górskich, o których mowa w § 3, należy punktować według zasad określonych w § 6 ust. 1 niniejszego regulaminu.
4. Przodownik sprawdza odbycie wycieczki i właściwe jej wpisanie do książeczki oraz potwierdza to swoim podpisem, z podaniem numeru legitymacji przodownika.
5. Przodownik jest uprawniony do potwierdzania odbycia wycieczek:
* w zakresie posiadanych uprawnień na poszczególne grupy górskie, nawet jeśli nie był obecny na wycieczce;
* poza zakresem swych uprawnień, jeśli sam brał udział w wycieczce.

§ 12

Ubiegający się o GOT PTTK popularną i małą przedstawiają książeczkę do weryfikacji dowolnemu terenowemu referatowi weryfikacyjnemu odznaki (TRW GOT PTTK), zaś ubiegający się o GOT dużą i "Za wytrwałość", Centralnemu Referatowi Weryfikacyjnemu GOT (CRW GOT PTTK) w Krakowie. Do książeczki należy załączyć potwierdzenie zweryfikowania ostatniego stopnia odznaki. Książeczka winna być złożona do weryfikacji najdalej do 31 stycznia następnego roku po roku, w którym uzyskało się normę na dany stopień odznaki. Referaty weryfikacyjne pobierają opłatę za weryfikację w ustalonej przez KTG ZG PTTK wysokości.
§ 13
wyciąg z regulaminu. Całość jest tutaj:
http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_got

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Jacek Lewanda
Data: 2007-05-18 15:16:17

moze uda sie uprościc, co poniektóre karkołomniejsze regulaminy zdobywania odznak.
Ilośc pytań do obecnego Regulaminu GOT bezskutecznie zadanych to jest bez odpowiedzi KTG potwierdza co piszesz.
To biurokracja turystyki i krajoznawstaw a nie ich popularyzacja.
Regulamin GOT PTTK w ogóle jest nie porównywalny z tym Regulaminem GOT prawdziwego PTT z lat 1920 - 1950.
Referaty weryfikacyjne pobierają opłatę za weryfikację w ustalonej przez KTG ZG PTTK wysokości.
Ile wynosi obecnie ta opłata?

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Wachmistrz
Data: 2007-05-18 21:58:56

Co do weryfikacji to wiele zależy od weryfikującego niestety i nigdy nie wiesz na kogo trafisz. I tak jaest w każdej dziedzinie turystyki. Co do opłat za weryfikację nie spotkałem się, u nas weryfikacja jest bezpłatna płaci się za odznakę. Napiszcie coś więcej jeśli spotkaliście się z opłatami za weryfikację bo to faktycznie jakiś obłęd jeśli ma miejsce. Pozdrawiam

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-18 23:34:15

Weryfikacja GOT jest rzeczywiście odpłatna. I dla mnie jest to nieporozumienie, ponieważ niczym nie różni się weryfikacja GOT od OTP. Jest tylko jedna różnica-nazwa odznaki. Dlaczego referaty OTP robią to społecznie, a referaty GOT nie mogą?

W referacie OTP w moim oddziale, jeżeli ktoś ma potwierdzenie przejścia trasy - pieczątki na kartce, czy wklejony bilet do książeczki OTP, jest to uznawane. Ale nie może to być regułą.

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Amotolek
Data: 2007-05-19 07:46:09

jeżeli ktoś ma potwierdzenie przejścia trasy - pieczątki na kartce, czy wklejony bilet do książeczki ...... Ale nie może to być regułą.
Oczywiście, ze nie moze. Znamy udokumentowane przypadki, że takie ulotne potwierdzenia: kartki z pieczątkami, bilety itd - były hurtem przywozone dla szalonych zdobywców odznak. Znane sa też przypadki, zreszta juz uprzednio opisane tu na forum, hurtowego podsteplowywania po kilkanaście ksiazeczek w miejscu, gdze taki "odcisk" mozna pozyskać. Ale jeżeli weryfikujacy ma pojęcie o wyobrażeniu ( a z tym jest czasem róznie!) to po kilku prostych pytaniach kontrolnych powinien być w stanie stwierdzic ,że delikwent tam był.
Osobnym zagadnieniem, zdecydowanie wypaczonym przy zdobywaniu MOT'a, jest małowierne ograniczenie członka kadry programowej PTTK do potwierdznia tylko 20 % zwiedzania. Pisane o tym juz było kilka razy na forum z żadnej reakacji ze strony władz ZG - nie ma! Pzreceż to jest kompletny brak zaufania do przez siebie (czyli samo KTM ZG!) wyszkolonej kadry!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: bialyzibi
Data: 2007-05-19 08:48:16

Czy mógłbym prosić o przykład,przez jaki zespół weryfikacyjny GOT jest pobierana opłata.
W wieloletniej praktyce jeszcze się z tą sytuacją nie spotkałem . Mam na myśli nie tylko GOT PTTK ale także "Koronę Sudetów", odznakę Euroregionu Nysa, itd.
Wcześniej zespół weryfikacyjny KTG ZG PTTK prosił
o znaczki na przesyłkę zwrotną ale teraz nawet o to nie proszą. To że ja grzecznościowo wysyłam znaczki na przesykę zwrotną to "mój problem" Jak mówi młodzież "czuję bluesa" ze nikomu się nie "przelewa" i otrzymuję weryfikację prawie następnego dnia.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-19 11:17:39

Antku zgadzam się z Tobą, sama wielokrotnie widziałam, np. na zlotach jak pieczątkowicze potrafili zakłócić przebieg wycieczki zlotowej. Ale są wśród nich kolekcjonerzy pieczątek, mają albumy z okolicznościowymi stemplami, są piękne.

Kiedy mam dyzur w naszym referacie, a podejrzewam, że coś jest nie tak, to zadaję pytanie lub sobie na temat porozmawiamy. Jeszcze nie było takiej sytuacji, abym komuś nie zaliczyła wycieczki.

Ja również nie rozumiem jak można nie mieć zaufania do Przodownika TM. W takim razie to po co on jest? Dla statystyki? Figurant bez praw?

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-19 11:25:56

Pobieranie opłat za weryfikację GOT jest wprowadzone odgórnie przez KTG ZG, i najlepiej aby ktoś z tej Komisji wypowiedział się na ten temat. Kiedy swojej córce weryfikowałam GOT za usługę płaciłam.

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Gieno
Data: 2007-05-19 20:55:08

Weryfikacja GOT jest rzeczywiście odpłatna. I dla mnie jest to nieporozumienie, ponieważ niczym nie różni się weryfikacja GOT od OTP. Jest tylko jedna różnica-nazwa odznaki. Dlaczego referaty OTP robią to społecznie, a referaty GOT nie mogą?
Witam.
Wiele już lat jestem przewodniczącym TRW GOT i w życiu ani ja ani nikt z naszego składu nie wziął grosza. Ten zapis o opłatach jest nieporozumieniem.
Pobieranie opłat za weryfikację GOT jest wprowadzone odgórnie przez KTG ZG, i najlepiej aby ktoś z tej Komisji wypowiedział się na ten temat. Kiedy swojej córce weryfikowałam GOT za usługę płaciłam.
Jak byłem w tamtym roku na Zlocie PTG w Wysowej to poznałem pewną panią z Warszawy, która chwaliła się, że pobierają opłaty z weryfikację? Gdy stwierdziłem głośno, że robią to nie legalnie to było coś takiego „ciiiiiii”. Zapytałem, co dają jako pokwitowanie za wniesioną opłatę, paragon fiskalny, fakturę VAT a może KP. Nie mogła ta pani mi odpowiedzieć, bo nic nie dawali przynajmniej w tam tym czasie. Uważam, że opłaty są pobierane nielegalnie.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-19 23:54:59

Gieno dziękuję za informację. Nie znam pani z Warszawy, która weryfikuje GOT, ale znam panów, którym musiałam zostawić parę groszy za zweryfikowanie GOT i porozmawiam z nimi.

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: bialyzibi
Data: 2007-05-20 09:07:07

Nie napisałem że nie wierzę w Wasze informacje. Ale....
nie rozwiąże się tego problemu pisząc '"pewna pani, pewien referat, itd" Nawet nikt z decydentów nie potraktuje tego poważnie.
Forum chciałoby poznać tych "innych" , pazernych.
Dlatego proszę o konkrety.
Miłej niedzieli Zibi

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Gieno
Data: 2007-05-20 11:22:49

Nie znam pani z Warszawy, która weryfikuje GOT,
Witam
Pisząc, „że pobierają opłaty za weryfikację” miałem na myśli oddział.
Nie napisałem, że nie wierzę w Wasze informacje. Ale....
nie rozwiąże się tego problemu pisząc '"pewna pani, pewien referat, itd" Nawet nikt z decydentów nie potraktuje tego poważnie.
Forum chciałoby poznać tych "innych" , pazernych.
Dlatego proszę o konkrety.
Niestety nie znam tej pani z nazwiska i imienia, widziałem ją po raz pierwszy a w Warszawie jest kilka oddziałów PTTK i naprawdę nie wiem, który reprezentowała.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-05-20 19:38:56

Weryfikacja GOT jest rzeczywiście odpłatna
NIEPRAWDA

Prawda jest taka że mogła być

Około 2-3 lat temu zapis o możliwości pobierania opłat weryfikacyjnych został z regulaminu wykreślony.

Obecnie weryfikacja GOT jest bezpłatna

Tomek D

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-05-20 19:42:34

Kiedy swojej córce weryfikowałam GOT za usługę płaciłam.
Kiedy to było?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-20 20:16:42

Weryfikowałam w 2000 roku, czyli wcześniej niż zmieniono zapis w regulaminie. I bardzo dobrze że zniesiono tę odpłatność. Ale swoją drogą sprawdzę to w referacie GOT.

Tomku dziękuję za wyjaśnienia, Tobie wierzę :-)

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Amotolek
Data: 2007-05-20 21:42:19

Ja również nie rozumiem jak można nie mieć zaufania do Przodownika TM
problem polega na tym, że:

http://motorowiec.pttk.pl/html/rotmpk.html
par 8 pkt 7. Przy zdobywaniu odznak TM i MOT poszczególnych stopni, ilość wymaganych obiektów, których zwiedzenie zostało potwierdzone tylko przez Przodownika Turystyki Kwalifikowanej, nie może przekraczać 20% wymaganego limitu.
A wiec Koleżeństwo z KTM ZG ograniczylo swoim widzi-mi -się, nie tylko PTM, ale wszystkich Przodowników Turystyki Kwalifikowanej i na taki zapis zezwolił ZG!
& 15

1. W sprawach dotyczących interpretacji regulaminu TM/MOT ostateczne są decyzje Prezydium KTM ZG PTTK.

2. ................................

3. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 roku.

Komisja Turystyki Motorowej

Zarządu Głównego PTTK
czyli jest to kompletna bzdura za wiedzą, lub bez wiedzy(?) ZG PTTK!

I oto też warto się zapytać Edka!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: bialyzibi
Data: 2007-05-20 22:04:22

Jakże miło przeczytać że sprawa się wyjaśniła ....pewnie dlatego że wiara czyni cuda.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-20 22:11:32

Nie wiem kogo można by zapytać, ponieważ Edek zamilkł, jakby zapadł się pod ziemię. :-)

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-05-20 22:17:14

Jak sprawdzę w referacie GOT, to dopiero sprawa się wyjaśni dla mnie.

Monika P.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Amotolek
Data: 2007-05-21 08:01:20

To ostatnie zdanie o Edku to bylo perskie oko:-). Nie produkuje sie tu na forum, ani on, ani nikt z tych co zostali zaszczytnie wybrani na Zjeździe Krajowym (dwa lata temu !), do takich czynności.

Najbardziej dla mnie smętnym jest to że PTTK ma Prezesa (?) , a jest on tak osiagalny mentalnie, jak pisał Kochanowski: pełno go, a jakoby nikogo nie bylo. O ludkach poniższych od Prezesa w aparacie wierchuszkowym PTTK, to juz nawet pisać hadko!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: bialyzibi
Data: 2007-05-21 08:23:19

Antoś, przyznaję że mnie już też nudzi pisanie o "aparacie" w ZG PTTK.
Nie potrafią lub nie chcą wyjaśnić swoich absurdalnych decyzji. Pewnie się wstydzą , więc pozostaje "słodkie milczenie"
Przewodniczący komisji np. turystyki kolarskiej nawet nie odpowie, "umywa ręce" od załatwienia spraw które są jego ......( niecenzuralne słowo) obowiązkiem.
Bo pewnie taki ważny że on się " z plebsem zadawał nie będzie
"Zachowania "góry" przenoszą się na "doły partyjne" (przepraszam społeczne) I można się bezkarnie panoszyć, triumfuje prywata i pazerność
Szkoda pisać, zresztą forum też ucieka od napiętnowania takich zachowań.
Ale słonko świeci, jest ciepło, ślicznie, jest maj czyli
mamy raj.
Miłego dnia wszystkim, mimo wszystko. Zibi

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: JanMaciej...
Data: 2007-05-21 09:33:06

To przeczytałem dzisiaj przed chwilą na:
http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_got
§ 12
Ubiegający się o GOT PTTK popularną i małą przedstawiają książeczkę do weryfikacji dowolnemu terenowemu referatowi weryfikacyjnemu odznaki (TRW GOT PTTK), zaś ubiegający się o GOT dużą i "Za wytrwałość", Centralnemu Referatowi Weryfikacyjnemu GOT (CRW GOT PTTK) w Krakowie. Do książeczki należy załączyć potwierdzenie zweryfikowania ostatniego stopnia odznaki. Książeczka winna być złożona do weryfikacji najdalej do 31 stycznia następnego roku po roku, w którym uzyskało się normę na dany stopień odznaki. Referaty weryfikacyjne pobierają opłatę za weryfikację w ustalonej przez KTG ZG PTTK wysokości.

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: tomek.jg
Data: 2007-05-21 14:40:04

Dziwne bo kupiłem niedawno czystą książeczkę do GOT i tam stoi:

$12
Ubiegający się o GOT PTTK popularną i małą przedstawiają książeczkę do weryfikacji dowolnemu terenowemu referatowi weryfikacyjnemu odznaki (TRW GOT PTTK), zaś ubiegający się o GOT dużą i "Za wytrwałość", Centralnemu Referatowi Weryfikacyjnemu GOT (CRW GOT PTTK) w Krakowie. Do książeczki należy załączyć potwierdzenie zweryfikowania ostatniego stopnia odznaki. Książeczka winna być złożona do weryfikacji najdalej do 31 stycznia następnego roku po roku, w którym uzyskało się normę na dany stopień odznaki. Ubiegający się o odznakę lub normę za wytrwałość ponoszą koszty opłat pocztowych związanych z korespondencją i wysyłką książeczek i odznak.
Widzę, że mamy coraz więcej wersji. ;-)

Temat: Re: Pieczątki na pocztówkach !
Autor: Amotolek
Data: 2007-05-21 16:23:04

....przyznaję że mnie już też nudzi pisanie o "aparacie" w ZG PTTK
O mnie nudzi też!.Ale słonko świeci, jest ciepło, ślicznie, jest maj czyli
mamy raj.
Ale słonko świeci, jest ciepło, ślicznie, jest maj czyli mamy raj.
I do tego mamy bezholowie (czytaj - raj organizacyjny dla wybranych "społeczników'), król chodzi z gołą d.......olną cześcią pleców i kompletnie na waleta, a my tu zaklikajmy sobie slodko, jak skowronki o pięknych szatach króla. Jak Ci robi taka bajka, no to czemu ci?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć