Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Duża GOT - pytanie

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2007-03-29

Temat: Duża GOT - pytanie
Autor: Teo
Data: 2007-03-27 12:23:01

Mam problem ze zlokalizowaniem punktów pośrednich do dużej GOT. W wykazie w regulaminie (posługuję się tym z 2000 roku, ale te punkty się chyba sie nie zmieniły dotychczas) w grupie S.11-S.21 bez S.19 są wymienione takie dwa punkty: Grodziec(803) oraz Sowie Skały(730). Punktów tych nie znalazłem na dostepnych mi mapach. Drogą dedukcji konfrontując z graficznym wykazem punktów do małej GOT ustaliłem, że Grodziec to prawdopodobnie szczyt funkcjonujący na mapach jako Grodczyn. Co do Sowich Skał to nie wystepują one w części graficznej. Z niesprawdzonego źródła mam informację, że chodzi o Skały Puchacza, co ze względu na miejsc w regulaminie i lokalizację na mapie byłoby logiczne. Gorąca prośba; czy może ktoś potwierdzić moje informacje lub naprowadzić mnie na właściwy trop.
I jeszcze jedno pytanie; czy ewentualne uwagi (co do funkcjonalności regulaminu) można komuś zgłaszać np. Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK (czy są jakieś procedury, czy też w formie spontanicznej np mailem) lub też poprosić o interpretację; jeżeli tak to do kogo najlepiej się zwracać (nie lubię "przeszkadzać" i nie chciałbym wysłać maila do pani księgowej)

Temat: Re: Duża GOT - pytanie
Autor: Konrad Majewski
Data: 2007-03-27 13:21:21

Temat: Re: Duża GOT - pytanie
Autor: Teo
Data: 2007-03-27 13:34:12

Dzieki. Tak się skoncentrowałem na słowie skały, że nie skojarzyłem sowy z puchaczem. Faktycznie po wskazanym adresem jest wyjaśnienie. Tym niemniej wydaje mi się, że problem z nazewnictwem w regulaminie istnieje. O ile ktoś jest "bystry" lub "oblatany w górach" (przepraszam za sformułowania) to sobie poradzi, ale początkujący, lub (bez obrażania kogokolwiek) osoby "ciężej" myślące będą miały problem, który je zniechęci do danego miejsca, co raczej należałoby eliminować (gdy zaczynałem GOT starannie omijałem miejsca, których nie potrafiłem "okreslić")

Temat: Re: Duża GOT - pytanie
Autor: Jacek Lewanda
Data: 2007-03-27 14:28:35

Tomek, jesteś członkiem PTTK, na pewno znasz takie postanowienie;
XVI Walny Zjazd PTTK w dniu 18 września 2005 roku podjął uchwałę:
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze postanawia:
* Ustanowić rok 2007 Rokiem Szlaków Turystycznych PTTK,
*Podjąć działania zmierzające do upowszechnienia i utrwalenia w społeczeństwie przekonania o znaczeniu szlaków turystycznych i niezaprzeczalnym dorobku w tym zakresie.
Sekretarz Zjazdu Przewodniczący obrad Zjazdu
(-) Agnieszka Wałach (-) Ryszard Mazur

Trzeba ufać ZG, że skoro Regulamin GOT PTTK jest z ściśle powiązany z przebiegiem szlaków, to przy okazji usunie wszystkie nieścisłości.

Błędy w nowym Regulaminie GOT wywołaly Stanowisko Komisji Turystyki Górskiej ZG-PTTK w sprawie nowego regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej, szczegóły poniżej.
http://gosciniec.pttk.pl/01_2001/14.html

Niewiele od tego czasu zmieniło się na lepsze, na forum znajduje się kilka dyskusji na ten temat.

Temat: Re: Duża GOT - pytanie
Autor: Teo
Data: 2007-03-27 15:17:23

Rozumiem, że to odpowiedź na pytanie o procedurę. W opisie osoby napisałem, że jestem zwykłym górskim chodaczkiem. Ze swojej strony w gronie swojej rodziny i znajomych staram sie propagować aktywne formy wypoczynku poprzez turystykę górską (takie zamiłowanie). Ich nie zainteresują wewnętrzne sprawy PTTK, a i ja nie mam czasu (i nie chcę się zniechęcić) do tego co robię, więc szukam prostych rozwiązań: Widzę błąd (nie myli się tylko ten co nic nie robi), więc w trosce o innych (w końcu skoro go już napotkałem to go rozwiązuję i mnie dalej nie dotyczy) chcę tym co po mnie ułatwić życie. Jeżeli jednak to ułatwianie (skomplikowane procedury itp) ma mi zająć więcej czasu niż samo rozwiązanie problemu to zacznę się zastanawiać po co mam to robić.
Więc może z okazji tego roku szlaków nie tylko poprawić regulamin, (bez uchwałowych przepychanek) i pomyśleć o stworzeniu jakichś procedur (nie lubię tego słowa) ułatwiających poprawianie błędów. Np. adres lub osoba której można zgłaszać uwagi i jakaś uproszczona forma ich uwzględniania w kolejnym wydaniu regulaminu (w końcu zazwyczaj chodzi o drobne sprawy).
Co do samego regulaminu to zgadzam się również z opinią aby (w miarę możliwości) był on powiązany z przebiegiem szlaków.

Temat: Re: Duża GOT - pytanie
Autor: Jacek Lewanda
Data: 2007-03-28 15:29:20

czy ewentualne uwagi (co do funkcjonalności regulaminu) można komuś zgłaszać np. Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK
Tu wyłącznie znajdziesz adresata zgłoszenia uwag - pytaj i napisz jaka otrzymasz odpowiedź :-)
CENTRALNY OŚRODEK TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK
ul. Jagiellońska 6/6a
31-010 Kraków
http://cotg.pttk.pl/

Tu jest gwarancja uwzględnienia wszelkich uwag;
http://www.pttk.pl/zycie/rok_sz/
ponieważ Towarzystwo jako jedyna instytucja posiada jednolity system informacji o szlakach (centralne kartoteki szlaków, ich wierne odwzorowanie w literaturze i w kartografii turystycznej) i zapewnia rzetelne ich utrzymanie. Szlaki są nierozerwalnie związane z działalnością PTTK.

Temat: Re: Duża GOT - pytanie
Autor: Teo
Data: 2007-03-29 14:03:05

Czytając infromacje o projekcie "Rok szlaków turystycznych " nie znalazłem jakiegoś konkretu w kwesti regulamin GOT a szlaki. Tym niemniej wykorzystując okazję "Rok..." i podciągjąc problem pod edukację i rozwiązania prawne zapytam, czy ktoś z COTG wpadł na pomysł, aby skorzystać z tego projektu do poprawienia funkcjonalności regualminu GOT (mam nadzieję, że nie jestem tylko niepoprawnym optymistom).
Jak dostanę jakąś odpowiedź podzielę się nią na forum.
A tak w ogóle to dzięki za namiary.