Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Imprezy PTTK

Korona Pogórzy

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2007-04-02

Temat: Korona Pogórzy
Autor: Basia Z.
Data: 2007-03-26 09:19:29

Witam !

Nie wiem czy wklejam we własciwej przegródce, ale myslę że tak, bo chcę napisać o imprezie SKPG Kraków.

Ostatnie 2,5 dnia spędziłam na bardzo ciekawej imprezie realizowanej w ramach projektu "Korona Pogórzy" - a konkretnie byłam na Pogórzu Dynowskim.

Na imprezę trafiłam z ogłoszenia w Internecie, zupelnie nikogo nie znałam a wróciłam jak zwykle zachwycona.

Organizatorem była trójka przewodników z SKPG Kraków, udział wzięło ponad 30 osób, w tym około 8 przewodników SKPG Kraków, ja jedna z innego koła, około 12 kursantów SKPG i trochę ludzi z ogłoszenia w Internecie, wszyscy przesympatyczni.

W piątek o 18.00 spotkaliśmy się na dworcu w Krakowie, wspólnie dojechali do Rzeszowa i tam szybko przesiedli się na autobus do Gwoźnicy Górnej.
W tej ładnie położonej miejscowości spaliśmy w domu jednej z przewodniczek SKPG Kraków - Justyny.

Po rozpakowaniu się, kolacji (pyszny żurek przygotowany przez mamę Justyny) większość grupy około godz. 24 wyszła jeszcze na górujący na Gwoźnicą szczyt Patryja (510 m npm). Ja zostałam, bo byłam bardzo śpiąca i położyłam się spać.

W sobotę rano zamówiony autokar zawiózł nas do Bonarówki. Wyjazd był o 8.15, po drodze zwiedziliśmy jeszcze drewniany gotycki kościół w Lutczy.

W Bonarówce obejrzeliśmy cerkiew Zamieszańców, wysłuchali tego kto to byli Zamieszańcy a potem ruszyli w góry (a dokładniej to w Pogórza). Przez pasmo, Czarnego Działu (około 510 m npm) zeszliśmy do Węglówki, gdzie obejrzeliśmy (niestety tylko z zewnątrz) murowaną cerkiew Zamieszańców z przelomu XIX i XX w. z piękną kopułą oraz kilkusetletni (podobno najstarszy na Pogórzach) dąb „Poganin”.

Następnie podeszliśmy pod czynną kopalnię ropy naftowej w Węglówce obejrzeć kiwony, a potem podeszli bez szlaku na grzbiet Królewskiej Góry.
Na grzbiecie „złapaliśmy” szlak niebieski i nim podeszli na sam szczyt (około 550 m npm), po drodze oglądając niewielki, bardzo zniszczony cmentarzyk z I wojny światowej.
Po drodze cały czas były panoramki itd.

Z Królewskiej Gory zeszliśmy na zamek Kamieniec, gdzie wysłuchaliśmy długiej ale bardzo ciekawej opowieści o zamku, a potem o Aleksandrze Fredro ściśle związanym z tym miejscem.
Bardzo sympatyczne było to, że opowieści snuli nie tylko przewodnicy, ale wiele osób było wcześniej przygotowanych do wyjazdu.
Z zamkowego balkonu była też ciekawa panoramka na Beskid Niski.

Następnie ścieżką przyrodniczą podeszliśmy na Prządki, w środkowej części podejścia spotkaliśmy idącą w przeciwnim kierunku grupę z SKPB Lublin, która akurat miała swoje przejście kondycyjne. W planie mieli dalszą wędrówkę przez całą noc niebieskim szlakiem w kierunku Dębicy.

My tymczasem podeszliśmy pod Prządki, gdzie zatrzymaliśmy się na posiłek. W czasie robienia kanapek wysłuchaliśmy paru legend.
Dalej zeszliśmy na szeroką rozległą przełęcz pomiędzy Prządkami a Suchą Górą i rozpoczęli podejście. Poniżej wierzchołka Suchej Góry większość uczestników (ja sobie odpuściłam) udała się do starych sztolni, w jednej podobno widzieli nietoperze.

W końcu już całkiem po ciemku doszliśmy na szczyt Suchej Góry (585 m npm), gdzie uroczyście otwarliśmy tokaj, wypili każdy po łyku, zjedli kilka czekolad i rozpoczęli zejście do Krasnej. Szliśmy tym razem na przełaj stromo w dół przez las, co nie było proste, ponieważ część osób nie wzięła latarek.

W Krasnej podjechał po nas umówiony autokar, kolejną manierystycznę cerkiew obejrzeliśmy już tylko z okien autokaru i dojechali do domu Justyny, gdzie czekał na nas wspaniały bigos a na deser kilka blach ciasta.

W planie był jeszcze „Wieczór filmowy” ale ja byłam tak zmęczona że około 24.30 poszłam spać. Niektórzy podobno oglądali filmy do 3 rano.

W niedzielę po przesunięciu czasu wstaliśmy o 7 (wg starego czasu o 6) i poszli na 7.30 do miejscowego, drewnianego kościołka.

Po śniadaniu zapakowaliśmy kanapki, zabrali już wszystkie bagaże do autokaru i ruszyli w drogę.

W czasie autokarówki zwiedziliśmy kolejno – drewniany kościół w Bliznem (wewnątrz wspaniałe freski gotyckie, na liście UNESCO), potem podeszliśmy pieszo na wznoszącą się nad Bliznem Górę św. Michała z niewielką kapliczką. Pogoda była jak marzenie.

Dalej zwiedzaliśmy piękną barokową bazylikę w Starej Wsi i ciekawy barokowy kościół w Brzozowie. W Brzozowie była też chwila czasu na doskonałe miejscowe lody.

Następnie zwiedziliśmy drewniany kościół w Humniskach i najsłynniejszy w okolicy kościół w Haczowie (prawdopodobnie koniec XIV w, na liście UNESCO). Zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Odpuściliśmy sobie rezerwat „Cisy w Malinówce”, bo już nie było czasu. Na zakończenie zwiedziliśmy jeszcze bardzo ciekawy kościół w Jasienicy Rosielnej z interesująca fasadą – przykład drewnianej architektury barokowej.

No i w końcu pojechaliśmy do Rzeszowa, gdzie już się z wielkim żalem ze wszystkimi pożegnałam i wróciłam do domu pospiesznym pociągiem. W domu byłam o 1 w nocy.

Jak mnie czyta ktoś z organizatorów wyjazdu (a wiem że czytują to forum) to chciałabym bardzo podziękować za naprawdę super wyjazd. Zorganizowany nie tylko sprawnie, ciekawie i "z jajem" to jeszcze po minimalnych kosztach. A przy okazji mnóstwo się można było nauczyć.

Poza tym w górach jest już niesamowita wiosna. Widzieliśmy czosnek niedźwiedzi, kwitnący żywiec gruczołowaty, kwitnące pierwiosnki, zawilce, barwinek i kaczeńce.

Na stronie www.pogorza.pl będą zapewne wkrótce zdjęcia z wyjazdu.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: lucyna
Data: 2007-03-26 12:26:25

Pogórze skie jest rzeczywiście bardzo ciekawe. Wasz program obejmował dużo godnych polecenia atrakcji. Jedno mnie zastanowło. Muzeum Przybosia w Gwoźnicy. Nie wspomiałaś o nim. Dawno tam nie byłam więc nasuwa mi się pytanie. Czy muzeum jest czynne?

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: Basia Z.
Data: 2007-03-26 13:03:47

Muzeum jest podobno czynne.
O Przybosiu oczywiście sporo mówiliśmy, ale przy tak naładowanym programie wycieczki po prostu nie było czasu na muzeum.

Wyjeżdzaliśmy na trasę tuż po 8, wrócili w sobotę po 21.

No cóż - zawsze jest powód aby wrócić tam jeszcze raz.

Lucyna - czy znasz może jakieś materiały (pisane, internetowe) na temat Zamieszańców ?

Chętnie bym coś więcej na ten temat przeczytała.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: lucyna
Data: 2007-03-26 13:35:44

Miałam, postaram się znaleźć materiały szkoleniowe sanockich przewodników skansenowych. Mam też fajne informatory m.in. Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy i trochę przewodniczków po scieżkach edukacyjnych. Jeżeli jesteś zainteresowana to mogę Ci je przesłać.

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: Basia Z.
Data: 2007-03-26 15:27:44

Dziękuję - jeszcze spróbuję poszukać.

Interesują mnie przede wszystkim takie informacje, jakie nie są powszechnie dostępne.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: lucyna
Data: 2007-03-26 15:37:59

z publikacji ogólnodosepnych polecam:
Pogórze Dynowskie Przewodnik Jerzego Adamskiego.\,
Blizne-klejnot pogórza historia i zabytki mariusza Czuby
Haczów kościół drewniany jerzego Zuba
Zeszyt Odrzykoński nr 4 Odrzykoń zamek studium historyczne
Zamek Odrzykoński Wojciecha Byczka reprint
Ścieżka przyrodniczo-historyczna Zamek kamieniec-Prządki przewodnik to tą scieżka szliście
Scieżka Przy zamku Kamieniec
Kolegiata w Brzozowie Lucjana Krynickiego

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: Jacek Lewanda
Data: 2007-03-27 15:12:25

Haczów - podzielam Basi wrażenie.

Ale Prządki robią wrażenie zapomnianych przez drzewa coraz bardziej zasłaniające z skałek i na skałki widok.

A jakie obiekty podziwialiście na Szlaku Architektury Drewnianej. Piękne wspomnienie mam z Sękowej, Binarowej.

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: Basia Z.
Data: 2007-03-27 15:45:03

No oprócz tych co opisałam to więcej się za bardzo nie dało. Program był i tak mocno przeładowany.

Sękową odwiedzałam parę razy przy innych okazjach,a w Binarowej jeszcze nie byłam (rzecz jasna mam to do nadrobienia).

Kiedyś (ze 3,5 roku temu) byłam na autokarówce organizowanej przez stowarzyszenie Olszówka z Bielska Białej, autokarówka stanowiła część projektu "Wielokulturowość w Karpatach".
Wtedy w ciągu 3 dni zwiedziliśmy około 25 drewnianych cerkwi po obu stronach granicy polsko-słowackiej oraz właśnie Sękową.

Bardzo się cieszę że o te piękne drewniane kościólki nareszcie zaczyna się dbać.

W listopadzie byłam ponownie w Sękowej teraz w Bliznem i w Haczowie.
Wszystkie te obiekty są odnowione, pokryte nowym gontem, wszystkie mają zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Ludzie sobie nareszcie uświadomili jakie posiadają skarby.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: Jacek Lewanda
Data: 2007-03-28 15:48:21

I w tej samej okolicy pięknie wyglądające zewnątrz i budzącym zadumę wyposażeniem cerkwie greckokatolickie.
Wiele z nich jest kościołami rzymskokatolickimi.
Owczary, Kwiatoń, Hańczowa, Skwirtne.
Kwiatoń przed zachodem słońca - bajeczny widok, trzeba trafić na pogodę.

Masz rację, podzielam co napisałaś o uświadomieniu sobie o skarbach stojscych na naszej ojczystej ziemi.

Temat: Re: Korona Pogórzy
Autor: Basia Z.
Data: 2007-04-02 16:58:26

Pojawiły się zdjęcia z imprezy SKPG Kraków o której pisałam wyżej:

http://www.skpg.e-gory.pl/zycie_galeria.php?gal=korona05

Wczoraj i przedwczoraj znów zdobywałam szczyty Pogórza - tym razem Wielickiego.
Zdybyliśmy tak ambitne szczyty jak Ostrysz (514 m npm), Trupielec (476 m npm), Lanckorońską Górę (545 m npm) i Żar nad Kalwarią Zebrzydowską (527 m npm).

W akcji górskiej udział wzięły połączone siły przewodników i kursantów SKPG "Harnasie" oraz SKPB Katowice oraz jeden były forumowicz z SKPB Lublin.

Pozdrowienia

Basia