Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Klasy w przewodnictwie

wszystkich wiadomości w wątku: 21
data najnowszej wiadomości: 2007-03-07

Temat: Klasy w przewodnictwie
Autor: Krzyś
Data: 2007-01-20 11:03:38

W ostatnim czasie trwają konsultacje dot nowelizacji ustawy o turystyce (a przy okazji pewnie tez zmieni się rozporządzenie dot przewodników i pilotów)
Jedną z propozycji powstała w trakcie konsultacji jest likwidacja klas przewodnickich w przewodnictwie sudeckim i beskidzkim.
I tu moje pytanie co forumowicze uważają na ten temat.

A skoro zacząłem ten temat to może najpierw ja wsadzę kij w mrowisko

Jestem ZA a to dlatego że przy dzisiejszym stanie prawnym różnice miedzy przewodnikiem kl III a kl I są prawie żadne, wg prawa obecnie wyższa klasa to większe bezpieczeństwo jaki zapewnia przewodnik (choć za bezpieczeństwo nie jest formalnie odpowiedzialny) dzięki czemu przewodnik z kl I może np prowadzić w warunkach zimowych.

Dlatego uważam że utrzymywanie tego w obecnej formie nie ma sensu

Należało by albo zlikwidować klasy a w programie kursu umieścić szkolenie zimowe (poruszanie się w trudnym terenie, szkolenie lawinowe, no i może jakąś szkołę przetrwania w zimie).

A do tego przy na egzaminie wprowadzić test sprawnościowy (chyba nikt nie ma wątpliwości że przewodnik górski musi być sprawny fizycznie)

Albo zmienić system klas wprowadzając do niego faktyczne różnice w uprawnieniach oraz wprowadzić obowiązkowe testy sprawnościowe (wyższa klasa wyższe wymagania,) a jak ktoś nie zaliczy to obniżamy uprawnienia o klasę w dół (skoro przewodnik z I kl ma prowadzić w trudniejszych warunkach w zimie w śniegu to musi być bardziej sprawny fizycznie od przewodnika kl III który prowadzi tylko wtedy kiedy nie ma zimy.

Krzyś

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Gieno
Data: 2007-01-20 15:56:46

Witam.
W zasadzie się z Tobą zgadzam choć nigdy nie zastanawiałem się nad zniesieniem klas.
Ale za to podniesienie klasy to czysty absurd. Na dzień dzisiejszy w mojej legitymacji z orzełkiem pisze:

>Posiadacz legitymacji ma prawo prowadzenia wycieczek turystycznych po obszarze górskim:
Beskidów Polskich z Pogórzem Karpackim, Podtatrzem i Pieninami.<

Nic dodać nic ująć stara jedynka.
Zachciało mi się kiedyś podnieść moją klasę, więc zajrzałem do rozporządzenia jakie warunki trzeba spełnić. Rozporządzenie między innymi mówi że trzeba mieć ukończony kurs w warunkach zimowych. Pojechałem na taki kurs zimą do Samotni. Z zaświadczeniem o ukończonym kursie w ręce zacząłem się dopytywać co dalej i tutaj spotkała mnie niespodzianka. Dowiedziałem się że muszę się załapać na jakiś egzamin kończący kurs przewodnika beskidzkiego i wziąć w nim udział tak jak osoby zdające po raz pierwszy a zaświadczenie o ukończonym kursie zimowym to mogę sobie oprawić w ramkę bo Komisji Przewodnickiej to nie jest potrzebne. Szok, naprawdę przeżyłem szok.
Szkolenie w Samotni mnie kosztowało ok. 600 zł + przejazd i choć nie jest mi w tej chwili
już potrzebne zaświadczenie to nie żałuję ani minuty spędzonych na tym szkoleniu w Samotni. Poznałem wspaniałych ludzi szczególnie instruktora Zbyszka Górskiego a sam pobyt w schronisku był prawdziwą rozkoszą. Chciałem dodać, że mam nadal trzecią klasę bo nie cierpię absurdów ale zastanawiam się jak bym zdał na dwójkę i chciałbym zrobić kiedyś jedynkę to chyba musiałbym jechać ta samą trasą co na dwójkę tylko w przeciwnym kierunku. W tej chwili mam kolegów którzy mają dwójkę i mogą prowadzić w warunkach zimowych choć nie mają żadnego przeszkolenia specjalistycznego w warunkach zimowych.
Absolutnie nie twierdzę, że są gorsi ode mnie albo ja lepszy od nich ale wydaje mi się, że jak są przepisy to po to żeby je respektować.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Krzyś
Data: 2007-01-20 22:23:25

No cóż ten sam kurs organizowany ostatnio przez O/PTTK z Oświecimia kosztował jakieś 160 PLN (jeśli dobrze pamiętam) ale chyba był dofinansowywany.

A co do zaświadczenia to akurat każda komisja ma dowolność w tym względzie.

Co do samych kursów to owszem są potrzebne ale myślę że bardziej organizowane w ramach kursu (nie ma co ukrywać ze ten w Samotni jest typowym kursem komercyjnym)
Najczęściej w kołach przewodnickich są ludzie z doświadczeniem alpejskim i to właśnie na nich ma powinien się opierać taki kurs.

Krzyś

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-01-21 08:00:35

podniesienie klasy to czysty absurd
obecnie tak.
Zachciało mi się kiedyś podnieść moją klasę, więc zajrzałem do rozporządzenia jakie warunki trzeba spełnić. Rozporządzenie między innymi mówi że trzeba mieć ukończony kurs w warunkach zimowych.
Nie wiem Gieno jak zaglądałeś ale to nie jest prawda co piszesz.
NIE TRZEBA kończyć kursu w warunkach zimowych.
Powiem więcej - nie trzeba kończyć żadnego kursu.

W rozporządzeniu (paragraf 6) jest wprawdzie wymóg następujący:
4. Osoby ubiegające się o uzyskanie wyższej klasy przewodnika górskiego lub o rozszerzenie zakresu posiadanych uprawnień do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołączają:
1) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia uzupełniającego, prowadzonego przez jednostkę organizacyjną lub osobę uprawnioną do szkolenia przewodników turystycznych;
[ciach]
ale dalej, w załączniku nr 2 jest zapis następujący:
Szkolenie dla przewodników ubiegających się o wyższe klasy może odbywać się w formie kierowanego samokształcenia obejmującego tematy wymagane programem szkolenia.
i to przesądza sprawę że żadne szkolenie zorganizowane nie jest potrzebne.
Dowiedziałem się że muszę się załapać na jakiś egzamin kończący kurs przewodnika beskidzkiego i wziąć w nim udział tak jak osoby zdające po raz pierwszy
zgadza się.
dokładnie tak to wyglądało.
Egzamin przyznający mi prawo do prowadzenia zimą zdawałem w warunkach jesiennych ;-)
wydaje mi się, że jak są przepisy to po to żeby je respektować.
ale jeżeli przepis sformułowany jest bez sensu?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-01-21 08:13:32

W ostatnim czasie trwają konsultacje dot nowelizacji ustawy o turystyce [...]
Jedną z propozycji powstała w trakcie konsultacji jest likwidacja klas przewodnickich w przewodnictwie sudeckim i beskidzkim.
I tu moje pytanie co forumowicze uważają na ten temat.
po pierwsze: ustawy o usługach turystycznych

po drugie: likwidację klas w przewodnictwie beskidzkim i sudeckim uważam za dobre posunięcie.
Przy obecnym kształcie nie mają one jakiegokolwiek sensu.

pzdr.
Tomek D
(przewodnik beskidzki kl. II)

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Gieno
Data: 2007-01-21 14:05:29

Witam.
No cóż ten sam kurs organizowany ostatnio przez O/PTTK z Oświęcimia kosztował jakieś 160 PLN (jeśli dobrze pamiętam) ale chyba był dofinansowywany.
Masz Krzysztofie zupełną rację. W koszt kursu w Samotni wchodził także pobyt w schronisku ( noclegi i posiłki ). Kursy w Samotni także są dofinansowane z Komisji Przewodnickiej ZG PTTK, ale taki kurs odbywał się w innym terminie, który mnie nie odpowiadał. Co do samego kursu, który organizował Oddział PTTK z Oświęcimia to ja osobiście uważam za kolejny absurd, ponieważ jak można się szkolić do prowadzenia wycieczek w warunkach zimowych w warunkach jesiennych. Kurs odbywał się pod Babią Górą w dniach 19 – 22 października 2006r. i jest kilka zdjęć na stronie COTG http://www.cotg2.gory.info/galeria.htma.
Ale chyba w tym wątku nie chodzi o cenę kursu, bo ja naprawdę nie żałuję pobytu na tym szkoleniu.
(nie ma, co ukrywać ze ten w Samotni jest typowym kursem komercyjnym)
Może tak a może i nie. Nie mam na ten temat zdania, ale naprawdę szkolenie było jak najbardziej profesjonalne i odbywało się w warunkach zimowych.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Gieno
Data: 2007-01-21 15:07:15

Witam.
Nie wiem Gieno jak zaglądałeś, ale to nie jest prawda, co piszesz.
„Jak nie jak tak” jak mawiał Cycu Kiepski, o czym świadczy zamieszczony Tomku przez Ciebie fragment rozporządzenia
4. Osoby ubiegające się o uzyskanie wyższej klasy przewodnika górskiego lub o rozszerzenie zakresu posiadanych uprawnień do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołączają:
1) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia uzupełniającego, prowadzonego przez jednostkę ....
I tym się sugerowałem
zgadza się.
dokładnie tak to wyglądało.
Nadal uważam za absurd zdawania po raz któryś na ten sam obszarnar na który już zdałem
Egzamin przyznający mi prawo do prowadzenia zimą zdawałem w warunkach
jesiennych
Bez komentarzu z ang. no com.....
ale jeżeli przepis sformułowany jest bez sensu?
W tym punkcie Tomku się zgadzamy, bo na pewno jest bez sensu.

Pozdrowienia
Gieno
(przewodnik beskidzki kl. III i takim pozostanę chyba, że zmienią przepisy)

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: z.klose
Data: 2007-01-22 14:21:24

Zlikwidowanie klas przewodnickich w prowadzeniu wycieczek i wysokości odpłatności za usługę przewodnika zmieni niewiele. To fakt. Ale...
Co z szkoleniem nowych przewodników. Zgodnie z przepisami istruktorem wykładającym na kursie przewodnickim może zostać przewodnik posiadający bodajże conajmniej II klasę. Kto będzie mógł prowadzić takie szkolenie, gdy dotychczasowi instruktorzy posiadający uprawnienia do wykładania zestarzeją się lub przejdzie im ochota do wykładania?
Czy nowe przepisy dotyczące przewodnictwa wezmą pod uwagę ten problem?
A propos zmian w przepisach o przewodnictwie, to jak sobie przypominam to kolega Lech Rugała z Poznania powołując się na przepisy UE dawno przepowiadał upadek klas przewodnickich, wszelkiej maści egzaminów, uprawnień, legitymacji itp.
Pozdrawiam
z.klose

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-01-22 15:25:28

Co z szkoleniem nowych przewodników. Zgodnie z przepisami istruktorem wykładającym na kursie przewodnickim może zostać przewodnik posiadający bodajże conajmniej II klasę
przepraszam a skąd wziąłeś taką rewelację?
Czy możesz przytoczyć brzmienie przepisu i akt prawny tak mówiący?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-01-22 15:27:28

Nie wiem Gieno jak zaglądałeś, ale to nie jest prawda, co piszesz.
„Jak nie jak tak” jak mawiał Cycu Kiepski, o czym świadczy zamieszczony Tomku przez Ciebie fragment rozporządzenia
owszem - ale tak jak napisałem, podpierając się cytatem: istnieje także druga droga "kierowane samokształcenie".
Urzędowi wystarczyło zaświadczenie z koła o takim "samokształceniu".

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-22 15:17:23

A propos zmian w przepisach o przewodnictwie,...
Jeżeli klasa przewodnika = kwalifikacje, to należy zachować stopniowanie.
Podstawowe znaczenie ma określenie zakresu wiedzy o terenie po którym przewodnik może prowadzić grupy turystyczne.
Może zamiast klas wprowadzić stopniowanie jak w rzemiośle, w miarę nabywania praktyki - uczeń, czeladnik, mistrz.

O ile można zauwazyć, z zachowanych na tym forum postów Lecha z Poznania, to przodownik sudecki walczy o dopuszczona do społecznego przewodzenia grupom turystycznym w górach przez przodowników z takich stowarzyszeń: PTTK, PTT,ZHP itp.

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-01-22 15:37:37

Jeżeli klasa przewodnika = kwalifikacje, to należy zachować stopniowanie.
no OK. A w jakim celu?

Przepraszam że brutalnie ale czy znasz temat przepisów w przewodnictwie czy dopiero go zgłębiasz?
O ile można zauwazyć, z zachowanych na tym forum postów Lecha z Poznania, to przodownik sudecki walczy o dopuszczona do społecznego przewodzenia grupom turystycznym w górach przez przodowników z takich stowarzyszeń: PTTK, PTT,ZHP itp.
zmiana rozporządzenia http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/34/768/ załatwi problem.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Krzyś
Data: 2007-01-22 16:08:51

Zgodnie z przepisami instruktorem wykładającym na kursie przewodnickim może zostać przewodnik posiadający bodajże co najmniej II klasę
A w których przepisach, bo na pewno nie w ustawi o usługach turystycznych ani w rozporządzeniu.

Instruktorem w zasadzie może być każdy kto ma odpowiednie doświadczenie poparte zaświadczeniem (zaświadczenie może wydać w zasadzie każda organizacja zajmująca się turystyką)
W zasadzie to nawet nie musi być przewodnik

Krzyś

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: z.klose
Data: 2007-01-23 14:02:03

W najbliższy czwartek mam szkolenie w Kole Przewodników, więc dowiem się szczegółów i Was poinformuję. :-)

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: mbogda
Data: 2007-01-24 22:46:00

K>W zasadzie to nawet nie musi być przewodnik

Niestety jesli chodzi o instruktorow szkolenia praktycznego - musi. Nie jest to co prawda (o ile dobrze pamietam) napisane wprost, ale jest przeciez mowa o 50 dniowkach przewodnickich w ciagu ostatnich 5 lat. No chyba ze zakladamy, ze ktos utracil uprawnienia po poprowadzeniu tych dniowek.
Co do wykladowcy - rzeczywiscie nie musi miec uprawnien.

Pozdrawiam
Maciek

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: z.klose
Data: 2007-01-26 12:29:24

Po rozmowie z Prezesem Federacji Kół Przewodnickich PTTK woj. śląskiego kol. Ryszardem Ziernickim wiem, że:
1. wymóg uprawnień conajmniej II klasy był zapisany w regulaminie wewnętrznym Komisji Przewodnickiej. W obecnie obowiązującym regulaminie (do zobaczenia na stronie Komisji Przewodnickiej) faktycznie nie ma na ten temat ani słowa.
2. prace nad projektowanym utrzymaniem klas jedynie w uprawnieniach przewodnika Tatrzańskiego i iine zmiany np. utworzenie samorządu przewodnickiego w strukturach PTTK posiadającego osobowość prawną, tymczasowo wstrzymano.
pozdrawiam
z.klose

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Krzyś
Data: 2007-01-26 20:38:04

I tu dochodzimy do sedna sprawy otóż regulamin komisji przewodnickiej jest wewnętrznym regulaminem PTTK a uprawnienia przewodnickie (panstwowe) nie są uprawnieniami PTTK. Wobec czego Instruktor nie musi stosować sie do przepisów KP ZG tylko do ustawy o turystyce i rozporządzeni dotyczącego przewodników i pilotów.

A co do zawiedzenia prac to widać iż iz komuś się to nie podobało. Ale nie martwmy się nie tylko PTTK skupia przewodników.

Krzyś

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: z.klose
Data: 2007-01-27 13:07:46

A co do zawiedzenia prac to widać iż iz komuś się to nie podobało. Ale nie martwmy się nie tylko PTTK skupia przewodników.
Osobiście mi nie przeszkadza, że przewodnicy nadal skupiają się w PTTK.

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-01-28 20:16:02

Po rozmowie z Prezesem Federacji Kół Przewodnickich PTTK woj. śląskiego kol. Ryszardem Ziernickim wiem, że:
1. wymóg uprawnień conajmniej II klasy był zapisany w regulaminie wewnętrznym Komisji Przewodnickiej. W obecnie obowiązującym regulaminie (do zobaczenia na stronie Komisji Przewodnickiej) faktycznie nie ma na ten temat ani słowa.
czyli potwierdza się że instruktor nie musi mieć "dwójki" co wynika z przepisów państwowych
2. prace nad projektowanym utrzymaniem klas jedynie w uprawnieniach przewodnika Tatrzańskiego i iine zmiany np. utworzenie samorządu przewodnickiego w strukturach PTTK posiadającego osobowość prawną, tymczasowo wstrzymano.
Ale kto wstrzymał? Kom. Przew. ZG? Ministerstwo?
A z tym samosądem przewodnickim to o co chodzi? ;-)
Chciano wpisać go do ustawy?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-03-07 14:39:49

W ostatnim czasie trwają konsultacje dot nowelizacji ustawy o turystyce (a przy okazji pewnie tez zmieni się rozporządzenie dot przewodników i pilotów)
Jedną z propozycji powstała w trakcie konsultacji jest likwidacja klas przewodnickich w przewodnictwie sudeckim i beskidzkim
temat ten też się pojawił wczoraj podczas konsultacji, właściwie tylko Barbara Kopydłowska zgłosiła zdecydowany sprzeciw, powołując się na 100% zgodne stanowisko Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej.

Ja pomimo posiadania II klasy, jestem za likwidacją klas w Beskidach i Sudetach. Przy obecnym stanie prawnym nie mają one praktycznie racji bytu.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: Krzyś
Data: 2007-03-07 14:47:32

Barbara Kopydłowska zgłosiła zdecydowany sprzeciw, powołując się na 100% zgodne stanowisko Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej.
A to ciekawe byłem na ostatnich zebraniach DFP i na spotkaniu na którym jeden z kolegów z O/PTTK Wroc Fabryczna przedstawił pismo otrzymane z Komisji Przewodnickiej ZG.
I w zasadzie tylko przedstawiajacy pismo i kol Barbara Kopydłowska była zdecydowanie przeciw a kilku uczestników zebrania uznało temat za wart rozwinięcia i rozważenia.

Nie było żadnego głosowania tylko wyrażone opinie uczestników (w zasadzie z tych co sie wypowiadali to część było za a część przeciw)

Ja osobiście myślę ze obecny stan podział klas jest zły i powinien być zmieniony lub zlikwidowany.

Tak więc nie wiem kogo stanowisko było przez kol Barbarę wyrażone ale na pewno nie Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej.(no chyba ze było jeszcze jakieś spotkanie na które nie zostałem zaproszony)

Krzyś