Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Kościół w Kosieczynie

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2007-01-09

Temat: Kościół w Kosieczynie
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-01-09 16:36:32

Witam!

Za Onet.pl:
PAP, MZ /00:01

Kościół w Lubuskiem zbudowano w 1389!

Drewniany kościół we wsi Kosieczyn w powiecie świebodzińskim (Lubuskie) okazał się drugim co do wieku drewnianym kościołem w Polsce - ustalili naukowcy, którzy niedawno przeprowadzili analizę dendrochronologiczną tego obiektu.
Badania kościoła na zlecenie lubuskiego konserwatora zabytków przeprowadził pod koniec ubiegłego prof. Tomasz Ważny z UMK w Toruniu.

"Głównym celem badań było precyzyjne ustalenie daty budowy kościoła i datowanie więźby dachowej oraz wieży. Badania wykazały, że drewno użyte do budowy zostało ścięte najprawdopodobniej w 1388 r. Pozwoliło to na datowanie budowli na 1389 rok" - powiedziała PAP Bielinis-Kopeć. Kościół był przebudowywany, o czym świadczą wyniki badań. Naukowcy stwierdzili, że więźba dachowa nad nawą i prezbiterium zostały wykonane z drewna ściętego po 1407 roku. Wieżę kościółka, datowaną dotychczas w literaturze na XVIII wiek, wzniesiono w 1431 roku.

Kosieczyńska świątynia prezentuje typ jednonawowego, wiejskiego kościółka wzniesionego na rzucie prostokąta, z prosto zamkniętym prezbiterium od strony wschodniej, przedłużonym zakrystią, z drewnianą wieżą od zachodu i jednoprzestrzennym wnętrzem przekrytym charakterystycznym dla tego typu architektury, drewnianym sklepieniem pozornym.

Z badań przeprowadzonych dotychczas przez prof. Ważnego z Torunia wynika, że najstarszym drewnianym kościołem w Polsce może poszczycić się Tarnowo Pałuckie w Wielkopolsce. Tamtejszy kościół jest datowany na 1374 rok.

Dendrochronologia jest metodą datowania zabytków drewnianych na podstawie powstających co roku koncentrycznych kół wzrostu drzewa użytego do ich wykonania.
źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1461254,69,1,0,120,686,item.html

Sympatyczna wiadomość. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Kościół w Kosieczynie
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2007-01-09 18:15:34

Witam! :-)

Ten kościół widziałam w 1983 roku, kiedy wraz z mężem wędrowaliśmy po woj. zielonogórskim. Wg. przewodnika po dawnym woj. zielonogórskim ( rok wyd. 1971 ) był jednym z najstarszych, datowany na 1406 rok. Kościołów drewnianych nazywanych jako jeden z najstarszych mamy trochę, ale teraz można na egzaminach przodownickich pytać delikwentów o najstarszy kościół drewniany. Ciekawe czy śledzą nowości :-) Czekałam 24 lata na tę wiadomość.

Jest to dobry znak, że naukowcy ciągle prowadzą badania, aby jednoznacznie ustalić datę budowy drewnianych kościołów, tak bardzo charakterystycznych dla naszego kraju.
W sąsiedniej Chlastawie jest również kośćiół drewniany ale z XVIII w, którego cały strop opiera się na jednym słupie. To jest ciekawostka ciesielska.

Łukasz, tę ciekawostkę mogłeś umieścić w wątku "Osobliwe miejsca" :-)

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Kościół w Kosieczynie
Autor: bialyzibi
Data: 2007-01-09 20:12:49

Ciekawa informacja, dziękujemy.
Interesujących drewnianych kościołów jest wiele, także w Wielkoplsce. Ten poniżej był w programie wycieczki rowerowej "Na "dach Wielkopolski" ( Kobyla Góra -284 m npm) Polecam.

Drewniany kościół odpustowy p.w. Narodzenia Najwiętszej Maryi Panny na "Pólku" pod Bralinem zbudowano w 1711r. Początki kościoła, sięgają przełomu XIII i XIV w. Kościół usytuowany jest w szczerym polu. Do dnia dzisiejszego jest miejscem licznych pielgrzymek. Sanktuarium to jest jednym z najwspanialszych przykładów polskiego budownictwa drewnianego.Kościół zbudowany jest na planie Krzyża Greckiego
z wejściem z czterech stron. Ołtarz główny dwustronny usytuowany jest centralnie. Całkowita powierzchnia wynosi 592 m kw. Trochę informacji w ogromnym skrócie.
Zibi