Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

GOT - brakujące 10 punktów...

wszystkich wiadomości w wątku: 45
data najnowszej wiadomości: 2006-12-21

Temat: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-09 11:05:51

Witam.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić pewną trochę śmieszną kwestię: otóż na dobrą sprawę nigdzie w regulaminie nie jest wyjaśnione (a może ktoś mnie wyprowadzi z błędu?) czy liczby podane w tabelce z punktami na małe odznaki GOT traktować należy jako pewne "pule" punktów (czyli np. m. srebrna = 60 + 120 + 360 = 540 pkt.), czy może jednak jako "progi" punktowe (czyli zdobywszy 60 pkt. zaliczam popularną, kolejne 60 daje m. brązową, a następne 240 - m. srebrną, w sumie 360 pkt.).

Zakładam jednak, że przytoczycie jakieś argumenty wykluczające tę drugą możliwość (progi punktowe), bo z tego co wiem (chociaż nie wiem dlaczego) obowiązuje ten mniej optymistyczny wariant. A w tym wypadku mój zasadniczy problem prezentuje się następująco: w bieżącym roku zdobyłem łącznie 171 punktów, a więc według pierwszego schematu brakuje mi 9 punktów do małej brązowej. Jeśli słusznie interpretuję regulamin (i komentarze do niego), muszę dobić te 9 punktów do końca 2006. roku, bo w przeciwnym wypadku zdobędę tylko odznakę popularną, a na konto małej brązowej przejdzie mi na następny rok tylko 50% potrzebnych punktów, czyli nie 111 (171-60) ale 60.

Czy zatem słusznie rozumuję, że muszę jeszcze teraz, w grudniu, lecieć z Warszawy gdzieś w góry i dobić do tych 180 punktów, jeśli chcę z czystym sumieniem zdobyć teraz małą brązową? Czy to jedyne wchodzące w grę rozwiązanie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-09 15:15:43

Dziwny jest , według mnie, ten Twój problem bo go nie ma. Regulamin GOT jest precyzyjny. Skąd wymyśliłeś te 540 pkt. Zdobywasz 60 pkt. masz popularną , zdobywasz kolejne 120 i masz małą brązową a 360 pkt. kolejnych daje małą srebrną GOT.Słusznie piszesz że nadwyżki ( nie więcej niż 50 % normy) można zaliczyć na poczet następnej odznaki.
Rozumiem że Tobie brakuje tylko "głupie" 9 pkt. ale w regulaminie jest 180 pkt. a nie około 180 pkt. Krótko mówiąc "masz pecha" Ale gdybyś liczył po każdej odbytej wycieczce punkty to te 9 pkt."dorobiłbyś" bez problemu na trasie np. wydłużając wędrówkę.
Jeśli gdzieś jeszcze byłeś w górach a nie masz potwierdzenia odbytej wycieczki to sprawa jest prosta. Potwierdzenia może dokonać przodownik GOT PTTK z uprawnieniami na dane pasmo ( wtedy służę pomocą)
Jeśli to nie wchodzi w rachubę to powinieneś jeszcze w tym roku zrobić te brakujące punkty.
Paragraf 14 regulaminu mówi że wszelkie wątpliowści wynikające z interpretacji regulaminu GOT rozstrzyga Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK.
Być może Kol. Andrzej Matuszczyk z Centralnego Referatu Weryfikacyjnego GOT, bardzo życzliwy turystom górskim, przyzna Ci w drodze wyjątku, niejako awansem, małą brązową GOT.
Pozdrawiam Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-09 17:03:32

Regulamin GOT jest precyzyjny.
Dla mnie nie jest. Przedstawiłem w poprzednim poście dwa możliwe sposoby interpretacji regulaminu i Twój komentarz w żaden

sposób nie rozwiał moich wątpliwości.
Skąd wymyśliłeś te 540 pkt. Zdobywasz 60 pkt. masz popularną , zdobywasz kolejne 120 i masz małą brązową a 360 pkt.

kolejnych daje małą srebrną GOT.
60 + 120 + 360 = 540
Rozumiem że Tobie brakuje tylko "głupie" 9 pkt. ale w regulaminie jest 180 pkt. a nie około 180 pkt.
Nigdzie nie pisałem że 9 punktów jest głupie ani że oczekuję od kogokolwiek aby naciągał mi punktację. Gdyby 9 punktów było

dla mnie głupie to nie prosiłbym tu o pomoc tylko oszukałbym wpis w książeczce.
Ale gdybyś liczył po każdej odbytej wycieczce punkty to te 9 pkt."dorobiłbyś" bez problemu na trasie np. wydłużając

wędrówkę.
No niekoniecznie, bo ostatniego dnia mojej wyprawy zszedłem z gór z ledwo sprawnymi kolanami; dorabianie jeszcze kolejnych

kilometrów dla punkcików byłoby głupotą. To raz. Dwa - tak jak napisałem, nie był (i nie jest) dla mnie jasny sposób

naliczania punktów, więc miałem podstawy sądzić 171 punktów = osiągnięcie progu 120 punktów = odznaka mała brązowa.
Jeśli gdzieś jeszcze byłeś w górach a nie masz potwierdzenia odbytej wycieczki to sprawa jest prosta.
Pokombinuję, może coś punktowanego się jeszcze znajdzie w mojej pamięci.
Paragraf 14 regulaminu mówi że wszelkie wątpliowści wynikające z interpretacji regulaminu GOT rozstrzyga Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK.
Wiem, ale zanim się ucieknie do oficjalnych metod warto dowiedzieć się czy problem nie jest popularny i czy inni pasjonaci na

forum nie mają na niego łatwego rozwiązania :-).

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Hegemonia
Data: 2006-12-09 18:00:44

hmm... nie wiem, czy się nie spóźnię z pomocą... moja koleżanka oddała hurtowo 5 książeczek do weryfikacji, całej swojej rodziny. jej bratu zabrakło chyba 7 pkt a mimo to dostał odznakę, natomiast (nie wiem, jakim cudem) jej tata miał o niecałe 30 za mało i też dostał m. brązową odznakę.

a patrząc na to z drugiej strony... chodzi się po górach po to, żeby chodzić,a nie dla odznak... ;-)

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-09 19:26:25

60 + 120 + 360 = 540
Wiem że w ten sposób wyliczyłeś 540 pkt. ale po co coś komplikujesz skoro jest przejrzyste. Gdybyś trochę pomyślał to wiedziałbyś że skoro możesz nadwyżkę punktów zaliczyć na kolejny stopień to logiczne że progiem dla popularnej jest zdobycie 60 pkt., dla następnej 120 pkt., itd.
..ze 9 punktów jest głupie


Ok! 9 pkt. nie jest głupie ale napisałeś że masz z tym problem. Nie napisałem że ktoś Ci ma naciągać punktację. Przodownik Ci może zweryfikować brakujące punkty a CRW GOT ma uprawnienia interpretować regulamin.
miałem podstawy sądzić

Jak przyjmiesz złe podstawy to zawsze będzie zły wynik rozumowania. Pewnie niepotrzebnie Ci odpowiedziałem, tak wynika z nonszalancji Twojej odpowiedzi.
Nie spotkałem się nigdy się z takim "problemem" jaki u Ciebie wystąpił .
Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Ajka
Data: 2006-12-09 20:30:17

...nigdzie w regulaminie nie jest wyjaśnione ...
Faktycznie Twojemu sposobowi liczenia niczego nie można zarzucić. Bo to co jest oczywiste dla przodownika turystyki górskiej wcale nie wynika z regulaminu (być może zapis, że punkty należy zbierać od 0 był w którymś z wcześniejszych regulaminów). Na Twoim miejscu rozważyłabym opcje:
-weryfikuje w tym roku popularna (a niby dlaczego polowa punktów ma przepaść skoro w jednym roku mogę zdobyć popularna i mała brązową), w wiosną po zebraniu 10 pkt mała brązową (ewentualnie na małą srebrną zbieram 50% tj. 180 pkt)
-nie weryfikuje w tym roku nic, po dojściu 10 pkt weryfikuje popularną i małą brązową
- ewentualnie szukam tych 10 pkt...

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-09 22:00:26

w regulaminie nie jest wyjaśnione (a może ktoś mnie wyprowadzi z błędu?) czy liczby podane w tabelce z punktami na małe odznaki GOT traktować należy jako pewne "pule" punktów (czyli np. m. srebrna = 60 + 120 + 360 = 540 pkt.), czy może jednak jako "progi" punktowe (czyli zdobywszy 60 pkt. zaliczam popularną, kolejne 60 daje m. brązową, a następne 240 - m. srebrną, w sumie 360 pkt.).
obowiązuje pierwszy wariant.
Czy możesz przytoczyć jakąś argumentację za drugim?
mój zasadniczy problem prezentuje się następująco: w bieżącym roku zdobyłem łącznie 171 punktów, a więc według pierwszego schematu brakuje mi 9 punktów do małej brązowej. Jeśli słusznie interpretuję regulamin (i komentarze do niego), muszę dobić te 9 punktów do końca 2006. roku, bo w przeciwnym wypadku zdobędę tylko odznakę popularną, a na konto małej brązowej przejdzie mi na następny rok tylko 50% potrzebnych punktów, czyli nie 111 (171-60) ale 60.
jak zdobędziesz jeszze w tym roku te brakujące punkty to bedzie OK.
Jęsli nie, to rzeczywiście można tak interpretować a regulamin ale z racji tego że popularną i małą brązową można zdobyć w jednym roku to się nie praktykuje obcinania nadwyżki punktów z popularnej na mł. brązową.
Czy zatem słusznie rozumuję, że muszę jeszcze teraz, w grudniu, lecieć z Warszawy gdzieś w góry i dobić do tych 180 punktów, jeśli chcę z czystym sumieniem zdobyć teraz małą brązową? Czy to jedyne wchodzące w grę rozwiązanie?
a. pojechać po 9 punktów przed końcem roku
b. jeżeli nie uda Ci się zebrać tych 9 punktów w tym roku, to tak jak już ktoś radził, po uzyskaniu tych punktów w 2007 złóż książeczke do weryfikacji popularnej i małej brązowej łącznie. wtedy będziesz miał odznakę przyznaną za 2007 i dodatkowo jeszcze będziesz mógł zdobyć 180 punktów a conto małej srebrnej. Jeśli zrealizujesz wariant a to w 2007 bedziesz mógł zdobyć małą srebrną czyli "zagospodarować" 360 punktów.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 00:11:22

HEGEMONIA:

***jej tata miał o niecałe 30 za mało i też dostał m. brązową odznakę.**

Bywa, ale wolę nie liczyć na szczęście, dlatego pytam jak to wygląda z punktu widzenia regulaminu :-).

***a patrząc na to z drugiej strony... chodzi się po górach po to, żeby chodzić,a nie dla odznak... ;-)**

Nie mogę się nie zgodzić.

ZIBI:

***nonszalancji**

Trzeba było nie podchodzić do mnie od samego początku z taką drwiną. Na ogień odpowiadam ogniem.

Ajka i Tomek - dziękuję, teraz już wiem na czym stoję. Postaram się o te 9 pkt. teraz bo wolałbym się nie ograniczać do 180

pkt. w przyszłym roku, ale w razie gdyby mi się teraz nie udało przynajmniej wiem, że 50% na małą brązową mi NIE przepadnie.

***obowiązuje pierwszy wariant.
Czy możesz przytoczyć jakąś argumentację za drugim?**

Zależy do czego mam zmierzać w swojej argumentacji. Jeśli pytanie dotyczy powodów dla których w ogóle wziąłem taką możliwość

pod uwagę, to moim zdaniem po prostu ten mój drugi wariant jest tak samo prawdopodobny jak pierwszy (przynajmniej w momencie,

gdy regulamin nie rozstrzyga jasno sytuacji).

A jeśli chodzi o to dlaczego to ten drugi wariant powinien obowiązywać, to cóż... nie mam pojęcia, czy powinien :-). Odznaki

byłyby wtedy łatwiejsze do zdobywania, a nie mnie oceniać czy to dobrze czy źle. Obecne wymagania punktowe zapewne

zakorzeniły się już dobrze wśród entuzjastów turystyki górskiej więc możliwe że są odpowiednie. Pytanie tylko, czy

rzeczywiście każdy przodownik weryfikujący książeczki zlicza punkty według odpowiedniego schematu (bo tak między nami -

spotkałem się już jakiś czas temu z tym systemem weryfikacji "bez zerowania" - mogę rozwinąć ten wątek jeśli będzie

potrzeba).

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 00:17:15

(Przepraszam - zapomniałem w końcu zamienić gwiazdki na kod. Teraz będzie czytelniej.)

HEGEMONIA:
jej tata miał o niecałe 30 za mało i też dostał m. brązową odznakę.
Bywa, ale wolę nie liczyć na szczęście, dlatego pytam jak to wygląda z punktu widzenia regulaminu :-).
a patrząc na to z drugiej strony... chodzi się po górach po to, żeby chodzić,a nie dla odznak... ;-)
Nie mogę się nie zgodzić.

ZIBI:
nonszalancji
Trzeba było nie podchodzić do mnie od samego początku z taką drwiną. Na ogień odpowiadam ogniem.

Ajka i Tomek - dziękuję, teraz już wiem na czym stoję. Postaram się o te 9 pkt. teraz bo wolałbym się nie ograniczać do 180 pkt. w przyszłym roku, ale w razie gdyby mi się teraz nie udało przynajmniej wiem, że 50% na małą brązową mi NIE przepadnie.
obowiązuje pierwszy wariant.
Czy możesz przytoczyć jakąś argumentację za drugim?
Zależy do czego mam zmierzać w swojej argumentacji. Jeśli pytanie dotyczy powodów dla których w ogóle wziąłem taką możliwość pod uwagę, to moim zdaniem po prostu ten mój drugi wariant jest tak samo prawdopodobny jak pierwszy (przynajmniej w momencie, gdy regulamin nie rozstrzyga jasno sytuacji).

A jeśli chodzi o to dlaczego to ten drugi wariant powinien obowiązywać, to cóż... nie mam pojęcia, czy powinien :-). Odznaki byłyby wtedy łatwiejsze do zdobywania, a nie mnie oceniać czy to dobrze czy źle. Obecne wymagania punktowe zapewne zakorzeniły się już dobrze wśród entuzjastów turystyki górskiej więc możliwe że są odpowiednie. Pytanie tylko, czy rzeczywiście każdy przodownik weryfikujący książeczki zlicza punkty według odpowiedniego schematu (bo tak między nami - spotkałem się już jakiś czas temu z tym systemem weryfikacji "bez zerowania" - mogę rozwinąć ten wątek jeśli będzie potrzeba).

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Gieno
Data: 2006-12-10 00:52:19

§ 4. 1 Ustanawia się cztery kategorie GOT PTTK:
popularną, małą, dużą i „Za wytrwałość”.
§ 6. GOT PTTK popularną i małą zdobywa się według zasad:
4. Nadwyżkę punktów zdobytych w danym roku zalicza się na poczet normy potrzebnej do zdobycia następnego stopnia odznaki, jednak nie więcej niż 50% tej normy.
Witam.
Kolego Rosenand, zgodnie z regulaminem masz problem, ale życiowo podchodząc do sprawy to można wszystko jakoś załatwić. Turyści zdobywając GOT maja prawo nie wiedzieć, że w odznakach GOT są kategorie i stopnie. Zgodnie z regulaminem, który mówi jasno nie mogą przejść punkty z popularnej na małą brązową, bo to nie ta sama kategoria. Punkty przechodzą np. z małej brązowej na małą srebrną, bo to kategoria odznaki „małej”. Odznaka „popularna jest pierwszą kategoria a mała brązową jest drugą. Chyba nie można tego jeszcze bardziej klarownie wytłumaczyć.
Info dla Tomka i wszystkich członków Regionalnych Komisji oraz zainteresowanych.
Na stronie COTG są do pobrania nowe wnioski na mianowania i rozszerzenia uprawnień.
Mieliśmy egzaminy w Katowicach, 24 listopada i uczestnicy egzaminów przedkładali nam kilka różnych rodzajów wniosków. Osobiści byłem z „papierami” z egzaminów w Krakowie i także w osobistej rozmowie z panem Andrzejem Matuszczykiem zostałem uświadomiony, że wnioski znajdujące się na stronie COTG są obowiązujące. Zostały zatwierdzone przez KTG ZG PTTK w dniu 2.11.2006. Zamieszczone są w info dla przodowników.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Gieno
Data: 2006-12-10 01:06:56

Witam.
ale w razie gdyby mi się teraz nie udało przynajmniej wiem, że 50% na małą brązową mi NIE przepadnie
Osobiście nie jestem taki pewien.
czy powinien :-). Odznaki byłyby wtedy łatwiejsze do zdobywania, a nie mnie oceniać czy to dobrze czy źle
Było by źle gdyby odznaki były łatwiejsze do zdobywania.
bo tak między nami - spotkałem się już jakiś czas temu z tym systemem weryfikacji "bez zerowania" - mogę rozwinąć ten wątek jeśli będzie potrzeba
Bardzo bym prosił, ale ze szczegółami. Na pewno nie jeden z nas by się czegoś nowego nauczył.
Pozdrowienia
Gieno

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-10 09:22:38

czyli zdobywszy 60 pkt. zaliczam popularną, kolejne 60 daje m. brązową
to co jest oczywiste dla przodownika turystyki górskiej
Myślę że nie trzeba być przodownikiem turystyki górskiej żeby wiedzieć że odznaka popularna GOT jest niższa w stopniu od brązowej małej GOT.
Więc jeśli ktoś zakłada że na wyższy stopień potrzeba tyle samo punktów co na niższy to zapytaj dzieci z przedszkola co o tym sądzą. Bo to one zdobywają te stopnie, chociaż nie można im przyznać odznaki ze względu na wiek a nie ze względu na logiczne myślenie.
Powodzenia Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 12:12:08

Więc jeśli ktoś zakłada że na wyższy stopień potrzeba tyle samo punktów co na niższy
Według tego rozumowania na popularną trzebaby mieć "przechodzone" 60 punktów, a na małą brązową - 120. 120 to nie tyle samo, co 60 - przynajmniej kiedyś tak mnie uczono.
to zapytaj dzieci z przedszkola co o tym sądzą. Bo to one zdobywają te stopnie
No proszę, myślę że wszyscy dowiedzieliśmy się tu czegoś nowego :-). A tak na poważnie - Widzę że prezentujesz niezwykle "dojrzałe" podejście do GOT. Pewnie masz już wszystkie odznaki i chwalisz się tym przy każdej możliwej okazji. Ja jednak zaczynam od popularnej i mi z tym dobrze.

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 12:12:57

Zgodnie z regulaminem, który mówi jasno nie mogą przejść punkty z popularnej na małą brązową, bo to nie ta sama kategoria.
Właściwie to to chyba i tak nie ma większego znaczenia. Po prostu jeśli w tym roku nie dochodzę tych 9 punktów, to zdobędę je w przyszłym roku i wtedy oddam książeczkę do weryfikacji, zdobywając dwie pierwsze odznaki na raz. Tak mogę zrobić, prawda?

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 12:17:29

Bardzo bym prosił, ale ze szczegółami. Na pewno nie jeden z nas by się czegoś nowego nauczył.
Dobrych kilka lat temu przeszedłem sporą część Tatr i pojawił się pomysł przełożenia tego na odznaki. Tyle że obowiązywało wtedy chyba jakieś ograniczenie wiekowe na te góry (nie wiem do końca jak to było, bo załatwiała to wszystko moja matka), więc znajomy przodownik rozpisał mi te trasy na Karkonosze.

Mam jeszcze tę starą książeczkę. Byłem wtedy w przedziale wiekowym 11-15 lat, w książeczce mam wpisane 134 pkt. a mimo to przyznane dwie pierwsze odznaki. Więc albo ten człowiek liczył według mojego "drugiego" schematu, czyli 100 pkt. potraktował jako próg pozwalający na zdobycie m. brązowej (a więc automatycznie i popularnej) odznaki, albo po prostu darował mi te 16 brakujących punktów (50 + 100 = 150, przy moich 134), skoro mówicie, że to się zdarza.

Tak czy inaczej mówię - z punktu widzenia osoby niewtajemniczonej, a dosłownie interpretującej regulamin, naprawdę NIE jest oczywistym jak należy liczyć punkty, więc proponuję jakoś zwrócić na to uwagę.

Dziękuję za pomoc i jeśli sam mogę jeszcze jakoś pomóc, to czekam na pytania.

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-10 13:01:46

czyli zdobywszy 60 pkt. zaliczam popularną, kolejne 60 daje m. brązową
Przypomnę raz jeszcze że zrozumienie regulaminu było tylko dla Ciebie skomplikowane, Twój cytat powyżej. Ale jak wreszcie zrozumiałeś to jest wszystko OK!
Życzę powodzenia. Złośliowści Twoje mnie nie "ruszają" bo to cecha dosyć często spotykana u młodych osób( są lepsi od Ciebie np.Woba) którzy zastępują tym kulturalne "dziękuję" za okazaną pomoc.
Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-10 13:52:50

Właściwie to to chyba i tak nie ma większego znaczenia. Po prostu jeśli w tym roku nie dochodzę tych 9 punktów, to zdobędę je w przyszłym roku i wtedy oddam książeczkę do weryfikacji, zdobywając dwie pierwsze odznaki na raz. Tak mogę zrobić, prawda?
prawda.

Zdaje się ze jesteś z Warszawy, więc bez względu na to który wariant uda Ci sie zrealizować, zapraszam tutaj:

http://om.pttk.pl/weryfikat.html

no i informuję/przypominam o:
http://om.pttk.pl/stolat.html

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 13:48:47

Nigdy nie twierdziłem, że sprawa była skomplikowana dla kogokolwiek poza mną. Gdyby była, to ktoś zapewne poruszyłby ten wątek na forum, a ja nie musiałbym zakładać nowego. Z resztą może i była, ale nie każdemu chce się dociekać prawdy. Ja byłem dociekliwy i uznałem, że temat warto poruszyć, jeśli byłeś odmiennego zdania, to należało nie mieszać się w ogóle do dyskusji - wszyscy byliby szczęśliwi. Ty jednak wolałeś na moją uprzejmą prośbę o pomoc odpowiedzieć drwiną i wykpić moją dociekliwość w swoim pierwszym poście.

Z resztą w ogóle śmiesznym jest fakt, że muszę tu prowadzić taki wywód, bo jakoś wszyscy otrzymali ode mnie podziękowania i tylko Ty masz problem, więc może to na swoje własne zachowanie powinieneś zwrócić uwagę.

Stereotypowo podchodzisz do młodszych od siebie, nie zauważając kto tu naprawdę kogo krzywdzi.

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-10 13:58:11

Dobrych kilka lat temu przeszedłem sporą część Tatr i pojawił się pomysł przełożenia tego na odznaki. Tyle że obowiązywało wtedy chyba jakieś ograniczenie wiekowe na te góry
było ograniczenie że w Tatrach można zdobywać dopiero małą złotą. Zniesione w 1996.
więc znajomy przodownik rozpisał mi te trasy na Karkonosze
hmmm...
to jest bardzo dobry przykład do czego prowadzą różne nie do końca przemyślane ograniczenia.
BTW to ja bym się do tego nie przyznawał ;-)
Mam jeszcze tę starą książeczkę.
czyli miałeś już przyznaną, mniejsza o to jak, małą brązową GOT?
Czemu zatem nie chcesz zdobywać od razu małej srebrnej?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 14:15:04

było ograniczenie że w Tatrach można zdobywać dopiero małą złotą. Zniesione w 1996.
A to ciekawe, bo rzecz miała miejsce w okolicach 2001 roku. Widać, że ten człowiek był troszkę na bakier z regulaminem...
to jest bardzo dobry przykład do czego prowadzą różne nie do końca przemyślane ograniczenia.
Zgadzam się, tym bardziej że nie licząc m.in. części Czerwonych Wierchów trzymałem się wtedy raczej jakże spokojnych dolin reglowych.
BTW to ja bym się do tego nie przyznawał ;-)
I tak zaczynam od nowa, a tak to może komuś ta moja "anegdota" się czegoś przyda.
czyli miałeś już przyznaną, mniejsza o to jak, małą brązową GOT?
Czemu zatem nie chcesz zdobywać od razu małej srebrnej?
Tak, miałem. A zaczynam od nowa, bo dla mnie "porządek musi być" - taki już ze mnie pedant ;-). Jak już wspomniałem - nie uczestniczyłem w procesie wypełniania tej mojej starej książeczki więc nie wiem z jaką dokładnością zostały moje stare Tatry przetransponowane na Karkonosze. Poza tym z liceum pozostało mi towarzystwo do chodzenia po górach i razem zdobywamy odznaki od nowa. To tak w dużym skrócie ;-).

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

PS. Aha - i jeszcze nawiązując do Pańskiej uwagi o okolicznościowej odznace z innego postu: czy słusznie widzę że mógłbym te moje 170 pkt. zamienić jeszcze w tym roku na odznaki popularną i właśnie odznakę STA?

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-10 15:31:47

było ograniczenie że w Tatrach można zdobywać dopiero małą złotą. Zniesione w 1996.
A to ciekawe, bo rzecz miała miejsce w okolicach 2001 roku. Widać, że ten człowiek był troszkę na bakier z regulaminem...
Najwidoczniej.
A zaczynam od nowa, bo dla mnie "porządek musi być" - taki już ze mnie pedant ;-). Jak już wspomniałem - nie uczestniczyłem w procesie wypełniania tej mojej starej książeczki więc nie wiem z jaką dokładnością zostały moje stare Tatry przetransponowane na Karkonosze. Poza tym z liceum pozostało mi towarzystwo do chodzenia po górach i razem zdobywamy odznaki od nowa. To tak w dużym skrócie ;-)
rozumiem :-)
czy słusznie widzę że mógłbym te moje 170 pkt. zamienić jeszcze w tym roku na odznaki popularną i właśnie odznakę STA?
tak.
nawet przybraku zweryfikowania jakiejkolwiek odznaki liczy się 100 punktów uzyskanych na dowolną odznakę turystyki kwalifikowanej.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Hunter
Data: 2006-12-10 17:05:34

W tym roku zdobyłem 360 pkt na małą srebrną GOT. Czy wobec tego odznaka STA mi przysługuje, czy muszę jeszcze wychodzić dodatkowe 100 pkt extra.

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 17:30:26

Przysługuje, ale wtedy nie będzie srebrnej. Tak jak mówisz - potrzebujesz dodatkowych 100 punktów, aby mieć w tym roku obie.

Ja bym osobiście w pierwszej kolejności łapał okolicznościową - na srebrną zawsze będzie czas, góry nie uciekną ;-).

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-10 17:32:55

W tym roku zdobyłem 360 pkt na małą srebrną GOT. Czy wobec tego odznaka STA mi przysługuje, czy muszę jeszcze wychodzić dodatkowe 100 pkt extra.
przysługuje.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-10 17:34:09

Rosenand - WPROWADZASZ W BŁĄD

te 100 punktów na STA może być zawarte w zdobywaniu czegokolwiek.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-10 18:32:18

Stereotypowo podchodzisz do młodszych od siebie
Bzdura ! Działam w środowisku młodzieży z Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych , z trudną młodzieżą pozostającą pod opieką kuratora sądowego oraz w Stowarzyszeniu Rozwoju Młodych "Odyseja"
Masz rację, tam jest inna młodzież.
Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-10 18:45:20

Przepraszam.

Widzę, że sam byłem w błędzie, bo myślałem że odznaka STA rozwiązuje mój problem, ale skoro ona nie "zjada" tych 100 pkt. to rozumiem, że nadal opłaca mi się dochodzić szybko te 9 pkt. i zdobyć 3 odznaki w tym roku.

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: WoBa
Data: 2006-12-10 19:42:35

Jeśli podchodzisz doń tak jak do mnie (nazywając per. "gówniarz") to współczuję im serdecznie.

Dziwić się że potem taka patologia i tworzą się "Mafie przewodnickie" :-)

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Hunter
Data: 2006-12-10 20:29:19

Dzięki. To suuuper wiadomość.
pkt 6 regulaminu: "Warunkiem zdobycia odznaki jest uzyskanie 100 pkt. zgodnie z regulaminem dowolnej odznaki turystyki kwalifikowanej PTTK i udokumentowanie tego wpisem do książeczki danej odznaki"
Czyli rozumiem, że mam wysłać również książeczkę, w której mam te punkty. I nie ma różnicy, czy jest już zweryfikowana na małą srebrną?

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Gieno
Data: 2006-12-10 23:41:25

Rosenand
PS. Aha - i jeszcze nawiązując do Pańskiej uwagi o okolicznościowej odznace z innego postu: czy słusznie widzę że mógłbym te moje 170 pkt. zamienić jeszcze w tym roku na odznaki popularną i właśnie odznakę STA
Tomek Dygała
tak.
nawet przy braku zweryfikowania jakiejkolwiek odznaki liczy się 100 punktów uzyskanych na dowolną odznakę turystyki kwalifikowanej.
Rosenand
Przysługuje, ale wtedy nie będzie srebrnej. Tak jak mówisz - potrzebujesz dodatkowych 100 punktów, aby mieć w tym roku obie.
Ja bym osobiście w pierwszej kolejności łapał okolicznościową - na srebrną zawsze będzie czas, góry nie uciekną ;-)
Tomek Dygała
Rosenand - WPROWADZASZ W BŁĄD te 100 punktów na STA może być zawarte w zdobywaniu czegokolwiek
Czy naprawdę trzeba tyle pisać ....., żeby zrozumieć proste rzeczy
Przepraszam.
Widzę, że sam byłem w błędzie, bo myślałem że odznaka STA rozwiązuje mój problem, ale skoro ona nie "zjada" tych 100 pkt. to rozumiem, że nadal opłaca mi się dochodzić szybko te 9 pkt. i zdobyć 3 odznaki w tym roku.
No i trzeba było czytać wszystko jak należy. Tomek przedłożył sprawę bardzo jasno, więc odznakę OSTA macie zdobytą .
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-11 09:54:53

Czy naprawdę trzeba tyle pisać ....., żeby zrozumieć proste rzeczy
Czy nie za ostro posumowujesz "długachną dyskusję" ,także w temacie GOT? A nuż się ktoś obrazi że zmuszasz go do logicznego myślenia.
Pozdrawiam Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2006-12-11 12:51:17

Nie spotkałem się nigdy się z takim "problemem" jaki u Ciebie wystąpił .
a ja spotkałem się nieraz. Dla mnie, przodownika, PTTKowca, turysty, który zdobył wiele odznak jest oczywiste, że po zdobyciu odznaki licznik mi się "zeruje" i zaczynam zbieranie pktów od nowa. Ale proszę uwierzyć - wiele razy odpowiadałem na to pytanie: czy jak mam (przykład z OTP) 60 pktów i popularną, to na m. brązową muszą zdobyć 100 (tak, taka jest prawda), czy tylko brakujące do stu 40 pkt.

Jakoś nigdy nie pomyślałem o tym argumencie - że na wyższy stopień trzeba zdobyć więcej punktów - bo jest wyższy, a więc trudniejszy być powienien :-) .

W InO, w którym mocno siedzę ten argument nie pasuje - popularna 5, m. brązowa 20. Więc jak ktoś odejmie (20-5) to i tak mu wyjdzie, że na wyższą odznakę ma trudniej - bo więcej punktów ;-)
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: bialyzibi
Data: 2006-12-11 13:45:33

Czemu mam Ci nie wierzyć? Być może u Ciebie tak było, każdy z nas ma inne doświadczenia życiowe , turystyczne, w trochę innym środowisku funkcjonuje, itd. Sam przyznajesz że w InO też im wyżej tym trudniej i tylko o to chodzi.
Zwróć, proszę uwagę, w jaki sposób "ten z problemem"
próbuje dowieść swojej racji. I tutaj jest ten problem.
Zawsze twierdziłem że młodzież w pewnym sensie odrzucana przez społeczeństwo jest bardziej inteligentna od tej z "normalnych" rodzin.
Pozdrawiam Zibi

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-11 17:42:41

Zwróć, proszę uwagę, w jaki sposób "ten z problemem" próbuje dowieść swojej racji. I tutaj jest ten problem.
Jestem niezmiernie ciekaw czego ja niby próbowałem dowodzić. Przedstawiłem dwa możliwe sposoby interpretacji regulaminu GOT PTTK (bez wskazywania który wydaje mi się "lepszy") i poprosiłem o wskazanie poprawnego. Jeśli czegokolwiek "dowodziłem", to tylko tego że słusznie zadałem pytanie (bo Ty twierdziłeś, że jest "głupie" - tylko dlatego, że TY znasz na nie odpowiedź).
Zawsze twierdziłem że młodzież w pewnym sensie odrzucana przez społeczeństwo jest bardziej inteligentna od tej z "normalnych" rodzin.
Bardzo proszę o rozwinięcie tej myśli, bo nie mam pojęcia co tu sugerujesz. Jeśli masz mi coś do powiedzenia, to proszę - wprost.

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-11 17:54:51

Niestety doszło do małego nieporozumienia. Ten temat założyłem m.in. dlatego, że mam zdobyte 171 pkt. i chciałem je jak najefektywniej wykorzystać. Zrozumiałem, że na odznaki popularną i STA musiałbym przeznaczyć 60 + 100 = 160 pkt. Byłoby to rozsądne wykorzystanie punktów, bo straciłbym ich tylko 11.

Skoro jednak OSTA nie "pochłania" 100 pkt., to decydując się w tym roku na odznaki STA i popularną, straciłbym 111 (albo 71, już nie wiem) punktów. A po poprzednich postach można się było domyślić, że zbyt dużo punktów tracić nie chcę. Mówię: nieporozumienie.

A fragment pana Dygały:
tak.
nawet przybraku zweryfikowania jakiejkolwiek odznaki liczy się 100 punktów uzyskanych na dowolną odznakę turystyki kwalifikowanej.
Chyba nie był tak jasno przedstawiony, skoro nie tylko ja, ale również kolega Hunter po jego przeczytaniu nadal miał problem z wywnioskowaniem w jaki sposób należy liczyć punkty na OSTA. Problemu by nie było, gdyby np. do punktu 6. regulaminu dopisać taki albo podobny fragment (jeśli już mielibyśmy się trzymać tego niezrozumiałego języka urzędniczego):
100 pkt. wymagane do zdobycia odznaki okolicznościowej wykorzystać można w tym samym roku na konto zdobywanego właśnie stopnia danej odznaki.
albo chociażby napisać gdzieś (nawet i w regulaminie) po ludzku że "100 pkt. na OSTA nie przepada, nie zeruje licznika", albo jeszcze lepiej dać jakiś konkretny przykład, np. "liczba 100 pkt. uprawnia do zdobycia jednocześnie odznak STA oraz popularnej GOT".

Nie chcę tutaj wyjść na niewdzięcznego, bo rozumiem że wszyscy (prawie) starają się pomóc i za to dziękuję, ale proszę mi uwierzyć że gdyby rzeczywiście gdzieś było logicznie napisane że jest tak albo inaczej, to nie zadawałbym niepotrzebnych pytań.

Dziękuję i pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: szymon bijak
Data: 2006-12-12 09:09:49

witam,

w kwestii "zjadania" przez OSTĘ punktow
wydaje mi sie ze ujelismy to dojsc jasno:

# Warunkiem zdobycia odznaki jest uzyskanie 100 pkt. zgodnie z regulaminem dowolnej odznaki turystyki kwalifikowanej PTTK i udokumentowanie tego wpisem do książeczki danej odznaki.
# Odznakę można zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej i krajoznawczych.
w razie wszelkich watpliwosci prosimy o kontakt
info(at)om.pttk.pl

pozdrawiam i zachecam do zdobywania

szymon

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-12 11:20:13

Właśnie w tym rzecz, że zacytowany (i pogrubiony) fragment można zinterpretować jako informację o możliwości zdobycia OSTA ORAZ jakiejś innej odznaki, czy to GOT czy np. narciarskiej, w tym samym roku.

Bo wiadomo, że np. w GOT można (nie licząc "zestawu" popularna + m. brązowa) zdobyć tylko jedną odznakę w roku. A wspomniany punkt regulaminu OSTA, w tej interpretacji o której mówię, informuje, że odznaka STA wcale nie uniemożliwia zdobycia innych odznak w tym roku. A nie mówi nic o tym, czy 100 pkt. przepada, czy nie.

Teraz wiem, że w zamierzeniu ten punkt miał mówić co innego, ale MOIM zdaniem właśnie w nim leży nieścisłość.

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: szymon bijak
Data: 2006-12-12 14:26:00

Właśnie w tym rzecz, że zacytowany (i pogrubiony) fragment można zinterpretować jako informację o możliwości zdobycia OSTA ORAZ jakiejś innej odznaki, czy to GOT czy np. narciarskiej, w tym samym roku.
mozna, a wrecz nalezy :-)
A wspomniany punkt regulaminu OSTA, w tej interpretacji o której mówię, informuje, że odznaka STA wcale nie uniemożliwia zdobycia innych odznak w tym roku. A nie mówi nic o tym, czy 100 pkt. przepada, czy nie.
skoro nie uniemozliwia to jak moze "zjadac" te punkty???
a tak poza tym, to wydaje mi sie to troche dziwne, ze regulamin odznaki okolicznosciowej stosujesz do interpretacji regulaminu GOT
jak na mnie sa to dwa rozne regulaminy odnoszace sie do dwoch roznych odznak
Teraz wiem, że w zamierzeniu ten punkt miał mówić co innego, ale MOIM zdaniem właśnie w nim leży nieścisłość.
ten punkt mial mowic to co mowi i nic wiecej
Twoja mylna jego interpretacja juz od nas nie zalezy ;-)

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-12 14:35:21

mozna, a wrecz nalezy :-)
Że można to inna sprawa. Chodzi o to, że ten fragment mówi TYLKO o tym, że można. Nie mówi natomiast o "zjadaniu" punktów, wbrew temu co kilka osób twierdzi.
skoro nie uniemozliwia to jak moze "zjadac" te punkty???
To proste: jeśli ktoś np. w bieżącym roku zdobywa małą srebrną GOT, to MOŻE również w tym roku zdobyć OSTA, ale musi zdobyć łącznie 460 pkt. (oczywiście uzgodniliśmy, że tak NIE jest, ale rozmawiamy o możliwej interpretacji regulaminu).
a tak poza tym, to wydaje mi sie to troche dziwne, ze regulamin odznaki okolicznosciowej stosujesz do interpretacji regulaminu GOT
jak na mnie sa to dwa rozne regulaminy odnoszace sie do dwoch roznych odznak
W przypadku gdy ktoś chce zdobyć w tym roku odznaki STA oraz jakąś odznakę GOT, niezbędne jest poprawne odczytanie obu regulaminów.

ten punkt mial mowic to co mowi i nic wiecej
Twoja mylna jego interpretacja juz od nas nie zalezy ;-)


Bardzo niezdrowe podejście do życia. "Ja zrozumiałem dobrze, a jak ty zrozumiałeś źle to to nie mój problem".

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-12 14:44:01

I jeszcze jedno: nie wiem, z kim mam przyjemność, ale jeśli, kolego Szymonie, masz wpływ na to, co dzieje się w PTTK (jakiś zarząd, komisja itp.), to moja mylna (acz logiczna) interpretacja regulaminu jak najbardziej zależy od Ciebie.

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-12 16:31:31

Szymon, daj spokój.
Jak na razie około 300 osób zweryfikowało odznakę STA i tylko/aż jedna ma takie wątpliwości interpretacyjne.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Rosenand
Data: 2006-12-12 16:56:41

Były takie czasy, że tylko jeden Kopernik miał wątpliwości interpretacyjne.

Pozdrawiam,
Andrzej Różyński

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: tomek.jg
Data: 2006-12-21 18:00:33

Mam pytanie odnoście zdobywania GOT Za wytrwałość mając już Małą Złotą GOT. Oby zdobyć Za wytrwałość muszę zdobyć 10 norm na Małą Brązową (czyli po 180pkt.)? Mogą to najszybciej zrobić w czasie 10 lat.

Wygodniej jest mi zdobywać Za wytrwałość 10 razy na małą brązową niż 7 razy na dużą brązową.

Czy dobrze interpretuję Regulamin GOT?

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2006-12-21 18:55:25

Źle interpretujesz! Przecież na mały brązowy GOT wymagane jest 120 pkt, a nie 180! Czytaj uważnie regulamin tej odznaki. Przestudiuj dobrze tabelkę z punktacją na poszczególne stopnie odznaki.

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: GOT - brakujące 10 punktów...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2006-12-21 22:14:51

Mam pytanie odnoście zdobywania GOT Za wytrwałość mając już Małą Złotą GOT. Oby zdobyć Za wytrwałość muszę zdobyć 10 norm na Małą Brązową (czyli po 180pkt.)? Mogą to najszybciej zrobić w czasie 10 lat.
tak jak Monika Ci napisała: 10 x min. 120 punktów
180 to popularna + mała brązowa - stąd Twoja pomyłka.

rzeczywiście tak może być wygodniej.
I w tym sensie dobrze interpretujesz.

pzdr.
Tomek D