Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Szlak Zabytków Techniki

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2010-11-06

Temat: Szlak Zabytków Techniki
Autor: z.klose
Data: 2006-11-23 11:01:49

Województwo Śląskie to do niedawna kraina przemysłu, z niebem przysłoniętym przez dym i pył kominów kopalń, hut i koksowni. Po przemianach politycznych i przekształceniach gospodarczych końca XX wieku, dokonano likwidacji tego, co zasnuwało niebo nad śląską ziemią. Teraz ludzie nie mają pracy, ale za to mają błękitne niebo.
Nie wszystko jednak zlikwidowano. Część bezcennych dzieł techniki XIX i XX wieku udało się zachować i udostępnić zwiedzającym. W Europie Zachodnie modną się stała "Turystyka Poprzemysłowa". Często przyjeżdżający na Górny Śląsk Europejczycy zachwycali się architekturą przemysłową tego regionu. Dlaczego, więc im nie udostępnić tego co nam jeszcze zostało? Przy okazji, być może zainteresują się taką formą turystyki również Polacy z innych regionów naszego kraju. Nadarza ku temu okazja.
Wydział Promocji Regionu, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego opracował produkt turystyczny pn. "Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego" Tworzy go 29 obiektów, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej.
Podczas wizyty w podziemnym świecie kopalń i sztolni, browarach, parowozowniach, kuźniach, fabrykach spotyka się unikatowe maszyny i urządzenia - prawdziwe perły techniki. Każdy obiekt na Szlaku Zabytków Techniki oznaczony jest tablicą informacyjną. Wydano specjalną broszurę - mapę gdzie zamieszczono szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji, godzin otwarcia i sposobów zwiedzania poszczególnych atrakcji. Wędrówka po Szlaku to niesamowita podróż w czasie, gwarantująca wspaniałą przygodę i niezapomniane wrażenia. To również atrakcyjna lekcja historii naszego regionu.

Internauci mogą zapoznać się z przebiegiem w/w Szlaku na stronie:
http://www.gosilesia.pl/

Nawet, kiedy się tylko przejeżdża przez województwo śląskie można zwiedzić interesujące obiekty. Proponuję byście przemyśleli tą propozycję i zawitali na Czarnym Śląsku. Zapraszam serdecznie!

Pozdrawiam,
Zdzisław Klose

Temat: Re: Szlak Zabytków Techniki
Autor: WoBa
Data: 2006-11-23 13:18:50

Hmm... po wpisaniu w wyszukiwarce na strone gosilesia.pl hasła "szlak zabytków techniki wyświetla się:
Nie znaleziono szukanych informacji

Temat: Re: Szlak Zabytków Techniki
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2006-11-23 19:47:09

Hmm... po wpisaniu w wyszukiwarce na strone gosilesia.pl hasła "szlak zabytków techniki wyświetla się:
Nie znaleziono szukanych informacji
A nie prościej na stronie www.gosilesia.pl kliknąć w obrazek z dużym napisem Szlak ZABYTKÓW TECHNIKI Województwa Śląskiego i z takim czerwonym kręcącym się kółkiem?
Ech, młodości ... :-)

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek K. :-)

Temat: Re: Szlak Zabytków Techniki
Autor: kontener22
Data: 2007-02-07 23:54:17

no tak, kilka zabytków udało się uratować, ale ile zrównano z ziemią, ile maszyn parowych poszło na złom...zdecydowana większość.

Temat: Re: Szlak Zabytków Techniki
Autor: z.klose
Data: 2007-02-08 11:29:51

no tak, kilka zabytków udało się uratować, ale ile zrównano z ziemią, ile maszyn parowych poszło na złom...zdecydowana większość.
W zupełności się z tobą zgadzam, tylko pozostaje pytanie kto jest temu winien.
- Władza?, bo nie pilnowała.
- Społeczeństwo?, bo obojęne na dewastacje.
- Złomiarze?, bo głodni i "spragnieni"
Kto?...
Chwała tym, co postanowili ratować to, co pozostało.

Temat: Re: Szlak Zabytków Techniki
Autor: JanMaciej...
Data: 2007-02-08 14:01:31

… kto jest temu winien.
Kto? …
A kogo to obchodzi?
A czyj to cyrk i czyje małpy?

Pamiętasz zakończenie „Lalki”. Wynoszą się gromadnie romantycy (którym coś się chce) ale ludzi ci u nas nie brakuje. Zostają My-Ludzie; Maruszewicz i Szlangbaum i radca Węgrowicz. Towarzystwo od piwka-radzika. Za nieobecne na wyborach 50% elektoratu My-Ludzie bawią się w grę o nazwie demokracja i wolny rynek i wybierają kolejne wcielenia króla Ubu. Demokracja i wolnorynkowa gospodarka na które od 1989 czekamy jak na mannę z nieba tworzy się na nasz obraz i podobieństwo i inna być nie może.

Pamiętasz, jak było na początku lat 90-tych XX wieku? – pierwszym aktorem na politycznej scenie był Stan z teczką. Zgodnie z recepturą Hitchcoca, nasz wolnorynkowy narodowy byt zaczęliśmy trzęsieniem ziemi. Na przykład rządem Bieleckiego, premiera który bez żenady w fioletowej koszulce z nazwą znanego zagranicznego producenta czekolady wraz z tak samo wystrojonymi ministrami kopał piłeczkę.
Za rząd działała niewidzialna ręka rynku.
I jak u Hitchcoca, napięcie cały czas rośnie.
Każde w TV gromadne ględzenie „ałtorytetów” o dyrdymałach przedstawia się jak namaszczoną dyskusją autorytetów o stanie państwa – to co z tą polską - ano "-rrówno!"
Każdorazowi wybrańcy zachowują się tak, jakby mieli w zanadrzu kamień filozoficzny.
Była nawet zapowiedź pewnych wybrańców, że gdy tylko zechcą to gruszki wyrosną na wierzbie.
Jesteśmy w cyrku a z nami nasi ulubieńcy - Sami Swoi Nie Lubiący Poniedziałku Misie i Rysie.

Temat: Re: Szlak Zabytków Techniki
Autor: z.klose
Data: 2010-11-06 15:04:52

Cztery lata minęły od czasu oficjalnego udostępnienia turystom unikalnego w skali kraju Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Rocznie obiekty znajdujące się na Szlaku odwiedza ponad pół miliona turystów a sam Szlak uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. W październiku nastąpiło długo wyczekiwane wydarzenie. W poczet ponad trzydziestu obiektów znajdujących się do tej pory na Szlaku, oficjalnie przyjętych zostało aż sześć nowych.

Ostatnia zmiana ilości obiektów na Szlaku Zabytków Techniki miała miejsce w 2009 roku. Od tego czasu do Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, wpłynęło 26 wniosków obiektów wyrażających chęć włączenia do Szlaku. Ostatecznie grono obiektów znajdujących się dotychczas na trasie zasiliło 6 kolejnych, których wyjątkowy charakter podniesie atrakcyjność śląskiego, markowego produktu turystycznego. Obiektami najlepiej spełniającymi oczekiwania co do wartości historycznej, stanu zachowania jak również dostępności turystycznej w tym istniejącej infrastruktury, uznano: cieszyńskie Muzeum Drukarstwa, Wieżę Wyciągową Szybu „Prezydent” w Chorzowie, Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, Kopalnię Ćwiczebną Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Hutę Szkła „Zawiecie” w Zawierciu oraz Elektrociepłownię „Szombierki” w Bytomiu. Podjęto również decyzję o skreśleniu z listy 2 obiektów – Dworca PKP w Rudzie Śląskiej, którego postępująca dewastacja wpływa niekorzystnie na wizerunek produktu oraz Porcelany Śląskiej w Katowicach – zakładu niedostępnego dla turystów z powodu upadłości.