Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Jaworzec - zmiany

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2006-10-23

Temat: Jaworzec - zmiany
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2006-10-22 20:25:34

Witam!

http://www.e-gory.pl/forum/viewtopic.php?p=15071

Bacówka na Jaworcu była jednym z ostatnich klimatycznych miejsc w Bieszczadach. Ostatni raz gościłem w niej wędrując samotnie po tych górach we wrześniu 2004 roku. Prowadzący wyszedł wieczorem do turystów na salę z gitarą, co pozwoliło nam - zupełnie nieznanym sobie ludziom - wspaniale się zintegrować. Grzał kominek, było sympatycznie i przyjemnie. Nie wiele już takich miejsc...

Tymczasem pod wskazanym linkiem znajdujemy:
Wszystko wskazuje na to, ze odchodzimy na początku grudnia...
Osiem lat w chacie... szkoda... :-(
Ale nie da PTTK prowadzić schroniska jak SCHRONISKO bo trzeba robic komerche zeby wyrobić na czynsz. Zazdroszczę kolegom,którzy prowadzą chaty poza sanocką spółką.
Naszym schroniskowym włodarzom - "gratuluję". Systematycznie upierniczacie klimatyczne miejsca. Na sam koniec, faktycznie, zostanie nam wyłącznie Miziowa ze swoimi wystrzałowymi weselami...

No i nowootwarty Szczeliniec. O ile przetrwa, bo PTTK w swoim serwisie http://obiekty.pttk.pl/ istnienie tego schroniska utajniło...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Jaworzec - zmiany
Autor: Gieno
Data: 2006-10-22 22:01:52

Witam.
Nie wiele już takich miejsc...
Mam z tą Bacówka bardzo miłe wspomnienia z ostatnich moich wędrówek w tej okolicy i jestem bardzo zawiedzony, że coś takiego się dzieje. Z postów które ostatnio widnieją na Forum wynika, że PTTK schodzi na psy a tu taka wiadomość.
Mimo wielkiego rozczarowania serdecznie pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Jaworzec - zmiany
Autor: Basia Z.
Data: 2006-10-23 10:22:17

Łukasz - nie poznaję Ciebie ;-)

Jeszcze dwa lata temu pisałeś w podobnej sprawie (chodziło o czynsze za obiekty PTTK) całkiem co innego.

Tymczasem to, że czynsze są wysokie a spółki traktują obiekty jak dojną krowę zapominając o "misji" jest niestety faktem i to nie od dziś a od co najmniej kilku lat.

Na to nakłada się fakt, że przetargi często wygrywają ludzie nie znający się na specyfice turystyki górskiej, liczący na to że na schronisku zrobią "dobry interes", bez dobrego biznes-planu.
Prowadzą obiekty rok-dwa lata, nie robiąc w tym czasie remontu, obiekt podupada coraz bardziej, sypią się instalacje (skąd znamy ten przykład ?).

Ale "klimatyczne" miejsca w górach na szczęście istnieją nadal.
Wystarczy wpaść do prywatnych schronisk (pardon, obiektów agroturystycznych) - np. na Cyrli, w Hucie Polańskiej, w Chyrowej, "Starej Chaty" w Soblówce, czy co najmniej kilkunastu innych, lub też do "chatek studenckich" (właśnie wróciłam z takiej).

Tam obiekt jest własnością jego szefa, no więc ten dba o niego jak o swój. Na dodatek ich właścicielami są ludzie zakochani w swojej pracy i w swoim schroniku, które jest jednocześnie ich domem (chociaż czasem bardzo cienko przędą finansowo, ale wiedzą że jak nie spuszczą zimą wody z instalacji to rury pękną)
I w tym cała magia.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Jaworzec - zmiany
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2006-10-23 11:35:59

Witam!
Łukasz - nie poznaję Ciebie.
Bo nie czytasz uważnie ani tego co pisałem wtedy, ani tego co piszę dzisiaj.
Tu nie ma sprzeczności. :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski