Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

baza i rezerwacje

wszystkich wiadomości w wątku: 19
data najnowszej wiadomości: 2006-08-08

Temat: baza i rezerwacje
Autor: raff
Data: 2006-06-17 16:56:08

1. strona PTTK co prawda zawiera informacje nt. bazy noclegowej ale ... informacje są tylko bardzo ogólne i dalej są odwołania do stron schronisk. Powinno to być tak aby na stronie PTTK były wszystkie informacje o obiektach i to aktualne !!! Prosze np. wybrać link do schodniska http://www.rysianka.link.pl/ (w tym momencie link nie działa) a http://murowaniec.pttk.pl/ co prawda działa ale po to aby zaraz przekierować na inną stronę. To już łatwiej użyć wyszukiwarki ale nie taka powinna być rola strony PTTK.

2. Brakuje mi (może nie umiem znaleźć) jednolitego systemu rezerwacji miejsc jaki funkcjonuje w wielu krajach/instytucjach. Podstawowe informacje to były dobre 10 lat temu, teraz powinnoa być możliwość ułożenia sobie wycieczki i jednym zgłoszeniem zarezerwowania miejsc w wielu schroniskach. System może pobrać zaliczkę (karta a jak się kto boi to różne mTransfery itp.) i rozliczyć się ze schroniskami.
Ogólnie brakuje możliwości rezerwacji miejsc on-line ale jak już wprowadzać to byłby sens aby to działało jednolicie i wszędzie. W zeszłym roku w tatrach aby ułożyć kilkudniową wycieczkę z dziećmi musiałem po kolei obdzwaniać schroniska i to dwukrotnie. Pierwszy raz zarezerowali ale do 16tej/17tej. Biorąc pod uwagę długie trasy trzeba było ponownie dzwonić z komórki i potwierdzać, że się będzie ale po 17tej - tak to nie może działać! Właśnie dlatego system rezerwacyjny jest potrzebny i pobierający zaliczkę aby nie bali się, że ktoś nie przyjdzie i nie byli stratni.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: ~woojciech
Data: 2006-06-26 10:59:13

każda uwaga jest cenna

pragnę uzmysłowić internautom, że nie każda strona, na którą przeszliśmy linkiem jest zarządzana przez zg pttk lub samodzielnie przez oddział pttk i są na serwerze pttk.pl (można powiedzieć - tylko niektóre)
ale
strona www.rysianka.link.pl, z mojego miejsca położenia 26 czerwca działała, poza tym porządna stronka, proszę też poczytać komentarze,

pamiętajmy, że na internet składają się nie tylko komputery zwane serwerami, ale i lącza i routery telekomunikacyjne oraz lokalne sieci komputerowe.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: raff
Data: 2006-07-11 19:30:44

Faktycznie teraz strona działa. Nie przeczę, że www.rysianka.link.pl jest dobrą stroną, jednak znaczna częśc stron obiektów PTTK jest umiejscowiona na darmowych serwerach a informacje często są bardzo ograniczone. W takim przypadku umiejscowienie stron obiektów (nie tylko bardzo podstawowych informacji) na serwerze PTTK byłoby niewątpliwą zaletą.

I te rezerwacje a właściwie ich brak! W pięciu stawach co prawda można zarezerwować miejsce, w murowancu tez ale juz w innych miejscach nie - jak tu ulozyc sensowna wycieczke? Zdaję sobie sprawę, że schroniska nie zawsze będą w stanie samodzielnie zrobić działający system rezerwacji i tym bardziej wydaje mi się, że strona zarządzana przez zg pttk może spełnić tą rolę. Inaczej po co nam PTTK ;-)

Dla porównania: zamawiając narty w Austrii po wypełnieniu formularza otrzymałem emailem około 40 spersonalizowanych (do warunków rodziny, terminu itd.) ofert. U nas wysyłając maila do jednego ze schodnisk (mającego dobrą stronę internetową) otrzymałem prośbę aby... zadzwonić.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: j.kalarus
Data: 2006-07-11 20:41:37

Zapraszam na stronę www.schroniska-pttk.com.pl,
a dalej "rezerwacja noclegów".Powinno działać. Pozdrawiam

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: raff
Data: 2006-07-12 09:14:48

Pomysl w bardzo dobrym kierunku.
Moja uwaga jest taka, ze formularz pozwala raczej na rezerwacje w pojedynczym obiekcie a to co mialoby najwiekszy sens dla turystow to mozliwość ułożenia całej wycieczki czyli przechodzenia od schroniska do schroniska bo to do tej pory było największym problemem (obdzwanianie 7 schronisk itd.). Nie ma też informacji (nie znalazłem) jak ta rezerwacja działa, czy trzeba wpłacać zaliczki itd. (niektóre schorniska piszą, że trzeba przynieść dowód wpłaty zaliczki). Spotkałem się też w niektórych schorniskach z sytuacją, że rezerwacja jest trzymana do 17tej i albo trzeba w tym samym dniu dzwonić i potwierdzać albo znika - tym bardziej potrzeba informacji na jakich zasadach będzie rezerwacja.

Niestety największą wadą jest to, że strona schroniska-pttk.com.pl obejmuje tylko część schronisk
i np. można zarezerwować w Chochołowskiej a już nie na Ornaku - czyli nie zawsze da się ułożyć wycieczkę wielodniową. Stąd dalej aktualna jest potrzeba zrobienia systemu rezerwacji na poziomie całego pttk.

Przy okazji to nie wszystkie linki dobrze działają (np. Rycerzowa: http://http/rycerzowa.pttk.pl).

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2006-07-12 10:23:59

>Przy okazji to nie wszystkie linki dobrze działają (np. Rycerzowa: http://http/rycerzowa.pttk.pl).

Oczywisty błąd. Polecam http://rycerzowa.pttk.pl/

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: raff
Data: 2006-08-04 10:48:22

nie działa. tzn. formularz rezerwacji działa ale cały system nie działa. Wypełniłem formularz, napisało mi, że OK i że zostało przekazane. Czekam i nic. Na drugi dzień piszę na karpaty@schroniska-pttk.com.pl z pytaniem co z moją rezerwacją. Odpowiedź: "Witam Bardzo przepraszam ale niestety nie otrzymaliśmy do tej chwili potwierdzenia od administratora naszej strony o złożeniu przez Pana rezerwacji. Proszę ewentualnie o podanie informacji czego rezerwacja dotyczyła - na adres karpaty@schroniska-pttk.com.pl ewentualnie o bezpośredni kontakt z obiektem (adresy na naszej stronie www.schroniska-pttk.com.pl)"

Napisałem więc w emailu o co chodzi z rezerwacją i otrzymałem odpowiedź: "Bardzo proszę o bezpośredni kontakt telefoniczny z obiektami, na których ma być rezerwacja miejsc noclegowych..." i tu numery telefonów do schornisk !!!!!

Tak więc w ciągu dwóch dni dzięki formularzowi rezerwacji dowiedziałem się jakie są numery telefonów schronisk.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2006-08-04 11:10:34

Czołem!

> Tak więc w ciągu dwóch dni dzięki formularzowi rezerwacji
> dowiedziałem się jakie są numery telefonów schronisk.

Welcome to the real world... :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: j.kalarus
Data: 2006-08-04 22:01:59

Panie Łukaszu, zatem zmieniajmy ten "world" (lokalny) przynajmniej tam gdzie możemy. Odezwę się po uzyskaniu wyjasnień w tej konkretnej sprawie od moich współpracowników i Kol. Oli z "WIerchów". Pozdrawiam,
Jerzy Kalarus

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: raff
Data: 2006-08-05 10:12:59

Nie jest aż tak źle.

Po moim odpisaniu na email z listą telefonów dostałem kolejnego maila: "Przepraszamy za zamieszanie, kłopoty z serwerem. Rezerwacja jest realizowana,...". Email zupełnie w innym tonie.
I rzeczywiście po jakimś czasie, jeszcze wczoraj, rezerwacja została zrealizowana (przez Wierchy) dokładnie wg. mojej specyfikacji.
Wydaje się więc, że system działa gdy nie ma kłopotów z serwerem ;-) a gdy są kłopoty z serwerem to interwencje trafiają nie na właściwe osoby...

Moje propozycje: po złożeniu zamówienia system powinien automatycznie wysłać emaila z informacją o złożonym zamówieniu, gdzie ewentualnie można interweniować gdyby nie było odpowiedzi w czasie ... godzin/dni itd.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: Basia Z.
Data: 2006-08-07 10:15:36

Po prostu Oli kilka dni nie było.

Od serwerów ważniejsi są ludzie.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: ~sympatyk forum
Data: 2006-08-07 12:37:58

Basiu
A jak Ola pójdzie na urlop macierzyński, to system rezerwacji nie będzie działał przez ten cały czas?
Ludzie ludźmi, ale to oni tak "robią" system by działał w miarę możliwości niezależnie od ich chwilowej nieobecności. A jezeli tak nie jest to autor systemiku powinien zmienić pracę

pozdrawiam
jano

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: Basia Z.
Data: 2006-08-07 12:59:12

Nie wiem jak dziala ten system. Przypuszczam, że rezerwacje odbiera ktoś (być moze właśnie Ola) zwykłym mailem i potem również człowiek rozsyła zapytania po schroniskach, ewentualnie dzwoni do schronisk.

Nie bardzo sobie wyobrażam automatyzacji tego, bo jeszcze nie wszystkie schroniska mają mail, w innych nawet tych co mają nie codziennie się maile odbiera.

Nie wiem czy COTG posiada komplet informacji o zaklepanych rezerwacjach w schroniskach, bo wtedy schroniska musiały online przekazywać te dane do COTG a założę się że tak nie jest.

Aby taki system w ogóle działał w pełni auotomatycznie (bez Pani Oli, która chwyta za telefon) wszystko musi być aktualizowane online.

Co tu dużo gadac o automatyzacji. Mój mąż przez 2 dni nie mógł się zwyczajnie dodzwonić do Morskiego Oka, aby tam zarezerwować miejsca. Po prostu wieczorem nikt nie podnosił słuchawki.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: ~wierchy.pttk.pl
Data: 2006-08-07 13:42:09

Witam , tu Ola o której piszecie.
Jeżeli Raff jest tym Raffem z którym korespondowałam ostatnio to z tego co widzę zapytanie o rezerwacje w schroniskach otrzymaliśmy 3 sierpnia, 4 sierpnia wszystkie rezerwacje zostały potwierdzone.

Zapraszam do korzystania z tego systemu, ma to być dla Was ułatwieniem, na pewno w przypadku takich rezerwacji jak ta - czyli kilka schronisk z rzędu. Proszę natomiast pamiętać, że nie jest to rezerwacja online i że wymaga ona by pracownik z biura odebrał maila, a następnie skontaktował sie ze schroniskiem.

zapraszam do nas: wierchy.pttk.pl
a komentarze proszę ewentualnie wysłać na nasz adres poczta@wierchy.pttk.pl - dlatego że nie jestem stałym bywalcem forum i zapewne nie zobaczę waszych odpowiedzi.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: ~sympatyk forum
Data: 2006-08-07 13:17:07

I to jest nasz PTTK-owski jak mawia Łukasz "real world..."
Każdy majstruje coś dla siebie po swojemu nie oglądając się na innych (w tym przypadku schroniska czy nasze pttk-owskie spółki), COTG niestety nic nie ma do tego, a właśnie nasze kochane ZG miałoby tu pełne pole do popisu. Połączenie i posadowienie w miarę mozliwości wszystkich swoich jednostek organizacyjnych w sieci na swoim serwerze i wtedy można coś próbować zrobić sensownego on-line. To oczywiście wymaga rozbudowy na Senatorskiej i no i zatrudnienia paru sensownych ludzi do tej bajki, a nie powtórki z rozrywki na przełomie ub.roku (patrz sprawa ŁA i spółka). No ale ZG ma chyba inne priorytety .......
pozdro
jano

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: Amotolek
Data: 2006-08-07 13:56:12

" No ale ZG ma chyba inne priorytety ......."

A ma jakieś w ogóle? Poza utrzymaniem sie nastołkowym?

Przypomina mi się autentyczna historia, gdy jedna sliczna osoba całkowicie milczała w każdym towarzystwie ( podkreślam tu małą literkę "T" :-)).
Nie odzywała się nigdy! Wiekszość znakomita zebranych uważała, iż jest za mądra, żeby rozmawiać z wyglupiającymi się durniami :-) dość często podpitymi, a owszem :-).
Ale pare osób miało zdanie rozbieżne, że osoba ta (pomimo niewatpliwej urody) sama jest głupia jak but i - beznadziejna i dlatego nie włącza się do ŻADNEJ dyskusji, nawet programowej!

Czy jest to moja bezczelna aluzja do prawie 1.000 rzeszy 'ludziów" zapisanych do forum PTTK?
Jeszcze nie jest, no ale jak ktoś bardzo chce, to może być :-) :-) :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: raff
Data: 2006-08-07 22:29:15

Prawda;
jednak rezerwacje zlozylem przez http://www.schroniska-pttk.com.pl/rezerwacja.php i wobec braku informacji na drugi dzien wyslalem zapytanie na email z tej wlasnie strony (karpaty@schroniska-pttk.com.pl)
i dostalem najpierw odpowiedz, ze "nie otrzymaliśmy do tej chwili potwierdzenia od administratora naszej strony o złożeniu przez Pana rezerwacji" a pozniej liste telefonow do schronisk abym sobie sam zamowil i dopiero pozniej odezwały sie wierchy i wszystko poszlo gładko - niby skad mam wiedziec, ze rezerwacje robia wierchy gdy skladam przez inna strone? Tak przy okazji to przy zamawianiu brakuje też regulaminu rezerwacji lub choćby opisu jak to działa i do kogo pisać gdyby coś nie tak - mniej byłoby wtedy problemów. Regulamin dostałem ale dopiero wraz z Voucherem.

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: Amotolek
Data: 2006-08-08 08:04:19

Po przemyśleniu tego co napisałem powyżej poczułem się nieswojo, bo być może uraziłem niechcący blisko 942 osoby sympatyczne z wiadomej listy, za co z góry serdecznie wszystkich (urażonych) przepraszam :-).

Ale przypomniał mi sie jeszcze jeden przypadek osobniczy. Jeden ziomal, gdy mu zadaję jakiekolwiek pytanie - to po prostu nie odpowiada! Milczy patrząc mi w oczy, jak żaba w pomidorach!

Przez pewien czas mnie to irytowalo, ale potem poszedlem informatycznym tokiem myślenia i wyobraziłem sobie, że Gościu ma poprostu bardzo wolne przetwarzanie otrzymanego zapytania we własnym systemie informatycznym, tzn: urzadzenie wejścia (ucho), zanim impulsowo moje (i nie tylko moje!) pytanie przekaże do Jego mózgu, to upłynie jakiś nietypowo dłuższy czas. Następnie Jego mózg pewnie przetworzy to na impulsy zero-jedynkowe, "tfurczo" przeanalizuje i wyśle odpowiedź do urządzenia peryferyjnego wyjścia, czyli na język. No i potem Facio wyduka odpowiedź (albo i nie) - jak zechce:-).

Czy to jest klarowna aluzja do byłej rubryki "Zapytaj się Edka" oraz do "społeczno-zawodnej" pracy informacyjnej "tuzów' i "orłów" z wierchuszki PTTK?

O Tak! Zdecydowanie tak! :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: baza i rezerwacje
Autor: j.kalarus
Data: 2006-08-08 08:54:30

Jak zapewne Pan zauważył odpowiednia i potrzebna informacja umieszczona została obok formularza rezerwacyjnego na stronie "Karpat". Dziekuję za uwagi. Zdajemy sobie sprawę, że system rezerwacji nie jest doskonały z powodów z resztą nie do końca od nas zależnych, ale jest. Będziemy nad nim dalej pracowali. Liczę na dalsze uwagi i podpowiedzi. Przy okazji informuję, że Salon Turystyki Aktywnej "Wierchy" w Krakowie to wspólne przedsięwzięcie Spółek karpackiej i Bieszczad przy udziale całego PTTK reprezentowanego przez ZG, pełnomocnikiem którego w tych sprawach jest Dyrektor COTG. Cel i zakres działania: patrz http://wierchy.pttk.pl . Zapraszam do korzystania z jego oferty.