Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

znakowanie szlaków narciarskic

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2006-03-05

Temat: znakowanie szlaków narciarskic
Autor: Dudi
Data: 2006-03-04 22:38:21

zadano mi ostatnio nastepujące pytania dotyczące szlaków narciarskich (nie nartotrad):

- jakimi kolorami są znakowane narciarskie szlaki turystyczne?
- czy kolor oznacza trudność szlaku?
- czy szlaki narciarskie znakowane są tylko w górach?
- czy znakowane są szlaki narciarskie na nizinach i gdzie?

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: znakowanie szlaków narciarskic
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2006-03-04 23:46:13

>zadano mi ostatnio nastepujące pytania dotyczące szlaków narciarskich (nie nartotrad):

- jakimi kolorami są znakowane narciarskie szlaki turystyczne?

http://www.pttk.pl/aktywna/znaki.php#oznakowanie pkt.2.b

>- czy kolor oznacza trudność szlaku?

http://www.pttk.pl/aktywna/znaki.php#narciarskie pkt.11

>- czy szlaki narciarskie znakowane są tylko w górach?
>- czy znakowane są szlaki narciarskie na nizinach i gdzie?

http://www.pttk.pl/aktywna/znaki.php#rodzaje pkt.4

Miłej lektury, niezmiennej od wielu, może nawet zbyt wielu lat, bo chyba coś poszło w niepamięć.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: znakowanie szlaków narciarskic
Autor: Dudi
Data: 2006-03-05 11:28:17

Doceniajac Piotrze Twój trud, zauważmy (za
http://www.pttk.pl/aktywna/znaki.php) jednak że:

2. Szlaki są wykonywane w kolorach:
(...)
2. narciarskie: czerwony, niebieski, zielony i czarny

polecam w takim razie lekturę LINK
przy czym z opisu wynika, że rzeczywiście chodzi o szlaki turystyczne, a nie o nartostrady

11. Kolor szlaku narciarskiego (nartostrady) oznacza zarazem jego trudność:
a) czarny - bardzo trudny;
b) czerwony - trudny;
c) zielony - łatwy;
d) niebieski - bardzo łatwy;

czy chodzi tu o turystyczny szlak narciarski, czy tylko nartostradę? proszę zauważyć, że w tym samym regulaminie jest napisane:

9. Znaki określające przebieg szlaku:

a) znak podstawowy, prostokątny o wymiarach 90 x 150 mm, składający się z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrzne są koloru pomarańczowego, a pasek środkowy w kolorze szlaku - rys. 31;

czy jeśli zatem mamy wyznakowany wariant narciarski GSB, to jakim kolorem będzie wyznakowany: czerwonym (tak jak GSB)? czy w zależności od stopnia trudności wariantu?

>- czy szlaki narciarskie znakowane są tylko w górach?
>- czy znakowane są szlaki narciarskie na nizinach i gdzie?

przepraszam Piotrze, ale z instrukcji nie wynika, że jest jakiś podział szlaków narciarskich na nizinne i górskie, w szczególności pytanie: jeżeli szlak narciarski jest znakowany na nizinach to odległość na tabliczkach jest podawana w godzinach, czy kilometrach? a jak jest w górach?

podsumowując, jak dla mnie (i osoby która zadawała mi te pytania), z instrukcji znakowania nia wynika nic konkretnego (a wręcz zapisy tam zawarte nasuwają dużo wątpliwości), więc pytanie jaka jest praktyka w tej materii, a nie co (nie)zostało zapisane w instrukcji

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: znakowanie szlaków narciarskic
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2006-03-05 14:55:22

>podsumowując, jak dla mnie (i osoby która zadawała mi te pytania), z instrukcji znakowania nia wynika nic konkretnego (a wręcz zapisy tam zawarte nasuwają dużo wątpliwości), więc pytanie jaka jest praktyka w tej materii, a nie co (nie)zostało zapisane w instrukcji

Pisałem o tym wielokrotnie na niniejszym Forum, że Instrukcja znakarska PTTK jest bardziej folderem do podstawowego szkolenia działaczy, niż czymś konkretnym, wyczerpującym temat. Dla porównania polska Instrukcja jest cienką brioszurką formatu A5, a czeska jest grubą książą formatu A4. Masz całkowitą rację, że nie znajdziesz nigdzie dokładnej odpowiedzi na Twoje pytania. W PTTK zawsze było tak, że Instrukcja wymieniała tylko podstawowe zasady, a resztę kandydaci na znakarzy dowiadywali się na kursie, o ile wykładowcy sami traktowali sprawę poważnie. Teraz w zarysie wygląda to tak, że starzy działacze wymarli lub zaprzestali działalności, a nowi nie mają pojęcia skąd nabrać niezbędnego doświadczenia.

Instrukacja znakarska powinna być ułożona w ten sposób, że najpierw ktoś zbiera wszystkie problemy, jakie występują przy znakowaniu, a następnie je kodyfikuje. Autorzy PTTK-owskiej Instrukcji nic takiego nie zrobili i możemy z niej wyczytać, że np. szlaki kajakowe i konne zaczynają się przy pętlach tramwajowych. W Instrukcji praktycznie nie ma odniesień do obowiązujących Ustaw i Rozporządzeń, z wyjątkiem Ustawy o kulturze fizycznej, którą trudno powiązać z problematyką szlaków z wyjątkiem krytykowanego problemu bezpieczeństwa w górach.

Wracając do pytań, to w mojej pamięci utkwiło, że szlaki narciarskie znakuje się wyłącznie w górach, a na nizinach narciarze korzystają wyłącznie ze szlaków pieszych, dlatego Instrukcja nie wspomina o podziale szlaków narciarskich na górskie i nizinne. Narciarstwo biegowe nigdy w PTTK nie było zbyt rozwinięte, a narty do turystyki, zwane ostatnio tourowymi lepiej spisują się przy zjazdach, niż przy chodzeniu. Dlatego też szlaki narciarskie w większości są równocześnie nartostradami. Stąd też konieczność wskazania kolorami stopnia trudności szlaku, bardziej jako zalecenie, a nie jedyna słuszna możliwość. Należy pamiętać o ogólnych zasadach przy projektowaniu szlaków, że szlaki jednego koloru nie mogą się rozwidlać i krzyżować. Jeżeli dwa szlaki narciarskie z tej samej góry mają ten sam stopień trudności, to drugi musi być i tak oznakowany innym kolorem.

W ostatnich latach nastała moda na tworzenie wariantów rowerowych lub narciarskich szlaków pieszych. Dawniej nie było tego problemu i Instrukcja nic na ten temat nie mówi, bo nikt tego poważnie nie przemyślał. Praktykowane jest, że te warianty mają kolor szlaku pieszego. Nie jest też nigdzie dopowiedziane, kiedy mamy do czynienia z wariantem szlaku pieszego dla innego rodzaju turystyki, a kiedy z oddzielnym szlakiem. Jest coś ogólnikowo napisane lub tylko wymieniane przy szkoleniach, że szlaki piesze przystosowane do innych rodzajów turystyki muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne dotyczące szerokości drogi, rodzaju nawierzchni, spadków i podjazdów. Zero informacji o stosowaniu Prawa budowlanego, planowaniu, projektowaniu, zatwierdzaniu i wykonastwie tego typu szlaków.

Dawno przestałem uprawiać turystykę narciarską, dawno też nie widziałem szlaku narciarskiego, chociaż wiem, że istnieją. Nie pamiętam, co było na drogowskazach. W Instrukcji znakarskiej jest wzór drogowskazu, na którym odległość podana jest w kilometrach. Innego wzoru nie ma. Chciałbym napisać, że jest to jednoznaczna odpowiedź na Twoje pytanie, ale tego nie mogę zrobić, bo przy innych brakach Instrukcji trudno oczekiwać, że w tym przypadku jest to jedyna możliwość.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski