Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Najlepsze schronisko w Polsce

wszystkich wiadomości w wątku: 25
data najnowszej wiadomości: 2006-07-25

Temat: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: WoBa
Data: 2006-02-07 17:19:11

Jako że ostatnio narosło sporo konfliktów wokół różnych schronisk to może teraz wymienimy te najlepiej według nas prowadzone. Kryteria: kuchnia, noclegi, ceny, podejście do klienta, położenie.

Jak dla mnie wszyscy mogą czyścić buty schronisku pod Turbaczem. Po pierwsze - żarcie pyszne (do dziś mam w ustach smak tamtejszej szarlotki - mniam), co do noclegów to nie wiem bo nie spałem, ceny standardowe -niższe niż we wszystkich tatrzańskich i często niższe od beskidzkich (np. Bacówka n. Wierchomlą, Połonina Caryńska czy pod Bereśnikiem). Jeden minus to zł/l który powinien być darmowy. Sympatyczne kobitki w obsłudze to kolejny atut - a położenie poezja. Widok na tatry prima sort.

A według was najlepsze ?? Może chociaż dzięki temu dyskusja się ożywi bo ni z tego ni z owego mamy tylko po kilka postów dziennie.

Pozdrawiam

WOJTEK z PTTK

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Ariel Ciechański
Data: 2006-02-07 17:42:21

To ja będę przekorny ;-) Łabowska, nad Wierchomlą, Rycerzowa - to z Karpat, z Sudetów najlepiej wspominam schr. pod Łabskim Szczytem

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: ~r
Data: 2006-02-08 21:21:37

CYRLA !!!!!!!!!!!!!!!

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: nin
Data: 2006-02-09 17:27:34

Rycerzowa- w każdym razie jeszcze zeszłej wiosny:-) I Hala Krupowa kiedy jest pusto-to takie miejsca, którym nic nie brakuje (nie wiem tylko co z kuchnią bo bazuję na własnej). A Turbacza jakoś nie cenię-choć udało mi się wyperswadować w kuchni darmowy wrzątek:D to atmosfery tam brak, ai podejście kiepskie (ok, jak tu podchodzić do klienta który z miejsca prosi miejsce byle tanie a najlepiej podłogę...)

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: WoBa
Data: 2006-02-09 18:10:51

> udało mi się wyperswadować w kuchni darmowy wrzątek:D

Szczęściarz !!! :-):-)

Pozdrawiam

WOJTEK

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Teo
Data: 2006-02-16 10:08:50

Miłe wspomnienia z Sudetów z Hali Szrenickiej. Moje i córki.

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: zarmat
Data: 2006-03-06 20:17:02

Przespałem w 95% schronisk w Polsce, w prawie wszystkich konfiguracjach pór roku, korzystając z możliwie wszelkich oferowanych usług, więc myślę że mam pewne prawo do w miarę obiektywnej oceny - część z niej zawiera artykuł mojej treści: http://www.wycieczki.za.pl/polemika/pol1.htm przy okazji polecam, a do rzeczy:
od 25 lat pierwsze miejsce to Roztoka w Tatrach - to jest klimat i prawdziwi ludzie!
co do Rycerzowej to mój artykuł powstał po wizycie w tym ... - odradzam!
owszem Cyrla, Markowe Szczawiny, no Hala Krupowa! teraz nieco poprawiło się na Marii Śnieżnej, Hala pod Śnieżnikiem też robi postępy ... mógłbym tak do rana, więc chyba na jeden raz starczy!

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Stan47
Data: 2006-03-11 15:41:00

A ja powiem, że Przechyba - Olga Bielak potrafi wprowadzić cudowną atmosferę, potem Hala Krupowa - Marysia i Gienek Ogrodowiczowie. Jeśli ktoś z Was miał szansę siedzieć w kuchni przy piecu i słuchać ich wspaniałych gawęd to napewno zrozumie ...

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Amotolek
Data: 2006-03-12 10:17:30

"Jeśli ktoś z Was miał szansę siedzieć w kuchni przy piecu i słuchać ich wspaniałych gawęd to na pewno zrozumie ...".

I tu trafiłeś w sedno sprawy! Przecież po to się coraz kosztowniej przemieszczamy z wygodnego domu, często i przez pół kraju, a nawet jeszcze dalej, żeby poznać piękno otaczającej przyrody, zresztą niepowtarzalnej, a także ciekawych ludzi, ich legendy i opowieści.
Pal sześć śmierdzący kibel gdzieś tam albo i sławojkę. W domu mamy lepiej, wygodniej i często nudniej?
Tam w górach czeka na nas fantastyczna przygoda, fajni górale, a czasem i góralki (jak kto lubi i się nie boi dostać po mordzie :-) i to jest prawdziwa turystyka z krajoznawstwem, bynajmniej.
To samo jest w innych regionach, zdecydowanie opatrzonych optycznie tubylcom, ale wielce atrakcyjnym dla przyjezdnych. O morzu i jeziorach nie wspomnę.
Mój przyjaciel zwiedził i poznał dogłębnie Warmię i Mazury za czasów pierwotnej komuny, nie tę podręcznikową i z ocenzurowanych przewodników. Miał na to następujący prosty sposób: jadąc samochodem, gdy widział chłopa (przepraszam rolnika!:-)) uprawiającego pole to podchodził i siadał tam, gdzie ten tubylec pod krzakiem trzymał swoje jedzenie i picie. Nie mijało czasu za wiele, a rolnik sam do niego podchodził.
Po poczęstowaniu go papierosem – snuł opowieści, jakich cenzura bolszewicka w PRL-u by nie przepuściła. W dodatku taki oswojony miejscowy chętnie pokazywał drogę do tamtejszych cmentarzy których historię opisano na grobach gotykiem. Cmentarze te, przez lata pozostawały tendencyjnie w znacznie gorszym stanie niż groby naszych przodków na kresach, zajętych bandyckim paktem jałtańskim przez naszych „sojuszników z czasu wojny”, czyli sowietów:-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: ~kos
Data: 2006-04-26 15:40:20

95% schronisk PTTK zaliczyłeś? Czy wszystkich? Tak czy inaczej, jeżeli jest w tym choć połowa prawdy, to faktycznie znasz schroniska, ale czy przyjaźnisz się z gospodarzami? Czy bywasz na imprezach jakie schroniska organizują?

Roztoka ma swoje wady. Jest łatwo dostępna z drogi, ma dla zwykłych turystów niezbyt dogodne położenie, wiadomo że Morskie Oko czy Pięć Stawów jest też ładniej położone. Taki klimat jaki ma Roztoka, ma wiele schronisk. Tatry są zbyt drogie, dla nocujących. Jest nastawienie na dojenie ludzi. Schroniska dla nocujacych powinny mieć zniżki 50%, powiedzmy 40% w jedzeniu i piwku. Nie musiałbym nosić pleacaków wypełnionych piwem. W Roztoce są zwykle na etacie mrówki kupujące zaopatrzenie na Słowacji. To element klimatu. Mają swoje skróty :-) Jednak nie lubię tam nocować. Wszędzie daleko. Jeszcze lepszy klimat ma pięć stawów, ale tam niedomyci ludzie w lodowatej wodzie, nierzadko cuchną :-(

Trudno wybrać najlepsze schronisko. Cóż może być lepszego od pobudki rano nad Morskim Okiem? Komercja, drożyzna, ruch? Tak, ale widok z okna, balkon na Morskim OKiem, to jest warte każdej kasy! Śniadanko o 8 rano i przed tłokiem ludzi spokojnie sobie wędrujecie gdzie chcecie. Rysy, Chłopek itd. W południe widać latem 1000 mrówek nad Morskim OKiem i na szosie. Schodzić wieczorem i znowu pusto :-) w srodku lata.

Klimat schronisko może mieć każde, nawet w stodole pod Warszawą. Dobrych gospodarzy też, ale położenie. Dlatego Chatka Puchatka jest kultowa. Czy Pięć Stawów czy inne. Z uwagą czytam Wasze głosy. Motywujcie je lepiej. Przykłady, konkrety. Gdzie jest naprawdę tanio?

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Lacek
Data: 2006-05-07 13:10:06

Jaworzec w Bieszczadach - atmosfera, tanio i miło. Łatwo można wynegocjować zniżkę. Wierchomla - zniżkę na piwko masz z urzędu, jeśli nocujesz, płacisz 3,50...

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: luk1964
Data: 2006-05-18 16:03:27

Byłem w Jaworzcu.Tam rządzą pijacy i nie ma szansy na jakikolwiek wypoczynek !!

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: ~mały_turysta_ww
Data: 2006-07-16 23:27:39

Witam! Wedlug mnie najlepszym schorniskiem jest "pod łabskim szczytem", bowiem kuchnia jest przepyszna (polecam pierogi ruskie), nocleg tez na wysokim poziomie, a obsluga jest przemila o czym moze swiadczyc fakt, iz co roku chetnie tam jezdze.
Serdecznie polecam i pozdrawiam

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Amotolek
Data: 2006-07-17 19:22:31

"(polecam pierogi ruskie)"...,

Nie ma ruskich pierogów! Ruskowie pierogów nie jadają! Nazwa spaczona niewłaściwym przymiotnikiem powstała w wyniku prawdopodobnie przeklamania historycznego, bo jak "z za Buga" przyjechali do Polski centralnej i zachodniej kresowiacy wypedzeni w 1945 roku ze swoich ziem ojczystych przez sowietów, to przywieźli ze soba nie tylko inna gwarę, ale też tanią i smaczną potrawę - pierogi nadziane serem z ziemniakami i pieczoną cebulką , bardzo niezdrowe (nie wynaleziono wtedy jeszcze cholesterolu) polane tluszczem ze skwarkami i smietaną. Pycha! Ki diabeł nawał je 'ruskimi" - nie wiadomo.
Skad to wszystko wiem? Sam jestem jednym z tych wypedzonych w 1945 roku z Boryslawia! A jak zamawiam pierogi w barze? Prosze poprostu o pierogi, a jak się domagaja przymiotnika, to prosze o "kresowe" :-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Krzyś
Data: 2006-07-17 20:15:26

E tam niema, sa tak jak reszta typowo polskich potraw czyli: Fasolka po bretońsku, śledź po żydowsku, barszcz ukraiński ;-)

Krzys

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: ~mały_turysta_ww
Data: 2006-07-17 21:59:38

Hm... Moze sledzi i tym podobych nie ma, ale za to jest jeszcze wiele innych potraw :-)
Pozdrawiam

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Jacek Potocki
Data: 2006-07-17 22:26:41

Nie ma ruskich pierogów! Ruskowie pierogów nie jadają!

To prawda. Uzupeniając mogę dodać, że gdy przed laty (za późnego Breżniewa) miałem okazję być na Wołyniu, to tam jadano albo pierogi z samym serem (na słodko), albo z samymi ziemniakami. Pierogi zwane w Polsce ruskimi tam wprawdzie znano (choć raczej nie jadano), ale nazywano je ..."polskimi". :-)
Dodam jeszcze, że w Legnicy w czasach gdy, ruskich spotykało się tam na każdym kroku, tamtejsza gastronomia serwowała owe pierogi pod nazwą ..."legnickie".

pozdrawiam

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Amotolek
Data: 2006-07-18 20:42:28

Brawo Jacku! To ciekawe co piszesz o Wołyniu, nawet nie wiedziałem że tam tak jadają :-), To że ruskich "kochali" w Legnicy i jak mocno, to wiem z opowiadan miejscowych tubylcow. Z tego co wiem, to ich (miejscowych!) całkowicie rozumiem.

Dla czystości procesowej pragnę dodać, że jak mój kuzyn Ryśku z Bytomia (ten sam, który grał nieco w serialu DOM) - prowadzil bar z pierogami i barszczem czerwonym, to jak jeden hanys go wkurzył żadajac ruskich pierogów, to polał mu pierogi barszczem na tależu zamiast smietaną, mówiac (w czasach póżnego Breźniewa - oczywiście), że jak chcesz burasie "ruskich" no to masz czerwone ;-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Jacek Lewanda
Data: 2006-07-19 06:32:12

"to jak jeden hanys go wkurzył żadajac ruskich pierogów, to polał mu pierogi barszczem na tależu zamiast smietaną, mówiac (w czasach póżnego Breźniewa - oczywiście), że jak chcesz burasie "ruskich" no to masz czerwone ;-)"

Ale i w Beskidach i w Sudetach i w Warszawie jadamy ruskie bo już nie ma Brezniewa i nie ma komuny.
Teraz już wyzywanie konsumentów od burasów nie uchodzi. Be, brzydko ;-(

Ryśku i inni kresowiacy zauważcie zmiany - Ruskie są już uznani przez G8. Pierogi ruskie - to jest TRENDY.

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Amotolek
Data: 2006-07-19 08:01:20

"w Warszawie jadamy ruskie" . Guzik prawda! Komu daję radę , to wyjasniam bład, bo to nie ten przymiotnik! Bardziej mi pasuje pokazana tu na forum nazwa "polskie" bo prawdziwa. Moga byc nawet i legnickie od cierpienia tego miastapod dlugoletnia okupacja sowiecką!

"bo już nie ma Brezniewa i nie ma komuny" Zdziwisz sie, ile komuny jeszcze jest, co ztego, ze nie ma breżniewa i mozna pisac takie rózne. Komuna , aparat postkomunistyczny i nomenklatura panuje niepodzielnie! nawet na gózre w PTTK, jak tego nie dostrzegasz! Otwórz oczy spójrz do góry, co widzisz: Pałac Kultury :-) :-).

"Ryśku i inni kresowiacy zauważcie zmiany - Ruskie są już uznani przez G8"
Coś Ci sie pokręciło! Z tych upałow tylko, mam nadzieję!

Zadnych zmian nie ma bo to ruchy pozorne i polityka, jak u wierchuszki PTTK, aby utrzymac w miare status qvo, a pierogi POLSKIE moga być trendy, bo to smaczne danie pozywne i tanie, tylko przez komune i postkomune brzydko nazywane. Ot co!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: JanMaciej...
Data: 2006-07-19 13:55:53

-> Pycha! Ki diabeł nawał je 'ruskimi" - nie wiadomo. ...

ANTek, trochę wiadomo.
Według moich kolegów z lat szkolnych, mieszkających do wczesnych lat 50-ch za rzeką Bug, przymiotnik "ruski" to znaczyło tyle, że coś lub ktos pochodzi z byłych Kresów Wschodnich, z dawnej Rusi Czerwonej.
Ale u nich w domu, na owo danie mówiono pierogi polskie.

Niemniej dla mnie to po prostu nazwa dania.
A ostatnio pierogi ruskie, prawie jak domowe, jedliśmy w Szklarskiej Porębie.

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Amotolek
Data: 2006-07-19 20:22:07

"A ostatnio pierogi ruskie, prawie jak domowe, jedliśmy w Szklarskiej Porębie."

Kochany! Coś Ci sie pokręcilo, jedliście po prostu pierogi!

".....przymiotnik "ruski" to znaczyło tyle, że coś lub ktos pochodzi z byłych Kresów Wschodnich, z dawnej Rusi Czerwonej."
Ja jestem takie cos, że pochodze z okolic Lwowa, jestem Polakiem od wielu pokoleń i zaszufladkowac sie nie dam! Zresztą w moich okolicach do ostatniej wojny zamieszkiwali wyłącznie: Polacy, Ukraińcy i Żydzi! Zadnych rusków nie bylo ani kawalka. Dopiero jak na nas napadli od tyłu i wbili nam sowieci nóz w plecy 17 września roku pamietnego, pojawila sie jakas dziwaczna formacja, czyli żydo-komuna; z tego co wiem i widze na oczy, to w Polsce opanowała wszystko co trzeba i do dzis sie tu panoszy! Do niedawna mialem w domu mały tapczanik zrobiony tam, przed wypędzeniem i kilimek, tez nie duży. Uwazasz, że to były rzeczy ruskie, tylko dlatego, że nas stamtąd na mocy wrednych układów wypedzili sojusznicy, czyli sowieci? Never! :-( :-( :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: JanMaciej...
Data: 2006-07-20 09:00:32

-> Kochany! Coś Ci sie pokręcilo, jedliście po prostu pierogi!

Zgoda, to były po prostu pyszne pierogi zapisane w menu jako "pierogi ruskie".

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: ~mały_turysta_ww
Data: 2006-07-25 11:32:17

hehe... jaki ja tutaj temat zapoczatkowalem :-). Mialo byc o schroniskach, a tu dyskusja o "pierogach ruskich" :-).
Pozdrawiam

Temat: Re: Najlepsze schronisko w Polsce
Autor: Amotolek
Data: 2006-07-25 23:05:31

"a tu dyskusja o "pierogach ruskich" :-).'

Nie ma takiej dyskusji, bo nie istnieją takowe pierogi, to błedna nazwa, starałem sie to wyjaśnić, ale zostałem odesłany do ksiażki kucharskiej :-) Ale jaja!
Dyskusja się sprowadziła ostatnio do III fazy przyjemności Polaka: pojeść, popić i........... pouczyć innych! nO WŁASNIE: OSMIAC I POUCZYĆ! Mimo że pochodzę z zagłębia pierogowego, to mnie sie stara pouczyc, iż kompletnie nie mam racji, mimo, że inni dyskutanci poza "złotoczłonkowcem forum" mniej nieco przekonani o własnej nieomylności bez opierania sie na ksiażkach kucharskich, nazywali pierogi bardziej po ludzku i adekwatniej do ich przedwojennej nazwy!

Ja teraz z kolei szukam innej ksiażki, moze mniej poprawnej politycznie ale za to pisanej przez kresowiaka, pana Chciuka, ale gdzies mi sie zawieruszyła przy bałaganie porządkowym. Jak znajdę to zacytuję, bo autor problem pierogowy opisał ze swadą i dowcipnie dosyć. Odnajdzie się, to się zacytuje i tutaj, spoko:-). Skoro moje doswiadczenie osobiste jest zbyt małe, to postaram sie podepzreć swoje racje cytatami klasyków :-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć