Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

PTTK na emeryturę?

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2003-02-12

Temat: PTTK na emeryturę?
Autor: ~Grzesiek
Data: 2003-02-11 20:23:21

Od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że ZG PTTK próbuje zrobić, cokolwiek byleby zrobić, na siłę. (np. kolejne zmiany a statucie) Gdzie walka a młody aktyw? Koledzy! Towarzystwo się starzeje w zastraszającym tempie. A co ZG PTTK na to? Oczywiście jeśli znów Koledzy i Koleżanki z ZG coś wymyślą i wdrożą na siłę to skutek będzie mizerny i nasze Kochane Towarzystwo trafi do lamusa. Oddziały chcą działać lecz zaczynają wyciągać ręce o pomoc do ZG. A tu... nowe papiery, formularze, zmiany niczemu nie złużące. Zaczynają umierać Nasze najmniejsze ogniwa. Padają koła, kluby, oddziały ledwie zipią. A ZG co? Byle do emerytury. Potrzeba świeżej krwi!

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-02-11 23:35:00

Kolejny post z serii "dopuśćmy młodych". I kolejny raz jedyna propozycja na uleczenie, to właśnie owi młodzi. ZG ma uruchomić drukarnie pieniędzy dla oddziałów, a młodzi mają być obligatoryjnie we wszystkich władzach. Dobre... ;-)

Pomijam już fakt, że zmiany w Statucie nie zostały uchwalone przez ZG, a przez Walny Zjazd. Ale co tam! Grunt, to młodzi do władzy!

Ech...

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: ~parey
Data: 2003-02-11 23:49:46

To w PTTKu są jeszcze jacyś "młodzi" ?

No chyba że, jak to mówią młodość zaczyna się po N-ątce (w miejsce N wstaw odpowiedni wiek;-)

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: Basia Z.
Data: 2003-02-12 08:28:04

Kolego !

Jeśliby zarówno młodzi, jak i starzy, jak i ci w średnim wieku oglądali sie na to co dla nich zrobi ZG PTTK i z której strony sypną im z nieba pieniążki to by dawno wymarli.

Nie oglądaj sie na ZG PTTK tylko rób coś w swoim klubie dla siebie i swojej grupki przyjaciół.
Na prawdę nie trzeba dużo.

Na indywidualnym zapale takich postrzeleńców, którzy nie lubią jeździć w góry czy na rowery sami, a namawiają do tego swoich kolegów opiera sie cała działalnosć PTTK.
A jeśli nie jesteś w żadnym klubie - to poszukaj takiego blisko swojego miejsca zamieszkania.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: edek
Data: 2003-02-12 08:26:23

Drogi Grzesiu,
Czy nie zauważasz, że sam sobie zaprzeczasz? Bo oczekujesz recepty z Warszawy? Moje, akademickie, środowisko nigdy o tą receptę nie prosiło Centrali (ani jej młodej ani starej części).
A więc daj sie przekonać, iż nie sprawdzają się recepty:
Wszystko dla Wszystkich,
Każdemu się Coś należy
oraz radykalna
wyeliminować by dopuścić.
Mam do Ciebie pytanie:
Czy Twój Oddział zgłosił się do Sieci Sprzedaży PTTK,
Zwracam uwagę, że oddział otrzymuje: bezpłatnie dostęp do licencji programu (wartość 65000,-)
bezpłatne szkolenie obsługi
no i dostęp do oferty??
i drugie pytanie:
Czy Twój Oddział bierze udział w Konkursie na Działalność Programową?
I na koniec prośba napisz do mnie (pytanie do Edka), jak sobie wyobrażasz dopływ MŁODSZYCH (mnie na tym zależy, jestem o tym przekonany, że wiele osób może to potwierdzić).
Pozdrowienia
Edward Kudelski
(niestety już się zestarzał)

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: ~Grażyna
Data: 2003-02-12 09:53:00

Grzesiu,
to, że koła, kluby upadają nie ma nic wspólnego z ZG PTTK. Owszem Oddziałom jest trudno, bo muszą płacić czynsz za lokal, telefon itp.Ale jeśli dobrze się rozejrzą, to mogą coś wymysleć. Ostatnio jeden z podwarszawskich oddziałów miał kłopoty. Poszli tu, tam i coś jednak dało się zrobić. Może nawet kawałek etatu z Gminy.
A koło, klub - to my. Ja mam Koło Rodzinne i tak naprawdę to do ZG nie muszę wyciągać ręki. To co zostaje ze składek w naszym Kole, to skromne kwoty. A jak chcemy razem wyjechać, to dzięki przynależności do PTTK - Koło ma pieczątkę - występujemy np. do PKP o zniżkę na przejazd grupowy. Młodzi w kole też są.
pozdrawiam
serdecznie
i jesli jesteś w W-wie zapraszam do mojego Oddziału, w każdy pierwszy wtorek miesiąca spotyka się w AL. Niepodległości 141 (sala kinowa) 50-70 osób, które mają sobie coś do powiedzenia i nadal chętnie razem wyjeżdżają w góry, nad morze i do sąsiednich krajów.
Grażyna

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-02-12 11:06:42

"Towarzystwo się starzeje w zastraszającym tempie. A co ZG PTTK na to?"

Jak to co? Podejmuje kolejne uchwały "w sprawie udziału młodzieży" - i to nie tylko ZG. Także i Walny Zjazd.

A na poważnie - nie lekceważyłbym wypowiedzi Grześka. Bo choć prawdą jest oczywiście, że działalność PTTK opiera się na zapaleńcach, którzy chcą wspólnie uprawiać turystykę, to - będę powtarzał do znudzenia - PTTK do tego wcale nie jest potrzebne. Mało tego - w sytuacji gdy założenie oddziału majacego osobowość prawną wiąże się praktycznie z takimi samymi wymogami formalnymi jak założenie odrębnego stowarzyszenia, to faktycznie powstaje pytanie czy grupie ludzi, których łączy turystyka, PTTK jest potrzebne.

Nie będę jednak pytać co może mi dać ZG PTTK, tylko przewrotnie odwrócę pytanie - czy ja, działacz mający jakieś doświadczenie jestem Zarządowi Głównemu do czegokolwiek potrzebny?
Bo moje postrzeganie działalności społecznej jest takie, że każdy z nas wnosi do wspólnego dzieła to co potrafi najlepiej, po to by śmy wszyscy mogli ze wspólnego dorobku korzystać. I ja bardzo chętnie bym dorzucił swoją cegiełkę (próbowałem to robić przez dobrych parę lat najpierw w Zarządzie Koła i Oddziału), ale odnoszę wrażenie, że w PTTK-u nikt ode mnie niczego nie chce.
Więc siedzę sobie na swojej prowincji i słyszę od czasu do czasu "z góry" narzekania, że nie ma chętnych do działania. Otóż są, tylko nie mogą się przebić przez skostniałe struktury, a nieraz i przegniłe układy. Ja wiem ilu wartościowych ludzi dało sobie spokój z działalnością w moim Oddziale (co oznaczało z reguły odejście z PTTK-u w ogóle), bo mieli dość walki z wiatrakami.

Problem widzę w tym, że "na szczycie" jest Edek i jeszcze parę osób, które widzą potrzebę zmian w Towarzystwie i próbują je wprowadzać, ale brakuje kontaktu między nimi, a tymi, którzy "na dole" chcą i mogą im pomóc.

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: PTTK na emeryturę?
Autor: ~Grażyna
Data: 2003-02-12 12:02:55

A ja w 1996 i później zapraszałam młodych ludzi do działania w Komisji Akademiciej ZG PTTK. Wysyłałam nawet telegramy i zaproszenia na spotkania i jakoś nikt z Wrocławia się nie zgłosił? Ale potem były prośby do Komisji Akademickiej o wsparcie finansowe Waszej imprezy.
Dopiero od niedawna jest Waldek Brygier - reprezentujący wrocławskie środowisko akademickie w tej Komisji. I bardzo się z tego cieszę.
Moje pierwsze spotkania z Łukaszem i Sebastianem zaczęły się od tego, że przyszli do ZG i powiedzieli co im się nie podoba. Powiedziałam - to może zróbcie coś, żeby było lepiej. A możemy? - zapytali
Oczywiście, że tak. I zobacznie ile zrobili! Dzięki Łukaszowi jest forum i możemy o różnych sprawach porozmawiać.
pozdrawiam
Grazyna